rumianek użyteczne i szkodliwe właściwości

Rumianek

Ziele rumianku jest również nazywane przedmieszką. Jest to roślina jednoroczna dorastająca do 40 centymetrów wysokości i posiadająca wiele gałęzi. Należy do rodziny astrowatych i od dawna jest znana jako roślina lecznicza. Rumianek leczniczy ma dość rzadki charakter, jest uprawiany głównie ręcznie, po czym można go swobodnie rozprowadzać.

  • Zbiór i aplikacja
  • Właściwości lecznicze
  • Przepisy na rumianek
  • Używaj do włosów
  • Przeciwwskazania

Ta trawa jest bezpretensjonalna – rośnie na wzgórzach i zboczach, wzdłuż dróg lub bezpośrednio na polach. Ponadto jest chętnie uprawiany ze względu na swoje właściwości lecznicze. Rumianek leczniczy różni się od wszystkich innych kształtem koszyczka: wygląda jak tartak, ma puste dno, a także małe liście. Ponadto wyróżnia się spośród innych gatunków przyjemnym aromatem, natomiast rumianek polny i rumianek psi mają ostry raczej nieprzyjemny zapach.

Kwiaty zawierają do 1% olejku eterycznego, który zawiera chamazulen, główny składnik biologicznie czynny, dzięki czemu rumianek ma wyraźne właściwości lecznicze. Zwalczanie stanów zapalnych wiąże się z działaniem kwercetyny, natomiast kwas kaprylowy zwalcza choroby grzybicze.

Rumianek zawiera ogromną ilość substancji, główne z nich podano w tabeli.

Zbiór i aplikacja

Do celów leczniczych stosuje się tylko rumianek apteczny, ponieważ to ona ma skład, który pozwala zwalczać wiele chorób. Kwiaty zbierane są od początku czerwca do późnego lata, ponieważ w tym okresie zawiera najwięcej olejków eterycznych. Jeśli planowane jest wykonanie kąpieli, roślina jest całkowicie wysuszona. Głównym składnikiem aktywnym rumianku jest olejek eteryczny, który pomaga uspokoić jelita i ma działanie przeciwbólowe.

Rumianek biały jest powszechnie znany i często używany, można go kupić w każdej aptece. Uważa się, że jest to jeden z najlepszych sposobów leczenia różnych stanów zapalnych, w tym zapalenia żołądka. Jeśli dana osoba ma wrzód, na zalecenie lekarza, może pić rumianek, aby złagodzić objawy i przyspieszyć gojenie się ran. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że wyraźny efekt pojawi się tylko wtedy, gdy będziesz go przyjmować regularnie przez kilka miesięcy.

To właśnie ten efekt przeciwzapalny może być również stosowany w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w tym jelit. Rumianek polecany jest przy nadmiernej pobudliwości i nerwobólach, często stosowany jest w leczeniu problemów ginekologicznych, takich jak krwawienia z macicy czy nadmiernie bolesne miesiączki. Do leczenia stosuje się napary i wywary, z których każdy ma własne wskazania. Przepis na rumianek jest bardzo prosty i można z niego zrobić herbatę, nalewkę lub wywar.

Właściwości lecznicze

Rumianek i jego właściwości lecznicze są dobrze znane. Generalnie jest nieszkodliwy, ale nie należy go zbytnio przyjmować. W przeciwnym razie może to doprowadzić do przedawkowania, które doprowadzi do ciężkiej depresji ośrodkowego układu nerwowego, letargu, osłabienia, a nawet bólu głowy. Nie powinny go również przyjmować osoby ze skłonnością do biegunki.

Rumianek jest najczęściej pamiętany w leczeniu przeziębień. W tym przypadku jest to bardzo przydatny środek rozgrzewający, który jednocześnie zmniejsza stan zapalny. Zaleca się również przyjmowanie go osobom, które cierpią z powodu nadmiernego tworzenia się gazów w jelitach lub zbyt silnych skurczów mięśni. Wpływ rumianku na dobre trawienie jest niezaprzeczalny, gdyż w naturalny i bardzo delikatny sposób stymuluje wydzielanie większej ilości soku żołądkowego. Ponadto pomaga wchłaniać i usuwać z organizmu wiele toksyn i produktów przemiany materii.

