Яснотка (lamium): zdjęcia i opis kwiatu, przydatnych właściwości, rodzaje i odmiany, zastosowanie ziół w projektowaniu krajobrazu, sadzenie i pielęgnacja, opinie

Jak wygląda яснотка

Wielu uważa, że яснотка to zwykły chwast, a nawet nie wiedzą o jej właściwościach dekoracyjnych. Roślina występuje na brzegach lasów, wzdłuż dróg i ogrodzeń. W naturalnych warunkach występuje w Europie, Północnej Afryce, Azji, na Dalekim Wschodzie i Kaukazie. W narodzie trawę nazywany jest „głucha pokrzywa”, ponieważ jej liście są takie same, jak u chwastów, ale nie dotykaj go można – nie обожгут. Cechą rośliny jest to, że szybko rośnie. Sądząc z opisu, głucha pokrzywa ma dobrze rozwinięty system korzeni, która jest w stanie szybko obejmować duże obszary. Od jej kłącza odchodzą полегающие, silnie rozgałęzione pędy, które mogą unosić się nad ziemią powyżej 25 cm Za jeden rok łodygi rośliny aktywnie rozwijają się i rosną na 50-100 cm

Uwaga! Aby głucha pokrzywa nie stała się chwastów, należy stosować się do zasad jej treści.

Począwszy od ostatniego tygodnia maja aż do października, w międzywęźlach яснотки почвопокровной tworzą wyprostowane łodygi, na których kwitną drobne pąki białej, purpurowej lub różowej kolorystyce. Po zakończeniu fazy kwitnienia na łodygach pojawiają się pudełka z orzechami w środku, które otwierają się po dojrzeniu i dają nasiona.

Liście яснотки mają intensywny zielony kolor, mogą być ze srebrnymi i żółtymi plamami. Ich powierzchnia jest miękka, plastyczna, o ząbkowanych brzegach, często опушена. Długości blacha płytka może dorastać do 9 cm, szerokości do 4.

Posadzone na działce barwne яснотку można uczynić go bardziej spektakularne i niezwykłe. Za pomocą tej rośliny uzyskuje się tworzyć oryginalne i stylowe kompozycje, które mogą ozdobić każdy krajobraz. Dużym plusem jest głuchy pokrzywy jest jej prostota do warunków uprawy.

Яснотка zupełnie nie jest wymagający w pielęgnacji

Gatunki i odmiany яснотки

Zioło яснотка klasy Двудольные bywa многолетником, двулетником i однолетником. Każdy z 25 rodzajów różni się wielkością i koloru liści, kolory kwiatów, hodowanych odmian. W krajobrazie używają jak dzikie odmiany i hybrydy.

Głucha pokrzywa lub яснотка biała

Biała яснотка (Lamium Alba) — bylina. Kwiaty białe венчиками z ledwo widocznymi zielonymi plamkami. Pędy cienkie, wyprostowane, długości do 45 cm, Czasami odmiana nazywa яснотка polna.

Kwitnienie głuchy pokrzywy trwa od czerwca do września

Яснотка filcowane

Яснотка filcowane (Lamium Tomentosum) – wieloletnie widok z jajowate i potężne liści i pąków biało-różowego koloru. Roślina doskonale nadaje się do sadzenia w wazony i duże garnki. Źle dogaduje się z hostami.

Яснотка filcowane pokrywa ziemię jak dywan

Яснотка пестролистная lub plamisty

Plamisty яснотка (Lamium Maculatum) jest szeroko stosowany w ogrodnictwa ozdobnego. Roślina z powłoką systemu korzeniowego i silnie rozgałęzione nieruchome łodygi. Kwiaty są różowo-purpurowego koloru znajduje się na 20-centymetrowych łodygach.

Яснотка plamisty kwitnie od maja do października

Annie Гринвей

Яснотка odmiany Annie Гринвей (Anne Greenaway) skarłowaciałe, o długości powyżej 15 cm Bardzo efektywnie wygląda na łóżku. Liście rośliny pełnym zielone z żółtą obwódką na brzegu i srebrnym rdzeniem, kwiaty fioletowe barwy.

Kwitnienie odmiany Annie Гринвей przypada na maj – lipiec

Boczek Silver

Znany gatunek яснотки Boczek Silver (Beacon Silver) dorasta do 50 cm szerokości i 25 cm wysokości. Kwiaty rośliny jasno-różowej kolorystyce, liście jasno-zielona ze srebrnym pokwitania. Ze względu na takie cechy często nazywana jest яснотка srebrna.

