W jakich produktach zawiera witaminę E

Odkrycie witaminy E można uznać za przypadkowe (i szczęśliwy!) zbieg okoliczności. Badając wpływ diety na funkcjonowanie, Herbert Evans jeszcze w odległej 1922 roku założyłem ogromna ilość laboratoryjnych doświadczeń i eksperymentów. Tak, udało mu się dowiedzieć, że zwierzęcy pokarm dla szczurów, sztucznie wzbogacony w witaminy A, D, C, B (czyli na pierwszy rzut oka, wszystko, co niezbędne do prawidłowego rozwoju), wywoływał u gryzoni reprodukcyjną dysfunkcja — wizualnie zdrowe zwierzęta przestały się rozmnażać i przynosić zdrowe potomstwo.

Dodając w ich menu liście sałaty i kiełków pszenicy, naukowcowi udało się odzyskać zdolność do reprodukcji. W ten sposób wydzielono nową substancję, którą nazwał witaminą rozmnażania.

Pomimo znaczenia tego odkrycia, nie każdy pacjent potrzebuje witaminy suplement: okazało się, że tokoferol w nadmiarze zawarte w produktach roślinnych, w pełni rekompensuje wszystkie potrzeby organizmu. Poprawnie osiągając diety, zdrowego trybu życia i odpowiedniej diety roślinnej intuicyjnie otrzymał wszystkie niezbędne dodatki zawarte w żywności naturą. Taka forma witaminy, w odróżnieniu od syntetycznej, łatwo i naturalnie przyswajane przez organizm, uzupełniając niedobory i zapewniając biologiczne procesy istotne „cegle”, bez którego fundament zdrowia nie byłby stabilny i kompletny.

Właściwości i funkcje alfa-tokoferolu (witamina E)

Witamina E jest jednym z najważniejszych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które mogą gromadzić się w tkance tłuszczowej organizmu, tworząc poduszkę bezpieczeństwa na wypadek późniejszego niedoboru. Jednak ta zdolność substancji w żaden sposób nie wyklucza możliwości imr: nawet najbardziej витаминизированная dieta bogata w токоферолом, pozwala w przyszłości obejść się bez jego regularne wpływy maksymalnie kilka miesięcy. Zresztą, witamina E w produktach pochodzenia roślinnego, zawiera w więcej niż wystarczającej ilości, ale dlatego, aby zrekompensować jego brak nie jest wymagane nic сверхсложного — wystarczy tylko umiejętnie złożyć codzienną dietę i uzupełnić go olejami roślinnymi, bez których nie można przyswajanie tokoferolu.

Nie tylko tokoferol odnosi się do naturalnej postaci witaminy E — jest to substancja może być przedstawiona i токотриенолами. Mają podobną budowę, ale z tym wiążą się różnymi molekułami i charakteryzują się mniejszą aktywnością, niż tokoferole.  Dzięki tej właściwości tokoferol odgrywa jedną z kluczowych ról w zachowaniu młodości i zdrowia tkanek i narządów, normalnym wzroście i rozwoju organizmu, kształtowanie kości i struktur mięśniowych, funkcjonowaniu wątroby i w innych najważniejszych procesach.

Ponadto, witamina E wpływa na formułę, pozwalając na czerwono krwi тельцам swobodniej się poruszać i nie przyklejają się do uszkodzonym ścian naczyń krwionośnych. Odpowiednie spożycie tokoferolu przyczynia się do utrzymania układu sercowo-naczyniowego i krążenia, zapewniając organizm w tlen i składniki odżywcze, które są przenoszone z prądem krwi.

Jego sondaże został przepisany kobietom w ciąży i tym, którzy dopiero planował dodawanie, dla wzmocnienia układu rozrodczego i inkubacyjny zdrowego dziecka. Jednak w przyszłości, witamina E był wykorzystywany w innych dziedzinach. Jego i zdrowotne właściwości doceniają иммунологи i kardiolodzy, poleca swoim pacjentom dietę, bogatą w witaminę E, dla utrzymania organizmu.

W jakich produktach zawiera witaminę E

Nawet w beauty-przemysł znalazło się miejsce wyciągom roślinnym z токоферолом, ponieważ substancja ta jest w stanie szybko i delikatnie wygładzić skórę, pozbyć się pierwszych oznak starzenia, zmarszczek mimicznych i patologicznych przebarwień, a także wzmocnić włosy i paznokcie. Dzięki temu praktycznie każdy wysokiej jakości krem i balsam zawiera w swoim składzie olej z kiełków pszenicy — najcenniejszym źródłem witaminy E w produktach kosmetycznej na rynku. Jednak tym, którzy regularnie korzystają z tokoferol z żywnością, takie jak „używki” do niczego: wszystko, co niezbędne do utrzymania naturalnego piękna, młodości i zdrowia ich organizm i tak dostaje.

