Jak prawidłowo przechowywać marchewki w lodówce i mieszkaniu

Jak prawidłowo przechowywać marchewki w lodówce i mieszkaniu

Marchew to warzywo korzeniowe, które uwielbiają nie tylko zające, ale także wielu dorosłych, a nawet dzieci. Uważany jest za jeden z najpopularniejszych na świecie, ponieważ jest bogaty w witaminy B, C, E, PP, karoten i jest wielofunkcyjny – nadaje się do zup, gulaszu i świeżego jedzenia. Wiele osób uważa, że ​​nie można długo przechowywać marchewki w domu, ponieważ szybko gniją. W rzeczywistości tak nie jest, możesz łatwo przygotować się na zimę. Najważniejsze, żeby wiedzieć, jak to zrobić.

Marchew to lekkostrawny produkt dietetyczny, więc chęć uzupełnienia ich zapasów w sezonie, w którym zawierają najwięcej składników odżywczych, jest dość zrozumiała. Zastanów się, w jakiej formie można ją przechowywać, jak ją przygotować, czy lodówka jest przydatna i inne pilne kwestie.

Funkcje

Metoda zależy od rodzaju marchwi: świeża lub gotowana, umyta, w jakim celu zostanie użyta. Nowoczesna lodówka jest odpowiednia dla większości wymienionych przypadków, ponieważ ma różne komory i wie, w jakiej temperaturze przechowywać żywność:

 • dla produktów gotowanych z temperaturą t + 2–6 ° C;
 • świeże owoce i warzywa wt + 0-3 ° C;
 • do zamrażania t przy -8–20 ° C

Umieszczenie warzyw korzeniowych w odpowiedniej komorze zapewni najlepsze przechowywanie i maksymalne zatrzymanie składników odżywczych.

Jak długo to trwa?

Czas zależy również od rodzaju marchwi: gotowana lub surowa, umyta lub nie. Każdy gatunek ma pewne cechy, o których musisz wiedzieć.

Przeprojektowany

Czas zależy od metody przetwarzania. Rozważ najpopularniejsze opcje: sok, sałatkę koreańską i właśnie ugotowane:

 • Świeżo wyciskany sok to zdrowy napój, który miłośnicy opalania uwielbiają spożywać, ponieważ przygotowuje skórę na działanie promieni słonecznych. Aby go przygotować, potrzebujesz mocnej sokowirówki, ponieważ niedrogie urządzenia domowe mogą nie wytrzymać twardych owoców. Osobliwością wszystkich świeżo wyciskanych soków jest to, że szybko się utleniają, tracąc prawie wszystkie składniki odżywcze w ciągu pół godziny, dlatego niepożądane jest przechowywanie napoju – lepiej go od razu użyć. W ostateczności można go wysłać do lodówki w głównej komorze na kilka godzin, ale nie dłużej;
 • gotowane lub pieczone – najczęściej przeznaczone do sałatek, ale możesz też użyć go samodzielnie. Po trzech dniach spędzonych w głównej komorze lodówki wygląd warzywa korzeniowego nie sprawi, że będziesz chciał go zjeść. Powierzchnia stanie się zwiotczała i wytworzy śluz – lepiej nie jeść takiego produktu;
 • Koreańska marchewka to sałatka z najbardziej pomarańczowych warzyw, oleju i przypraw. Jeśli sałatka jest przechowywana w solance, można ją przechowywać w tej formie przez tydzień lub nawet dwa. Jeśli sałatka zostanie zakupiona bez marynaty, to po otwarciu opakowania jej trwałość według GOST wynosi około dwóch dni.

Jak widać z powyższych instrukcji, gotowe marchewki nie wytrzymują zbyt długo: lepiej je od razu spożyć, aby uniknąć zepsucia i zatrucia pokarmowego.

Świeży

Ze świeżą marchewką jest znacznie lepiej: ich okres przydatności do spożycia można wydłużyć do prawie roku – i to wszystko w domu. Jednocześnie pozostaje świeży, smaczny, chrupiący i bogaty w składniki odżywcze.