Odmiana Boczek Silver często stosowany jako roślina okrywowa

Golden Анниверсари

Odmiana яснотки Golden Анниверсари (Golden Anniversary) nabyła miłość wielu ogrodników. Roślina niewielka, w wysokości, dorasta do 20 cm Ma bardzo piękne listki jasny zielony kolor ze srebrnym paskiem.

Krzewy Golden Анниверсари mają niewielką wysokość

Яснотка fioletowy lub czerwony pokrzywa

Яснотка purpurowa (Lamium Purpureum) – bylina, kwitnąca purpurowe pąki z wypryskami wzór. Jest jedno – lub двулетником. Kwitnienie występuje od kwietnia do września.

Czerwona pokrzywa kwitnie kilka miesięcy

Яснотка зеленчуковая lub żółta

Зеленчуковая, lub żółta яснотка (Lamium Galeobdolon) – wieloletnia roślina z kwiatami-żółtego koloru. Jej główną różnicą jest bogata pokwitania i liści z marmurowym wzorem. Pędy rośliny tkany, przylegają do ziemi.

Kwitnie яснотка зеленчуковая na początku maja i pod koniec sierpnia

Флорентинум

Wieloletnie odmiana Флорентинум (Florentinum) bardzo mocno rośnie. Ma ciemno-zielony kolor liści, które są pokryte srebrnym pokwitania. Kwiaty z kremowo-żółtym odcieniem.

Флорентинум szybko zajmuje najbliższych terenie

Silver Карпет

Niskie, nie więcej niż 20 cm wysokości, krzewy яснотки odmiany Silver Карпет (Silver Carpet) bardzo często można spotkać w miejskich rabatkach. Liście rośliny, lancetowate, z dużymi zębami, pełnym zieleni. Na powierzchni każdego jest łatwy stos.

Krzewy Silver Карпет kompaktowych rozmiarach

Германс Praid

Odmiana яснотки Германс Praid (Herman ’ s Pride) z jasnymi wąskich liści płytkami. Kwitnie od maja w ciągu miesiąca. W wysokości dorasta do 25 cm

Германс Duma rośnie szybko, nie расползаясь w glebie

Яснотка стеблеобъемлющая

Яснотка стеблеобъемлющая (Lamium Amplexicaule) – roczna z wyraźnym miodowym zapachu. Kolor kwiatów fioletowy-różowy. Kwitnie dwa razy w sezonie – w maju i sierpniu. Go nie używają w dekoracyjnym uprawie, ponieważ wypiera rośliny uprawne.

W miejscowościach bez spadków temperatury яснотка стеблеобъемлющая kwitnie przez cały rok

Яснотка brodaty

Widok człowiek яснотки (Lamium Barbarum) jest многолетником, вырастающим do 1 m. Kwiaty blado-fioletowe kwiatostany, zebrane w zwoju po 5 – 14 sztuk, ma proste i nagie łodygi. Podczas początkujący trwa od czerwca do września.

Яснотка brodaty rzadko występuje w przyrodzie

Rozmnażanie яснотки

Z rozmnażanie roślin nie występuje trudności nawet dla niedoświadczonych ogrodników. Zazwyczaj głucha pokrzywa dobrze przyjęte i dobrze się zakorzenić. W celu uzyskania roślin, można wykorzystać na kilka sposobów rozmnażania.

Podział

Najbardziej skuteczny i łatwy sposób rozsunąć яснотку — podział krzewów, które łatwo wykonać w momencie przeszczepu. Do tego na wiosnę rośliny wykopać, ostrym nożem pokroić na części, każdą z nich umieścić w oddzielnym startowy dołku. Sposób zachowuje oznaki krzewu macierzystego i najlepiej nadaje się do dekoracyjnych odmian.

Kwitną „delenki” głuchy pokrzywy na następny rok

Sadzonki

Metodą szczepienia яснотку propagowane w sierpniu. Młode egzemplarze utrwalają się w otwartym terenie, всыпав przed tym w dołku piasek zmieszany z torfem. Po zabiegu uważnie obserwują to, aby kibicowania sadzonki nie пересыхали.

Odkłady

Odkłady głucha pokrzywa rozmnaża się jesienią. Do tego trzeba krzew przechylić do gleby i posypać ziemią. Wiosną u nich tworzą się korzenie i rośliny osadza.

Nasiona

Raz po śniegu lub pod zimę, w środku pokrzywy można siać nasiona. Drobne orzeszki rozproszone na powierzchni gruntu, nie pochowany w ziemi. Przy takiej metodzie siewki pojawiają się razem, ale kwitnienia można się spodziewać dopiero za kilka lat.

