przydatne właściwości głogu

Głóg: właściwości lecznicze, przeciwwskazania, sposób stosowania

Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób głóg jest przydatny i w czym pomaga, przeciwwskazania, jak używać, korzyści i szkody związane z produktem.

Kompozycja owoców głogu

Głóg ma tak złożony skład chemiczny, że do dziś nie został w pełni zbadany. Główną zaletą głogu jest obecność w roślinie flawonoidów, polifenoli, witamin i minerałów.

Jeśli mówimy o witaminach, to najważniejsze z nich to:

  • witamina A, która odpowiada za stan skóry i ostrość wzroku, a u młodzieży – za rozwój układu rozrodczego;
  • witamina C – walczy z bakteriami, wirusami, a także znakomitym antyoksydantem, który równoważy metabolizm lipidów, pomaga w lepszym wchłanianiu żelaza;
  • witamina E – utrzymuje prawidłowy poziom hormonów, odmładza komórki, K – kontroluje krzepnięcie krwi, poziom cukru.

Dobroczynne właściwości minerałów głogu związane są z obecnością żelaza, potasu, wapnia, magnezu, manganu, miedzi, cynku, które zapewniają sprawne działanie narządów wewnętrznych, tkanek i układów organizmu.

Wśród innych leczniczych składników głogu na uwagę zasługują: witeksyna, która rozszerza naczynia krwionośne, poprawia metabolizm, hiperozyd, nasycanie tkanek tlenem i potasem, kwercetyna, równoważenie przepływu krwi w mózgu, zapobieganie rozwojowi zaćmy, patologie serca. Ważna jest kwercetyna, która usuwa utleniacze z organizmu, minimalizuje przepuszczalność naczyń i zapobiega tworzeniu się guzów. Kwas kawowy neutralizuje drobnoustroje i stymuluje wydzielanie żółci, kwas oleinowy – kontroluje dopływ tlenu do serca i mózgu, kwas chlorogenowy – odpowiada za pracę wątroby i nerek, kwas ursolowy – łagodzi stany zapalne, regeneruje tkanki, występuje niezwykle rzadko w naturze.

Różne części głogu mają swoje własne korzystne właściwości: owoce zawierają dużo estrów i olejów organicznych, liście są bogate w witeksynę, nasiona są bogate w środki ściągające i oleje tłuszczowe, kwiaty są we flawonoidach, estrach, kwasach i korzenie są magazynem witamin.

Korzystne cechy

Główne zalety głogu dla organizmu to przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe, uspokajające, rozszerzające naczynia krwionośne, przeciwnowotworowe, żółciopędne, ściągające, przeciwutleniające, tonizujące. Dzięki temu roślina jest w stanie odbudować komórki wątroby, odmłodzić organizm, zrównoważyć pracę serca i naczyń krwionośnych, obniżyć poziom cholesterolu, cukru we krwi, zatrzymać migreny, depresję, zaburzenia metaboliczne.

Głóg odtruwa komórki, leczy biegunkę, bezsenność, jaskrę. W tym przypadku używane są wszystkie części rośliny: jagody, liście, kwiaty, korzenie.

Najważniejsze w roślinie lekarze uważają jej owoce, których zalety są związane z polifenolami – najsilniejszymi przeciwutleniaczami w przyrodzie. Wolne rodniki przedostają się do organizmu z otoczenia, wraz z pożywieniem, zanieczyszczonym powietrzem, dymem papierosowym. Utleniają komórki, więc wydalenie ich z organizmu jest najważniejszym zadaniem. Głóg działa lepiej niż inne, ponieważ polifenole mają działanie przeciwutleniające, zmniejszając ryzyko raka, cukrzycy, astmy, ciężkich infekcji, problemów z sercem i przedwczesnego starzenia się skóry.

Przydatną właściwością głogu jest zdolność jagód rośliny do zatrzymywania stanu zapalnego , zapobiegania chronizacji procesu. Jednak te studia są na samym początku podróży.

Głóg jest przydatny ze względu na swoje właściwości przeciwcholesterolowe . Zwykle we krwi występują zawsze dwa rodzaje tłuszczów: cholesterol i trójglicerydy, które zapewniają syntezę hormonów i transport składników odżywczych do komórek. Przy wysokim poziomie LDL, ze szkodą dla HDL, istnieje ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych w naczyniach wraz z rozwojem zawału serca lub udaru. Głóg obniża poziom LDL czyli złego cholesterolu. Na tej podstawie powstał lek Simvastatin.

