Mech mech na drzewach owocowych: jak pozbyć się, sposoby radzenia sobie

Informacje ogólne na temat moos

Mech — naturalne tworzenie, żywy organizm. Pojawia się w wyniku symbiozy grzyba i niebiesko-zielonej algi. Grzyby odżywiają glony soli i wilgoci z otoczenia, po czym wchłonąć organiczne z nich.

Ciało organizmu слоевищное, o różnych kształtach. To może być rurka, płyta, krzak, zaokrąglone kępa lub w cork. Rośnie mech powoli, za rok dodaje się tylko 1-2 mm. Propagowane przez organizm kawałkiem слоевища.

Mech posiada cechą wpadać w pozornej śmierci, gdy brakuje wilgoci do jego zasilania. Wszystkie procesy życiowe są spowolnione, ale całkowicie nie ustają. Jak tylko minie dobry deszcz, to mech ponownie wraca w znane stan.

Ważne! Korzeni u porostów nie, komórkowej sokiem z owoców drzewa nie jest zasilany.

Gatunków porostów, który osiada na pniach drzew owocowych wiele:

 • кустистый;
 • накипной;
 • wagi;
 • płytowy.
 • Kolor ma różne, w zależności od koloru najprostszych glonów. Na drzewach owocowych występuje żółty mech, srebrno-szary, niebieski i żółto-zielony.

  Z naukowego punktu widzenia, porosty przetrwać tylko w ekologicznie czystej okolicy. W загазованном miejscu, gdzie nie ma tlenu, nie rozwijają się. Mech — dobry wskaźnik dla środowiska. On wchłania w siebie wszystko, co znajduje się w powietrzu, w tym i szkodliwe substancje, które go niszczą. Jednak organizm dobrze toleruje podwyższoną i obniżoną temperaturę. Mech świetnie się czuje jak przy – 50 °C i +60 °C.

  Tak wygląda mech na zdjęciu:

  Doświadczeni hodowcy zauważyli, że mech nie osiada na młodych drzewach. U sadzonek wszystkie wegetatywne procesy zachodzą szybciej, kora stale rośnie, więc dołączać mech nie może.

  Jeśli kora mocno zaskoczona bakteriami, to świadczy o chorobie. Rzecz w tym, że wraz z wiekiem drzewa wszystkie procesy aktualizacji drewna spowolnienie, takie warunki są uważane za korzystne dla rozwoju porostów. W szczelinach rozliczenia wirusowe bakterie, a wilgoć, która gromadzi się po deszczu, tylko sprzyja ich rozmnażaniu.

  Opis botaniczny mchu

  Mech — to jest roślina, ale korzeni nie ma. Rozrasta się szybko nawet na młody drewnie. Na drzewach owocowych mech czuje się dobrze przy dużej wilgotności powietrza. Najczęściej zamieszkuje w загущенных miejscach.

  Rozmnażają się omszałych rośliny zarodnikami. W naturze jest ich wiele rodzajów, niektóre wykorzystują do dekoracji fazy. Jednak nie można ich sadzić w pobliżu drzew owocowych, aby uniknąć zakażenia.

  Przyczyny

  Najczęściej mech i mchu na pniu i gałęziach drzewa pojawia się z przyczyn naturalnych — starzenie się kory. Często ich obecność wskazuje na silną chorobę drewna.

  Istnieje szereg przyczyn, które wpływają na pojawienie się porostów i mchu:

 • pęknięcia w skorupie od słońca;
 • морозобоины;
 • загущенная leśniowskiego-crohna;
 • choroby korzeni z powodu wysokiego położenia wód gruntowych;
 • zbyt obfite podlewanie.
 • Zła pielęgnacja drewna, przedwczesnej przycinanie korony, nieprawidłowy podlewanie i pechowe miejsce lądowania prowadzić do porażenia drewna. Troskliwy ogrodnik w porę zauważy pojawienie się porostów, tak jak on powoli rośnie. To pozwoli rozpocząć leczenie jak najszybciej.

