Jak przedłużyć życie starej jabłoni?

Stara jabłoń

Aby przedłużyć żywotność starej jabłoni, ogrodnicy przeprowadzają specjalne przycinanie przeciwstarzeniowe. Zmniejszenie wielkości korony pomaga przywrócić owocowanie. Dowiemy się, jak przycinać starą jabłoń, aby owocowała jeszcze przez kilka lat.

Oznaki starego drzewa

Jabłoń jest w stanie wytwarzać pełnowartościowe plony przez co najmniej ćwierć wieku, ale to nie jest granica. Jeśli drzewo przez całe życie było odpowiednio pielęgnowane i odpowiednio przycinane, może z łatwością przynosić owoce przez kolejne dziesięć lat. Bez przycinania jabłoń szybciej się starzeje, jej plony gwałtownie spadają, a jabłka stają się mniejsze.

Jakie są oznaki rozpoznania starej jabłoni:

 • Wiek. Drzewo po 30 latach życia, które ma siłę przynosić owoce, należy przycinać według schematu odmładzającego.
 • Wydajność. Charakterystyki jakościowe plonu wyraźnie się pogorszyły. Owoców jest mniej, a ich rozmiar jest mniejszy niż zwykle.
 • Długość rocznego przyrostu. Jeśli jest mniejszy niż 10 cm, wykonuje się przycinanie przeciwstarzeniowe.
 • Suche gałęzie. Jeśli gałęzie na jabłoni wysychają, liczba owocujących pędów maleje, a wierzchołek wysycha bez żadnych oznak choroby, drzewo zdecydowanie się starzeje.

Jak odmłodzić jabłoń?

W przypadku dojrzałej jabłoni zwykłe przycinanie jesienno-wiosenne nie pomoże przedłużyć jej żywotności i zdolności do owocowania. Do odmłodzenia potrzebne są bardziej poważne środki, które są zaprojektowane na 3-4 lata, a czasem dłużej.

Odmładzaj jabłoń etapami. Najpierw korona jest przerzedzona. Gałęzie są cięte w taki sposób, aby zapewnić równomierność obciążenia. Zarastaniu cięć powinien towarzyszyć wzrost nowych pędów owocujących.

Zasady odmładzania:

 • Zabrania się ścinania wielu gałęzi jednocześnie. Drzewo dozna szoku, który może doprowadzić do śmierci.
 • Jako pierwsze usuwane są gałęzie z uszkodzeniami, które rosną wewnątrz korony i utrudniają dopływ światła słonecznego i powietrza do owocujących gałęzi.
 • Przerzedzają się nowe pędy, te najsilniejsze opuszczają, skierowane w górę iz dala od pnia. Inne są usuwane przez cały sezon wegetacyjny.
 • Dozwolone jest cięcie nie więcej niż 2 gałęzi szkieletowych podczas jednego przycinania.
 • Duże gałęzie przycina się tylko w okresach całkowitego ustania wypływu soków – wczesną wiosną lub późną jesienią . Gałęzie po stronie południowej są cięte jako pierwsze.
 • Cięcie wykonuje się pod ostrym kątem około 45 stopni.
 • Gałęzie są cięte „na pierścieniu”, konopie nie pozostają.
 • Kawałki bezpośrednio w dniu przycinania są mielone i smarowane boiskiem ogrodowym. Duże nacięcia są owinięte folią.

Kiedy nie można uratować drzewa?

Nie we wszystkich przypadkach można uratować starzejącą się jabłoń. Szanse maleją, jeśli w ciągu życia drzewo było mniej pielęgnowane, niewłaściwie przycinane, przemarzało, cierpiało z powodu suszy, chorób i innych niekorzystnych czynników.

Znaki, w których lepiej wyciąć jabłoń:

 • Zakażenie grzybem Tinder. Jeśli ten grzyb pasożytuje na drzewie, jest źle – nie można go usunąć. Wbił się głęboko w pień i nadal będzie go niszczył.
 • Złuszczanie kory. Jeśli kora zaczyna się łuszczyć w dolnej części pnia, a pod nią widać drewno, drzewo wyczerpało swój życiowy zasób.
 • Szkoda. Jeśli na pniu znajdują się duże otwory przelotowe, a rdzeń gnije, drzewo nie nadaje się do dalszego owocowania.
 • Suche gałęzie. Jeśli jabłoń ma więcej suchych gałęzi niż zdrowe, nie należy jej odmładzać.

