przydatne właściwości okonia

Okoń

Po łacinie nazwa tej rodziny ryb brzmi jak Perca. Ten mieszkaniec jezior, rzek i mórz należy do drapieżników, ale w rzeczywistości jest wszystkożerny. Ta ryba nie jest tak trudna do złowienia, ale rybacy nadal uważają ją za godne trofeum (zwłaszcza jeśli złowiony zostanie duży okaz). Mięso tej ryby jest dość smaczne i należy do produktów dietetycznych, a pyszne dania z niego znajdują się w kuchni narodowej Finów i Włochów. Wszystko to dotyczy okonia.

ogólna charakterystyka

Jak już wspomniano, okonie mogą żyć zarówno w wodzie słodkiej, jak i słonej. Ale jednocześnie należy rozumieć, że okoń pospolity (inaczej rzeczka) i okoń morski to różne rodziny ryb. Trzy najczęstsze rodzaje labraksa słodkowodnego to:

 • pospolity – żyje w słodkich i słonawych wodach Eurazji;
 • Bałchan – występuje tylko w dorzeczu Semirechye (Kazachstan);
 • żółty – występuje w wodach słodkich w Ameryce Północnej.
 • ogólna charakterystyka
 • Wartość odżywcza i zawartość kalorii
 • Korzystne cechy
 • Przeciwwskazania
 • Okoń w przemyśle spożywczym
 • Jak prawidłowo wyczyścić tuszę
 • Jak wybrać odpowiednią okoń
 • Co ugotować z okonia

Zwykle okoń „zasiedla” płytkie wody glony, gdzie łatwiej mu polować na mniejsze ryby. Większe okazy preferują bardziej poważne głębokości. W jeziorach Konstancji i Onega okonie znajdują się prawie na głębokości 40 metrów.

Biolodzy klasyfikują Perca jako rybę drapieżną, ale w rzeczywistości okoń nie dba o to, co jedzą. Chociaż w jego diecie często znajdują się kijanki, jaja innych ryb, owady, robaki, skorupiaki i małe ryby. A duże okazy nawet nie odmawiają raków.

Okoń zwyczajny można rozpoznać po podłużnym, lekko spłaszczonym tuszy po bokach, szczelnie pokrytym łuskami. Drugim znakiem, że przed tobą jest okoń, są płetwy z ostrymi kolcami. Kolor tych ryb jest zwykle zielono-żółty (ale w zależności od siedliska może się nieznacznie zmieniać), górna płetwa jest niebieskawo-czerwona, płetwa grzbietowa jest zielonkawa, reszta jest czerwona.

Waga przeciętnej ryby to około 1-1,3 kg, a ciało zwykle nie przekracza 40 cm, choć wiadomo, że w wodach jeziora Onega można złowić okazy 2-3 kg, w Peipsi prawie 4-kilogramowe piękności , aw okolicach Jekaterynburga zdarzają się czasem giganty do 5 kg i więcej. Ciekawe jest jednak to, że tak ogromne osobniki nie rosną na długość, ale dodają grubość i wysokość, stąd nazwa – humbak.

Okoń należy do tych gatunków ryb, które są łatwe do złowienia. A wszystko dlatego, że występują w dużych stadach, a im młodsze ryby, tym większa szkoła, którą tworzą. Ryby Perca są dość płodne. Samice o wadze 250 g „rozdają” 250-300 tysięcy jaj, większe – ponad milion. Ale z reguły większość jaj ginie, nie stając się narybkiem.

Latem pojawia się potomstwo okoni, a po osiągnięciu 2-3 cm zaczynają polować na inne narybek. Z tego powodu Perca może stać się realnym zagrożeniem dla innych mieszkańców stawów (zjadają jaja i narybek pstrąga, karpia, sandacza, leszcza).

Wartość odżywcza i zawartość kalorii

Mięso okonia rzecznego jest produktem dietetycznym. 100 gramowa porcja fileta zawiera nie więcej niż 85 kcal i tylko 1 g tłuszczu. Ale białka – około 18-19 g. Nieco wyższa zawartość kalorii (ze względu na tłuszcz) w rybach smażonych lub wędzonych. Jak każda ryba, okoń jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3. Warto jednak wiedzieć, że u osobników „dzikich” wskaźnik tej użytecznej substancji jest prawie 3 razy wyższy niż u ryb hodowanych w stawach.

Wśród przydatnych składników, które składają się na mięso okonia:

 • potas – 300 mg;
 • magnez – 60 mg;
 • fosfor – 225 mg;
 • żelazo – 1 mg;
 • cynk – 1,7 mg;
 • sód – 77 mg;
 • chlor – 165 mg;
 • siarka – 205 mg;
 • jod – 55 mcg;
 • miedź – 0,2 mg;
 • mangan – 0,2 mg;
 • chrom – 56 mcg;
 • kobalt – 35 mcg;
 • nikiel – 5 mcg;
 • molibden – 5 mcg.