Nasiona wysiewa się bezpośrednio w otwartym terenie

Sadzenie i pielęgnacja wieloletniej ясноткой w gruncie

Sadzenie i pielęgnacja ясноткой, zdjęcia kwiatów, które można zobaczyć w tym przeglądzie, nie wymaga wiele czasu i wysiłku. Roślina jest mało wymagająca, odporna na choroby, dobrze znosi brak światła i zimna. Przy zachowaniu zasad uprawy będzie zdobić teren i nie przyniesie szkody dla innych kultur.

Terminy sadzenia

Nasiona środku pokrzywy sadzi się w kwietniu lub we wrześniu – październiku. Materiał siewny jest umieszczona bezpośrednio w ziemi. Hodowla sadzonek odbywa się w sierpniu. „Delenki” zazwyczaj sadzi się na początku maja.

Warunki uprawy

Ściółki dla яснотки najlepiej wybrać się w półcieniu. Gleba powinna być luźna i wilgotną, nie jest zbyt żyzna. Bez przesadzania roślin mieszka pięć lat, a następnie wymaga wykopanie i zmianie miejsca uprawy.

Ostrzeżenie! W zbyt odżywczym gruncie яснотка będzie zbyt aktywnie rozwijać i straci charakterystyczne cechy odmiany.

Jak prawidłowo sadzić

Sadzonki i „деленками” rośliny posadzone w płytkie dołki z kompostem, zalane wodą. Sadzonki wzmacniają i nieco znaczki. Dwa dni później zaczynają wykonywać regularne podlewanie, aż do wystąpienia zakorzenienia. Nasiona wysiewa powierzchniowo lub w płytkie rowki, ziemią nie posypane.

Sadzonki uzyskane z nasion, koniecznie rozcieńczona

Pielęgnacja

Głucha pokrzywa lubi wilgoć, ale nie toleruje stojącej wody. Jeśli lato jest deszczowe, obywa się bez podlewania, a upalna pogoda może znacznie wpłynąć na jej efekt dekoracyjny – budzą zaschnięciu i opadanie liści. W ubieranie яснотка nie potrzebuje, ale jeśli chcesz, wiosną można ją nawozić mineralnymi kompleksy, a przed kwitnieniem — kompostem. W okresie pączkowania zwiędłe kwiaty głuchy pokrzywy wymagają usuwania. Jesienią aby uzyskać soczystych zieleni i bardziej gęsty ветвистости na przyszły rok roślina polecają скашивать. Zimuje głucha pokrzywa, za wyjątkiem niektórych odmian, bez schronienia.

Choroby i szkodniki

Яснотка praktycznie nie jest narażony na choroby i ataki szkodników. Jedyny problem rośliny, które mogą powodować nadmierne podlewanie, rozwój infekcji grzybiczych. Podczas długotrwałej suszy głucha pokrzywa staje się podatne na atak mączlika, przędziorki i szczytówki. Choć przy aktualnym wykryciu szkodnika, z nim łatwo można poradzić sobie za pomocą specjalnych środków.

Яснотка w projektowaniu krajobrazu

Z powodu pięknego wyglądu, skromny i wysokie tempo głucha pokrzywa zwrócił na siebie uwagę projektantów. Roślina ta stała się niezbędna w tych lokalach fazy, którzy potrzebują w szybkim kształtowaniu krajobrazu. Dzięki pięknej liści ze srebrnym odcieniem, ładny kolor, i głównym przeznaczeniem яснотки – почвопокровная, że stosuje się do:

 • zamknięcia ziemi wokół krzewów;
 • dekoracji granic;
 • ozdoby alpejskim;
 • krajobrazu szpecących działek.
 • Ważnym momentem jest różnorodność odcieni liści i kwiatów w zależności od odmiany rośliny, także wysoka odporność na mróz.

  Ponieważ głucha pokrzywa – „okupant”, lepiej sadzić ją w pobliżu z przeszkodami: ścieżkami, ogrodzeń, budynków. Będzie ładnie wygląda w pobliżu drzew iglastych: tui, świerki, jodły, jałowca. Dopuszcza się uprawę яснотки w doniczce lub miejscowości vason.

  Najlepszymi sąsiadami dla roślin są:

 • gospodarze;
 • tulipany;
 • żonkile;
 • hiacynty;
 • paprocie;
 • medunycia;
 • гейхера.
 • Zieleń głuchy pokrzywy – jedna z pierwszych w ogrodzie

  Przydatne właściwości rośliny яснотки

  O korzyściach яснотки wiadomo od dawien dawna, uzdrowiciele często stosowano ją do leczenia wielu chorób. Roślina ma silne właściwości lecznicze, jest moczopędne, przeciwzapalne, кровоочистительным i środkiem uspokajającym. Posiada delikatne wpływ nasennych, jest w stanie cienkie śluz, zatrzymać krwawienie i strzelać skurcze. Napary i odwary na podstawie głuchy pokrzywy biorą w nerwice, ponieważ przyczyniają się do przyspieszenia procesu hamowania w korze mózgowej.