  Dlaczego trzeba usuwać mech, mech

  Porosty i mchy na drzewach owocowych same w sobie nie są szkodliwe, ale to dobre środowisko do rozmnażania się różnych bakterii i schronienie dla szkodników. Dlatego z nimi trzeba zacząć od wszelkiej walki. Nawet niewielki obszarze zagrożonym mówi o tym, że gleba jest zbyt zwilżone.

  Duża ilość porostów i mchu na korze blokuje dostęp tlenu do tkanek. Drzewo zaczyna źle owocować, w pęknięcia dostają się bakterie, które powodują choroby. Podczas mrozów kora pęka, zdeformowane, staje się szorstka. Jeśli nie rozpocząć leczenie, to owoc roślina może całkowicie zginąć.

  Jak radzić sobie z algi i glony i mech na drzewach owocowych

  Usuwają mech i żółty mech z owoców drzewa wczesną wiosną lub jesienią, pracy łączą z planowanego cięcia i czyszczenia ogrodu. Ale w przypadku silnego porażenia ciągnąć nie trzeba, przyrosty wygładzają od razu, jak tylko znaleźli.

  Metod walki z porostów i mchów wiele, zależą one od wieku drzewa. Na starszych roślinach wszystkie chorobowo odciąć raz, korę wygładzają do zdrowego miejsca i zdezynfekować roztworem siarczanu miedzi lub innych leków z zawartością miedzi. Pełna śmieci spalić, tak jak tam ukrywają się larwy szkodników.

  Z porostów na drzewach owocowych walczą ludowymi środkami lub metodami chemicznymi.

  Jak uwolnić się od mchu na drzewach owocowych mechanicznie

  Aby uwolnić się od mchu lub porostów na korze drzewa, zaczynają z mechanicznego czyszczenia. Do tego trzeba drewniana podłoga skrobak, który wcześniej wyleczony. Przystąpić do czyszczenia wiosną, gdy zakażone miejsca wilgotne.

  Przed zabiegiem pni muszą ściółkowania z kręgu drzewa zasłaniają folią, papierem lub innym materiałem, aby śmieci nie trafił na glebę. Czyszczenie zrobić delikatnie, aby nie dotknąć zdrowej kory, bo w moos żyją szkodniki, zarazki i bakterie. Oni dostają się do wnętrza drzewa. Po mechanicznym czyszczeniu, głębokie pęknięcia boisko ogród ogród lub gliny, zmieszanej z obornikiem. Następnie chorobowo spryskać preparatami z zawartością miedzi.

  Wskazówka! Wszystkie resztki mchu i porostów trzeba spalić, aby nie dopuścić do ich rozmnażanie.

  Jak walczyć z mchem na drzewach owocowych dezynfekcją

  Walkę z mchem i algi i glony na drzewach owocowych można prowadzić za pomocą środków dezynfekujących, które palą chorobowo.

  Wczesną wiosną, przed pękania pąków, korę spryskane 10% roztworem siarczanu żelaza. Przyrosty odpadną po tygodniu.

  Jeśli porażka nie jest silny, to można to zrobić aplikacją drzew owocowych wapna mlekiem. Przygotowują go tak:

 • wapno — 1 kg;
 • woda — 10 km
 • Rozpuścić wapno w wodzie, dobrze spryskać koronę. Po co używać leki przeciwgrzybicze „Szybki”. Go przygotować według instrukcji.

  Szybko usunąć trwałe przyrosty pomoże skład:

 • gaszone wapno — 600 g;
 • proszek siarka — 400 gr.
 • Wapno wymieszać z 500 ml wody, umieścić na ogniu, doprowadzić do wrzenia. Delikatnie rozcieńczyć siarki w 1,5 l wody, wlać do roztworu. Gotować na wolnym ogniu 15 min, aż mieszanina jest koloru czerwonego. Rozwiązanie jest bardzo skoncentrowany, przed aplikacją go rozcieńczyć. Na 5 l wody dodać tylko 100 ml produktu.

