Jak przechowywać ziemniaki w zimie w piwnicy: w jaki sposób najlepiej przechowywać ziemniaki

Dobrze będzie leżeć ziemniaki, schowany w suchej pogody. Dlatego termin prac porządkowych negocjują z prognozą pogody. Wyjęty z suchej ziemi warzywa korzeniowe potrzebuje małej wentylacji pod zadaszeniem w ciągu kilku godzin. Po suszenia i sortowania zbiorów można znaleźć w repozytorium.

Ważne! Rolne kultury ma znaczący wpływ na ochronę roślin okopowych. Nadmiar w glebie nawozów azotowych doprowadzi do choroby bulw паршой i rozwoju pleśni w zimie.

Jeśli jesienią pogoda jest deszczowa i ziemniaki czerpią z gleby brudny i mokry, przed zakładką na przechowywanie należy go wysuszyć. W odpowiednim pomieszczeniu lub na wolnym powietrzu pod zadaszeniem bulwy przelewa się na ażurowe palet w jednej warstwie. Tam ziemniaki обсыхает kilka dni, później zabrudzenia można łatwo otrząsnąć się z bulw.

Przed przechowywaniem ziemniaków nie myją! Мытые bulwy szybko więdną i źle przechowywane.

Ważne! Nie wolno suszyć zbiorów na słońce. Pod słońcem warzywa korzeniowe zielonka, w nim gromadzi się toksyczna substancja – solaniny. Зеленить jest dozwolone tylko sadzeniaków, który jest przechowywany w oddzielnym opakowaniu.

Przed zjazdem w magazynie zbiorów oskubane, usuwając chore i uszkodzone bulwy. W żywności w pierwszej kolejności korzystają pokrojone łopatą lub wybrakowane wielkości. Na długotrwałe przechowywanie na zimę leżał tylko w pełni zdrowy i bezpieczny ziemniaki.

Jak prawidłowo przechowywać ziemniaki w piwnicy

Temperatura odpowiednia do przechowywania ziemniaków w piwnicy – od 3 do 5 stopni ciepła. W cieplejszych magazynach bulwy zaczynają kiełkować już za miesiąc-półtora, w przypadku spadku temperatury poniżej zera, ziemniaki zamarza.

Wilgotność powietrza w magazynie nie powinna przekraczać 75%. Wizualnie przekroczenie dopuszczalnej wilgotności można określić na pojawienie się kropelek wilgoci na ścianach i suficie. Problem jest urządzeniem wentylacji. Niektórzy ogrodnicy układane w skrzynkach wapno, która dobrze pochłania wilgoć z powietrza.

Ważne! Optymalne warunki do przechowywania ziemniaków w zimie są instalowane w pomieszczeniach z cegły lub kamiennymi ścianami i gliniane lub piaszczystych podłogami. Piwnica, ułożone na zasadzie „kamiennego worka”, potrzebuje w system wymuszonej wentylacji.

Przed wypełnieniem przechowalni warzyw go zdezynfekować:

 • белят wapnem;
 • окуривают specjalnego miecza.
 • Jak przechowywać ziemniaki w piwnicy w skrzynkach drewnianych

  Drewniana tara, choć ustępuje z tworzywa sztucznego w zakresie higieny (plastikowe pudełka łatwiej umyć), często używany огородниками.

  Zazwyczaj w jeden box mieści się 1,5 wiadra ziemniaków. Tara jest instalowany w stosy, na siebie. Pomiędzy szufladami lozko drewniane kije tak, aby odległość wynosiła 3-5 cm Taki okres jest niezbędny do wentylacji.

  Ważne! Drewniana tara potrzebuje traktowanie po zakończeniu zimowego przechowywania. Skrzynie umyć szczotką z mydłem lub sodą, suszone na słońcu, pokrywają antyseptyczne.

  Jak przechowywać ziemniaki w piwnicy w workach

  Przechowywanie w workach – to nie najlepszy sposób z powodu dużej wielkości bulw i braku możliwości oceny stanu produktu w okresie zimowego przechowywania.

  Przechowywanie ziemniaków w zimie w piwnicy uświadamiają sobie, насыпая w każdy worek nie więcej niż 3 wiader. Góra nie wiązane, zwłaszcza jeśli pojemności tkane z polietylenu. Opakowania umieścić na drewniane kraty lub kantówki. Pilnują, aby worki nie stykają się ze sobą.

