Wieloletnie dalie: sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu ze zdjęciami

 

Wybór lokalizacji

Ogólnie przyjęte terminy sadzenia dalii na otwartym terenie to koniec maja – początek czerwca. Możesz dokonać pewnych korekt w oparciu o warunki klimatyczne w Twoim regionie. Główną zasadą jest to, że dalii nie należy sadzić, jeśli nadal możliwe są przymrozki. Bulwa zamarznie i nie wykiełkuje.

Przy późnym sadzeniu (na przykład w połowie czerwca na środkowym pasie) młode pędy mogą wypalić się podczas lipcowego upału. Jeśli wiosna jest wczesna, przy konsekwentnie ciepłej pogodzie, sadzenie można przesunąć na początek maja.

Cechy rosnących dalii

Podobnie jak inne rośliny kwiatowe, dalie wymagają przestrzegania praktyk rolniczych. Tylko w odpowiednich warunkach kwiaty pokażą swój pełny blask. Aby zadowolić dalię, musisz poznać jego preferencje.

Wybór lokalizacji

Dalie nie reagują dobrze na przeciągi. Pod względem oświetlenia należy unikać obu miejsc, które są zbyt ciemne i oświetlone południowym słońcem. Kwiaty będą lubiły sadzić w lekko zacienionym miejscu, które jest dobrze wentylowane. Przy braku światła zakwitną dalie, ale kwiatostany będą mniej bujne.

Każdego roku klomb dla dalii jest rozbijany w nowym miejscu, bulwy można przywrócić do poprzedniego miejsca dopiero po 3 latach. W przeciwnym razie rośliny zachorują i zdegenerują się. Jeśli astry zostały posadzone jako poprzednik i zostały zaatakowane przez grzyba, dalii nie należy sadzić w takim miejscu.

Odpowiednia gleba

Luźna, żyzna gleba najlepiej nadaje się do dalii. W zależności od składu optymalne będą gliny lub gliny piaszczyste. Przed sadzeniem glebę należy dodatkowo nawozić. Dołek wypełniony jest kompostem i mieszaniną superfosfatu (20 g), azotanu potasu (15 g), siarczanu potasu (10 g). Niepożądane bliskie występowanie wód gruntowych. Jeśli kwietnik znajduje się w takim miejscu, podnosi się go i odwadnia warstwą piasku lub żwiru.

Jak wybrać odpowiednie bulwy

Jak wybrać odpowiednie bulwy

Dalie sadzi się z nasionami, bulwami i sadzonkami. Najłatwiejsze jest uzyskanie rośliny z bulwy, najważniejsze jest, aby przy zakupie wybrać odpowiedni materiał do sadzenia. Kwiaciarnia powinna zwrócić uwagę na następujące znaki:

 • miąższ dobrej jakości bulwy jest elastyczny i gęsty;
 • zdrowy materiał do sadzenia będzie miał jasnobrązowy kolor bez plam;
 • na delence powinien znajdować się kikut z zeszłorocznej łodygi;
 • w dobrej bulwie szyjka korzeniowa nie nosi śladów uszkodzeń;
 • na delence muszą być punkty wzrostu.

Jeśli wielkość pąków i wysokość samej rośliny ma dla Ciebie znaczenie, poszukaj tej informacji na opakowaniu, producent wskazuje te dane.

Uwaga! Unikaj kupowania zbyt lekkich bulw. Najprawdopodobniej wyschły, nie zawsze można uratować taki materiał przez moczenie. Nie kupuj też bulw, na których już wykluły się kiełki.

Jak sadzić

Jak sadzić

Przed sadzeniem zaleca się moczenie delenki przez 20-30 minut w roztworze nadmanganianu potasu lub Fitosporin w celu dezynfekcji. Procedura nie jest trudna, ale pomaga zachować zdrowe bulwy, więc nie należy jej zaniedbywać. Aby przyspieszyć proces kiełkowania, do wody można dodać Kornevin.

 • Zaleca się moczenie przesuszonych bulw przez kilka godzin w roztworze Epina.
 • Po nawożeniu w otworze zakłada się podporę dla wysokich odmian, wbijając w środek kołek.
 • Delenkę umieszcza się w otworze do sadzenia na takiej głębokości, aby szyjka korzenia miała głębokość nie większą niż 2-3 cm, zbyt głębokie sadzenie może prowadzić do zgnilizny bulwy.
 • Po posadzeniu dalia jest obficie podlewana, a następnie ziemia jest ściółkowana trocinami lub humusem.