Jak przygotować?

Przygotowanie warzyw to najczęściej kwestia przyzwyczajeń, które nie zmieniają się na przestrzeni lat. Rzadko gospodynie domowe decydują się na jakieś eksperymenty, ponieważ błąd może być kosztowny – warzywo po prostu się pogorszy.

Głównym tematem wątpliwości w przygotowaniu marchwi do przechowywania jest decyzja: umyć ją, czy nie. Opinie były równo podzielone.

 

Prać czy nie myć?

Gdyby istniała dokładna odpowiedź, to pytanie nie byłoby zagadką dla gospodyń domowych w kuchniach w całym kraju. Umyte marchewki mają wiele zalet:

 • na pierwszy rzut oka widać wszystkie wady – uszkodzenia mechaniczne lub początkowe oznaki zgnilizny i choroby marchwi;
 • drobnoustroje chorobotwórcze są niszczone;
 • łatwiejsze do sortowania, pojemność przechowywania będzie czystsza.

Główną wadą mycia rośliny okopowej jest to, że staje się ona bardziej kapryśna w warunkach przechowywania, co skraca jej żywotność do zepsucia. Jeśli chcesz w przyszłości zamrozić umyte warzywo, wyschnięcie zajmie więcej czasu.

Wniosek jest następujący: marchew należy myć, jeśli szacowany okres przydatności do spożycia nie przekracza jednego tygodnia.

Co dalej?

Po wstępnym oczyszczeniu owocu jest jeszcze kilka kroków, które pozwolą Ci wybrać najlepszą marchewkę.

 1. Po obraniu marchewki warto odciąć wierzchołki w odległości 1-2 mm od owocu. Ważne jest, aby być dokładnym, ponieważ zbyt długi ogon szybko wykiełkuje, a uszkodzona skórka może szybko zgnić owoc.
 2. Ponadto warzywa należy posortować tak, aby wszystkie „wadliwe” (z przecięciami, ukąszeniami, chorobami) zostały wybrane i natychmiast zjedzone. Jeśli pozostawisz je w przechowalni przez dłuższy czas, istnieje ryzyko, że szybko zgniją, a bakterie przeniosą się na zdrowe owoce. Więc jedna marchewka może zrujnować całe pudełko wspaniałych warzyw.

Film pokaże, jak odświeżyć powolną marchewkę.

Jak odświeżyć zwiędłą marchewkę
 1. Następnie wybrane okazy są poddawane kwarantannie: zdrowe marchewki należy ułożyć w jednym rzędzie i pozostawić na tydzień lub dwa w temperaturze około 15 stopni. Następnie ponownie wybierz owoce, usuwając popękane i zepsute.
 2. Następnie pozostaje równie ważne zadanie – odpowiednio rozłożyć owoce. Małe są gorzej przechowywane, więc musisz je zjeść wcześniej – kładzie się je na wierzchu.

Te kroki pozwolą zachować świeżość marchwi przez całą zimę, jeśli planujesz przechowywać ją w pomieszczeniu.

Gdzie możesz to przechowywać?

W standardowym mieszkaniu przestrzeń do przechowywania jest dość ograniczona, ale często można znaleźć kilka opcji:

 • balkon – ta część mieszkania jest najczęściej wykorzystywana do przechowywania. Dotyczy to nie tylko starych i niepotrzebnych rzeczy, ale także bardzo przydatnych warzyw. Marchewki będą się świetnie czuły na balkonie aż do pierwszych mrozów. Gdy tylko temperatura spadnie poniżej zera, będziesz musiał poszukać innego miejsca do przechowywania, jeśli balkon nie jest ocieplony. Jeśli jest izolowany, wówczas rośliny okopowe doskonale zniosą zimę. Najważniejsze jest, aby okresowo badać owoce pod kątem uszkodzeń;
 • drzwi balkonowe – jeśli balkon nie jest ocieplony, to przy pierwszych mrozach obok drzwi balkonowych od strony pomieszczenia można postawić skrzynkę lub torbę z roślinami okopowymi, ponieważ zimno z balkonu będzie chłodziło zapasy. Najważniejsze jest to, że w pobliżu nie ma baterii, ponieważ suche powietrze negatywnie wpływa na marchewki;
 • szafa pod oknem / szafa / w piwnicy – w radzieckich domach często zostawiano pod oknem miejsce tylko na zimowe zapasy. Jeśli nie ma takiej szafki, możesz poszukać ciemnego miejsca z dala od akumulatora – powietrze będzie bardziej wilgotne;
 • lodówka to najprostsza opcja w każdym domu. Poniżej omówimy przechowywanie w lodówce i zamrażarce.

Jak się okazało, w mieszkaniu jest bardzo dużo miejsc, w których można przechowywać rośliny okopowe nawet zimą. Czy marchewki można przechowywać w piwnicy lub pod ziemią? Oczywiście, jeśli spełnione są warunki temperaturowe. Obecnie znajdują się tylko mieszkania bez piwnicy, więc pojawia się następne pytanie.

A bez piwnicy i lodówki?

Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy większości, to pudełko do przechowywania. Ale tutaj wszystko nie jest tak proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, ponieważ owoce muszą zapewnić cyrkulację powietrza: pudełko powinno stać w odległości co najmniej 15 centymetrów od ścian i podłogi. Dlatego warto rozważyć inne opcje przechowywania marchwi w chłodnym miejscu:

 • w rzędach – na półkach lub na podłodze rozkłada się folię lub płótno, warzywa układa się na wierzchu w jednej warstwie. Raz w miesiącu marchewki należy odwracać, aby nie uschły;
 • w workach lub torbach wykonanych z polietylenu – to ten materiał może utrzymać optymalną wilgotność, aby owoce nie gniły. Najważniejsze jest, aby wstępnie umyć worki z brudu i dokładnie je wysuszyć. Nie należy ich wiązać, ponieważ spowoduje to wzrost stężenia dwutlenku węgla, a plon ulegnie pogorszeniu;
 • w szklanych słoikach lub emaliowanych doniczkach – złóż owoce tak, aby nie przylegały ściśle do siebie. Przykryj serwetką na górze, a następnie pokrywką;
 • w łupinach cebuli – część łuski rozprowadzana jest na dnie pojemnika, a następnie warstwa marchwi. Następnie warstwy układa się naprzemiennie, aż skończą się owoce lub pojemnik zostanie napełniony. Zamiast łuski używa się również trocin iglastych.

Jak prawidłowo przechowywać marchewki w lodówce i mieszkaniu

To najlepsze opcje przechowywania marchwi w mieszkaniu oprócz lodówki.

Często można usłyszeć technologie przechowywania marchwi w mokrym piasku lub wysuszonej glinie. Po pierwsze , przy takich metodach poświęca się dużo czasu i wysiłku. Po drugie , nie gwarantują bezpieczeństwa warzyw: w piasku marchewki często gniją, aw glinie wysychają. Dlatego sugerujemy rozważenie bardziej niezawodnej opcji – lodówki. Najważniejsze jest poznanie sekretów prawidłowego przygotowania.

W lodówce

W takim przypadku warzywo należy najpierw wysuszyć. Marchewki lubią wchłaniać wilgoć, gdy są myte lub w ziemi, co może skrócić ich okres przydatności do spożycia.

Jak prawidłowo przechowywać marchewki w lodówce i mieszkaniu

Następnie osusz ręcznikiem papierowym. W ten sposób umyta kopia pozbędzie się nadmiaru wilgoci, a niemyta – cząsteczek gleby. Dobre warzywo korzeniowe powinno być całkowicie suche i jednolite w kolorze – teraz jest gotowe na kolejny etap swojej przygody.

