Jak dbać o cytryną domu: czym karmić, jak przycinać i podlewać

Pokojowy cytryna — piękne, przydatne w życiu codziennym i dość skromny cytrusowe kultura, przedstawione wielu odmian. Duże trudności w utrzymaniu kwiat nie tworzy, jednak ma pewne cechy:

 • Roślina wrażliwa na ilości wilgoci. Drzewko cytrynowe bardzo lubi wodę i nie toleruje nawet krótkotrwałe susze. Podlewać trzeba go stale, jeśli robić duże przerwy między nawilżenie i dopuścić do wyschnięcia podłoża, to drzewo jest mało prawdopodobne, aby rosnąć wysokie i mocne.
 • Gąsienicowy wymaga nadmiar światła słonecznego. Roślina trudna w uprawie w mieszkaniach z niewystarczającym dostępem do światła dziennego, na przykład, na pierwszym piętrze lub z oknami na północ. Z braku światła kwiat zaczyna więdnąć i zrzucać liście, więc pomyśleć o miejscu do jego uprawy trzeba się wcześniej.
 • Drzewko cytrynowe potrzebuje okresowego pokarmowych. Ponieważ roślina zużywa dużo energii na kwitnienie i owocowanie, gleba w doniczce z cytryną szybko traci składniki odżywcze i staje się skąpy. Corocznie kwiat należy nawozić, tylko w ten sposób osiągnie maksimum dekoracji i będzie przynosić owoce.
 • Ważne! Głównym warunkiem przy pielęgnacji domowych roślin cytryną — to utrzymanie stabilnych komfortowych warunków. Cytryna jest bardzo wrażliwy na najmniejsze nawet zmiany w pielęgnacji i reaguje zażółcenie i ulgą liści na naruszenie zasad uprawy.

  Optymalne warunki do uprawy cytryny w domu

  Pielęgnacja cytryną nie przyniesie szczególnych trudności, jeśli się stworzyć optymalne warunki dla roślin i stale je obsługiwać. Przy uprawie kultury, należy zadbać o kilka kluczowych momentach:

 • Odżywcza землесмесь. Drzewko cytrynowe preferuje neutralne lub trochę подкисленный podkład z luźnej strukturze. Do uprawy i pielęgnacji można kupić gotowe podłoże dla roślin cytrusowych lub przygotować ziemię na własną rękę. W tym ostatnim przypadku należy w równych proporcjach wymieszać torf, piasek, лиственную ziemię i próchnicy, a następnie dodać więcej ziemi darń.
 • Oświetlenie. Drzewko cytrynowe najlepiej umieszczać na południowej stronie, gdzie przez cały rok nie brakuje światła słonecznego. Przy tym postawić garnek najlepiej nie na parapecie, a niedaleko od niego, aby światło było jasne, ale rozproszone i bez bezpośrednich promieni słonecznych. W najbardziej upalne dni drzewko zaleca się wynosić na dwór lub na balkon, a jeśli nie ma takiej możliwości, to zmienić nieco głębiej do pomieszczenia. W procesie opieki od czasu do czasu garnek trzeba obracać z boku na bok, aby pędy rośliny otrzymują światło równomiernie, a główny pień nie искривлялся.
 • Warunki temperaturowe. Optymalna letnia temperatura uprawy wynosi około 26 °C — w cieple roślina czuje się komfortowo i rozwija się spokojnie. W wiosenny i jesienny czas drzewko najlepiej czuje się w temperaturze od 14 do 16 °C, a zimą najlepiej zapewnić mu temperaturę około 7-12 °C. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że sezonowe zmiany temperatury powinny być gładkie i miękkie — domowy kwiat nie lubi gwałtownych zmian.
 • Zgodnie z zasadami opieki regularnie nawilżać wymaga nie tylko ziemię, ale i powietrze wokół rośliny. W lecie drzewko cytrynowe w doniczce wymaga częstych опрыскиваний, szukać ich trzeba w dni pochmurne lub wieczorem i w godzinach porannych. Ważne jest, aby na liście rośliny podczas опрыскиваний nie padały promienie słońca — to może prowadzić do oparzeń.

