Jak stosować olej z rokitnika do pielęgnacji skóry

Jak stosować olej z rokitnika do pielęgnacji skóry

Olej z rokitnika stosowany jest w medycynie ludowej do różnych celów. Jedną z możliwości jego zastosowania jest gojenie ran, oparzeń, pozbycie się blizn oraz pielęgnacja problematycznej skóry twarzy. Produkt szybko odbudowuje uszkodzone miejsca, nadaje skórze miękkość i świeżość.

 

Przydatne właściwości oleju z rokitnika

Olej z rokitnika znany jest ze swoich właściwości regenerujących, dzięki którym skóra i błony śluzowe goją się w krótkim czasie. Dlatego jest aktywnie wykorzystywany przy oparzeniach, ranach, owrzodzeniach, różnych chorobach i zmianach skórnych, a także w celu pozbycia się następstw tych dolegliwości – blizn, blizn, plam.

Produkt stosuje się również w walce z trądzikiem, zapaleniem skóry, egzemą.

Olej z rokitnika ma następujące działanie:

 • przeciwzapalny;
 • lek przeciwbólowy;
 • przeciwbakteryjny;
 • gojenie się ran;
 • zmiękczający;
 • Tonik;
 • pożywny;
 • nawilżający;
 • ochronny.

Odbudowę skóry zapewniają sterole – naturalne związki, które w dużych ilościach występują w oleju. Przyczyniają się do przyspieszonej regeneracji komórek. Witaminy A i E nawilżają i odżywiają skórę, co zapewnia jej szybką regenerację

Olej z rokitnika nie tylko likwiduje defekty skóry, ale także hamuje różne infekcje, zapobiegając rozprzestrzenianiu się stanów zapalnych. A jeśli nałożysz produkt natychmiast po uszkodzeniu (gdy skupienie jest małe), na skórze nie będzie blizn i blizn.

Stosowanie produktu w przypadku zmian skórnych u osoby dorosłej lub dziecka

Od oparzeń (wrząca woda, para itp.)

Przed użyciem olejku zaleca się wysterylizować go w kąpieli wodnej. Miejsce oparzenia należy przygotować do leczenia: zadbać o schłodzenie uszkodzonego miejsca, a następnie, gdy ból nieco ustąpi, nasmarować olejem z rokitnika, usuwając owłosienie ze skóry (w razie potrzeby). Nie używać produktu bezpośrednio po oparzeniu.

Zabrania się samodzielnego otwierania pęcherzy, które pojawiły się po oparzeniu. Ta procedura powinna być wykonywana przez specjalistów w sterylnym środowisku szpitalnym.

 • W przypadku oparzenia wrzącą wodą konieczne jest nasączenie sterylnej gazy olejem, złożenie jej w jedną warstwę i nałożenie na dotknięty obszar skóry. W przypadku oparzenia drugiego stopnia taką aplikację umieszcza się dopiero po otwarciu blistrów. Bandaż mocuje się bandażem, taki kompres stosuje się przez 8-10 dni przy normalnym procesie regeneracji.
 • W przypadku oparzeń parowych, co kilka minut smaruj obszar olejem, aż skóra przestanie go wchłaniać. Procedurę przeprowadza się co 2 godziny, zwiększając odstęp czasowy między smarowaniami. Dzięki tej terapii powrót do zdrowia jest dość szybki, a oparzenie znika w ciągu kilku dni.
 • Płytkie otwarte oparzenia są leczone irygacją olejem z rokitnika. Zabieg zaleca się wykonywać w miarę wchłaniania produktu, następnie 2 razy dziennie przez tydzień.

Do gojenia się ran

Na rany, w których nie ma ropy, opatrunki można wykonać z oleju z rokitnika. Na dotknięty obszar nakłada się bandaż z gazy nasączony produktem i mocuje bandażem. Trzymaj, aż olej się wchłonie. Powtarzaj procedurę codziennie, aż do całkowitego wygojenia.