Wysokie odmiany umieszcza się w odległości 50-70 cm od siebie, odmiany niewymiarowe można sadzić gęściej. Sadząc sadzonki, starają się nie niszczyć glinianej kuli.

Dbanie o dalie na zewnątrz

Opieka nad daliami jest prosta, ale wymaga regularności. Bez wystarczającego odżywienia i wilgoci roślina nie będzie mogła normalnie kwitnąć. Ponadto niektóre odmiany wymagają wsparcia i utrzymania dekoracyjnego wyglądu krzewu. Należy również zwrócić uwagę na usuwanie i spulchnianie chwastów.

podlewanie

podlewanie

Gleba w łóżku dalii powinna być wilgotna, w przeciwnym razie bulwy pod ziemią mogą wyschnąć. Kwiaty najlepiej podlewać przez zraszanie. Podczas zabiegu należy zachować małe przerwy, po czym woda stopniowo wsiądzie w głąb ziemi. Ponadto przy takim podlewaniu wzrasta wilgotność powietrza w pobliżu rośliny, co lubią dalie.

Używanie ściółki pozwoli ci rzadziej podlewać. Oczywiście należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe. W upale może być wymagane codzienne podlewanie klombu, podczas deszczu dalie nie są podlewane. Po 2-3 godzinach od nawilżenia ziemia jest poluzowana.

górny opatrunek

Do opatrunku górnego można używać nawozów mineralnych i organicznych, naprzemiennie ze sobą. Dalie karmi się raz na 3-4 tygodnie. Hodowca może wybrać dowolny z następujących nawozów:

 • napar z dziewanny, przygotowany w proporcji 1:10;
 • wlew kurzego obornika w tempie 1:20;
 • azotan potasu – 10 g na wiadro wody;
 • siarczan potasu – 15 g na wiadro wody;
 • superfosfat – 50 g na wiadro wody.

Wiązać

Wiązać

Potrzeba podwiązki pojawia się, gdy dalia należy do wysokich odmian. W przypadku takich roślin zaleca się założenie podpory podczas sadzenia. Jeśli później wbijesz kołek w ziemię, możesz uszkodzić system korzeniowy kwiatu. Zwiąż dalię, gdy rośnie, podczas gdy łodygi są nadal elastyczne. Jeśli tego nie zrobisz, podmuchy wiatru mogą złamać krzak. Nisko rosnące odmiany o wysokości 50-60 cm nie wymagają wiązania.

przycinanie

przycinanie

Aby krzew dalii wyglądał bardziej dekoracyjnie, należy go ukształtować. Odbywa się to przez przycinanie, które odbywa się, gdy tylko młode pędy zaczną rosnąć. Tej procedury wymagają szczególnie wysokie dalie. Każda roślina pozostawia 3-4 silne pędy. W przyszłości przeprowadza się szczypanie – usuwanie gałęzi bocznych, które wyrosły w dolnej części głównej łodygi (do wysokości 40 cm). Pędy, które wyrosły powyżej tego znaku, można pozostawić na roślinie.

Uwaga! Nadmierne pogrubienie krzewu zapobiega obfitemu kwitnieniu dalii.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Najczęściej dalie cierpią na choroby grzybowe. Jest to ułatwione przez przedłużającą się deszczową pogodę i naruszenie schematu sadzenia, gdy hodowca umieszcza rośliny zbyt blisko siebie. Dalie mogą zranić:

 • brązowa zgnilizna;
 • więdnięcie fuzarii;
 • plamistość liści;
 • szara zgnilizna.

We wszystkich przypadkach na liściach pojawią się żółte lub brązowe plamy. Następnie liście zaczynają wysychać i odpadać. Wzrost młodych pędów ustaje, pąki odpadają. W celu zahamowania rozwoju grzyba stosuje się fungicydy. Możesz użyć Fundazol, Oksihom, Alirin, Gamair, Fitosporin-M i innych podobnych leków.