Ponadto, jeśli masz silny ból jelit, możesz spróbować rumianku bez innych leków. Jest całkowicie bezpieczny, może zmniejszyć ból i złagodzić stany zapalne. Herbatka kwiatowa pomaga pobudzić woreczek żółciowy do skuteczniejszego odprowadzania żółci z organizmu, a także poprawia pracę jego przewodów.

Ten niesamowity kwiat służy do wspomagania wątroby i nerek oraz zwalczania chorób endokrynologicznych.

Dla układu nerwowego i serca

Na bazie rumianku powstaje wiele leków, które mają za zadanie leczyć układ nerwowy lub zatrzymywać krew. Nie oznacza to, że powinni go pić tylko ciężko chorzy: w szczególności dla osób zdrowych pomaga złagodzić stres i napięcie, normalizuje sen i uspokaja. Jeśli więc nawiedza Cię stres, nie musisz sięgać po żadne leki, możesz regularnie pić rumianek w postaci herbaty, aby normalizować sen i czuć się znacznie lepiej.

Motherwort może również pomóc układowi nerwowemu, jeśli nie lubisz smaku rumianku. Lub możesz użyć witamin, aby wzmocnić układ nerwowy, najważniejsze jest, aby pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu.

Rumianek można stosować u osób z problemami z sercem, w tym z arytmią. W takim przypadku możesz go przyjąć, ale tylko wtedy, gdy zezwala na to lekarz. Ogólnie działa nie tylko dobrze na serce, ale także uspokaja układ nerwowy, zmniejszając w ten sposób niepokój i poprawiając pracę serca. W postaci herbaty zaleca się również przyjmowanie jej przy dużym wysiłku intelektualnym lub przy nerwicach.

Dla lepszej pracy serca możesz przyjmować witaminy na naczynia krwionośne i używać specjalnego pokarmu na nadciśnienie.

Przepisy na rumianek

Rumianek osiąga swoje maksymalne właściwości lecznicze wczesnym latem, a dokładniej w połowie czerwca. Kwiaty rumianku są starannie cięte lub odrywane, a następnie starannie sortowane, usuwając wszelkie nadmiarowe zanieczyszczenia i zwiędłe pąki, a następnie suszone. Aby to zrobić, musisz posypać kwiaty na papierze niezbyt grubą warstwą i wysuszyć w miejscu o dobrej wentylacji. W tym do tego można używać suszarek w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni. Kwiaty po wyschnięciu tracą większość swojej masy, około 80%.

Ważne jest, aby dokładnie wysuszyć kwiaty, ponieważ nie są wystarczająco wysuszone i bardzo szybko się psują. Jeśli wysuszysz kwiaty, zamieniają się w pył, w którym nie zostaną zachowane właściwości lecznicze rumianku. Suszone kwiaty można przechowywać w specjalnych papierowych torebkach lub chusteczkach do 12 miesięcy. Następnie, aby z suszonych kwiatów wydobyć wszystkie właściwości lecznicze, należy je poddać działaniu temperatury. Najczęściej stosuje się herbatę z kwiatów, ale dla wyraźniejszych właściwości leczniczych kwiaty należy podgrzewać w łaźni wodnej, a nie gotować w otwartym ogniu.

Świeży lub suszony rumianek poddaje się działaniu temperatury, aby wydobyć wszystkie dobroczynne właściwości rumianku. Jednocześnie nie należy go gotować na otwartym ogniu, lepiej jest użyć kąpieli wodnej, aby nie narażać tego kwiatu na zbyt wysokie temperatury. Wynika to z faktu, że chamazulen zawarty w kwiatach ulega zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury.

Najważniejsze jest, aby pamiętać, że rumianek apteczny można przyjmować tylko, więc jeśli nie wiesz, który z jego rodzajów to apteka, najlepiej kupić go w postaci suszonej od farmaceutów.

Napar

Aby przygotować mocny napar, należy wziąć jedną łyżkę stołową rumianku, wlać 250 ml. gotującą się wodę, pozwól jej parzyć w szczelnym pojemniku, a następnie dobrze przecedzić przez kilka warstw gazy.