Umyty

Umyte i obrane marchewki nie nadają się do długotrwałego przechowywania w lodówce, ponieważ szybko tracą soczystość i zwijają się z powodu braku naturalnej skórki. Zachowa swój atrakcyjny wygląd zaledwie przez kilka dni. Ale istnieje kilka sposobów na wydłużenie tego okresu:

 1. Przechowywanie w plastikowym pojemniku lub folii jest jedną z takich metod. Lepiej jest wybrać opcję z folią, ponieważ w ten sposób kontakt rośliny okopowej z powietrzem jest maksymalnie zminimalizowany.
 2. Drugim sposobem na przedłużenie żywotności pomarańczowego warzywa jest włożenie go do wody, a następnie do lodówki. Jeśli woda jest okresowo zmieniana, marchewki zachowają świeżość przez tydzień.

Tarty

Marchewki starte ze względu na swój kształt zwijają się w całości jeszcze szybciej. Już znane środki będą z tym walczyć:

 • plastikowy pojemnik na żywność;
 • szklany słoik z pokrywką;
 • zwykła plastikowa torba.

Ograniczą kontakt z powietrzem, co pozwoli na dłuższe przechowywanie marchwi. Ale nawet w tych warunkach najlepiej spożyć go w ciągu dwóch tygodni.

Bez zamrażania

Jeśli chcesz zachować marchewki przez ponad dwa tygodnie bez ich zamrażania, będziesz musiał ciężko pracować: będziesz potrzebować ostrożniejszego pakowania rośliny okopowej. Mogą to być specjalne worki próżniowe, z których wypompowywane jest całe powietrze, co oznacza, że ​​proces gnicia jest maksymalnie opóźniony.

Jak prawidłowo przechowywać marchewki w lodówce i mieszkaniu

W przypadku braku takich toreb można je zastąpić zwykłą folią spożywczą. Będziesz musiał spędzić dużo czasu na pakowaniu marchwi, ale dzięki temu warzywo będzie jak najbardziej przydatne przez długi czas. Każda marchewka powinna być bardzo szczelnie owinięta folią, nie pozostawiając w środku powietrza.

Czasami folię zastępuje się papierem lub gazetą, aby wchłonąć wilgoć. Taka decyzja ma miejsce, ale należy okresowo (raz w tygodniu) sprawdzać owinięte rośliny okopowe: jeśli papier jest wilgotny, jeśli pojawiła się pleśń – i jeśli to konieczne, zmienić opakowanie. Zaleca się używanie czystego papieru zamiast gazet, ponieważ atramenty tych ostatnich mogą zawierać szkodliwe metale, takie jak ołów lub kadm.

 

Ważne jest również to, gdzie dokładnie umieścić w lodówce: im niżej, tym lepiej. Idealną opcją byłyby specjalne pojemniki na warzywa – każda nowoczesna lodówka utrzymuje tam optymalną temperaturę i wilgotność do przechowywania owoców i warzyw.

Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ nawet przy szczelnym opakowaniu roślina okopowa może zacząć się pogarszać, jeśli nie będzie przestrzegana odpowiednia temperatura lub wilgotność. Poziom wilgoci należy utrzymywać na poziomie 65–75%. Optymalna temperatura wynosi od 0 do 5 stopni. Na przykład w skrzynce na warzywa temperatura jest utrzymywana między 0 a 3 stopnie.

Przez całą zimę

Istnieje kilka opcji zbioru marchwi na zimę: zamrażanie, suszenie i gotowanie. Ta ostatnia opcja jest często spotykana w Internecie, ale jest wątpliwa, ponieważ proponuje się gotowanie rośliny okopowej, a następnie wysłanie do lodówki. Tak przygotowane marchewki zepsują się w ciągu pierwszych pięciu dni, więc nie ma potrzeby mówić o zbiorach na zimę.

Żywotność gotowanego warzywa można wydłużyć, umieszczając je w worku próżniowym lub zamrażarce, ale same gotowane marchewki nie są uważane za zbiory na zimę. Zaczniemy od najpopularniejszego typu preparatu – mrożenia.