  Jak dbać o cytryną w warunkach domowych

  Domowe drzewko cytrynowe wymaga od swojego właściciela, stałej uwagi. Środki do pielęgnacji kwiatów są dość proste, one sprowadzają się do prostych, ale regularnych działań.

  Jak podlewać cytryny

  Влаголюбивое drzewko cytrynowe wiosną i latem należy podlewać bardzo często, podłoże powinno być zawsze wilgotne. Podlewać drzewko miękką, отстоявшейся i lekko ciepłą wodą, aby nie wyrządzić szkody wrażliwych korzeni. Przy tym dopuścić do podmokłe przy pielęgnacji też nie, jeśli ziemia w doniczce będzie zapchana, cytryna zacznie gnić. Jeszcze podczas sadzenia drzewka ważne jest zapewnienie wysokiej jakości drenaż na dnie doniczki.

  Czym nakarmić cytryny

  Ponieważ cytryna intensywnie pobiera substancje odżywcze z gleby, należy go regularnie karmić kompleksowe nawozy. Dokarmia cytryny w okresie od marca do października — w czasie, gdy drzewko aktywnie rośnie i rozwija się. Nawóz do cytryny wprowadza się do gleby w małych ilościach co 2 tygodnie, a w zimie częstotliwość nawożenia zmniejszyć do 1 razy w miesiącu.

  Jak większość roślin, w okresie wiosennym pokojowy kwiat szczególnie potrzebuje azotowych substancji, a latem i jesienią wymaga potas i fosfor. Również citrus można nakarmić органикой — próchnicy lub ich odchodami, rozpuszczonymi w wodzie.

  Jak przyciąć cytryny

  Przy zachowaniu zasad opieki cytryna rośnie szybko i intensywnie rozrasta się na szerokość. W celu nadania dekoracyjne formy, zaleca się regularnie przycinać, będzie to miało pozytywny wpływ na urodę i zdolności do owocowania.

  Zasady, których należy przestrzegać podczas przycinania cytryny:

 • Młodzi pokojowe drzewa zazwyczaj nie подстригают, a po prostu systematycznie obracają różnymi stronami do słońca, tak norweska kształtuje się bardziej regularny.
 • Obracać drzewko trzeba płynnie i stopniowo, nie więcej niż 30°c, raz na 5 dni.
 • Gdy domowy citrus osiągnie około 25-30 cm wysokości, można go przyciąć za pomocą sekatora. Do rozgałęzienia najlepiej pozostawić około 20 cm, aby tworzyć штамбовое roślina na niskim linii głównej.
 • Przycinanie cytryny powoduje wzrost pędów bocznych, ale w przyszłym roku trzeba będzie przyciąć i ich też, to uruchomi proces wzrostu dodatkowych gałązek.
 • U domowego dziewczyna źle rosną pędy, tworzące jajniki. Często są one i nie wysycha, więc po owocowania te gałęzie są cięte na 2-3 listki.

  Przesiadka z cytryny

  Przy dobrej opiece drzewko cytrynowe szybko zwiększa system korzeniowy. Dlatego uprawa i pielęgnacja cytryną w warunkach domowych zakłada coroczną przesadzania roślin, inaczej mu się za ciasno w garnku, i ono przestanie się rozwijać.

  Spędzają przeszczep wiosną przed początkiem kwitnienia lub jesienią, gdy cytryna już skończy owocowanie. Każdy nowy garnek musi być tylko na kilka centymetrów większa od poprzedniej, jeśli podnieść zbyt przestronny pojemnik, w glebie rozpocznie się w stagnacji wilgoć, i korzenie cytrusów zagniyut.

  Przeszczepione cytryny sposób przeładunku — z zachowaniem poprzedniego ziemnych śpiączki. Dojrzałe drzewo należy przesadzać tylko 1 raz na kilka lat. Ale w procesie opieki trzeba co roku wymieniać wierzchnią warstwę gleby.

  Ochrona przed chorobami i szkodnikami

  Pokojowy niski cytrus z powodu swego składu chemicznego jest dość odporny na szkodniki i choroby. Jednak niektóre dolegliwości mogą trafić nawet skromny cytryny.

