korzystne właściwości szałwii

szałwia

Jeśli chodzi o zdrowe i zdrowe odżywianie, najczęściej na myśl przychodzą warzywa i owoce. I niewiele osób w tym względzie pamięta o ziołach leczniczych i przyprawach. Nawiasem mówiąc, odgrywają również istotną rolę w zdrowiu. Weźmy na przykład szałwię. To nie tylko pachnąca przyprawa do mięsa czy pyszna herbata. Korzyści z tej rośliny były znane w starożytności, ale dziś wielu zapomina.

ogólna charakterystyka

Łacińska nazwa szałwi jest tłumaczona jako „zachowaj zdrowie”. I to nie jest przypadek. Od czasów starożytnych roślina ta była używana przez zielarzy i tradycyjnych uzdrowicieli do leczenia wielu różnych chorób.

 • ogólna charakterystyka
 • Historia pochodzenia i użytkowania
 • Skład chemiczny i właściwości odżywcze
 • Korzystne cechy
 • Stosować w medycynie tradycyjnej
 • Zastosowanie w kosmetologii
 • Zastosowanie do gotowania
 • Jak wybrać i przechowywać

To pikantne zioło z rodzaju mięty. Jego najbliżsi krewni to oregano, lawenda, rozmaryn, tymianek, bazylia. Szałwia jest rozpoznawana po szaro-zielonych liściach, a podczas kwitnienia, który występuje w sierpniu, po fioletowo-białych lub biało-różowych kwiatach. Ale w przeciwieństwie do wielu ziół roślina ta ma wyraźny zapach nie tylko kwiatów, ale także liści. Ta roślina ma specyficzny aromat, nieco przypominający miętę, ale z gorzkimi nutami.

Niesamowite właściwości zdrowotne szałwi uczyniły z niej jedno z głównych ziół leczniczych w medycynie europejskiej i chińskiej. Roślina ta jest powszechna w wielu regionach, ale najbardziej znanym tradycyjnym „miejscem” są kraje nad Morzem Śródziemnym. Nawiasem mówiąc, na świecie istnieje ponad 900 rodzajów szałwii, ale nie wszystkie z nich są spożywane.

Historia pochodzenia i użytkowania

Szałwia pochodzi z krajów śródziemnomorskich i była używana w tych regionach od tysięcy lat. Ponadto w medycynie zioło to ma jedną z najdłuższych historii stosowania. Starożytni Grecy i Rzymianie docenili lecznicze właściwości szałwii. Rzymianie uważali ją za świętą roślinę, a nawet stworzyli specjalną ceremonię wokół zbierania ziół. Również w tych kulturach szałwia była używana jako środek konserwujący do mięsa. Starożytni eksperci kulinarni uważali, że zioło to spowalnia psucie się żywności. A teraz fakt ten otrzymał naukowe potwierdzenie. Naukowcy odkryli duże ilości terpenów w szałwii, które faktycznie działają jako konserwatyści.

Ponadto w całej historii szałwia cieszyła się opinią magicznej rośliny. Arabscy ​​lekarze w X wieku uważali ją za roślinę nieśmiertelności, Europejczycy w XIV wieku używali zioła do ochrony przed czarami. Chińczycy również docenili tę roślinę. Ale na wschodzie szałwia była używana głównie jako pyszna herbata.

Skład chemiczny i właściwości odżywcze

Ponieważ zioło to zwykle nie jest spożywane w dużych ilościach, trudno uznać je za źródło kalorii, węglowodanów, tłuszczu, białka czy błonnika. Ale szałwia może służyć jako dobre źródło innych substancji, które są nie mniej przydatne dla organizmu.

Zioło to zawiera wiele olejków eterycznych, flawonoidów, związków fenolowych. W sumie jest to ponad 20 dobroczynnych składników, z których większość ma właściwości przeciwutleniające. Szałwia znana jest z niesamowitego połączenia olejków eterycznych zawierających ketany, alfa i beta-tujon. W zieleni rośliny znaleziono również takie związki, jak cyneol, borneol, kwas chlorogenowy, fumarowy, kawowy i nikotynowy.

