Zasady zdrowego odżywiania. Krótko i dostępne

Rodzice, którzy zadają obrażenia zdrowia złym stylem życia, szkodzą nie tyle sobie, ile dostają się źle w stosunku do swoich dzieci, dając zły przykład. Rodzina — duża odpowiedzialność przed ludźmi, którzy od nas zależą. Postępując rozsądnie, z zachowaniem podstawowych zasad zdrowego odżywiania, można dłużej dbać o swoich bliskich i własnym przykładem motywować ich do zdrowemu stylu życia!

Więc, dlaczego nie wszystkie produkty, posiadające wartość odżywczą, są pomocne, a niektóre wręcz są szkodliwe? Aby lepiej zrozumieć należy wziąć pod uwagę takie pojęcie, jak „tryby”.

Tryby natury materialnej i wyżywienie. Połączenie zasilania i stanu ciała i umysłu. Jak wpływa zasilanie na świadomość

Dla zrozumienia podstaw zdrowego odżywiania trzeba wiedzieć, co to jest dżunie. Gouna — znaczy 'właściwość’, lub 'jakość’, a z sanskrytu „guna” tłumaczy się jako 'sznurek’. Dżunie opisują cechy różnych obiektów i podstawowe cechy natury.

Wszystkim wiadomo trzy tryby:

 • Tamas — stanowi siłę, która posiada cechy: bezczynność, hamowanie, bezwładność. W rezultacie prowadzi do ignorancji;
 • Rajas — siła z cechami: akcja, pasja, ruch, aktywność, pobudzenie. Narusza równowagę;
 • Sattwa — siła przeciwwaga, z cechami: harmonia, uduchowienie, balans.

Dżunie stanowią cechy materialnego świata, w taki sposób, każde zjawisko lub obiekt obdarzony dominującym jakości jednej z vco. Dżunie ze sobą powiązane i są zawsze obecne wokół nas razem, ale w różnych proporcjach, z których, co do zasady, jeden przeważa.

Żywności mają również dominującą gouna, w trakcie której, który staje się гуной stanu, w którym przebywamy, czyli stanem naszego umysłu. Zachowanie człowieka określa żywność, przeważająca w diecie, to samo odnosi się do stanu umysłu. Drążek do niektórych produktów ze względu na chęć dominującej dżunie, w którym w danym momencie znajduje się człowiek, do zwiększenia i utrzymania swojej pozycji w stosunku do innych гунам. Jeśli w organizmie występuje brak równowagi jednej lub kilku gong, to prowadzi do niepokoju, pobudzenia lub zahamowania, stres, a w konsekwencji może prowadzić do choroby. Dlatego należy dążyć do tego, aby żyć w równowadze.

Przyjrzyjmy się, jakie cechy posiadają ludzie różnych gong. Przy okazji, polecam przeprowadzić mały eksperyment, bardzo prosty i bardzo pokazowy: zapytaj swoich bliskich, znajomych i przyjaciół o tym, jakie jedzenie wolą, i patrzeć na ich zachowanie, a następnie spróbuj porównać te informacje z tym, co przedstawiono poniżej, — będziesz zaskoczony, jak wszystko dokładnie!

Sattwa — guna dobroci, ludzie wykazują mądrość, są spokojni i przyjaźni, wykazują tolerancję do wiele. Ludzie, którzy są pod wpływem tej dżunie, wolą świeże, oleistą, zdrowe i soczyste jedzenie. Taka żywność oczyszcza umysł, sprawia, że jest jasne. Od takiej żywności długość życia wzrasta, człowiek jest szczęśliwy i zadowolony.

Według Ayurveda do żywności Sattwa-dżunie należą:

 • mleko,
 • produkty mleczne,
 • ryż,
 • miód,
 • pszenicy i zbóż,
 • jagody,
 • orzechy,
 • owoce,
 • słodki smak,
 • warzywa,
 • słodkie przyprawy.

Tacy ludzie kierują swoją energię życiową i siły na harmonijny rozwój, czyli duchowe i fizyczne. Mają mocne, silne, energiczne i zdrowe, „posłuszny” ciało. Posiadają elastyczne umysłem i czystym umysłem, dzięki czemu mogą przewidywać i zapobiegać powstawaniu problemów.

Rajas — guna pasji. Ludzie pod wpływem Raja-dżunie aktywna, ich poglądy i dążenia skierowane w stronę materialnego dobrobytu, oni wkładają wszystkie swoje siły na osiąganie celów, odczuwają pożądanie i pragnienie rozkoszy.