Lecznicze właściwości owoców i ekstraktu z głogu znalazły zastosowanie w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego : kolki, skurczów, niestrawności. Istotą jest obecność błonnika w jagodach, który pomaga przy niestrawności, dysbiozie, działając jako probiotyk. Każdy dodatkowy gram spożytego błonnika skraca czas między wypróżnieniami o około 30 minut. Ponadto zdolność rośliny do regeneracji odgrywa również rolę w przypadku uszkodzenia błony śluzowej lub procesów erozyjnych.

Jagody głogu są korzystne dla organizmu w przypadku wypadania włosów , ponieważ bioaktywne składniki rośliny – polifenole – stymulują wzrost łodygi włosa, zwiększając liczbę rosnących mieszków włosowych.

Głóg ma bardzo łagodne działanie uspokajające , co odróżnia go od innych środków uspokajających z maksymalnymi skutkami ubocznymi. Dziś roślina znalazła zastosowanie jako substancja łagodząca lęk, depresję, ale w połączeniu z innymi środkami uspokajającymi. Jednolity efekt głogu nadal wymaga dodatkowych dowodów naukowych.

Niewątpliwie stosowanie głogu jest przydatne w leczeniu patologii układu sercowo-naczyniowego . Witaminy, minerały, polifenole poprawiają kurczliwość mięśnia sercowego, zwiększają tolerancję wysiłku, zatrzymują duszności, zmęczenie, tachykardię. Co więcej, przyjmowanie jagód głogu może zmniejszyć listę innych leków na HF. I wisienka na torcie – dodanie jagód głogu do schematu leczenia niewydolności serca minimalizuje ryzyko nagłej śmierci.

Głóg jest bardzo przydatny dla diabetyków, ponieważ równoważy poziom cukru we krwi . Używają jagód, kwiatów, kory roślin, które usuwają toksyny i utleniacze, stymulują odporność, równoważą ciśnienie, pracę wątroby i nerek.

Leczniczą właściwością jagód głogu jest ich łatwość włączenia do codziennej diety w postaci surowych owoców, herbaty, dżemu, deserów, wina, octu, wreszcie w tabletkach lub kroplach, które są sprzedawane w aptekach. Preparaty apteczne zwykle zawierają jagody wraz z liśćmi, kwiatami, choć często – tylko kwiaty i liście jako źródła przeciwutleniaczy. Dawkowanie i sposób podawania uzgadnia się z lekarzem. W niewydolności serca minimalna dawka to 300 mg / dobę, typowy schemat: od 250 mg trzy razy / dobę. Ponieważ suplementy diety na głóg nie są przez nikogo regulowane w dawce, można je przyjmować tylko po konsultacji z lekarzem.

Preparaty głogu sprzedawane są w aptekach, przygotowywane w domu.

Dla kobiet

Głóg jest niezwykle przydatny dla kobiet, ponieważ stabilizuje układ nerwowy, usuwa uczucie niepokoju, co poprawia stan zdrowia w okresie menopauzy, PMS . Owoce rośliny pomagają powstrzymać zespół bólowy podczas menstruacji. Ponadto zalety głogu dla skóry są oczywiste: stosowanie herbat ziołowych, naparów usprawnia procesy metaboliczne, zmienia koloryt skóry, a dodatek naparów z gałęzi, liści, kwiatów, pędów do kosmetyków stymuluje syntezę własnej skóry kolagen, utrzymuje elastyczność, zwęża pory, usuwa drobne zmarszczki, łagodzi trądzik.

W czasie ciąży i laktacji

Niosąc dziecko, kobiety często są bez powodu rozdrażnione, nieustannie zmęczone, źle śpią z powodu zmian hormonalnych w organizmie. Głóg w tym przypadku może być bardzo korzystny, ponieważ nie jest przeciwwskazany do przyjęcia, z wyłączeniem pierwszego trymestru i indywidualnej nietolerancji.

Ale lekarze zalecają w tym przypadku specjalny przepis na lekki napój: łyżka skoncentrowanego naparu z suchego ekstraktu z rośliny, 2 łyżki kefiru, banan, pół łyżeczki miodu, szczypta cynamonu. Ubij wszystkie składniki w blenderze na pianę i pij z przyjemnością.