Objawy i skutki imr

Witamina E znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego, w więcej niż wystarczającej ilości, więc zwolennicy pełnej diety wegetariańskiej rzadko cierpią na niedobór tej substancji w organizmie. Jednak ci, którzy żywi się wyłącznie niezdrowej żywności pochodzenia zwierzęcego, nie pilnuje równowagi i użyteczność zasilania, mogą na własnej skórze zapoznać się z nieprzyjemnymi objawami imr E. Do tego stanu charakteryzują następujące objawy:

  • Osłabienie mięśni. Fizyczny brak równowagi i zmęczenie nawet przy małych obciążeniach fizycznych pojawiają się przy najmniejszym niedoborze alfa-tokoferolu. Dlatego sportowcy tak dokładnie śledzą za przyjęciem tej substancji w organizmie, ponieważ intensywne obciążenia stają się po prostu niemożliwe bez pełnej витаминизированного zasilania.
  • Szkodliwe erekcji. Ten objaw dotyczy nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Przy гиповитаминозе E u przedstawicieli płci nie tylko zmniejsza libido, ale i uciśnionych centrum działań spowolnienie pulsu wytwarzanie plemników. Dziewczyny zaczynają cierpieć na zaburzenia cyklu miesiączkowego, hormonalne niepowodzeniem, że w kompleksie prowadzi do niemożności poczęcia.
  • Psychosomatyczne zaburzenia. Jeśli senność i spadek siły można zaliczyć do objawów dystrofii mięśniowej przy гиповитаминозе, to stała apatia, złe samopoczucie, nerwowość i niemożność się skupić na najprostszych sprawach — wyraźne objawy tego, że komórki nerwowe i mózg również brak witaminy E. Taki stan łatwo dostosowuje się dietą, bogatą токоферолом. Wszystkie funkcje w pełni zregenerowany przy dość витаминизированном menu.
  • Patologia układu sercowo-naczyniowego. Przy niedoborze alfa-tokoferolu krwinki zaczynają stosować, zwiększając, jak stalagmity, wewnątrz naczyń krwionośnych. Erytrocyt blaszki, z kolei, zmniejsza przepływ krwi do wszystkich narządów i układów, a w zaawansowanych przypadkach powodować zawał serca.
  • Wczesne starzenie. Gipovitaminoz E przejawia się nie tylko na funkcjonalności, ale i na wygląd człowieka. Przy niedoborze alfa-tokoferolu obserwuje się więdnięcie i zmatowienie skóry, pojawienie się pierwszych zmarszczek i przebarwień, właściwych procesom starzenia.

Wszystkie te objawy, za wyjątkiem chyba najbardziej zaniedbanych i poważnych, są odwracalne. Znając znaczenie witaminy E, w jakich produktach jest on wymieniony i na co wpływa, nie będzie trudno ocenić znaczenie tej materii i zmiany diety, wzbogacanie jego токоферолом, — i wtedy wszystkie utracone umiejętności szybko wrócą i znów poczujesz przypływ sił i radość do życia!

produkty

Możliwość przedawkowania zwiększa witamina E

Dzienna norma tokoferolu, niezbędnego organizmowi, jest dość wysoki. Tak, dzieci do pół roku trzeba co najmniej 3 mg tej substancji, które mogą otrzymywać z mlekiem matki. Po pół roku norma wzrasta do 4 mg; właśnie w tym czasie okruchy zaczynają otrzymywać pokarmy stałe, wśród których na pewno jest obecny i warzyw puree. Dzieci od 1 roku do 3 wymaga już 6 mg, od 4 do 10 lat — 7 mg. Chłopcy w wieku powyżej 11 lat powinny otrzymywać z pokarmem około 10 mg witaminy E dziennie, a dziewczyny — 8 mg. Jednak w okresie ciąży u kobiet potrzebę токофероле zwiększa się do 10 mg, a w okresie laktacji — do 12 mg, ponieważ w tym czasie mama zapewnia witaminy nie tylko siebie, ale i dziecko.

Pomimo dość wysoką dzienne zapotrzebowanie, całkowicie eliminować hiperwitaminoza E nie należy. Poważny nadmiar witaminy E może towarzyszyć skurcze i bolesne doznania w mięśniach, zaburzenia widzenia, rytmu serca i częstości oddechów. Tą chorobą częściej cierpią ci, którzy przyjmują syntetycznych suplementów, ponieważ witamina E w produktach przedstawiono wyłącznie w naturalnej, łatwo przyswajalne postaci. Ponadto, фармпрепараты na bazie witamin zawierają izomery przestrzenne tokoferolu, które, w przeciwieństwie do naturalnego produktu, charakteryzują się niską биоактивностью i mogą wywoływać działania niepożądane.

Produkty zawierające witaminę E

Naturalny tokoferol syntetyzowane wyłącznie roślinami, a jego głównym źródłem są uważane za produkty roślinne zasilania. Najwyższy wskaźnik jest charakterystyczny dla нерафинированных olejów roślinnych, uzyskanych poprzez tłoczony na zimno, ponieważ niskie temperatury podczas przetwarzania nasion i orzechów pozwalają zachować najcenniejszy skład roślin. Wiodącą pozycję zajmuje olej z kiełków pszenicy — 1 łyżka jest w stanie zrekompensować dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę E.

Токоферолом bogate i inne oleje roślinne: słonecznikowy, rzepakowy, oliwa z oliwek, sojowy, migdałowy itp. Zresztą, coraz to przydatna substancja nie tylko z olejów — naturalna witamina E zawarta w produktach, z których te oleje ekstrahowane, dlatego można używać ich w nienaruszonym stanie.

Składają się na dietę bogatą w witaminę E

Nawigacja wśród licznych źródeł i umiejętnie złożyć warowny menu pomoże tabela przestawna (normy w procentach od dziennego zapotrzebowania podane są dla osoby dorosłej i zoptymalizowane z uwzględnieniem zmienności).

 

Koncentrując się na załączonej tabeli, łatwo skomponować pełnowartościowe menu dla wszystkich członków rodziny i zabezpieczyć siebie i swoich bliskich pyszne i satysfakcjonujące витаминизированным energią, bogatym w witaminę E. Tylko w ten sposób można zachować i pomnożyć zdrowie i pozostać energia i entuzjazm, które od wielu lat!

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author