Wykazują aktywność, ambitny i energiczny, posiadają dużą emocjonalnością i agresywnie reagują na każdego, kto przeszkadza im w osiąganiu celów. Charakteryzuje duża aktywność fizyczna, szybki chód i gwałtowne ruchy. Często są rozdrażnione i гневливы, wykazują okrucieństwo. Ich umysł jest tak przyzwyczajony pracować jak „wiewiórka”, że nie jest w stanie się zatrzymać, to przejawia się w беЗпокойстве, niemożności spokojnie myśleć i analizować sytuację i wydarzenia. Sens życia takich ludzi jest osiągnięcie pozycji w społeczeństwie, w materialnym dostatku i władzy.

Człowiek w trybie Rajas zwykle kieruje swoją energię na uzyskanie przyjemności i emocjonalnych wrażeń, szukają przygód, nowych wrażeń.

Jeśli przeważa Rajas, to w zależności od kierunku jazdy, możliwe, albo rozwój choroby, albo powrót do zdrowia. Człowiek w takim stanie próbuje zmienić stan fizyczny, który powoduje dyskomfort (choroba), — usunąć objawy, znaleźć „magicznej pigułki”, ucieka się do leków i pomocy lekarzy. O znalezieniu i usunięciu przyczyny nie zastanawia.

W jedzeniu wolą:

 • пересоленную,
 • пережаренную,
 • ostre,
 • bardzo gorącą,
 • пряную,
 • kwaśne,
 • pokarm z zawartością dodatków do żywności z supermarketów.

Jeśli w diecie dominuje pokarm dżunie Rajas, to zasilanie będzie przynosić choroby, zaburzenia zdrowia.

Tamas — guna ignorancji. Głównymi cechami są беЗсознательность, bierność, chciwość, ospałość, lenistwo, apatia, stan bezwładności, egoizm.

Takie osoby są bardzo mocno narażone na działanie negatywnych doświadczeń, są w stanie oderwania, depresja, poczucie żalu, krzywdy i często mają pretensje. Odporność jest obniżona, występuje wysokie ryzyko zachorowania, przy czym powrót do zdrowia przebiega powoli. Swoją energię tacy ludzie kierują na komfort (relaks na kanapie, oglądanie telewizji, czytanie i odbiór беЗполезной informacji) i na zaspokojenie fizycznych przyjemności (seks, jedzenie).

Do Tama-gounie są następujące produkty:

 • mięso,
 • ryby i owoce morza,
 • wszystko zakonserwowane produkty,
 • jaja,
 • квашения, ogórki,
 • grzyby,
 • jedzenie, po ugotowaniu której minęło ponad 3 godziny,
 • strawiony lub odsmażana żywności,
 • подогретые kilka razy produkty,
 • czerstwy lub bez smaku żywności,
 • półprodukty i sztuczne dodatki.

Jesteśmy tym, co jemy, a nasze jedzenie bardzo mocno wpływa na świadomość, i dzieje się to niezależnie od naszej woli. Na przykład, alkohol: niezależnie od tego, że człowiek jest przekonany, że nie będzie pijany, przyjmując dawkę alkoholu, on пьянеет. Jedzenie po trafieniu w ciało będzie działać zgodnie z tą гуной, do której należy lub który jest dominujący.

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania

Pierwsza zasada — śniadanie

Wiele osób, próbując uniknąć zbędnych kalorii i w zgiełku współczesnego świata, nie jeść śniadanie. W rzeczywistości przepustkę porannym posiłku — poważny błąd na drodze do zdrowego odżywiania. Jeśli rano nie zjeść, to jest to, a wręcz przeciwnie, prowadzi do przejadania się w ciągu dnia! Tym, którzy przegapili śniadanie, bardziej skłonny do „łatwe”, ale częstym перекусам. Do obiadu można było posilić, i istnieje duże prawdopodobieństwo, że obiad będzie bardzo gęsta. W rezultacie do końca dnia liczba otrzymanych kalorii będzie znacznie więcej, niż to, które otrzymałeś, nie brakuje śniadanie.

Kto zjada rano — doświadczają mniej stresu. Jest to związane z tym, że po posiłku poziom hormonu stresu zmniejsza się. Dlatego ważna jest poranny posiłek, ona chroni przed przekąski przed obiadem i obżarstwa w przypadku stresu lub lęku. Również śniadanie poprawia koncentrację i pobudza pracę mózgu.