Roztwory alkoholowe są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży, ale wszelkie spożycie głogu należy uzgodnić z lekarzem.

Dla mężczyzn

Stosowanie głogu u mężczyzn polega na pozytywnym wpływie na układ rozrodczy: regularne spożywanie herbaty głogowej przywraca libido, zwiększa potencję, zapobiega bezpłodności, łagodzi zmęczenie, podrażnienia, zwiększa męską wytrzymałość.

Dla dzieci

Trudno przewidzieć wpływ owoców głogu na organizm dziecka. Nie ma potrzeby podejmowania ryzyka, dlatego głóg jest oficjalnie zakazany dzieciom poniżej 12 roku życia. Ale młodzież nie powinna stosować leku bez zalecenia lekarza: istotą jest wpływ na mięsień sercowy, indywidualna nietolerancja.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania głogu: dzieci poniżej 12 roku życia, niedociśnienie, arytmia, VSD, urazowe uszkodzenie mózgu, patologie mózgu, choroby wątroby.

Wśród skutków ubocznych należy zwrócić uwagę na zwiększoną senność, zmniejszoną koncentrację uwagi, co jest ważne dla kierowców. Ponadto przy indywidualnej nietolerancji składników roślinnych możliwa jest alergia, która objawia się swędzeniem, spowolnieniem tętna, zawrotami głowy i spadkiem ciśnienia krwi. Rezygnacja z leku przywraca stan pacjenta do normy.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania jagód głogu, jest ich kilka: przedawkowanie (nie można zjeść więcej niż szklankę świeżych jagód, aby uniknąć spadku ciśnienia krwi, arytmii), dojrzałość owoców (niedojrzałe jagody powodują zatrucie). Nie pij bulionu głogowego na pusty żołądek, ponieważ wywołuje to wymioty, skurcz naczyń. Jeśli po wywarach wypijesz zimną wodę, możesz dostać kolki jelitowej. Roślinna herbata kwiatowa jest przeciwwskazana w nadczynności tarczycy i menopauzie.

Lecznicze właściwości głogu w chorobach

Istnieje wiele przepisów na stosowanie głogu, które są korzystne dla różnych patologii u mężczyzn i kobiet lub zapobiegają rozwojowi niektórych chorób. Istnieje wiele sposobów przygotowania przydatnych wywarów, naparów, nalewek. Oto tylko kilka z nich.

Patologia serca

Jeśli z wiekiem lub pod wpływem przyczyn patologicznych mięsień sercowy traci zdolność kurczenia się, głóg jest przydatny jak nigdy dotąd, ponieważ rozwiązuje problem niedotlenienia. Oczywiście przed zażyciem należy uzgodnić z lekarzem, aby przede wszystkim nie być zbyt sprytnym z dawkowaniem. Najłatwiej zrobić sok ze świeżych jagód. Owoce zebrane po pierwszych przymrozkach myje się, kruszy, dodaje trochę wody, trochę podgrzewa i wyciska sok przez gazę. Spożywaj łyżkę stołową przed posiłkami, trzy razy dziennie, przez trzy tygodnie.

Napar z głogu jest skuteczny i przydatny: łyżka posiekanych jagód w szklance wrzącej wody, nalegać pod pokrywką przez godzinę, wypić pół szklanki, trzy razy dziennie, przed posiłkami. Do naparu można dodać miętę, melisę, rumianek, mamkę, aby wzmocnić jedną lub drugą właściwość naparu.

Nadciśnienie

Optymalne efekty w leczeniu nadciśnienia daje głóg w połączeniu z matecznikiem, koniczyną i aronią. Weź rośliny w proporcji: 3: 3: 1: 2, wymieszaj. Łyżkę mieszanki wlewa się do szklanki wrzącej wody w termosie, nalega na noc, jedną trzecią szklanki pije się trzy razy dziennie na godzinę przed posiłkiem.

Miażdżyca tętnic

Najbardziej przydatna w leczeniu miażdżycy jest nalewka głogowa, która posiada wszystkie niezbędne właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi, wpływając na naczynia krwionośne, wątrobę, serce. Przygotuj lekarstwo z owoców i kwiatów. Bardziej skuteczna jest nalewka jagodowa ze świeżych lub suszonych owoców. Świeże jagody wymagają szklanki na kieliszek wódki lub alkoholu. Owoce są wcześniej ugniatane, nalegane przez trzy tygodnie w ciemności i chłodzie.

