Zawartość kalorii w pierogach, korzyści i szkody dla organizmu

Zawartość kalorii w pierogach, korzyści i szkody dla organizmu

Pierogi – danie z cienkiego ciasta przaśnego z mięsem mielonym w środku. Od dawna jest przygotowywany na Uralu. Ciasto na prawdziwe pierogi uralskie ugniatano na jajach dzikich ptaków stepowych – kuropatw i dropi, ale używano też przepiórek. Oryginalne mięso mielone powstało w wyraźnym stosunku: wołowina – 45%, jagnięcina – 35%, wieprzowina – 20%. Oprócz nadzienia mięsem używano grzybów, kapusty i rzepy.

W pierogach nie ma błonnika, ponieważ tradycyjny preparat wykorzystuje najwyższej jakości mąkę i mięso. Jednak różne rodzaje pierogów różnią się kaloriami. Dopuszczalne jest stosowanie ich podczas diety, ale w tym przypadku produkty należy przygotowywać według specjalnej receptury.

Wartość odżywcza

Obliczenie ilości białka, tłuszczu i węglowodanów (PFC) na podstawie zawartości tych substancji w 100 gramach surowej żywności. Pierogi klasyczne powstają z białego ciasta i mielonego mięsa wołowo-wieprzowego. Stosunek BZHU wynosi 10,9 / 7,8 / 23,3 g. Zawartość kalorii to około 203,9 kcal. Gotowane pierogi zwiększają swoją objętość, liczba kilokalorii na 100 g w tym przypadku wyniesie około 163 kcal. Jeśli mięso jest tłuste, wartość odżywcza wzrasta do 275 kcal, a zawartość tłuszczu do 12 g.

 

Wartość odżywcza produktu zależy od składników i metody przygotowania. W zależności od rodzaju nadzienia naczynie gotowane w wodzie ma następujące właściwości (na 100 g):

Rodzaj mięsa mielonego Zawartość kalorii, kcal
kurczak 181,6-182
Wołowina 245-255
Wieprzowina 290-298
Baranina 250-260
Królik 174-178
indyk 243-248
Ryby o niskiej zawartości tłuszczu (sandacz) 208-211

Gdy pierogi gotuje się nie w wodzie, ale w bulionie, wartość odżywcza wzrasta o 15-20 kcal. Produkty smażone będą miały 2-3 razy więcej kalorii.

Jak obliczyć zawartość kalorii w porcji

Standardowa porcja zawiera od 10 do 12 sztuk. Średnia waga 1 sztuki gotowej formy to 12-13 g, w 100 g produktu – 8 sztuk.

Na tej podstawie obliczane są kalorie w naczyniu. Na przykład porcja pierogów z indyka zawiera 12 elementów. Możesz dowiedzieć się, ile waży jedna kluska, rozbijając średnią zawartość kalorii 100 g przez 8,245: 8 = 30,6 kcal. Otrzymana liczba jest pomnożona przez 12,30,6 * 12 = 367,2 kcal.

Pierogi są używane jako danie główne, doprawione masłem, majonezem lub innym sosem. Niektóre rodziny tradycyjnie podają produkty w bulionie mięsnym lub warzywnym, z dodatkiem kwaśnej śmietany i ziół.

W zależności od dodatków ten sam skład pierogów będzie miał różne wartości odżywcze.

Jak przydatne są pierogi?

 1. 1. Pszenica jest źródłem całego kompleksu witaminowo-mineralnego. Wzbogaca tkanki w potas, cynk, magnez, sód. Zawiera witaminy z grupy B (B1, B2, B7, B9), które biorą udział w regulacji metabolizmu i aktywności nerwowej oraz PP poprawiające kondycję skóry.
 2. 2. Mięso dostarcza człowiekowi kompletnych białek, które składają się z niezbędnych aminokwasów. Dzięki białku rośnie masa mięśniowa, wzrasta poziom hemoglobiny. Czerwone mięso to zapas mikroelementów: cynku, magnezu, potasu, kobaltu. Witaminy w swoim składzie stymulują pracę ośrodkowego układu nerwowego oraz odporność.

