Ziemniaki Adretty: opis gatunku, zdjęcia, opinie tych, którzy wsadzisz

recenzje odmian ziemniaków adretta

Odmiana ta została wyhodowana w Niemczech około 40 lat temu iw ciągu ostatnich lat podbiła pół świata.

Cechy odmiany

ziemniaki adretta

Ziemniaki Adretta to odmiany średnio wczesne, okres dojrzewania to 60-80 dni od momentu pełnego kiełkowania. 

  • Bulwy średniej wielkości , idealne do czyszczenia mechanicznego,
  • Idealny do przetwarzania na frytki, półprodukty i inne rodzaje produktów ziemniaczanych,
  • Nie traci smaku nawet po zamrożeniu,
  • Charakteryzuje się wysoką jakością utrzymania oraz zachowaniem wyglądu i smaku.

Ponadto hodowcom udało się osiągnąć maksymalną bezpretensjonalność tej odmiany w warunkach klimatycznych:

  • Dobrze znosi susze i nie wymaga regularnego podlewania,
  • Nie boi się wiosennych przymrozków,
  • Nie choruje z ostrymi zmianami temperatury na kontynencie.

Cechą roślin okopowych jest ich zaokrąglony wygląd i małe oczka umiejscowione na powierzchni. Ziemniaki są łatwe do obierania zarówno ręcznie, jak i mechanicznie; na ziemniakach nie pozostają żadne ubytki.

Ciekawy! Adretta stała się podstawą do wyhodowania całej linii ciekawych nowych odmian ziemniaków. W szczególności bardzo popularna odmiana Gala została wyhodowana na podstawie materiału genetycznego Adretta, dlatego często nazywana jest New Adretta.

Najwyższe oceny za smak ziemniaków – 9-10 w skali 10 pkt przez profesjonalnych degustatorów. Wysoki procent skrobi (do 18%) zapewnia tak ukochaną przez wielu kruchość ziemniaków podczas gotowania. Odmiana idealna do robienia tłuczonych ziemniaków i pieczenia w piekarniku.

Uwaga! Oprócz doskonałego smaku ziemniaki Adretta charakteryzują się wysoką zawartością witamin z grupy B oraz pierwiastków śladowych, takich jak magnez i potas, które są niezbędne dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych. Ziemniaki tej odmiany polecane są jako pokarm dietetyczny i dla niemowląt.

Uprawa ziemniaków

Ziemniaki tej odmiany to niska, zwarta roślina o jasnozielonym kolorze, rozłożystych kwiatostanach, kremowym odcieniu, bardzo skuteczna. Odmiana odporna na niekorzystne warunki klimatyczne: susza, podmokłość, przymrozki mają niewielki wpływ na jej wysoką plonowanie. Jednak ze względu na długi okres rozmnażania ziemniaki są niestabilne wobec najczęstszych chorób: zarazy i parcha.

Przygotowanie bulw przed sadzeniem ma swoje własne cechy. Przez 20-30 dni materiał do sadzenia należy przenieść do suchego, ciepłego i jasnego pomieszczenia i umieścić w pudełkach w dwóch warstwach. W całym okresie kiełkowania ziemniaki należy okresowo przewracać, aby uzyskać równomierne nasłonecznienie bulw. W nocy temperaturę należy obniżyć do 7 stopni, w ciągu dnia należy ją utrzymywać na poziomie 15-17 stopni. W ten sposób następuje twardnienie ziemniaka, aw przypadku gwałtownej zmiany pogody młode rośliny łatwiej zniosą zmiany i niekorzystne warunki.

Pierwsze pędy

Po wykiełkowaniu bulwy nasienne ziemniaków Adretta należy spryskać wodą lub pożywką na bazie próchnicy i przykryć folią. Stymuluje to tworzenie młodych korzeni i zapewnia szybkie i równomierne wschody sadzonek. Przy kolejnym sadzeniu warto ostrożnie wziąć porośnięte bulwy, aby nie uszkodzić młodych pędów i nie zerwać cienkich korzeni.

W otwartym terenie ziemniaki Adrett można sadzić już pod koniec kwietnia lub na początku maja. Zaleca się sadzenie płytkie – 6-8 cm, a także sadzenie w bruzdach i stadach. Ponieważ krzew tej odmiany jest zwarty i nie ma tendencji do rozpadu, odległość między roślinami można zmniejszyć do 30 cm, ale odległość między bruzdami powinna wynosić 60-70 cm, aby ułatwić wyrzucanie ziemniaków.

Odmiana Adretta nie jest wybredna pod względem gleby. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych i gliniastych. Jednak terminowe dokładne karmienie może znacznie poprawić wskaźniki wydajności tej odmiany. W okresie wzrostu nadziemnej części rośliny ziemniaki można lekko karmić popiołem i superfosfatami zgodnie z tabelą podaną na opakowaniu nawozu.

Nawozy

Podczas uprawy tej odmiany obornik należy stosować ze szczególną ostrożnością. Wynika to z faktu, że obornik poważnie osłabia smak ziemniaków Adretta i zmniejsza wydajność przechowywania – przekarmione rośliny okopowe są bardziej podatne na gnicie w piwnicy. Do nawadniania zaleca się stosowanie wyłącznie obornika, który zgnił przez zimę lub roztworu obornika kurzego w łagodnej proporcji 1/10.

Adretta jest bardzo wymagająca w oświetlaniu i spulchnianiu gleby. Jeśli zaniedbasz i posadzisz ziemniaki w zacienionych miejscach, roślina trafi na wierzchołki, a bulwy uformują się małe. Przy przedwczesnym odchwaszczaniu, obluzowywaniu i hillingowaniu krzew nie tworzy bulwiastych jajników lub bulwy będą zdeformowane i małe.