Tradycyjne śniadanie, takie jak kanapki i tosty, jajecznica, raczej szkodzą niż przynoszą korzyści. W takich produktach za mało błonnika dla zaspokojenia głodu przez kilka godzin. A niektóre produkty wręcz szkodliwe. Do takich szkodliwych produktów można zaliczyć białe pieczywo, słodkie fantazyjne chleb: one prowokują wzrost cukru we krwi i zwiększają zawartość hormonu serotoniny w mózgu. Serotoniny, tzw. hormonu szczęścia, jest odpowiedzialny za nastrój i sen. Różni ludzie różnie odczuwają działanie tego hormonu: jedni stają się senny, ospały i drażliwy, inne, przeciwnie, u nich nastrój się poprawia. To zachowanie jest typowe dla osób, u których w porannym diecie высокоуглеводные i низкобелковые produkty. Człowiek jest bardziej podatny na coś zjeść do obiadu, w wyniku tego następuje szybki wzrost poziomu cukru we krwi i równie szybki spadek.

Ilość jedzenia na śniadanie powinno być wystarczające, jeśli przez kilka godzin po śniadaniu odczuwa się głód, to znaczy, że mało jadła.

Żywność bogata w żywności włókna (błonnik), będzie najlepszym śniadaniem. Błonnik powoli trawione, reguluje poziom cukru we krwi i zapobiega jego wahania. Błonnik niezbędny i zapobiega powstawaniu głodu przez dłuższy czas. Bogate w błonnik różne kasze, np. z owsa, prosa, kasza kukurydziana.

Duża ilość błonnika znajduje się w otrębach. Otręby — produkt przerobu ziarna, skutkiem tego размоле różnych zbóż (pszenica, owies, len i inne). Również otręby są najcenniejszym źródłem białka, soli mineralnych, pierwiastków śladowych, witamin, tłuszczów.

Prawidłowo sporządzony śniadanie składające się ze zdrowych produktów, przyczyni się do odbudowy komórek i tkanek organizmu. Węglowodany w składzie zapewnią niezbędną energię, witaminy i minerały aktywizują wewnętrzne procesy metaboliczne, stymuluje umysłową i fizyczną aktywność, niezbędne do funkcjonowania w ciągu dnia.

Druga zasada — obiad

Jest to podstawowy posiłek, ale najlepiej spożywać do 75 % całej dziennej diecie. Najlepszy czas na lunch — od 11 do 14 godzin.

Spożycie zbóż i roślin strączkowych dobrze zaspokaja głód, przyczynia się do szybkiego nasycenia organizmu, uzupełnia zapasy witamin i mikroelementów, które są lepiej przyswajane właśnie w porze lunchu. Będą również przydatne warzywa, duszone w maśle lub na parze.

Jeśli czas jest w porze lunchu, to lekkie uczucie głodu występuje około 5-6 godzin wieczornych. Jeśli obiad niepełnosprawne, to wieczorem silne uczucie głodu.

Trzecia zasada — kolacja

Spożywanie dużej ilości jedzenia wieczorem prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej, uczucie ciężkości w żołądku, неглубокому snu, nocne koszmary. W wyniku zmniejszonej aktywności perystaltyki jelit jedzenie bardzo powoli jest wyrzucana na zaburzenia żołądkowo-jelitowy drogi. Przyswajanie składników odżywczych znacznie zmniejszona, i zamiast procesów trawienia dominują procesy gnicia i zatrucia. Rano czuł ucisk w żołądku, brak apetytu, apatia, ospałość. Nie zaleca się jeść wieczorem. Jeśli wieczorem silne uczucie głodu, to lepiej zjeść warzyw lub owoców, ponieważ są one szybko trawione, albo wypić trochę mleka lub jogurtu.

Odpowiedni posiłek

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć o kulturze jedzenia. W dzisiejszych czasach bardzo często za jedzeniem oglądają telewizję, słuchają muzyki, rozmawiają, rozmawiają przez telefon lub „wiszą” na portalach społecznościowych. To wszystko bardzo negatywnie wpływa na trawienie.