Wartość odżywcza w 100 g suszu

Zawartość kalorii 315 kcal
Węglowodany 60,73 g
Białko 10,63 g
Tłuszcze 12,75 g
Celuloza 40,3 g
Tiamina 0,754 mg
Witamina B2 0,336 mg
Witamina B3 5,72 mg
Witamina B5 2,69 mg
Witamina B9 274 μg
Witamina A 3,5 mg
Witamina C 32,4 mg
Witamina E. 7,48 mg
Witamina K. 1,71 mg
Sód 11 mg
Potas 1070 mg
Wapń 1652 mg
Miedź 0,757 mg
Żelazo 28,12 mg
Magnez 428 mg
Mangan 3,133 mg
Cynk 4,7 mg

Korzystne cechy

Szałwia ma długą historię stosowania w medycynie. Zioło to jest stosowane w leczeniu wielu różnych zaburzeń, w tym zaburzeń psychicznych i trawiennych. Niektóre z wielu dobroczynnych właściwości znalazły już swoje naukowe potwierdzenie, inne to wciąż wyłącznie receptury na tradycyjną medycynę.

Pierwsza rzecz, którą należy wiedzieć o szałwii: zioło to ma wyraźne właściwości przeciwutleniające. Pomaga chronić komórki przed wolnymi rodnikami.

Działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie

Kwas rozmarynowy zawarty w szałwii jest łatwo wchłaniany przez organizm z przewodu pokarmowego. W organizmie zmniejsza reakcję zapalną. Ponadto kwas rozmarynowy działa na organizm jako przeciwutleniacz. Dlatego stosowanie szałwii jako przyprawy jest korzystne dla osób z różnego rodzaju stanami zapalnymi, w tym reumatoidalnym zapaleniem stawów i chorobami dziąseł. A także udowodnił skuteczność zioła w astmie oskrzelowej i miażdżycy.

Nawiasem mówiąc, właściwości przeciwutleniające szałwii nie pozostały niezauważone przez ekspertów kulinarnych. Dodają liście ziołowe do olejków, aby przedłużyć ich przydatność do spożycia i uniknąć jełczenia.

Poprawia funkcjonowanie mózgu

Jeśli chcesz poprawić swoją pamięć, dodaj odrobinę szałwii do ulubionych zup, gulaszu lub zapiekanek. Badania przeprowadzone w 2003 roku potwierdziły to, co tradycyjni zielarze wiedzieli od dawna: szałwia jest świetnym wzmacniaczem pamięci.

Brytyjscy naukowcy potwierdzili, że wyciąg z szałwii poprawia funkcje poznawcze, a leki zawierające suszony korzeń zioła są korzystne dla choroby Alzheimera. Nawet w starożytnych Chinach roślina ta była stosowana w leczeniu chorób naczyniowo-mózgowych.

Zmniejsza poziom glukozy i cholesterolu

Przez 3 miesiące 40 uczestników eksperymentu otrzymywało codziennie ekstrakt z liści szałwii. Pod koniec czasu przeznaczonego na eksperyment okazało się, że u każdego nastąpił znaczny spadek poziomu całkowitego i „złego” cholesterolu, a także wyraźnie spadł poziom glukozy we krwi pobranej do analizy na czczo. W innym badaniu wzięło udział 80 osób, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2. W porównaniu z grupą kontrolną wartości glukozy istotnie spadły u uczestników eksperymentu na tle spożycia szałwii.

Naukowcy doszli do wniosku, że liście szałwii mogą być korzystne w zapobieganiu cukrzycy typu 2, a także obniżaniu profilu lipidowego organizmu.

Eliminuje nadmierne pocenie się

Dane naukowe od niemieckich naukowców dowiodły skuteczności szałwii w walce z nadmierną potliwością. Eksperyment wykazał, że przyjmowanie ekstraktu z tego zioła pomaga prawie 2-krotnie zmniejszyć potliwość. Usuwa również nieprzyjemny zapach ciała.

Poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego

Szałwia jest przydatna w leczeniu niektórych zaburzeń i odchyleń żołądkowo-jelitowych. Herbata z tego zioła jest doskonałym środkiem wiatropędnym. Ekstrakt roślinny łagodzi objawy niestrawności, pobudza wydzielanie enzymów trawiennych, poprawia motorykę jelit i pracę trzustki.

Stosować w medycynie tradycyjnej

Ta roślina lecznicza była znana starożytnym Egipcjanom. Długoletnie zapiski wskazują, że budowniczowie piramid używali tego zioła do zwiększenia płodności. A starożytni greccy lekarze za pomocą wodnego wywaru z szałwii zatrzymali krwawienie spowodowane chorobami wrzodowymi. Zalecali również rozcieńczanie soku z trawy w ciepłej wodzie i picie podczas kaszlu lub chrypki. Zewnętrznie szałwia była używana do łagodzenia obrzęków, zatrzymywania krwawienia z ran, a także w celu zmniejszenia bólu przy skręceniach.

Herbata szałwiowa jest nie mniej popularna w medycynie ludowej. Był pity podczas kaszlu, używany do płukania gardła i innych bólów gardła. Zielarze zalecają picie herbaty z tego zioła na reumatyzm, nadmierne krwawienie miesiączkowe i zatrzymanie laktacji. I oczywiście w wielu krajach szałwia słynie ze wzmocnienia układu nerwowego i poprawy pamięci.

Przez cały czas herbata i napar z szałwii były znane jako lekarstwo na gorączkę, a także jako środek uspokajający na nadmierne pobudzenie. Co najlepsze, zioło wykazuje swoje właściwości lecznicze, jeśli napoje lecznicze są pijane w małych porcjach, ale często. Zasada ta dotyczy również leczenia chorób żołądka. Chińczycy na przykład radzili pić mały kubek świeżo zaparzonej herbaty kilka razy w ciągu dnia, uznając ją za przydatną przy prawie wszystkich dolegliwościach w organizmie.

Wodny napar z szałwii jest również uważany za przydatny w przypadku duru brzusznego, zapalenia wątroby, chorób nerek, krwawień z płuc i żołądka, bólu gardła i przeziębienia. Ma również zbawienny wpływ na organizm przy paraliżach, bólach stawów, letargu.

W ziołolecznictwie w Niemczech zioło to jest znane jako jeden z najlepszych leków na ból gardła. Ponadto do celów leczniczych stosuje się nie tylko wywary, ale także napary, ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne. A dzięki substancjom fenolowym olejek eteryczny tej rośliny jest przydatny w leczeniu E. coli, salmonelli, a także jest silnym lekiem przeciwko Staphylococcus aureus. Ze względu na obecność garbników w składzie chemicznym szałwia jest przydatna w leczeniu biegunki, w tym u dzieci. Zielarze zalecają go również jako lekarstwo na kandydozę i muszę powiedzieć, że badania naukowe znalazły racjonalne wytłumaczenie tego zjawiska.

Wielu zielarzy zaleca stosowanie inhalacji z szałwii w przypadku ataków astmy lub silnego kaszlu. Istnieją również wyjaśnienia tego. Olejki eteryczne tego zioła rozluźniają mięśnie gładkie, łagodząc w ten sposób kaszel. Możesz wzmocnić przeciwkaszlowe działanie szałwii, mieszając ją z miodem gryczanym, znanym również jako środek przeciwkaszlowy. Nawiasem mówiąc, ten rodzaj inhalacji jest przydatny jako środek wykrztuśny i lek na choroby zakaźne.

Gorzka herbata szałwiowa jest również korzystna w przypadku niestrawności, problemów z motoryką jelit, wzdęć, problemów z przepływem żółci lub dysfunkcji trzustki. A dla kobiet w okresie menopauzy roślina jest przydatna w łagodzeniu ogólnego stanu.