Innym sposobem przygotowania naparu jest pobranie 1 części kwiatów, zalanie 10 częściami wody i podgrzanie w łaźni wodnej przez 20 minut. Następnie dobrze odcedź.

Wywar

Aby zrobić wywar z rumianku, należy go napełnić przegotowaną wodą, włożyć do łaźni wodnej i gotować na wolnym ogniu przez pół godziny w niezbyt wysokiej temperaturze. Następnie pozwól im dobrze zaparzyć, odcedź i dodaj ciepłą przegotowaną wodę, aby przywrócić pierwotną objętość wody.

Nalewka alkoholowa

Aby zrobić nalewkę na okłady, należy wziąć 1 część kwiatów rumianku, umieścić ją w szklanym pojemniku (najlepiej w butelce) i tam dodać 5 części rozcieńczonego alkoholu lub wódki. Zamknij szczelnie pojemnik i wyślij go do chłodnego miejsca na tydzień, nie zapomnij o okresowym wstrząsaniu. Po tygodniu odcedź powstałą nalewkę, przelej ją do innego naczynia szklanego, najlepiej ciemnego i dodaj wódkę lub alkohol tak, aby uzyskać pierwotną objętość. Następnie należy nalegać na to przez kolejny tydzień, nie zapominając o potrząśnięciu, a następnie dobrze przefiltrować.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nalewka będzie miała przezroczysty kolor i przyjemny rumiankowy aromat. Jeśli chcesz przyjmować nalewkę rumiankową doustnie, skonsultuj się najpierw z lekarzem, ponieważ ma ona silne działanie lecznicze ze względu na duże stężenie substancji zawartych w rumianku. Jeśli lekarz zezwala na to, nie kontynuuj tego dłużej niż dwa tygodnie.

Rumiankowa herbata

To właśnie rumianek jest najczęściej stosowany w leczeniu bólu gardła i wspomaganiu stanu układu nerwowego. Można go przyjmować bez porady lekarza, zwłaszcza, że ​​jest bardzo prosty w przygotowaniu. Aby zrobić herbatę, weź łyżeczkę kwiatów rumianku, dodaj 250 ml wrzącej wody i pozostaw na kilka minut. Jeśli nie lubisz smaku bulionu, możesz dodać do niego kilka łyżek miodu, aby poprawić smak. Ten prosty przepis może pomóc Ci radzić sobie z bezsennością i zmniejszyć zmęczenie.

Rumianek na przeziębienie

Możesz wdychać rumianek. Aby to zrobić, weź 2 łyżki kwiatów, dodaj 250 ml wrzącej wody i pozwól mu parzyć. Po kolejnych 30 minutach dodaj litr wrzącej wody i wdychaj. Pomoże to zmniejszyć stan zapalny w nosogardzieli, ułatwi oddychanie i zmniejszy dyskomfort.

W przypadku kataru należy wziąć łyżeczkę rumianku, dolać szklankę gorącej wody i pozostawić na kilka godzin, najlepiej w termosie. W tej formie służy do okładów, które są umieszczane na grzbiecie nosa w celu ogrzania i zmniejszenia stanu zapalnego.

W przypadku dusznicy bolesnej bardzo dobrze jest przepłukać gardło naparem z rumianku: wlać łyżkę rumianku do szklanki wrzącej wody, następnie przez chwilę gotować na parze w łaźni wodnej, dokładnie przecedzić i przepłukać gardło w razie potrzeby. Wynik będzie znacznie wyraźniejszy, jeśli do tego naparu dodasz łyżkę glistnika.

Rumianek dla dzieci

Rumianek służy do kąpieli dzieci. Doskonale łagodzi podrażnienia lub stany zapalne skóry i dlatego jest uważany za doskonały naturalny środek dla noworodków. Aby zrobić kąpiel dla dziecka, należy wziąć łyżkę rumianku, dodać do niej litr gorącej wody i chwilę pozostawić do zaparzenia. Następnie należy dokładnie odcedzić powstały napar, aby kwiaty nie spadły na delikatną skórę dziecka. Dodawaj go stopniowo do wanien dla dzieci. Ten środek jest doskonały w leczeniu stanów zapalnych skóry i pomaga dziecku uspokoić się i spać spokojnie. Należy jednak pamiętać, że nie zaleca się stosowania go na co dzień.