Doświadczonym ogrodnikom udaje się ożywić prawie beznadziejne drzewa. Ale to wymaga dużo wysiłku, a sukces nie jest gwarantowany.

Przycinanie jabłoni

Zdarza się, że stare drzewo jest już skazane na zagładę, ale chcesz przedłużyć jego żywotność. Następnie postępuj w tej kolejności:

 1. Odcinaj duże gałęzie, które są już poważnie uszkodzone.
 2. Spróbuj usunąć wszystkie grzyby Polypore.
 3. Wylecz rany – zdezynfekuj je i nasmaruj lakierem ogrodowym.
 4. Cień i rozjaśnij koronę.

Drzewo po takich „reanimacyjnych” zabiegach będzie żyło jeszcze kilka lat, a nawet zachwyci Cię jabłkami.

Jeśli nie chcesz stracić odmiany, weź sadzonki ze starzejącej się jabłoni i posadź je na młodych podkładkach. Po kilku latach otrzymasz pełnoprawne jabłonie o cechach odmianowych drzewa macierzystego.

Przycinanie odmładzające starych jabłoni

Nie ma jednej uniwersalnej recepty na odmładzanie starych drzew. Praktykowane jest indywidualne podejście do każdego jabłka. Najpierw ogrodnik przeprowadza badanie i, biorąc pod uwagę wyniki diagnostyczne, wybiera taktykę odmładzania drzew, harmonogram i schemat przycinania.

Czas przycinania

Przycinanie starych drzew zaleca się wiosną lub jesienią. Wielu ogrodników uważa, że ​​lato nadaje się również do odmładzania jabłoni, ale dopiero po zbiorach.

Najlepszą porą na odmłodzenie drzew jest wiosna – marzec lub kwiecień. Głównym warunkiem rozpoczęcia działalności jest wykluczenie zagrożenia silnymi mrozami (od -15 ° С). Nie ma dokładnej daty przycinania – ogrodnicy biorą pod uwagę pogodę.

Na jakich znakach należy się skupić przy określaniu czasu przycinania:

 • wiosną – pąki jeszcze nie rozkwitły;
 • jesień – liście już opadły.

Nie zaleca się przycinania jabłoni od maja, ponieważ znacznie zwiększa się ryzyko infekcji. Jeśli stara jabłoń zbierze cytosporozę, najprawdopodobniej umrze.

Rodzaje przycinania przeciwstarzeniowego

W przypadku starych jabłoni trzeba bardzo uważać podczas przycinania – każdy błąd prowadzi do spadku plonu, choroby, a nawet śmierci.

Zgodnie z zasadą odmładzania istnieją dwa rodzaje przycinania:

 1. Skracanie. Polega na skróceniu długości gałęzi o 1/3. Zabieg ten zaleca się wiosną, aby drzewo nie marnowało energii na dokarmianie dodatkowych pędów. Zabieg zapobiega również zamarzaniu drzewa w okresie zimowania.
 2. Rębnia. Zapewnia stopniowe przycinanie przez 3 lata. Dzięki takiemu podejściu wielkość drzewa jest stopniowo zmniejszana, unikając w ten sposób stresu.