  W skład rośliny wchodzą:

 • flawonoidy;
 • garbniki;
 • saponiny;
 • witamina c;
 • śluz na podstawie polisacharydów;
 • olejki eteryczne;
 • glukoza;
 • alkaloidy.
 • W liściach zawiera kwas askorbinowy i karoten.

  W niektórych krajach właściwości lecznicze rośliny uznane za oficjalnie. Jest on stosowany jako surowiec do witaminowych suplementów i заживляющих maści.

  Właściwości lecznicze głuchy pokrzywy

  Яснотка ze względu na garbniki, wchodzących w skład, słynie z silnych właściwości ściągające, co pomaga pozbyć się zapalenia skóry, pokrzywki i innych uszkodzeń skóry. Zawarte w niej flawonoidy wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Mikstury, w składzie których głucha pokrzywa, biorą w przypadku:

 • hemoroidy;
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 • chorobach skóry;
 • niedokrwistość;
 • zapalenie dróg moczowych;
 • jamy ustnej i zapalenie dziąseł;
 • bóle głowy;
 • alergie;
 • na skurcze macicy.
 • Ponadto, roślina ta jest dobrym antyseptykiem, który jest w stanie hamować rozwój mikroflory. Dzięki leczniczych właściwości, яснотка i zioła na jej podstawie pomagają w leczeniu przeziębienia, zapalenie oskrzeli, angina, choroby jamy nosowo-gardłowej.

  Przeciwwskazania do stosowania głuchy pokrzywy

  Pomimo korzystnych właściwości, głucha pokrzywa ma wiele przeciwwskazań. Choć w składzie rośliny nie zawiera trujących substancji, leki na jego podstawie nie można przyjmować w czasie ciąży, ponieważ może to spowodować skurcze macicy i wywołać poronienie. Oprócz tego, wszelkie odmiany яснотки nie zaleca się pić, gdy:

 • zaparciach;
 • zwiększonej krzepliwości krwi;
 • opóźnienie.
 • Leki, w których głucha pokrzywa, należy przyjmować przepisane przez lekarza

  Zbieranie i suszenie

  Do celów leczniczych należy użyć kwiaty i liście rośliny. Zbieranie ich spędza się zwykle od lipca do września. Zebrany „żniwa” dobrze suszy na tekturze, w ciemnym pomieszczeniu lub pod przykryciem, po czym kwiaty sprzątają w szczelnie zamykane szuflady, a trawę w skrzyni, застеленные papierem. Również plony mogą być przechowywane w popularnej formie w workach papierowych. Najlepiej, jeśli surowiec będzie leżeć w szafie, szafce lub innym suchym miejscu, w ciągu nie więcej niż dwóch lat.

  Uwaga! Nie zaleca się zbierać kwiaty i liście głuchy pokrzywy, opadłych na ziemię.

  Wnioski

  Opis яснотки daje do zrozumienia ogrodnicy, że roślina ta może z powodzeniem uprawiać na działce, z powodzeniem stosowane w projektowaniu krajobrazu, a także używać jako profilaktycznych i leczniczych z różnych dolegliwości. Najczęściej uprawiana jako wieloletnie почвопокровник, w stanie upiększyć nieestetyczne strefy. Głucha pokrzywa jest łatwo rozmnażane, nie wymaga szczególnej opieki, zachowuje swoje walory dekoracyjne w okresie letnim.

  Opinie na temat яснотке

  Od wielu lat mam na swojej działce яснотку „Boczek Silver”. Bardzo lubię to roślina piękna, ozdobna i prostota. Kultura zupełnie nie wymagająca, łatwo obywa się bez podlewania, nie potrzebuje w nawozie. Z pod śniegu pojawia się już liście, kwitnie praktycznie przez całe lato.Środku pokrzywy farmę na działce już trzeci rok, wśród ulubieńców mogę przeznaczyć яснотку „Golden Анниверсари” z trójbarwne liście. Do tworzenia atrakcyjnego kwiatowego dywanu w brzydkich miejscach działki to samo. Jak dbać o rośliny nie trzeba, wsadziłem i zapomniałem.Яснотка — ładna roślina, tworząc dywan z kolorowych liści w zacienionych miejscach działki. U mnie doskonale sąsiaduje z hostami, примулами i гейхерой. Sadziłem bylina z celem przedmiotu z powodu właściwości leczniczych. Głucha pokrzywa dobrze sprawdza się jako środek profilaktyczny przed przeziębieniem.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author