  Jak zapisać ziemniaki w piwnicy w sieci

  Do zakładki lepiej użyć siatki o małej pojemności – nie więcej niż 20 kg. łatwiej Je przenosić i zwiedzanie w trakcie przechowywania. Siatki są układane na półkach lub na drewniane deski na podłodze, stawiają na siebie. W takiej beczce zimą ziemniaki dobrze wentylowane, więc między sobą w штабеле siatki niczym się nie postawili.

  Jak zapisać ziemniaki w piwnicy w ocieplanych pocztowych

  Czasami pomieszczenie do przechowywania warzyw korzeniowych w zimie można go zamrażać w silne mrozy. Aby uniknąć uszkodzenia ziemniaków w takich sytuacjach, bulwy składają w drewniane ocieplone pocztowe.

  Сколачивают opakowania z mocnych desek w dwie warstwy, pomiędzy którymi zacięciem warstwę styropianu lub innego podobnego izolacji. Grubość materiału do izolacji cieplnej wynosi 2 cm, przy łącznej grubości ścianki 5 cm od Góry szuflada na pewno serwowane jest taki sam podwójne i szczelną pokrywę. Taka konstrukcja chroni ziemniaki od obniżenia temperatury zimą do minus 5 stopni.

  Jak najlepiej przechowywać ziemniaki w piwnicy luzem

  Przy dużych ilościach zbiory przechowywane zimą w stosy, насыпая na podłodze magazynu. Czasami отгораживают kąt w piwnicy drewnianymi tarczami, gdzie ссыпают bulwy. Wysokość nasypu nie może przekraczać 2 m.

  Niepożądane wsypać ziemniaki na cementowa lub glinianej podłodze. Jego wstępnie linii warstwą słomy lub wylewa 5-7 cm czystych trocin. Można umieścić tarcze, zbite z desek.

  Optymalne warunki do przechowywania

  Ważne jest, aby zimą zalecana temperatura i wilgotność w miejscu przechowywania utrzymywaliśmy stałe. Skoki temperatury i wilgotności powietrza skracają czas ochrony roślin okopowych. Doświadczeni ogrodnicy zalecają:

 • Regularnie sprawdzać rury wentylacji zimą. Często na wewnętrznej powierzchni narasta warstwa szronu, który zakłóca cyrkulacji powietrza. Dla stałego dostępu powietrza rury należy okresowo czyścić.
 • Należy na różnej wysokości powiesić kilka termometrów w różnych kątach piwnicy. Pozwoli to na bardziej dokładne utrzymać zalecaną temperaturę w magazynie.
 • Przydatne na skrzynki z ziemniakami wsypać warstwę buraków. Ten warzywa korzeniowe doskonale pochłania nadmiar wilgoci, nie do przyjęcia dla ziemniaków. Czasami do tych celów wykorzystują suchy liść jarzębiny, który ma właściwości bakteriobójcze.
 • Należy rozłożyć w piwnicy truciznę od myszy i szczurów, umieścić pułapki na myszy. Wnikając w magazynie zimy, gryzonie koniecznie chcą jeść warzyw.
 • Najlepsze odmiany do długotrwałego przechowywania

  Odmiany ziemniaków dzielą się na: wczesne lub скороспелые, średnie i późne. Do przechowywania zimą sadzą среднеспелые i późne odmiany. Charakteryzują się grubą skórką i wysokiej zawartości skrobi. Do zimowego przechowywania огородникам centralnej i Okolic zaleca się wybrać następujące odmiany ziemniaków:

 • Розара;
 • Picasso;
 • Лорх;
 • Зекура.
 • Uważa się, że w porównaniu z раннеспелыми odmiany późne ziemniaki posiada jaśniejszy i bardziej wyrazisty smak.

  Скороспелые odmiany, typu „Сорокодневки”, do przechowywania w zimie się nie zamyka. Ale to nie znaczy, że takie ziemniaki można przechowywać do wiosny. Przy ścisłym przestrzeganiu zasad uprawy i zbiorów, utrzymanie korzystnych warunków przechowywania, warzywa korzeniowe z powodzeniem долежат do pierwszych wiosennych dni.

  Wnioski

  Istnieją także inne rozwiązania, jak przechowywać ziemniaki w zimie w piwnicy. Ale nawet tych zaleceń dla początkujących огородникам w zupełności wystarczy, aby zbiory zachował się w dobrej jakości do zbierania nowego.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author