  Spryskiwanie robią jeden raz. Przez 2-3 dni wszystkie przyrosty całkowicie odpadają.

  Ważne! Przechowywać mieszanina nie działają z nią tylko w rękawiczkach i okularach, tak jak ona trująca.

  Istnieje jeszcze jeden szybki sposób, aby uwolnić się od mchu na drzewach owocowych przy pomocy soda ash. Na wiadro wody dodać 0,5 łyżki sody, dobrze wymieszać i pędzelkiem nanieść roztwór na dotknięte miejsca. Wysycha porosty w ciągu tygodnia i odpadają samodzielnie.

  Jak usunąć porosty z drzew owocowych побелкой

  Jesienią w ramach walki z algi i glony na drzewach owocowych używają bielenie. Kora najpierw oczyścić, a potem przetwarzają przygotowanym roztworem. Na wiadro wody dodać 3 kg wapna, 100 g siarczanu miedzi i 1 łyżka soli, 1 łyżka mleka o niskiej zawartości tłuszczu.

  Zaprawę nakłada się na chorobowo, dobrze trzyma się aż do samej wiosny.

  Ważne! Młode drzewa przed osiągnięciem wieku pięciu lat побелкой nie przetwarzają.

  Do bielenia starych drzew używają inny skład:

 • tłusta glina — 1 kg;
 • woda — 10 l;
 • gaszone wapno — 2 kg;
 • siarczan miedzi — 500 r.
 • Wszystko wymieszać, nałożyć skład szkieletowe gałęzie warstwy 2 mm.

  Przy несильном porażce młodych drzew przygotowują inną mieszankę. Hodowane 2 kg wodno-emulsyjnej farby i 30 g malation. Przed побелкой skład rozcieńcza się na pół z wodą i nakłada się na drzewo. Mieszanina ta pomaga chronić korę od gryzoni.

  Jak walczyć z mchem, jeśli drewno wysycha

  Dojrzałe drzewa zaczyna więdnąć z wielu powodów, w wyniku czego pojawiają się mchy. Same w sobie porosty nie prowadzą do śmierci rośliny. Prawdopodobne przyczyny:

 • rak drewna;
 • główny rot.
 • Odkryć głównego rot trudne. A oto rozpoznać pokonaj raka jest możliwe. Mech trzeba oczyścić, jeśli pod nim почерневшая drewno, to jest to nowotwór. W takim przypadku kory wyciąć aż do zdrowego miejsca, wyleczony z miedzianym купоросом. Pełna śmieci wynoszą z fazy i spalają.

  Ważne! Jeśli powodem, dla którego gałęzie zasychają, nie dotyczy to dotkniętych miejsca w każdym razie oczyścić i spryskać дезинфектором.

  Zapobieganie pojawienia się mchów i porostów

  W leczeniu grzybicy i mech na drzewach owocowych nie jest tak trudne, ale lepiej nie dopuścić do jego pojawienia się. W celach zapobiegawczych ogród rozcieńczona, sprzątają, stare drzewa, czyści koronę od загущающих gałęzi.

  Jeśli wody gruntowe znajdują się blisko powierzchni, to kopanie rowów. Wczesną wiosną na pewno robią prewencyjnego traktowanie roztwór jadu. Temperatura otoczenia nie powinna spaść poniżej +5 °C. Szczególną uwagę podczas natrysku zwracają развилкам szkieletowych gałęzi.

  Aby mech na pewno nie osiadł na działce, trzeba regularnie robić traktowanie od chorób grzybowych i szkodników. Ponadto, ważne jest, aby zwiększyć odporność drewna specjalnymi подкормками.

  Wnioski

  Walka z mchem i algi i glony na drzewach owocowych polega na regularnym przeglądzie pnia i gałęzi szkieletowych. Nawet małe chorobowo należy niezwłocznie usunąć, tak jak uwolnić się od silnych wzrostów trudniejsze. Nie jest zaniedbane i profilaktyką, aby nie dopuścić do pojawienia się mchu w ogrodzie.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author