Przeciw pęknięciom o różnej etiologii

Rumianek i wywar
Mikroclysters z wywaru z rumianku z dodatkiem olejku z rokitnika pomagają w pękaniu odbytu
 • Podczas karmienia piersią mogą pojawić się popękane sutki. W takim przypadku konieczne jest zwilżenie sterylnej serwetki olejem z rokitnika i nałożenie na pierś między karmieniami dziecka i na noc, mocowanie bandażem lub bandażem, aż do całkowitego wygojenia.
 • Pęknięcia w odbycie są leczone mikroclysterami z wywaru z rumianku i olejku z rokitnika. Składniki miesza się w równych proporcjach i 50-60 ml kompozycji wciąga się do strzykawki, po czym wstrzykuje się ją do odbytu (zabieg ma być wykonywany wieczorami). Musisz trzymać narzędzie w środku tak długo, jak to możliwe. Przebieg leczenia trwa 2 tygodnie. Możesz również smarować pęknięcia olejem z rokitnika 2-3 razy dziennie, aż do całkowitego wyzdrowienia.
 • Jeśli na dłoniach i palcach pojawią się pęknięcia, najpierw należy trzymać dłonie w ciepłej kąpieli i wysuszyć, a następnie wcierać rozgrzany olej z rokitnika w problematyczne miejsca i założyć bawełniane rękawiczki. Konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w nocy, aż do zagojenia pęknięć.
 • Pękniętych pięt możesz pozbyć się kompresem z olejku z rokitnika. Przed pójściem spać trzeba nałożyć na pięty gazę nasączoną produktem, zabezpieczając ją folią. Ciepłe skarpety należy nosić na wierzchu. Do rana pęknięcia są zwykle zaostrzone.
 • Pomaga olejkowi z rokitnika i pękaniu na ustach. Aby się ich pozbyć, należy wziąć kawałek waty, nałożyć na niego odrobinę oleju i nasmarować usta. Powtarzaj procedurę 3-4 razy dziennie.

Od blizn, blizn, plam po trądziku

 • Blizny i blizny można usunąć kompresem: należy obficie nałożyć olej na obszar problemowy i nałożyć bandaż z gazy lub bandaża. Aplikację tę należy wykonywać codziennie w nocy, aż uszkodzenie całkowicie zniknie.
 • Pozbądź się plam po trądziku w następujący sposób. Jeśli skóra jest tłusta, olejek z rokitnika należy lekko podgrzać i nałożyć. Po kilku dniach wynik będzie już zauważalny. W przypadku skóry suchej łyżeczkę oleju należy wymieszać z taką samą ilością wody destylowanej, wstrząsnąć kompozycją i nasmarować nią plamę. Po kilku minutach zakończ zabieg lekkim masażem. Kontynuuj kurację, aż znikną ślady po trądziku.

Przeciw odciskom

 • Odciski można bezboleśnie zredukować, stosując olej z rokitnika. Przed zabiegiem należy parzyć nogi przez 10 minut, następnie spłukać zimną wodą i nałożyć kompres z gazy nasączonej olejem, pozostawiając na noc. Powtarzaj terapię, aż modzele się zagoją.
 • Jeśli kukurydza się otworzyła, przydatny jest nie tylko olej z rokitnika, ale także jego sok do dezynfekcji. Najpierw musisz wycisnąć sok z 50 g jagód i nasmarować nim obszar problemowy, a następnie na noc nałożyć kompres z gazy z olejem. Jeśli kukurydza nie zagoi się następnego dnia, będziesz musiał powtórzyć procedurę.

Olejek można posmarować pieluszką, która pojawia się na skórze dziecka. Oparzenia u niemowląt leczy się preparatem w taki sam sposób, jak u dorosłych. Nie jest również zabronione nakładanie okładów z olejem z rokitnika u dzieci, jeśli dziecko często upada i doznaje obrażeń.

Przeciwwskazania i możliwe szkody

Jest tylko jedno przeciwwskazanie do zewnętrznego stosowania olejku: indywidualna nietolerancja lub alergia na produkt. Warto przerwać leczenie z jego zastosowaniem, jeśli zauważą się następujące objawy:

 • swędzący;
 • palenie;
 • wysypki skórne;
 • gorycz w ustach;
 • przekrwienie skóry;
 • reakcje spazmatyczne.

W przeciwnym razie lek jest bezpiecznym środkiem do użytku zewnętrznego, nie jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i niemowląt.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author