Choroby takie jak fusarium, wirus mozaiki, galasy bulwiaste, grzybica są nieuleczalne. Chore rośliny są niszczone przez spalenie. Spośród szkodników dalie denerwują nicienie, robaki roślinne, łopaty, ślimaki, mączliki. W pobliżu rozstawione są pułapki, aby pozbyć się ślimaków. Mięczaki można zbierać ręcznie, aby je odstraszyć kwietniki posypuje się mieloną czerwoną papryką i superfosfatem.

Insektycydy działają skutecznie przeciwko innym szkodnikom. Opryskiwanie najlepiej wykonywać w bezwietrzny, suchy dzień. Jeśli zaraz po zabiegu zacznie padać, należy powtórzyć procedurę. Podczas pracy z truciznami należy chronić się za pomocą gumowych rękawiczek, maski i zamkniętej odzieży.

Jak się rozmnażać

Jak się rozmnażać

Najłatwiejszym sposobem rozmnażania wieloletnich dalii jest podzielenie bulwy. Nawiasem mówiąc, taka procedura jest korzystna dla rośliny – zwiększa się obrona dalii, krzew odmładza. Dzięki tej metodzie rozmnażania wszystkie cechy odmianowe kultury są całkowicie zachowane.

Uwaga! Jeśli bulwa nie zostanie podzielona, ​​dalie zaczną się degenerować. W przyszłości rośliny będą wolniej rosnąć, pogorszy się jakość kwitnienia.

Zwyczajem jest dzielenie bulw na części na wiosnę, kiedy punkty wzrostu są bardziej widoczne, chociaż nikt nie zabrania tego jesienią. Na każdej działce powinny pozostać co najmniej dwa pąki. Im większa bulwa, tym więcej podziałów można z niej uzyskać. Konieczne jest dokonanie podziału ostrym sterylnym instrumentem. Możesz zdezynfekować nóż, podgrzewając go nad ogniem lub nacierając alkoholem. Sekcje na bulwach są traktowane popiołem drzewnym lub kruszonym węglem. Jednocześnie podczas podziału usuwane są wszystkie wysuszone i powolne części.

Kiedy wykopywać dalie?

Kiedy wykopywać dalie?

Eksperci radzą nie spieszyć się z wykopywaniem dalii. Aby dobrze znosić zimę, bulwy muszą prawidłowo dojrzewać. Proces ten trwa od wiosny do jesieni. Im dłużej bulwy są w ziemi, tym lepiej dla nich. Jeśli martwisz się wczesnymi przymrozkami, po prostu podnieś swoje rośliny. Pozwól im trochę dłużej posiedzieć w ziemi.

Doświadczeni mieszkańcy lata zostawiają dalie w ziemi do pierwszych silnych mrozów i dopiero wtedy zaczynają kopać. Teraz nie można się wahać, bulwy trzeba będzie usunąć z ziemi w ciągu najbliższych 2-3 dni. Jeśli spieszysz się z zamknięciem sezonu letniego, możesz wykopać bulwy, nie czekając na nadejście mrozu. Kilka dni w tym przypadku nie odegra szczególnej roli.

Jak prawidłowo przechowywać bulwy

Jak prawidłowo przechowywać bulwy

Przed kopaniem krzew przycina się na wysokości 30-40 cm, dlatego podważa go łopatą od dołu i wyjmuje bulwy. Nie da się wyciągnąć gniazda z ziemi trzymając za łodygę. Następnie bulwy myje się w wodzie, odcina korzenie, kikut pozostały z łodygi skraca i układa do wyschnięcia pod baldachimem.

Przyda się moczenie w roztworze nadmanganianu potasu lub Fundazolu – przed nami długa zima. Bulwy należy przechowywać w temperaturze do +10 stopni iw ciemności. Idealnym miejscem do ich przechowywania będzie piwnica lub piwnica, niektórzy używają do tego przedziału na warzywa w lodówce. Lepiej nie zawijać bulw w torbę, ale włożyć je do pudełka lub pudełka.

Pod koniec zimy konieczne jest częstsze sprawdzanie guzków, w tym czasie może rozwinąć się na nich różna zgnilizna. Jeśli tak się stanie, dotknięty obszar jest wycinany do zdrowej tkanki, spryskiwany środkiem grzybobójczym, suszony, a delenka jest ponownie przechowywana.

Uwaga! Aby zapewnić lepszą konserwację, bulwy są czasami zanurzane w glinianym zacierze lub roztopionej parafinie, aby utworzyć warstwę ochronną na powierzchni.
Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author