Suche jagody w ilości 50 g wlewa się pół litra wódki lub alkoholu, nalega przez trzy tygodnie, filtruje, przechowuje w lodówce. Weź nalewkę przez miesiąc z przerwą dwóch tygodni. Czas trwania całego kursu oblicza lekarz. Zacznij od łyżeczki trzy razy dziennie, stopniowo zwiększając do łyżki stołowej dziennie.

Stres, przepracowanie, bezsenność

Leki na bazie głogu łagodzą zespół chronicznego zmęczenia, niepokój i bezsenność. W przypadku braku przeciwwskazań optymalna jest herbata z posiekanych jagód roślinnych (łyżka stołowa), zaparzona szklanką wrzącej wody w termosie. Nalegają na herbatę przez około 8 godzin, piją z miodem trzy razy dziennie, łyżkę stołową godzinę przed posiłkiem, ale szczególnie dobrze – w nocy.

Przydatny głóg na zaburzenia nerwowe w postaci kropli Morozowa: wymieszaj dwie części nalewki z matki, waleriany, jedną część – nalewkę głogową i kilka kropli Corvalolu.

Zaburzenia metaboliczne

Ponieważ witaminy i minerały, które kontrolują metabolizm i eliminację wolnych rodników, są maksymalnie skoncentrowane w korzeniach rośliny, to nalewka z korzenia głogu jest przydatna w zaburzeniach metabolicznych. Do przepisu weź korzenie wykopane późną jesienią, zalej wodą w proporcji 1:10 i gotuj przez 10 minut. Powstały roztwór pije się w łyżce stołowej trzy razy dziennie.

Zapalenie gruczołu krokowego

Wiadomo, że głóg ma właściwości przeciwnowotworowe, co jest przydatne w leczeniu gruczolaka prostaty i zapalenia gruczołu krokowego, ponieważ poprawia ukrwienie gruczołu. Weź do naparu kwiaty głogu, miętę, Veronica officinalis, herbatę ivan, ptasią góralkę w stosunku 1: 1: 2: 3: 3. Zioła miesza się, a następnie łyżkę stołową wylewa 0,2 litra wrzącej wody, parzy 20 minut, filtruje, wypija jedną trzecią szklanki trzy razy dziennie na godzinę przed posiłkiem.

Choroby skórne

Głóg jest dobry dla skóry, ponieważ zwęża pory, stymuluje przepływ krwi, łagodzi stany zapalne i uczucie pasty. Roślina leczy włosy stymulując ich wzrost i gęstość. Usuwa łupież. Stosowanie głogu jest przydatne w przypadku trądziku. Nalewka na twarz przeciw trądzikowi nie jest wytwarzana z owoców, ale ze świeżych lub suszonych liści rośliny. Wymieszaj głóg, korzeń prawoślazu (2 łyżeczki) w równych proporcjach, zalej szklanką zimnej wody, pozostaw na 3 godziny pod przykryciem, użyj roztworu do mycia.

Mieszankę nalewki głogowej z olejem rycynowym (2: 1) i sokiem z połowy cytryny nakłada się na cebulki włosów na godzinę, zmywa szamponem. To wszechstronny środek na grzyby powodujące łupież na skórze głowy.

Zimno

Ma właściwości lecznicze głogu na przeziębienia. Najlepszą opcją jest herbata z jagód z dodatkiem dzikiej róży, miodu, cynamonu, imbiru i skórki cytryny w równych częściach na łyżeczkę. Przeciwutleniacze hamują stany zapalne, poprawiają ogólny stan zdrowia, nie mają przeciwwskazań, witamina C wzmacnia naczynia krwionośne. Tak samo dobroczynny jest głóg, wzmacniający układ odpornościowy, radzący sobie z niedoborem witamin.

Jak prawidłowo zaparzyć głóg

Aby głóg zachował wszystkie swoje właściwości lecznicze, można go parzyć na różne sposoby. Najłatwiejszy jest w termosie: okazuje się, że środkowa wersja między naparem a bulionem. Na litr wrzącej wody – 25 owoców głogu, nalegać w termosie na noc, pić jak herbata. Jeśli połączymy głóg z owocami róży to proporcje wynoszą: 15 owoców dzikiej róży i 8 owoców głogu w pół litra wrzącej wody.

Popularne przepisy na robienie głogu w domu

Oferujemy najpopularniejsze domowe przepisy na głóg.

