Czy awokado to owoc, warzywo czy orzech

Prawdopodobnie słyszałeś o tak dobrze znanym owocu, jak awokado. Czy to w ogóle owoc? Może warzywo? Albo orzech? A w jaki sposób ten owoc jest przydatny lub szkodliwy?

Zrozummy to!

Owoce awokado
Owoce awokado

Nadszedł czas, kiedy każdy szanujący się bloger zjada na śniadanie (obiad i kolację…) tosty z awokado. Na wierzchu można też położyć lekko osoloną czerwoną rybę, a wtedy w zasadzie wszystko będzie proste zgodnie z „Feng Shui”!

Ale dlaczego właśnie awokado stało się ostatnio tak popularne i pozycjonuje się jako super zdrowy produkt?

Na początek wyjaśnijmy, że awokado to owoc, chociaż w smaku i składzie bardziej przypomina warzywo lub orzech. Ogólnie taki dziwny owoc)

Awokado to owoc wiecznie zielonego drzewa o tej samej nazwie, które rośnie w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Niekwestionowanym liderem w produkcji i eksporcie awokado jest Meksyk, choć ten owoc pochodzenia izraelskiego jest znacznie częstszy w naszych supermarketach.

Więc wymyśliliśmy to. Awokado to owoc.

Nawiasem mówiąc, awokado jest moje, nijakie. To jest na wszelki wypadek informacje dla ogólnego rozwoju)

Teraz o korzyściach.

Awokado jest naprawdę bardzo (bardzo !!) korzystne dla ludzkiego organizmu. Zawierają ogromną ilość witamin i minerałów, takich jak potas, magnez, kwas foliowy, witamina K, witamina E, przeciwutleniacze itp. A awokado zawiera więcej witaminy D niż żółtko jaja czy masło, więc w regionach, gdzie słońce nie pojawia się często, porcja guacamole zdecydowanie poprawi samopoczucie i nastrój. Nawiasem mówiąc, guacamole to tradycyjne meksykańskie danie z awokado.

Jednak najcenniejszą i najbardziej użyteczną rzeczą w tych zielonych „cudownych owocach” jest olej tłuszczowy (jego zawartość sięga około 40-50% masy całkowitej) i kwasy tłuszczowe, z których większość jest jednonienasycona. To sprawia, że ​​awokado jest niezastąpione w diecie osób cierpiących na choroby układu krążenia, gdyż bardzo skutecznie obniża poziom szkodliwego cholesterolu we krwi oraz pomaga w oczyszczaniu naczyń krwionośnych.

Również regularne spożywanie awokado wpływa bardzo korzystnie na stan skóry, zwiększa jej elastyczność dzięki dużej zawartości tłuszczu roślinnego oraz działa ogólnie odmładzająco! Olejek z awokado jest często stosowany w kosmeceutykach i już udowodnił swoją skuteczność.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie te tosty z awokado są nie tylko ze względu na piękny obraz, są naprawdę bardzo przydatne!

Dojrzałe owoce awokado, nadające się do spożycia, powinny być miękkie, konsystencją przypominającą nieco masło. Ale bardzo często na półkach supermarketów można znaleźć twarde, niedojrzałe owoce. Nie zaniedbuj ich! Jest bardzo prosty sposób na życie: umieść niedojrzałe awokado w ciepłym, ciemnym miejscu (na przykład w ciemnej szafie), a dojrzeje w ciągu zaledwie kilku dni!

A tak przy okazji, czy wiesz, że awokado można uprawiać w domu? Na pewno o tym opowiem, ale w następnym artykule.

Anna Kowalczyk
Anna Kowalczyk
Edytor serwisu