  Najczęściej doniczkowa drzewo cierpi na сажистого grzybów lub parcha — poznać je można na pojawienie się ciemnych plamek na liściach cytryny. Przy tym сажистый grzyb powoduje wysychanie liści i pędów, a w przypadku паршой liście stają się miękkie i zaczną gnić.

  Leczenie chorób grzybiczych odbywa się zwykłymi właściwości grzybobójcze preparaty — cytryna można taktować miedzianym купоросом lub бордосской płynem. Przy pielęgnacji roślin bardzo ważna jest profilaktyka dolegliwości. Najczęściej cytryna choruje od niewłaściwej pielęgnacji i nadmiaru lub braku wilgoci, podlewania powinny być obfite i częste, ale bez zastoju wilgoci w glebie.

  Uwaga! Bardzo często pokojowe cytryny żółkną i zrzucają liście, to jest choroba świadczy o braku oświetlenia lub o naruszeniu temperatury. Uprawa cytryny i konserwacja muszą być przeprowadzane w jasnym ciepłym miejscu, bez zimnych przeciągów, inaczej zachować zdrowie roślin będzie trudno.

  Z owadów do cytrusów stanowią zagrożenie kilku szkodników:

 • schitovka — na spodzie blachy płytek pojawiają się brązowe grudki;
 • mszyce — liście cytryny zwijają się i zaczynają schnąć;
 • pająk — liście rośliny pokryte lekkim белесым nalotem, który stanowi sieć.
 • Przy pierwszych oznakach szkodników cytryny drzewa należy taktować roślina owadobójcze. Sprawdzonymi środkami są stosowane karbofos, Актара i inne leki, również liście rośliny mogą taktujący łagodnym środkiem myjącym.

  Niuanse pielęgnacji doniczkowe cytryny w doniczce w różnych okresach

  Domowy lemon — roślina, w opiece nad którym szczególnie ważne jest, aby przestrzegać sezonowość. Oznacza to, że konkretne środki do pielęgnacji drzewkiem zależą od pory roku.

  Pielęgnacja cytryną w zimie

  Pielęgnacja cytryną w domowych warunkach w zimie zakłada, że rośliny zapewniają warunki, które pozwolą mu przejść w stan spoczynku. W pierwszej kolejności oznacza to, że cytryna trzeba przestawić w chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie wzrasta powyżej 7-14 °C, i znacznie zmniejszyć ilość podlewania. Вегетационные procesy cytryny drzewa w takim razie zatrzyma się aż do samej wiosny.

  Wskazówka! Najłatwiej zorganizować цитрусу zimę dla wszystkich zasad opieki w przypadku застекленного balkonu lub zamkniętym tarasie. W zimie na nich dość zimno, ale nie na tyle, aby cytryna po prostu zamarzł.

  Często zdarza się, że w domowych warunkach лимонному drzewa nie da się zorganizować zimę ze spadkiem temperatury. W takim razie dbać o cytrynowym drzewem trzeba w normalnych warunkach, ale podlewać go znacznie rzadziej, nie częściej niż raz w tygodniu, aby nie пересыхал element ziemi w doniczce. Jeśli w środku zimy rozpoczyna się kwitnienie, to większość pąków trzeba będzie usunąć i pozostawić nie więcej niż 1 pączka na 15 kartek.

  Лимонному drzewa, зимующему w chłodnych warunkach, ma wystarczającej ilości naturalnego światła. Ale jeśli cytryna zimę w cieple, to w procesie opieki dla niego chcesz zorganizować досветку, długość dnia świetlnego powinna wynosić nie mniej niż 10 godzin.

  Pielęgnacja kwitnący cytryną

  Kwitnienie — ważny etap rozwoju pektyna, od którego zależą piękno i przyszłość owocowanie pokojowego rośliny. W fazie kwitnienia cytryna nawozić калийными nawozów — to przyczyni się do skutecznego kształtowania jajników.

  Ponieważ w czasie kwitnienia drzewo zużywa dużo składników odżywczych, w procesie opieki nad kwiatem cytryny w warunkach domowych część pąków zaleca się usuwać. Rozcieńczona blisko położone pąki, pozostawiając tylko największe z nich i znajduje się bliżej podłoża rośliny.

  Optymalna temperatura w czasie kwitnienia do cytryny wynosi około 20 °C. Również w tym okresie pielęgnacji najlepiej odsunąć garnek z roślin od okna, aby chronić cytryna od nadmiaru słońca.