Wywar

Lecznicze właściwości głogu wykorzystywane są przy nerwicach serca, kaszlu, arytmii, przeciążeniu nerwowym, dusznościach, astmie, reumatyzmie, nadciśnieniu, uderzeniach gorąca. Przygotować bulion: 15 g suchych jagód w szklance gorącej wody gotować na wolnym ogniu w łaźni wodnej przez kwadrans, ostudzić, przefiltrować, rozcieńczyć przegotowaną wodą do objętości 200 ml, pić 100 ml dwa razy dziennie po pół godzinę przed posiłkiem.

Etery

Przydatna nalewka z głogu jako środek przeciwbakteryjny, odtruwający, wykrztuśny, poprawiający elastyczność naczyń krwionośnych. Przygotowanie jest proste: na szklankę suszonych kwiatów pół litra wódki nalegać trzy tygodnie w ciemności pod pokrywką, przefiltrować, pić przez miesiąc z dwutygodniową przerwą, zacząć od łyżeczki trzy razy / dzień, doprowadzając do końca kursu łyżkę stołową. Świeże kwiaty są przyjmowane w stosunku 1: 1 do wódki.

Stosowanie miodu głogowego ma na celu złagodzenie niedoborów odporności, wzmocnienie układu nerwowego i utratę wagi. W przypadku diabetyków normę należy uzgodnić z lekarzem. Miód jest również stosowany zewnętrznie do odmładzania skóry, gojenia się ran i okładów rozgrzewających.

Cechy zbioru owoców

Do zbioru wybierają zdrowe rośliny, bez pleśni, suchych gałęzi, szkodników, z dala od autostrad, miasta. Świeże jagody i liście są przechowywane w lodówce na półce na owoce i warzywa przez miesiąc. Przed zamrożeniem jagody są sortowane, suszone, a następnie umieszczane w zamrażarce w plastikowej torbie w temperaturze – 18 ° C na rok.

Suchy głóg można kupić w aptece. Podczas samodzielnego zbioru kierują się okresem od końca września do pierwszych mrozów. Umyte jagody suszy się jednowarstwowo na ruszcie piekarnika w temperaturze 60 ° C lub w sposób naturalny – przez tydzień. Kwiaty do suszenia zbierane są na przełomie maja i czerwca i suszone na strychu. Suszony głóg jest przechowywany do dwóch lat.

Przydatny dżem przygotowywany jest z głogu, analogu kompotu, wina, które chroni przed przeziębieniami, stymuluje metabolizm, łagodzi, obniża poziom cholesterolu.

Preparaty roślinne farmaceutyczne

W praktyce medycznej kwiaty i owoce kłującego głogu mają bardziej przydatne właściwości niż inne, na podstawie których przygotowuje się preparaty farmaceutyczne do leczenia różnych chorób. Na podstawie opinii lekarzy pacjentom oferuje się ocenę najpopularniejszej, niedrogiej.

Cardiovalen

Valemidin

Fitorelax

Kedrovit

Tabletki głogu są produkowane do resorpcji, nalewki alkoholowej, ajurwedyjskiego leku Amrita, balsamu Demidova, które są stosowane w nadciśnieniu, tachykardii, dusznicy bolesnej, w leczeniu obrzęku naczynioruchowego, chorób nerwicowych, z wysokim poziomem cholesterolu we krwi i zaburzeniach czynności wątroby.

Literatura

  1. 9 Imponujących korzyści zdrowotnych wynikających z Hawthorn Berry. Napisane przez SaVanna Shoemaker, MS, RDN, LD – aktualizacja 26 sierpnia 2019 r.
  2. Do czego służą owoce głogu? Tricia Christensen. Data ostatniej modyfikacji: 16 grudnia 2020 r.
  3. Mashkovsky M. D. Leki. Przewodnik dla lekarzy. Część 1. – wyd. 7. – M.: Medycyna, 1972.
  4. Czarny głóg (Crataegus douglasii) „Department of Forests, Lands, Natural Resources and Rural Development, Government of British Columbia, 2019. Pobrano 12 kwietnia 2019 r.
  5. Pobrane 11 lipca 2012 r. „Hawthorn”. Memorial Sloan Kettering Cancer Center, 2019. Pobrano 12 kwietnia 2019 r.

Wyższe wykształcenie medyczne. 30 lat doświadczenia zawodowego w medycynie praktycznej. Więcej o autorze

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author