Rodzaje przycinania (1 – skracanie, 2 – przerzedzanie):

Przycinanie przeciwstarzeniowe

Dziś ogrodnicy opracowali kilka metod odmładzania przycinania drzew owocowych:

 • Zaszokować. To stosunkowo nowa metoda przedłużenia życia jabłoni. Jego celem jest przywrócenie produktywności drzewa. Wynik osiąga się poprzez zmniejszenie korony. Polecany do starych drzew o dużej wysokości. Gradacja:
  • Usuwanie suchych gałęzi.
  • Skrócenie korony do 3 m. Przycinanie odbywa się w 2 etapach, aby zmniejszyć stres na drzewie.
  • Przycinanie bocznych gałęzi szkieletowych do 2,5 mi przerzedzanie starych gałęzi owocujących – w celu rozładowania środkowej części korony.
 • Oszczędny. Metoda polega na rozciąganiu w czasie, aby zminimalizować obrażenia drzewa. Przeznaczony jest do długiego przebudzenia aktywności życiowej i przywrócenia funkcji owocowania, w wyniku czego drzewo daje niskie plony przez wiele lat. Cechy delikatnej techniki:
  • zaprojektowany na 5 lat;
  • stare gałęzie są usuwane stopniowo;
  • pędy są cięte tak, aby ich długość nie przekraczała 2 m.
 • Stopniowy. Proces zaplanowano na 2-3 lata. Jego kluczową zasadą jest usuwanie grubych pędów, których średnica przekracza 10 cm.

Zobacz film o przycinaniu szokowym poniżej:

Jakich narzędzi potrzebujesz?

Przycinanie odbywa się za pomocą naostrzonego i zdezynfekowanego instrumentu. Do zabiegu odmładzającego potrzebny będzie zestaw narzędzi i sprzętu ochronnego.

Przygotuj się do pracy:

 • kilka pił do metalu z zębami o różnych rozmiarach;
 • nóż ogrodowy;
 • sekatory;
 • drabina;
 • rękawiczki;
 • pas bezpieczeństwa;
 • dezynfektor do instrumentów.

Jeśli czeka Cię dużo pracy, warto użyć piły łańcuchowej.

Jak prawidłowo przeprowadzić zabieg?

Przycinanie starej jabłoni sprowadza się do wyeliminowania zbędnych gałęzi i zmniejszenia objętości korony. Zaleca się przycinanie drzewa w 3 etapach:

 1. Skrócenie bagażnika. Zwykłe drzewo osiąga wysokość 7-8 m. Starej jabłoni trudno jest „utrzymać” tak obszerną koronę. Wytnij pień na poziomie 2 m.
  Zobaczyłem pień, lekko cofając się od dużej gałęzi szkieletowej. Nie zostawiaj zbyt dużego pnia, w przeciwnym razie gdy wyschnie, pojawi się w nim zagłębienie, do którego wpłynie woda, co spowoduje gnicie drzewa.
 2. Cięcie zagęszczających się gałęzi. Najpierw usuń duże gałęzie rosnące w kierunku pnia, ponieważ pogrubiają one koronę i utrudniają cyrkulację powietrza. Korona powinna w końcu nabrać kształtu miseczki. Aby zapobiec łamaniu się gałęzi, przycinaj je etapami:
  • Po cofnięciu się o 50 cm od podstawy spiłuj gałąź od dołu – o 1/2 jej średnicy.
  • Cofnij się o 20 cm wyżej i ponownie spiłuj na 1/2 średnicy, ale tym razem od góry. Gałąź odłamie się wzdłuż linii nacięcia.
  • Odetnij resztę gałęzi w pierścień.
 3. Przycinanie gałęzi szkieletowych. Przytnij je tak, aby nie miały więcej niż 2,5 m długości.
 4. Przycinanie małych pędów. Usuń gałęzie:
  • położony jeden nad drugim;
  • które rosną pod ostrym kątem do pnia / gałęzi szkieletowej;
  • skrzyżowane ze sobą.

Odmładzanie korony (a – skrócenie korony, b – przerzedzanie, c – przycinanie obwisłych gałęzi, d – procesy przycinania, e – usuwanie wierzchołków):

Zasady przycinania

Odmładzanie etapami:

 1. Pierwszy rok. Wykonaj standardowe przycinanie sanitarne i przytnij drzewo o jedną trzecią. Odetnij duże gałęzie od strony południowej, ale nie więcej niż trzy kawałki.
 2. Drugi rok. Powtórz przycinanie sanitarne. Skróć gałęzie – dla średniej wielkości jabłoni o 1/3, dla energicznej jabłoni – o 1/2. Staraj się zachować koronę w kształcie trójkąta. Górne gałęzie nie powinny zakrywać dolnych.
  Zostaw po jednym pędzie na każdej dużej gałęzi. Lepiej nie dotykać gałęzi szkieletu, z wyjątkiem tych, które obumierają, są dotknięte grzybem lub wyschły.
 3. Trzeci rok. Wykonaj cięcie profilaktyczne i dokończ kształtowanie korony. Usuń nadmiar gałęzi – około 1/3. Pozostaw tylko najsilniejsze i najbardziej żywotne.