Ponadto 100 g produktu zawiera:

 • witamina A – 45 mcg;
 • witamina C – 1,5 mg;
 • witamina D – 94 mcg;
 • witamina E – 1 mg;
 • witamina B1 – 0,2 mg;
 • witamina B2 – 0,1 mg;
 • witamina B5 – 0,35 mg;
 • witamina B6 – 1,4 mg;
 • witamina B9 – 7 mg;
 • witamina B12 – 1,5 mg.

Korzystne cechy

O korzystnych właściwościach okonia decyduje skład chemiczny mięsa. Wiadomo, że zawiera wiele przydatnych składników.

Przede wszystkim filety z tej słodkowodnej ryby są doskonałym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (ponad 1,5 g na 100 g produktu), które są niezbędne do funkcjonowania większości układów organizmu. Ale jednym z kluczowych skutków dla ludzi jest poprawa funkcjonowania mózgu. Ponadto okoń jest bogaty w witaminy z grupy B, w szczególności B12, które są niezbędne do syntezy melaniny i utrzymania struktury DNA.

Mięso Perca to prawdziwy „koktajl” minerałów i witamin. Razem te dobroczynne substancje poprawiają dopływ tlenu do tkanek, aktywują metabolizm tłuszczów i służą jako „budulec” tkanki łącznej i kości. Potrawy z okonia są przydatne dla osób z chorobami tarczycy, przywracają integralność błon śluzowych, a także regulują poziom glukozy.

Przeciwwskazania

Co dziwne, ale są ludzie, którym mięso okonia może zaszkodzić. Przede wszystkim dotyczy to osób z dną moczanową, kamicą moczową, zapaleniem dróg moczowych, zaburzeniami czynności nerek. Jest to również rzadkie, ale nadal istnieje indywidualna nietolerancja dla tego typu ryb.

Okoń w przemyśle spożywczym

Filet z okonia to białe, delikatne i chude mięso o dobrym smaku. Dania z tej ryby najczęściej znajdują się w kuchni Słowian i mieszkańców północy. Pierwsze wzmianki o stosowaniu Perca w pożywieniu można znaleźć w starożytnych kronikach.

Okoń jest doskonały smażony, gotowany, pieczony, duszony, faszerowany lub suszony, a także jako nadzienie do ciast. Jego mięso jest używane do puszkowania i zamrażania (w temperaturze minus 18 lat nie traci smaku nawet po 3 miesiącach).

Uważa się, że okoń to najlepszy wybór do zupy rybnej. Do dania używa się zarówno dużych, jak i bardzo małych ryb. Duże tusze gotuje się w małej ilości bulionu. Grzyby, marynata z ogórków, przyprawy, białe wino mogą pozytywnie podkreślić smak tej ryby. Z najmniejszych można też zrobić zupę. W tym celu wypatroszone tusze należy zawinąć w gazę i przesłać do garnka z wodą. Po ugotowaniu ugotowaną rybę wyrzuca się.

Innym sposobem gotowania okonia jest wędzenie na gorąco. Najsmaczniejsza jest ryba wędzona bez przypraw na drewnie z drzew owocowych. Taki produkt jest przechowywany przez 3 dni.

Podczas smażenia tusze najczęściej przyprawia się solą, ziołami i pieprzem. Aby uzyskać chrupiącą skórkę, filet zanurza się w cieście i smaży w dużej ilości oleju. Najważniejsze, żeby się nie rozgotować, ponieważ w tej formie danie może stać się źródłem toksyn. Grillowana ryba ma również doskonałe walory gastronomiczne, z charakterystycznym aromatem i gorzkim posmakiem.

W okonie prawie nie ma kości, ale wielu odmawia gotowania tej ryby z powodu płetw kolczastych i mocno przylegających łusek.

Jak prawidłowo wyczyścić tuszę

Igłowe płetwy i gęste łuski nie są powodem do rezygnacji z mięsa okoniowego. Ponadto istnieje łatwy sposób czyszczenia tuszy. Aby to zrobić, ryby należy oczyścić z podrobów, a płetwy odciąć ostrymi nożyczkami. Następnie zanurz we wrzącej wodzie (nie dłużej niż sekundę lub dwie). Następnie łuski zostaną usunięte bez większych trudności. Najważniejsze, aby nie prześwietlić, aby łuski nie pozostały w tyle wraz ze skórą.

A oto więcej wskazówek od rybaków, którzy z pewnością wiedzą, jak prawidłowo wyczyścić okonie:

 1. Dociśnij tuszę ogonem do deski i pociągnij ją za głowę (powinno być słyszalne chrupnięcie). Po tej manipulacji waga będzie łatwiej pozostawać w tyle.
 2. Szczotkuj okonia ukośnie od brzucha do tyłu, a następnie od ogona do głowy.
 3. Przykryj wypatroszoną tuszę solą na noc. Do rana skóra zmięknie, a łuski łatwiej odpadną.
 4. Włóż świeżą rybę do zamrażarki na kilka godzin. Po tym łatwiej będzie wyczyścić.
 5. Aby zapobiec rozsypywaniu się łusek w kuchni, możesz umyć okonia w misce z wodą.
 6. Najłatwiejszym sposobem na oczyszczenie skóry są świeże ryby. Jeśli wykonasz nacięcia wzdłuż płetw i wokół głowy, możesz łatwo usunąć skórę za pomocą „skarpety”.
 7. Konieczne jest bardzo dokładne oczyszczenie okonia z wnętrza. Uszkodzony woreczek żółciowy nadaje mięsu gorzki smak. Jeśli żółć dostanie się na filet, posyp zepsuty obszar grubą warstwą soli i zdrap ostrym nożem.