Miejsce, gdzie odbywa się posiłku, musi być czyste, meble — dobranoc, a nastrój — dobry. Przy tym niepożądane rozpraszać się na inne sprawy, trzeba myśleć o jedzeniu. W takim przypadku produkty są dobrze trawione, można powiedzieć, żywność zostanie przyjęta w trybie dobroci. Jeść należy powoli, dobrze пережевывая. Źle пережеванная jedzenie kontynuuje swój ruch w postaci dużych grudek, co powoduje uczucie ciężkości w żołądku, złą fermentację i słabe wchłanianie.

Jeśli jeść w pośpiechu, oglądając tv, rozwiązując jakieś pytania, nie пережевывая, połykania dużymi kawałkami, to uważa się, że taka żywność jest przyjęta w trybie pasji.

Słabo się wchłania, powoduje zatrucia i zanieczyszcza ciało jedzenie, przyjęta w brudnym miejscu, gdzie jest niespokojna sytuacja, gdzie piją lub palą, сквернословят, dyskredytują, gadają lub krytykują i potępiają, jeśli w tym miejscu odgrywa „похабная” muzyka. Taka żywność będzie w trybie niewiedzy.

O zwierzętach. Jest bardzo pożądane, aby zwierzęta znajdowały się w pomieszczeniu, gdzie podejmowana jest jedzenie. Jest to bardzo niehigieniczne: zwierzę oddycha, może kichać, a odpowiednio, roznosi zarazki, nawet pomimo szczepienia.

Wszystkie płyny należy pić przed posiłkiem. Bardzo ważne jest, aby nie pić jedzenie wodą. Po tym, jak jedzenie trafia przez przełyk do żołądka, zaczynają wydzielać soki trawienne, wszystko rozpoczyna się, jeśli w tym czasie napić się wody, następuje zakłócenie naturalnych procesów trawienia, występuje fermentacji. Jeśli trwa to codziennie lub regularnie, zapalenie błony śluzowej żołądka gwarantowany.

Wodę można pić między posiłkami, ale tak, aby od ostatniego posiłku minęło nie mniej niż półtorej do dwóch godzin. Ważne jest również, aby pić właśnie wody, a nie na kawę, herbatę lub soki i kompoty. Właśnie czysta woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciało dorosłego człowieka na 73 % składa się z wody, przy średniej 60-70 kg minimum czystej wody wynosi około 2,5 litra, niezależnie od posiłku.

W związku z maksymalnej aktywności nerek w godzinach porannych większość potrzebnych wody, około 2/3, zaleca się pić przed 10 rano. Do wieczora aktywność nerek jest znacznie zmniejszona, więc wieczorem trzeba pić minimum, w przypadku naruszenia tej zasady rano rozwija się obrzęk, złe samopoczucie, ospałość, apatia, znacznie trudniej jest się budzić.

Sól jest naturalnym wzmacniaczem smaku. Sól, produkowana na skalę przemysłową, jest poddawany obróbce chemicznymi E-535/536 — антислеживателями. Dodatki te, z kolei, są pochodne цианидов, które wytwarza się z odpadów produkcji elektrowni gazowych. Można korzystać z morską lub гималайскую sól, jest mniej szkodliwa; należy zachować czujność — czytaj skład na opakowaniu!

Nadmierne spożycie soli prowadzi do odwodnienia, pragnienie smaku, w dążeniu jeść więcej, niż trzeba.

Jeśli to możliwe, spróbuj ograniczyć spożycie soli lub zrezygnować z niej w ogóle, to korzystnie wpłynie na samopoczucie i organizmu w całości. Ponadto, dowiesz się prawdziwy smak produktów, bez soli. Jedzenie bez soli pozwala szybciej się nacieszyć.

Niepożądane zbierać żywność na zapas, dosłownie za trzy godziny staje się nieświeży, nawet jeśli znajduje się w lodówce. Jeśli gotujesz, to maksymalnie na jeden odbiór.

Pamiętaj: jesteśmy tym, co jemy, a od jedzenia zależy bardzo wiele: zdrowie, wygląd, nastrój, pewność siebie. I jeśli używamy szkodliwe produkty, stajemy się „szkodliwe”, ciężkie produkty i charakter staje się ciężki.

Zdrowa, pełna energii i życia, jedzenie daje zdrowie i radość życia!

Te proste reguły, zasady i podstawy zdrowego odżywiania pomogą ci pozostać zdrowymi, młodymi, energicznymi i radosny.

Wybierz zdrowy styl życia — bądźcie zdrowi!

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author