Po przycięciu gałęzi po południowej stronie korony, umieść podpory pod gałęziami północnej części – będą one odczuwać zwiększone naprężenia.

Film o przycinaniu starej jabłoni znajduje się poniżej:

Pielęgnacja po odmładzaniu

Odmładzanie jest dobre dla jabłoni, ale w początkowej fazie nadal doświadcza znacznego stresu. Drzewo wymaga poważnej konserwacji.

Jak dbać o jabłoń po odmłodzeniu:

 1. Leczenie ran. Zwykle ogrodnicy używają boiska ogrodowego, ale według naukowców nie pomaga goić ran, a wręcz przeciwnie, hamuje gojenie. Aby pokryć sekcje, lepiej użyć farby olejnej z dodatkiem naturalnego oleju schnącego. I przykryj plastry o średnicy mniejszej niż 2 cm plasteliną.
 2. Najlepszy opatrunek. Ścięte drzewo aktywnie rośnie zieloną masę, dlatego potrzebuje nawozów:
  • Kwiecień. Drzewo potrzebuje azotu. Dodaj 1/2 normy (z podanych w instrukcji) azotanu amonu lub mocznika.
  • Może. Nawozić jabłoń superfosfatem (zgodnie z instrukcją).
  • Czerwiec. Ponownie dodaj superfosfat – połowa stawki.
  • Wrzesień. Dodaj siarczan wapnia (zgodnie z instrukcją).

Nawóz jest rozsypywany na sucho. Co więcej, nie tylko po okręgu przy pniu, ale także na całej średnicy korony. Następnie drzewo jest podlewane w ilości 20-30 litrów na 1 m2. m.

Jak zachowuje się jabłoń po przycięciu?

Po silnym przycięciu drzewo aktywnie uwalnia wirujące pędy z uśpionych pąków. Powstaje z nich nowa korona. W wyniku zabiegów przeciwstarzeniowych obserwuje się:

 • Aktywacja uśpionych pąków i aktywny wzrost młodych pędów.
 • Redystrybucja składników pokarmowych i zwiększony plon dzięki równomiernemu utworzeniu korony.
 • Poprawiona cyrkulacja powietrza w koronie, lepsze oświetlenie gałęzi. Sprzyja to tworzeniu się jajników i pełnemu dojrzewaniu owoców.
 • Brak infekcji grzybiczych ze względu na terminowe usuwanie uszkodzonych i wysuszonych gałęzi.

Przydatne porady

Przycinanie to jedna z najtrudniejszych czynności agronomicznych, szczególnie dla początkujących ogrodników. Przed rozpoczęciem pracy dokładnie przestudiuj zasady procedury, ponieważ popełnionych błędów nie można naprawić.

Porady ogrodnicze:

 • zacznij przycinać od dużych gałęzi;
 • Pozbądź się całego przyciętego materiału, aby zniszczyć patogeny i owady;
 • przy wycinaniu wierzchołków zostaw na drzewie około tuzina, ale także skróć je o 2-3 pąki;
 • dokładnie zastanów się nad systemem podnoszenia i łącznikami (możesz potrzebować drabiny).

Jeśli jabłoń zawsze była porządnie pielęgnowana, jej żywotność i owocowanie można łatwo przedłużyć o co najmniej kilka lat. Nie spiesz się, aby zobaczyć swoją „pielęgniarkę” – wystarczy kilka przycinań sanitarnych i odmładzających, a Twoja ulubiona jabłoń znów zachwyci Cię obfitymi zbiorami.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author