użyteczne właściwości wody dla ludzi

Wszystko, co musisz wiedzieć o wodzie mineralnej: skład, korzyści, przeciwwskazania

Woda mineralna: nieszkodliwy napój lub lekarstwo, na które trzeba uważać? Kontrowersje trwają już od dłuższego czasu, a teraz postaramy się zniwelować i, ocenić wszystkie za i przeciw.

Woda mineralna

Minerał nazywany jest naturalną wodą podziemną (rzadko jest to woda powierzchniowa), która ma szczególne właściwości fizykochemiczne i zawiera gazy, sole, substancje organiczne o działaniu terapeutycznym na organizm człowieka.

Główną różnicą między takimi wodami jest wyższy, w porównaniu ze świeżymi, poziom mineralizacji (może wynosić od 1 (0,1%) do 50 gramów (5%) ciał stałych na 1 litr wody).

Rodzaje wód mineralnych

Ze względu na stopień mineralizacji wody takie dzielimy na:

 • lekko zmineralizowana (1-2 g / l);
 • woda o niskim zasoleniu (2-5 g / l);
 • średnia mineralizacja (5-15 g / l);
 • wysoka mineralizacja (15-35 g / l);
 • woda solankowa (35-150 g / l);
 • mocna woda solankowa (ponad 150 g / l).

Należy zauważyć, że wody o zasoleniu 2-20 g / l nadają się do użytku wewnętrznego.

Tworzenie się wody mineralnej to długotrwały proces. W rzeczywistości jest to woda deszczowa, która gromadzi się w różnych warstwach skał ziemi przez tysiące lat. Swoje szczególne właściwości uzyskuje dzięki rozpuszczającym się w nim substancjom mineralnym. A głębokość występowania wskazuje na stopień oczyszczenia wody mineralnej: im głębiej woda wchodzi w skałę, tym wyższy stopień oczyszczenia i zawartość w niej dwutlenku węgla i składników odżywczych.

Skład wody mineralnej

Oprócz poziomu mineralizacji istotną rolę odgrywa skład chemiczny. W zależności od kombinacji sześciu głównych składników (makroelementy wapń, magnez, sód, a także chlor, wodorowęglan (HCO 3 ) i siarczan (SO 4 )), wody mineralne to:

 • siarczan;
 • chlorek;
 • węglowodór;
 • wapń;
 • magnez;
 • sód;
 • mieszany.

W nazwach znajdują odzwierciedlenie główne cechy składu chemicznego różnych wód mineralnych. Zatem główną cechą wód siarczanowych jest znaczna obecność w ich składzie anionów siarczanowych (ponad 25%), podczas gdy stężenie innych anionów jest mniejsze niż 25%. W składzie chlorek wód mineralnych aniony chloru dominują w wodorowęglanu wody , w związku z czym zawartość jonów wodorowęglanu (HCO 3 ) jest wysoka . Wody wapniowe, sodowe i magnezowe to wody mineralne z przewagą odpowiednich kationów i ich właściwości.

Jednak najczęściej wody są mieszane , to znaczy mają zestaw różnych kationów i anionów, co ostatecznie decyduje o ich korzyściach lub szkodach dla zdrowia ludzkiego.

Innym ważnym składnikiem wody mineralnej jest dwutlenek węgla (lub bezwodnik węglowy), który powstaje w wyniku interakcji dwutlenku węgla z podziemną skałą i przyczynia się do powstania korzystnych właściwości napoju. Dwutlenek węgla zmiękcza smak i stabilizuje skład chemiczny, a to pomaga szybciej gasić pragnienie i świadczy o korzyściach płynących z wody mineralnej dla zdrowia człowieka.

Skład wody mineralnej może zawierać wszystkie pierwiastki z układu okresowego, ale w bardzo małych ilościach. Najważniejsze ilościowo to jod, fluor, miedź, żelazo, mangan, kobalt, lit, brom.

W zależności od stężenia soli mineralnych wyróżnia się:

 • stołowa woda mineralna;
 • jadalnia lekarska;
 • medyczny.

W wodzie stołowej o najmniejszej zawartości soli (nie więcej niż 1 g / l) zdrowi ludzie mogą pić bez jej ograniczeń i gotować na niej potrawy (nie ma określonego smaku i zapachu).

W leczniczych wodach stołowych stopień mineralizacji jest wyższy (1,5-7 g / l), dzielą się na dwie grupy, które różnią się nasileniem efektu terapeutycznego. Woda z pierwszej grupy jej nie ma, a woda ze stołu medycznego z drugiej grupy przeciwnie, jest lecznicza: należy ją używać ostrożnie, nie więcej niż 0,5-1 l / dzień i nie wolno jej poddawać do obróbki cieplnej.