Zastosowanie w kosmetologii

Szałwia ma wiele zalet dla skóry i włosów. Dzięki olejkom eterycznym i innym dobroczynnym składnikom zioło to ma zbawienny wpływ na skórę ciała i twarzy.

Dzięki przeciwutleniaczom zawartym w szałwii korzystnie wpływa na profilaktykę wczesnych zmarszczek i plam starczych. Olejki eteryczne regulują produkcję tłuszczu podskórnego (dobre dla skóry tłustej), a także aktywują krążenie krwi, poprawiając w ten sposób cerę. Aby to zrobić, warto nałożyć na twarz maskę z posiekanych świeżych ziół. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne kosmetyki zawierające wyciąg z szałwii są przydatne w leczeniu problemów skórnych, w tym trądziku, łuszczycy, egzemy i stanów zapalnych.

 • Koronawirusy: SARS-CoV-2 (COVID-19)
 • Antybiotyki w zapobieganiu i leczeniu COVID-19: jak skuteczne są
 • Najczęstsze choroby „biurowe”
 • Czy wódka zabija koronawirusa?
 • Jak przeżyć na naszych drogach?

Ekstrakt z szałwii nie mniej leczy włosy. Od czasów starożytnych wywary z tego zioła były stosowane jako lekarstwo na wypadanie włosów. Ponadto wykazano, że olejek eteryczny z zioła zawiera substancje, które okazały się skuteczne w leczeniu łysienia typu męskiego. Aby przyspieszyć wzrost włosów, zaleca się wymieszać 3-4 krople olejków eterycznych z szałwii, rozmarynu i mięty z 1 łyżką oliwy z oliwek. Ten produkt należy wcierać w skórę głowy dwa razy dziennie. Nawiasem mówiąc, połączenie szałwii i rozmarynu jest uważane za jedno z najlepszych przeciwko wypadaniu włosów. Substancje zawarte w tych ziołach odżywiają mieszki włosowe.

Warto spłukać włosy wywarem z liści szałwii, aby nabłyszczały. Weź 1 łyżkę suchych liści w szklance wrzącej wody. Ten sam środek nadaje się również do leczenia łupieżu. Nawiasem mówiąc, jako naturalną farbę do włosów można użyć bogatego bulionu – nadaje lokom ciemny, lśniący kolor (im mocniejszy bulion, tym ciemniejsze stają się włosy).

Zastosowanie do gotowania

Szałwia może być spożywana na świeżo lub suszona. Dobrze komponuje się z sosem pomidorowym, omletami, frytkami. Włosi dodają tę przyprawę do pizzy. Szałwia jest również dobrym dodatkiem do sałatek, pieczonego kurczaka, ryb i wieprzowiny. Ze względu na swój specyficzny aromat szałwia dobrze komponuje się z owocami morza. Ale tę przyprawę należy dodać pod koniec gotowania, aby zioło zachowało więcej swoich korzystnych właściwości.

Szałwia to nie tylko przyprawa szeroko stosowana w różnych kuchniach narodowych. Ta roślina lecznicza ma silny wpływ na organizm. Szałwia to jeden z najlepszych środków o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwutleniających. Herbata z tej rośliny może naprawdę zastąpić ogromną ilość bardziej znanej nam „chemii”. Nie bez powodu kilka tysięcy lat temu Chińczycy pili z niej herbatę jako remedium na starzenie się i choroby serca.

Jak wybrać i przechowywać

O ile to możliwe, najlepiej jest wybierać świeżą zieloną szałwię zamiast suszonych ziół, ponieważ smakuje lepiej. Świeże liście są ciemnozielono-szare. Do herbaty lub zbioru lepiej jest wziąć liście bez ciemnych lub żółtych plam.

Świeże zioła można przechowywać w lodówce, zawijając je w wilgotny ręcznik papierowy i umieszczając w plastikowym pojemniku lub w szklance wody. Suszona szałwia jest przechowywana z dala od wilgoci i bezpośredniego światła słonecznego.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author