Jak wybrać odpowiednią okoń

Mrożone filety z okonia wybiera się według tych samych zasad, co inne ryby. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na ilość lodu. Zgodnie z technologią nie powinno to być więcej niż 5%. Jeśli normy zostaną spełnione, warstwa zamarzniętej wody nie będzie zauważalna.

Po drugie, warto wziąć pod uwagę wagę produktu. Nienaturalnie jasny filet wskazuje, że produkt znajdował się w zamrażarce dłużej niż zalecany czas.

Aby zrozumieć, czy w filecie znajdują się kości, pomocne będzie oznaczenie na etykiecie. Oznaczenie „PBO” pojawia się na wybranych rybach bez kości, „PBI” ostrzega przed możliwą obecnością małych ości.

I jeszcze jeden niuans. Jeśli podczas gotowania z filetu wydostanie się zbyt dużo płynu, pojawia się biała piana, to znak polifosforanów, które „pompowały” rybę.

Co ugotować z okonia

Mięso z okonia należy do najbardziej dietetycznych produktów. I jak mówi wielu rybaków, z tej ryby można ugotować prawie wszystko. Oto najprostsze przepisy.

Okoń solony

Na 10 kg ryb potrzebujesz wiadra wody i 1 kg grubej soli. Oczyścić z łusek, podrobów, płetw i skrzeli, umyć tuszę i osuszyć ręcznikiem. Wlej grubą warstwę soli na dno emaliowanej miski, a następnie ułóż tuszki rybne w gęstych rzędach, posypując każdy rząd solą. Wierzchnia warstwa powinna być wykonana z soli. Szczelnie przykryj naczynie rybą, dociśnij ciężarem i pozostaw na 3-5 dni w chłodnym miejscu.

Kawior z okonia

Usuń kawior z torebek z kawiorem. W tym czasie przygotuj bardzo słony wrzący roztwór. Kawior zalać gorącą solanką, mieszać przez 2 minuty i przecedzić przez sito. Przygotuj kolejną porcję wrzącej solanki i powtórz procedurę. Kiedy woda zostanie całkowicie opróżniona. Wlej trochę oleju roślinnego na dno czystego słoika i włóż do niego gotowy produkt. Dodaj sól i trochę więcej oleju. Nalegaj na przysmak w lodówce przez 5-6 godzin. Następnie możesz jeść w taki sam sposób, jak kawior z łososia lub jesiotra.

Suszony okoń

Ten przepis będzie działał z każdą inną rybą rzeczną, ale okoń jest szczególnie smaczny.

Na 5 kilogramów okonia trzeba będzie użyć półtora kilograma soli i około 100 gramów cukru. Wlej szklankę soli i pół szklanki cukru na dno wiadra. Na wierzchu układamy wcześniej umyte i wysuszone tusze rybne. Uzupełnij pozostałą solą i szczelnie przykryj dużym ciężarem. Pozostaw w chłodnym miejscu na tydzień lub lepiej na 10 dni. Wymieszaj rybę i odstaw na kolejny dzień. Gotowe tusze umieścić w pojemniku z czystą wodą i moczyć przez 4 godziny. Opłucz każdą tuszę, wysusz z wody, nawlecz na sznur i wysusz przez tydzień lub dwa.

Pieczona ryba

To danie jest bardzo łatwe w przygotowaniu, zawiera niewiele kalorii, wygląda efektownie i ma wiele zalet dla organizmu.

Obierz tusze okonia, odetnij głowę i ogon. Zetrzyj pikantną mieszankę (sól, czarny pieprz, imbir, kolendra), włóż do szklanego naczynia i zalej białym winem. Pozostaw w marynacie na 2 godziny.

Na natłuszczonym naczyniu do pieczenia ułożyć cebulę (pokroić w krążki i usmażyć do uzyskania przezroczystości), plasterki pomidorów, zioła. Połóż rybę na poduszce warzywnej i skrop tuszę sokiem z cytryny. Powyżej – resztki cebuli i pomidorów, a także trochę posiekanego czosnku. Piec około 35 minut.

Okoń rzeczny to jedna z ryb występujących na naszych szerokościach geograficznych. Perca nie brakuje i zawiera nie mniej użyteczne składniki niż owoce morza. Okoń to wszechstronna ryba, z której zawsze łatwo jest przygotować danie nie tylko satysfakcjonujące, ale także niezwykle smaczne, które ucieszy Ciebie i Twoich bliskich.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author