Negatywne właściwości

Pierogi mogą być szkodliwe dla organizmu. Negatywne właściwości produktu:

 1. 1. Brak błonnika. Mięso mielone nie zawiera gruboziarnistego błonnika, który reguluje pracę jelit. Podczas obróbki zboża górna skorupa zawierająca błonnik jest usuwana w postaci otrębów i to właśnie mąka premium jest często używana do modelowania. Z tego powodu wielu miłośników ciasta ma zaparcia.
 2. 2. Wysoki poziom cholesterolu. Pierogi z kurczakiem mają mniej tłuszczu zwierzęcego niż pierogi wieprzowe, ale w dużych ilościach są równie szkodliwe dla naczyń krwionośnych, jak produkty z innymi rodzajami nadzienia mięsnego. Nadmiar tłuszczu odkłada się na ścianach naczyń, powodując zatykanie naczyń włosowatych i prowadząc do ryzyka zawału serca i udaru.
 3. 3. Duża liczba kalorii. Dotyczy to zwłaszcza tłustych pierogów podawanych z pożywnym sosem. Pozycja ta wyklucza stosowanie takich potraw do odchudzania i łagodnych diet.

Kupując lub przygotowując mięso mielone na pierogi, należy zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu. Ten sam rodzaj mięsa zawiera różną zawartość procentową tłuszczu zwierzęcego w zależności od części, z której jest zrobione. Na przykład chuda cielęcina ma mniej kalorii niż kurczak – od 80 kcal, a tłusta wołowina jest prawie równa wieprzowinie – 270-275 kcal. Jeśli mielisz filet z kurczaka – w 100 g pierogów dostajesz około 180 kcal. Kawałki skóry i tłuszczu wewnętrznego można dodać do gotowego mięsa mielonego, co zwiększa wartość odżywczą do 230 kcal.

Domowe pierogi mięsne mają wiele zalet. Mięso mielone przygotowywane jest bez użycia konserwantów i specjalnych dodatków smakowych. Takie danie zrobi więcej dobrego.

W jakich przypadkach nie można jeść pierogów

Przeciwwskazania do stosowania pierogów:

 • wrzody żołądka i dwunastnicy podczas zaostrzenia;
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego i trzustki (choroby dróg żółciowych i trzustki);
 • cukrzyca;
 • choroba nerek;
 • nadciśnienie;
 • nietolerancja glutenu, celiakia.

Jeszcze lepiej dla osoby zdrowej jest spożywanie pierogów z umiarem, aby nie wywoływać zakłóceń w pracy przewodu pokarmowego i metabolizmie. Kierując się kilkoma zasadami, możesz włączyć do swojej diety swoje ulubione danie:

 • używać nie więcej niż 7-12 sztuk na raz;
 • produkt łączyć z posiłkami zawierającymi błonnik – na przykład sałatką warzywną
 • nie jedz pierogów wieczorem, aby nie powodować ciężkości w żołądku;
 • nie używaj tłustych mięs i nasyconych sosów.

Dla osób na diecie

Nawet ci, którzy mają przeciwwskazania do stosowania produktów mącznych, mogą przygotować dietetyczne pierogi i dodać je do swojej diety. Do nadzienia takiego produktu dodaje się więcej świeżej cebuli i pietruszki. Pierogi z soczewicą, fasolą, grzybami są niezwykłe i smaczne.

Danie będzie mniej kaloryczne i bardziej przydatne, jeśli zrobisz ciasto z mąki drugiej klasy lub dodasz do niego otręby pszenne.

Pierogi z Fasolą

Do tego przepisu możesz użyć mąki pełnoziarnistej.

Skład testu:

 1. 2. Umyć, zalać zimną wodą i podpalić.
 2. 3. Gotować w 2-3 wodach, odcedzając każdą po 10-15 minut i uzupełniając na zimno.
 3. 4. Gotową fasolę przekręca się przez maszynę do mięsa o drobnych oczkach, dodaje cebulę i ziemniaki.
 4. 5. Dodaj sól i zioła. Nadzienie nie powinno być zbyt twarde; dla miękkości dodaj wodę, w której gotowano fasolę.
 5. 6. Gotowe produkty gotować na małym ogniu.
 6. 7. Kontynuuj mieszanie przez 3-4 minuty po wypłynięciu.
 7. 8. Po odcedzeniu wody opłucz i przełóż do naczynia polewając sosem sojowym lub innym chudym.

Jeśli ktoś nie toleruje gruboziarnistego włókna osłonek fasoli, można je wyczyścić po ugotowaniu (przed zmieleniem mięsa mielonego). Cała mąka nadaje pierogom szary odcień, ale jest dużo zdrowsza niż mąka biała.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author