Zamrażanie

Doświadczone gospodynie domowe ćwiczą przechowywanie letniej marchwi w zamrażarce do następnych zbiorów. W tym celu marchewki należy umyć, obrać i pokroić w wygodny sposób lub zetrzeć.

Następnie pokrojone warzywo korzeniowe składa się do pojemnika, torby lub opakowania próżniowego i wkłada do zamrażarki. W tej postaci marchewki można przechowywać do 12 miesięcy, ale jednocześnie tracą część witamin.

Podczas obróbki cieplnej marchewki nie można rozmrozić, ale bezpośrednio z zamrażarki, włożyć do rondla na zupę lub na patelnię z gulaszem.

Jak prawidłowo przechowywać marchewki w lodówce i mieszkaniu

Mrożenie jest najbardziej niezawodną opcją długoterminowego przechowywania warzyw: taki owoc nie zepsuje się, praktycznie nie straci smaku i składników odżywczych.

Wysuszenie

Ta metoda wymaga dużo czasu, a marchew nadal traci część składników odżywczych, dlatego jest rzadko stosowana. Warzywo należy umyć, obrać, pokroić w plasterki i położyć na blasze do pieczenia.

Następnie warzywa korzeniowe suszy się w piekarniku nagrzanym do 80 stopni przez 7-8 godzin. Następnie powstałe półfabrykaty są schładzane i wkładane do płóciennej torby lub szklanego słoika z pokrywką. Wskazane jest, aby wybrać drugą opcję, ponieważ błędy mogą zacząć się w torbie z tkaniny.

Jak prawidłowo przechowywać marchewki w lodówce i mieszkaniu

Coś poszło nie tak

Najgorszą rzeczą, jaka może się przydarzyć warzywu, jest uszkodzenie. Najczęściej istnieje jeden powód, dla którego rośliny okopowe gniją podczas przechowywania, marchew czernieje, kiełkuje lub mięknie – jest to niewłaściwe przechowywanie. Może to być spowodowane nieprawidłową obsługą lodówki lub zamrażarki lub nieostrożnością właścicieli.

Raz na dwa tygodnie należy badać marchewki pod kątem kropelek wewnątrz opakowania. Ich wystąpienie wskazuje na obecność dwutlenku węgla – w tym przypadku roślina okopowa musi zostać wyjęta, wysuszona i ponownie zapakowana. Najczęściej ten problem występuje tylko w lodówce, ale może się również zdarzyć w zamrażarce, jeśli działa nieprawidłowo.

Jak prawidłowo przechowywać marchewki w lodówce i mieszkaniu

Przydatne porady

Jest jeszcze kilka sekretów, które pomogą Ci cieszyć się świeżą i chrupiącą marchewką nawet zimą i wiosną:

 • należy unikać kontaktu rośliny okopowej z innymi warzywami lub owocami. Jabłka należy traktować jak najbardziej rygorystycznie, ponieważ emitują specjalną substancję, która sprawia, że ​​marchewki są bez smaku i prowadzą do szybkiego zepsucia;
 • warto zwrócić uwagę na różnorodność pomarańczowych warzyw i wybierać te, które sadzi się wcześnie. Należą do nich Vita Longo, Moscow Winter i Forto;
 • wybieraj tylko dojrzałe marchewki – reszta może szybko się zepsuć.

Doświadczone gospodynie domowe wybrały już dogodną dla siebie metodę, a reszta powinna poeksperymentować: pokroić marchewki na różne kawałki lub zetrzeć na różnych tarkach, część zapakować w woreczki, resztę – w opakowanie próżniowe lub papier. Tylko eksperymenty mogą określić najlepszy sposób utrzymania świeżości warzyw.

Czasami najlepsza opcja może być bardzo nieoczekiwana. Na przykład za pomocą odkurzacza.

Anna Kowalczyk
Anna Kowalczyk
Edytor serwisu