Do użytku zewnętrznego

Rumianek jest bardzo przydatny przy delikatnych zabiegach, takich jak stany zapalne oczu czy problemy ze śluzówką. Odwar jest stosowany w przypadku różnych chorób skóry, w tym wysypek, oparzeń i wrzodów. Pomaga zachować świeżość skóry, w tym jest stosowany do kąpieli z nadmierną potliwością stóp.

  • Koronawirusy: SARS-CoV-2 (COVID-19)
  • Antybiotyki w zapobieganiu i leczeniu COVID-19: jak skuteczne są
  • Najczęstsze choroby „biurowe”
  • Czy wódka zabija koronawirusa?
  • Jak przeżyć na naszych drogach?

Napar z rumianku, który jest używany do użytku zewnętrznego, przygotowuje się w następujący sposób: dodaj 250 mililitrów wrzącej wody do 2-3 łyżek rumianku, a następnie zaparzaj przez godzinę w szczelnie zamkniętym pojemniku. Następnie infuzję należy przefiltrować, aby usunąć pozostałości.

Jeśli chcesz złagodzić ból i zmęczone nogi, możesz użyć okładów – w tym celu musisz wziąć kwiaty (3 łyżki), zalać 1,5 litra wrzącej wody i pozwolić jej zaparzyć, a następnie odcedzić i użyć do okładów. Będzie wspaniale, jeśli do naparu dodasz siemię lniane. Świetnie sprawdza się również w przypadku oparzeń jako środek dezynfekujący.

Rumianek jest w stanie pomóc ludziom z promieniowaniem; w tym celu stosuje się kąpiele lub okłady. Efekt będzie lepszy, jeśli dodasz tam liście rokitnika, najważniejsze jest, aby używać ich przez miesiąc lub dłużej. W tym przypadku wyraźniejszy efekt terapeutyczny można uzyskać, dodając do kąpieli świeży pyłek lub okłady, jeśli można je uzyskać. Również rumianek będzie doskonałym pomocnikiem na bezsenność, wystarczy dodać go do kąpieli i zażywać co drugi dzień dla maksymalnego efektu.

Używaj do włosów

Rumianek jest bardzo przydatny do wzmacniania włosów, zmniejszania ich przetłuszczania się i wspomagania wzrostu włosów. Aby to zrobić, użyj specjalnego bulionu, który służy do mycia głowy. Ten bulion jest przygotowany bardzo prosto: 4 łyżki. te kwiaty są wypełnione 1,5 litra wrzącej wody, tę mieszaninę należy gotować przez kilka minut. Najlepiej stosować do spłukiwania włosów po umyciu szamponem.

Rumianek może służyć do farbowania włosów, zwłaszcza siwych. Do barwienia należy wziąć 1 część rumianku, zalać go trzema częściami wody i pozostawić na kilka godzin w szczelnym pojemniku w ciepłym miejscu, najlepiej w termosie. Następnie należy nałożyć ten bulion na włosy i trzymać do 2 godzin, owijając głowę ręcznikiem. Następnie bulion należy zmyć. Efekt farbowania nie potrwa długo, ale jest to bardzo prosty, naturalny sposób farbowania włosów.

Przeciwwskazania

W rumianku leczniczym istnieje kilka przeciwwskazań. Jednak w wielu przypadkach może to być szkodliwe. W szczególności nie zaleca się przyjmowania go podczas zapalenia żołądka, w którym brakuje kwasu solnego. Ponadto niektórzy ludzie mają indywidualną nietolerancję – w tym przypadku należy również odmówić jej przyjęcia.

Ponadto, pomimo wszystkich korzyści, rumianek należy przyjmować w ściśle przepisanych dawkach: z powodu przedawkowania, kaszlu, bólu głowy i zawrotów głowy, mogą wystąpić zaostrzenia bólu podczas miesiączki lub nudności i biegunka. Rumianek w ciąży dla kobiet karmiących można przyjmować tylko za zgodą lekarza. To on wskazuje, ile rumianku iw jakiej formie można przyjąć.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author