  Pielęgnacja плодоносящим doniczkowe cytryną

  Pielęgnacja cytryną w warunkach domowych przy плодоношении wymaga dokarmiania roślin fosforu nawozy. Jeśli roślina nie dość substancji odżywczych zawartych w glebie, to owoce wysychają i odchodzą przed czasem, forma u nich będzie nieprawidłowa, a skórka — zbyt gruby. W czasie owocowania zwykłej wody do podlewania roślin przydatne wymienić napar z skorup, taki płyn dodatkowo zapewnia cytryna cenne substancje odżywcze.

  Podczas owocowania citrus nie zaleca się przestawiać z miejsca na miejsce i w zasadzie gdziekolwiek przenieść. Ciężkie owoce w niewielkiej jednostce kwiecie mogą się rozpadać podczas неаккуратном jazdy garnka.

  Pielęgnacja cytryną po owocowania

  Dojrzałe dojrzałe cytryny z gałęzi rośliny zazwyczaj delikatnie odciąć wraz z szypułką, nie czekając naturalnego odpadu. Po tym jak owocowanie zakończy, pielęgnacja cytryną znowu zaczynają wykonywać zgodnie z podstawowymi zasadami — obficie podlewać roślin prosty miękką wodą i utrzymują temperaturę około 20-25 °C.

  Ponieważ aktywny sezon na cytryny po owocowania kończy się zaraz po zebraniu ostatnich owoców można przeprowadzić cięcie rośliny i rozpocząć gotowanie drzewo na zimę. W okresie jesiennym cytryna przydatne pasz fosforem i organicznymi substancjami, aby wzbogacić glebę, истощившуюся na lato.

  Wskazówki dotyczące pielęgnacji cytryną w warunkach domowych

  Niektóre porady doświadczonych ogrodników pozwalają rozwijać domowy lemon bardziej piękne i mocne:

 • W naturalny okres owocowania drzewko cytrynowe domu wchodzi tylko przez kilka lat po posadzeniu. Kupione cytrynowe drzewka zaczynają tworzyć owoce przez 3-4 lata, a лимонам, uprawianych z kości, wymaga około 7 lat. Dla szybszego tworzenia rośliny zaleca się usuwać z niego wszystkie pąki, wydane w pierwszym roku, korzyści z nich i tak nie będzie, a sił i składników odżywczych na kwitnienie cytryna wyd wiele.
 • Karmić pokojowy cytryny należy jak органикой, jak i składniki mineralne. Jednak nawozów do gleby jest konieczne tylko w postaci płynnej, wraz z konwencjonalnymi podlewaniem.
 • Postawić garnek z doniczkowe цитрусом należy na stole, parapecie lub inną podwyższoną powierzchnię, od której do sufitu pozostaje nie mniej niż 1,5-2 m. Na podłodze doniczkę z rośliną stawiać nie można. Wzdłuż podłogi zbyt często chodzą przeciągi, a drzewo cytryna jest bardzo wrażliwe na wahania temperatury i może zareagować ulgą liści.
 • Jeśli latem drzewko trzymają w pokoju, a na zimę przenoszą się na otwarty balkon, zmianę warunków termicznych przy pielęgnacji należy przeprowadzać stopniowo. Drzewko przyzwyczajają na ciepło lub na zimno w ciągu kilku tygodni, najpierw wynoszą go w nowe warunki, na kilka godzin, a potem powoli zwiększać czas pobytu na ciepłym lub zimnym powietrzu.
 • Ciekawe, że zbyt obfite kwitnienie pokojowego cytrusów mówi o niewłaściwej pielęgnacji roślin i idzie na szkodę owocowania, a nie na korzyść. Jeśli drzewo wydało za dużo kwiatów, część z nich trzeba usunąć i zostawić tylko 2-3 dziewczyna na gałęzi.

  Wnioski

  Dbać o cytryną domu jest bardzo prosta. Roślina wrażliwa na zmiany warunków i wymaga stabilnego opieki, ale w ogóle różni się bezpretensjonalność — środki uprawy sprowadza się do regularnych поливам, подкормкам i utrzymanie temperatury.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author