10+ azjatyckich sposobów na wyeliminowanie zatkanego nosa bez pójścia do apteki

Joga

Joga równoważy współczulny i przywspółczulny układ nerwowy oraz  wspomaga aktywne krążenie krwi, co skutecznie łagodzi przekrwienie błony śluzowej nosa.

Wykonywanie tych ćwiczeń nie obciąża osłabionego organizmu i pomaga uporać się z katarem. Aby uzyskać większy efekt, można je wykonywać sekwencyjnie.

 • Uttanasana (skłon do przodu). Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość barków. Pochyl się do przodu jak najniżej, oprzyj łokcie na dowolnej stabilnej powierzchni dla wygody. Oddychaj powoli i głęboko przez 3-5 minut. Taka postawa wspomaga układ oddechowy i ułatwia oddychanie przez nos.
 • Viparita Karani (nogi do góry). Połóż się na plecach z całkowicie wyciągniętymi nogami, używając ściany jako podparcia. Umieść rolkę lub ręcznik pod pośladkami, ale jeśli możesz, sam unieś dolną część pleców. Rozłóż szeroko ramiona na boki, oddychaj tak głęboko, jak to możliwe. Utrzymaj tę pozycję przez co najmniej 5 minut.

 • Matsyasana (pozycja ryby). Połóż się płasko na podłodze, opierając na niej dłonie. Przenieś ciężar ciała na łokcie i podnieś głowę i górną część ciała z podłogi. Wygnij klatkę piersiową i opuść czubek głowy na podłogę; nie należy dotykać podłogi od czubka głowy do pośladków. Utrzymaj tę pozycję przez 30-60 sekund. Aby wyjść z pozycji, przenieś ciężar ciała z powrotem na łokcie i delikatnie podnieś głowę. To ćwiczenie oczyszcza gardło i płuca, poprawia krążenie krwi i pomaga złagodzić zatory.

Inhalacja


 • Cebula . Pokrój główkę cebuli na 3-4 części, napełnij wodą i podpal. Kiedy woda się zagotuje i zacznie parować, wdychaj tę parę przez nos. Zabieg można wykonywać codziennie przez kilka dni.
 • Z białą rzodkiewką. 3-4 owoce należy włożyć do wody i doprowadzić do wrzenia, wdychać opary przez kilka minut. Usuwa obrzęki z jamy nosowej i bóle głowy.

Krople

 • Sok z czosnku. Aby pozbyć się  zatkanego nosa , ugotuj jedną główkę czosnku na parze, aby ją trochę zmiękczyć, a następnie wyciśnij z niej sok. W ostrych przypadkach sugeruje się zakroplenie 2 kropli soku do każdego nozdrza; w łagodniejszych przypadkach lub jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z takiego środka, pojedynczo. Ostrzeżenie: to naprawdę kłuje.
 • Olej sezamowy . Tutaj sprawa jest bardzo prosta: najpopularniejszy olej sezamowy należy wkraplać do nosa 3-5 razy dziennie po 5 kropli.
 • Roztwór soli. W szklance ciepłej wody dodaj 2 łyżeczki. sól i dobrze wymieszaj. Za pomocą pipety wlej po kilka kropel do każdego nozdrza. Powtarzaj procedurę co najmniej 2 razy dziennie.

Masaż

Japońska masażystka-terapeutka Yasuko Kawamura (Yasuko Kawamura) zaleca następujący masaż twarzy na przeziębienie:

 • Kciukiem i palcem wskazującym chwyć grzbiet nosa i poszukaj symetrycznych punktów naprzeciwko wewnętrznych kącików oka.
 • Druga para punktów znajduje się za skrzydłami nosa na poziomie nozdrzy.
 • Trzecia para znajduje się pod nozdrzami, pośrodku między nosem a ustami.

Kolejno masuj każdą parę punktów przez minutę, oddychając równomiernie i głęboko.

Dieta i schemat picia

 • Na katar i przeziębienie niektórzy azjatyccy praktykujący zalecają rezygnację z wielu produktów spożywczych (słodyczy, bananów, ciężkich i tłustych potraw) i preferują lekko pikantne potrawy, rośliny strączkowe i lekkie zupy.
 • Możesz urozmaicić swoją dietę dodając jedną lub dwie porcje chińskiego bulionu imbirowego . Potrzebne będzie 6 filiżanek rosołu z kurczaka, mały kawałek cienko pokrojonego imbiru, 1-2 posiekane ząbki czosnku i 4 dymki. Możesz dodać grzyby, jeśli chcesz. Zaleca się picie gotowego bulionu przez cały dzień.
 • W Japonii sugerują spożywanie większej ilości wasabi i żucie cienkich plasterków surowego imbiru trzy razy dziennie .
 • W różnych krajach świata chorym zaleca się picie dużej ilości ciepłych płynów, jednak wydaje się, że nigdzie nie kładzie się na to takiego nacisku jak w  Chinach . Picie kubka po kubku gorącej wody w ciągu dnia to zasada numer jeden w przypadku prawie każdej dolegliwości, w tym kataru.
 • Indyjski napój pomagający uporać się z katarem, składa się ze szklanki ciepłego mleka zmieszanej z 1 łyżeczką. Kurkuma. Przyjmować codziennie przed snem.

Przypominamy, że przed zastosowaniem jakichkolwiek domowych środków zaradczych należy skonsultować się ze specjalistą!

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author