Najwyższy stopień mineralizacji cechuje lecznicza woda mineralna (od 7 g / l), która zawiera niezastąpione pierwiastki śladowe. Spożycie takich wód mineralnych może przepisać tylko lekarz prowadzący (zwykle nie więcej niż 200 ml dziennie).

Z pochodzenia woda mineralna może być:

 • naturalny (pozyskiwany ze źródeł naturalnych);
 • sztuczny (specjalnie dobrany kompleks minerałów rozpuszczany jest w wodzie).

Aktywnie praktykowane jest tworzenie wody mineralnej poprzez wzbogacanie zwykłej wody wodociągowej w niezbędne sole, minerały i dwutlenek węgla. Taki napój oczywiście nie zaszkodzi zdrowiu, ale korzyści z niego są niewielkie. Nawet spełniając normy i zasady sanitarne, taka woda nie jest aktywnym medium, a jedynie martwym roztworem soli.

Kupując wodę naturalną pamiętaj: nawet przy spełnieniu wszystkich warunków wydobycia i przechowywania, podczas długotrwałego transportu w wodzie mineralnej mogą ulec zniszczeniu ciekłe kryształy, w wyniku czego utracone zostaną korzystne właściwości.

Zalety wody mineralnej

Wysokiej jakości naturalna woda mineralna o unikalnym składzie mineralnym jest w stanie energetyzować organizm, pomagając w walce z wirusami i infekcjami.

Pozytywne właściwości wody mineralnej, wpływ na organizm człowieka:

 • spożycie niezbędnych pierwiastków śladowych do organizmu;
 • aktywacja enzymów;
 • wzmocnienie komórek ciała;
 • wzmocnienie tkanki kostnej i szkliwa zębów;
 • regulacja wskaźników równowagi kwasowo-zasadowej;
 • wzmocnienie odporności;
 • poprawa samopoczucia.

Woda mineralna przynosi nie mniej korzyści jako środek do skutecznego oczyszczania organizmu , ponieważ jest w stanie usunąć toksyny i toksyny w krótkim czasie. A także normalizować metabolizm, co pomaga zmniejszyć masę ciała.

Woda mineralna pomaga zwiększyć napięcie ciała, co jest bardzo przydatne przy zwiększonym stresie fizycznym i psychicznym.

Ponadto picie wody mineralnej normalizuje ciśnienie krwi i wzmacnia układ nerwowy . A po podgrzaniu ten leczniczy napój może stać się pomocnikiem w walce z zapaleniem, bólem i skurczami żołądka.

Woda mineralna pomaga rozcieńczyć zawartość pęcherzyka żółciowego i odpływ żółci.

Przy regularnym stosowaniu woda mineralna przyniesie wymierne korzyści dla Twojego zdrowia!

Woda gazowana i niegazowana

Oczywiście główną różnicą między gazowaną wodą mineralną a niegazowaną wodą pitną jest obecność dwutlenku węgla. Przypomnijmy: gazowana woda mineralna jest korzystna, jeśli jest spożywana z umiarem. Nie tylko szybko radzi sobie z pragnieniem, ale także sprzyja szybszemu trawieniu pokarmu i zwiększonej produkcji soku żołądkowego – po posiłkach nie krępuje się pić gazowaną wodę mineralną.

Soda mineralna jako taka nie szkodzi. Należy jednak pamiętać, że dwutlenek węgla przyczynia się do wzrostu kwasowości i wzdęć, dlatego osoby z problemami z przewodem pokarmowym, a także małe dzieci, powinny lepiej powstrzymać się od picia wody z gazem.

Woda pitna niegazowana należy do pierwszej i najwyższej kategorii jakościowej. Główna różnica między nimi polega na tym, że jeśli woda z pierwszej kategorii ma być po prostu nieszkodliwa dla zdrowia człowieka pod względem wskaźników radiacyjnych, chemicznych i mikrobiologicznych, to woda z kategorii najwyższej jakości powinna być również kompletna pod względem zawartości makroelementów. . Dlatego uważnie przeczytaj etykiety.