Uwaga! Ta odmiana musi być zmieniana co 5 lat. Z biegiem czasu ziemniaki tracą część swoich walorów hodowlanych – stają się mniejsze, mniej smaczne i szybko tracą właściwości magazynowe.

Produktywność i przechowywanie

Wskaźniki plonu odmiany Adretta wynoszą 15-20, aw sprzyjających warunkach – do 25 bulw na krzak. Średnia waga roślin okopowych wynosi 120-150 g. Przy odpowiedniej pielęgnacji ze stu metrów kwadratowych można zebrać do 400 roślin.

Skórka ziemniaka jest cienka, jasnobrązowa, z piaskowym odcieniem, doskonale zabezpiecza bulwy przed wysychaniem. Zatem w standardowych warunkach bezpieczeństwo do kwietnia-maja wynosi 95%.

Uwaga! Ziemniaki Adretty nawet zamrożone nie tracą swoich walorów, nie nabierają nieprzyjemnego słodkiego smaku i zapachu mrożonych ziemniaków. To tłumaczy dużą popularność tej odmiany wśród producentów półproduktów ziemniaczanych, takich jak „frytki”.

Ciekawy! Jeszcze 30 lat temu odmiany żółtych ziemniaków były uważane wyłącznie za paszę. Adretta była pionierem w produkcji linii ziemniaków stołowych o kremowym, kruchym miąższu i nadal jest liderem.

Choroby i szkodniki

Adretta to wysokiej jakości, sprawdzona odmiana, dość odporna na choroby i szkodniki, z wyjątkiem niektórych szczególnie powszechnych odmian. Początkowo odmiana była hodowana jako najbardziej odporna na raka i niektóre wirusy. Dlatego bez dodatkowego przetwarzania trudno będzie roślinie oprzeć się zarazie późnej lub czarnej nodze.

Ziemniaki Adretta praktycznie nie są dotknięte wirusem Y, plamistością gruczołową, czarną nogą i zarazą bulw. Jednak jego wierzchołki są podatne na zarazę późną łodyg, a także na parch zwykły. Bardzo dużym zagrożeniem dla tej odmiany jest nicienie złote.

Stonka ziemniaczana pozostaje niestety jednym z głównych szkodników ziemniaków. Odmiana nie została wybrana jako odporna na owady, dlatego w tym przypadku konieczne będzie zastosowanie zarówno mechanicznych, jak i chemicznych metod zwalczania. Na szczęście na rynku jest obecnie wystarczająco dużo wysoce skutecznych leków na stonkę ziemniaczaną.

Referencje

Nellie, 59 lat

Po raz pierwszy zobaczyłem Adrettę na polach w Niemczech, kiedy służył tam mój mąż. Już wtedy wydawało mi się interesujące, jak rosną ziemniaki na piaszczystej glebie. Specjalnie poszedłem przyjrzeć się okresowi zbiorów i byłem zdumiony jakością roślin okopowych! Oczywiście wróciłem do domu, powiedziałem rodzicom, że zaczęli szukać możliwości zakupu nasion. Uprawiamy Adrette od 30 lat, a zbiory każdego roku są przyjemne! Ten odmianowy ziemniak, aby nie degenerował się i zachował niesamowity plon oraz doskonały smak, nasiona należy okresowo wymieniać! Polecić.

Anton Igorevich, 68 lat

Kupiłem ziemniaki Adrett 10 lat temu na moją stronę w zamian za zdegenerowane niebieskie oczy. Wziąłem to celowo, aby nie wymagało to żyzności ziemi, nasze dacze są stare, ziemia już dawno się wypracowała, a plony nie są duże bez wprowadzenia obornika lub zakupu czarnej ziemi. I wiesz, ziemniaki nie zawiodły. W niektórych latach pod krzakiem produkuje 20-25 ziemniaków. ALE! Po 4-5 latach trzeba było wymienić nasiona ziemniaków, trzeba było ponownie kupić nasiona odmian, które zmiażdżyli. Ponadto ponad połowa z nich to duże, wysokiej jakości bulwy do długotrwałego przechowywania. W piwnicy ten ziemniak jest od razu widoczny – jest gładki, równy, bez długich pędów nawet w maju.

Claudia Ivanovna

O! Cała nasza rodzina uwielbia Adrettę – dobrze się gotuje i ugniatała ją niesamowicie pięknym żółtym kolorem, jak mleko! Ziemniaki tej odmiany wybieram specjalnie, gdy planuję je po prostu ugotować.

Angelina, 31 lat

Adretta to nasz rodzinny ziemniak! Moi rodzice zaczęli go uprawiać. A dla naszej niestabilnej wiosny, kiedy dziś jest +25, a jutro na podstawie mrozu, odmiana jest tylko darem niebios. W mojej pamięci ziemniaki wytrzymywały do ​​minus trzech. Pędy nie ściemniały ani nie więdły, chociaż bardzo się o wszystko martwiliśmy, nawet nagietki zasadzone w ziemi zostały tej nocy pobite.

Alina, 52 lata

Kiedy mój mąż i ja opuściliśmy metropolię i założyliśmy naszą małą farmę na terytorium Krasnodaru, zabraliśmy ze sobą w drogę dwa pudełka nasion Adretty. I to była prawdopodobnie nasza najbardziej poprawna decyzja. W ciepłym klimacie i doskonałej ziemi ten ziemniak dał po prostu niesamowite zbiory – do 20-25 dużych ziemniaków pod krzakiem. Teraz oczywiście mamy już w gospodarstwie około 10 odmian, większość wczesnych na sprzedaż, ale Adretta nadal zajmuje czołowe miejsce wśród tych odmian, które przechowujemy do wiosny.

Anna Kowalczyk
Anna Kowalczyk
Edytor serwisu