Zasady korzystania z wód mineralnych

 • Mineralną wodę leczniczą , jak wspomniano wcześniej, zleca specjalista według dostępnych wskazań.
 • Konieczne jest określenie ilości wody. Optymalne zużycie stołowej wody mineralnej wynosi 500 ml dziennie. Dotyczy to jednak osób, które nie mają problemów ze stawami, przewodem pokarmowym i nerkami. Dopuszczalna ilość leczniczych wód stołowych i leczniczych wód mineralnych zależy również od zaleceń lekarza.
 • Jak długo możesz pić wody lecznicze? Czas trwania kursu zależy od charakteru choroby, ale maksymalny okres wynosi 1,5 miesiąca. Najczęściej zaleca się picie wody mineralnej przed posiłkami.

Zatem o korzyściach i szkodach picia wody mineralnej decyduje jej jakość i ilość. Pamiętaj, że wszystko jest przydatne z umiarem. Najważniejsze to słuchać swojego ciała.

Potencjalne szkody i skutki uboczne

Ponieważ nadmierne spożycie minerałów w organizmie człowieka jest nie mniej szkodliwe niż jego brak, należy zachować szczególną ostrożność.

Dlatego nie powinieneś używać wody mineralnej jako zwykłego napoju. Zasadne jest stosowanie go w czasie upałów, gdyż doskonale gasi pragnienie oraz podczas dużego stresu fizycznego i psychicznego, ale w ograniczonych ilościach. To znaczy w przypadkach, gdy istnieje ryzyko odwodnienia i utraty soli mineralnych.

Stosowanie leczniczych wód mineralnych bez nadzoru lekarza jest również obarczone przedawkowaniem, należy je stosować na kursach ściśle według zaleceń.

Wzrost zawartości soli w organizmie na skutek nadmiernego spożycia wody mineralnej może negatywnie wpłynąć na stan nerek i stawów.

Bardzo ważne jest obserwowanie reakcji organizmu. Jeśli po wypiciu wody mineralnej zauważysz drżenie rąk, skoki ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, bezsenność i nerwowość, natychmiast przestań brać wodę mineralną i skonsultuj się ze specjalistą.

W przypadku jakich chorób skuteczne jest stosowanie wody mineralnej?

O korzyściach płynących z picia wody mineralnej decyduje jej unikalny skład chemiczny.

 • Jeśli woda mineralna zawiera żelazo, będzie ona niezbędna dla osób cierpiących na anemię .
 • Wykazano, że woda o wysokiej zawartości jodu jest spożywana przez osoby z chorobami tarczycy.
 • Do normalizacji ciśnienia krwi można użyć wody sodowej .
 • W przypadku kamicy moczowej wskazane jest użycie wody węglowodorowej.
 • Aby pobudzić procesy metaboliczne w organizmie i poprawić funkcjonowanie przewodu pokarmowego, przy nieżytach żołądka o niskiej kwasowości, dyskinezach pęcherzyka żółciowego zaleca się stosowanie wód chlorkowych, chlorosiarczanowych i chlorowodorowych (Narzan, Essentuki nr 4). i nr 17).
 • W przypadku wrzodów żołądka lub dwunastnicy, przewlekłego zapalenia żołądka o wysokiej lub normalnej kwasowości, odpowiednie są wody siarczanowo-siarczanowe o niskiej zawartości soli i dwutlenku węgla (Borjomi).
 • Jeśli cierpisz na przewlekłe choroby zapalne jelita grubego i cienkiego (zapalenie jelit, zapalenie okrężnicy, zapalenie jelit) z biegunką, to zaleca się stosowanie wód siarczanowo-węglowodorowych o znacznym stężeniu soli wapnia i średniej lub niskiej zawartości dwutlenku węgla i innych. sole (Nabeglavi).
 • W przypadku powolnej perystaltyki jelit w chorobach zapalnych jelita grubego i cienkiego preferowane są wody chlorkowo-siarczanowe o wysokim lub średnim stężeniu soli mineralnych i dwutlenku węgla (Essentuki nr 17, Druskininkai).
 • Wodorowęglanowe, chlorowęglanowe i wodorowęglanowe wody siarczanowe o średniej i niskiej zawartości soli mineralnych i dwutlenku węgla (Nabeglavi, Borjomi, Essentuki nr 4 i nr 17) działają stymulująco na wątrobę i woreczek żółciowy , dzięki czemu można je pić w przypadku chorób dróg żółciowych, przewlekłego zapalenia wątroby, otyłości, cukrzycy, po przebytej chorobie Botkina, kamicy żółciowej, a także przewlekłym zapaleniu oskrzeli, zapaleniu krtani i tchawicy.

Ważne jest, aby wybrać odpowiednią wodę mineralną, tak aby była ona wyłącznie korzystna dla Twojego zdrowia.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author