użyteczne właściwości, korzyści i szkody

Korzyści i szkody dla organizmu kolagenu

W naszych czasach wszyscy słyszeli o kolagenie. To białko występujące w organizmie 28 gatunków. Jednak przeważają tylko trzy typy. Ich zadaniem jest spowolnienie procesu starzenia, spłycenie i wygładzenie zmarszczek. Ponadto kolagen w organizmie jest odpowiedzialny za utratę wagi, jakość snu, poziom wytrzymałości, a nawet dobre trawienie.

Jest aktywnie stosowany w kosmetologii przeciwstarzeniowej, jako element żywienia sportowego oraz lek do dodatkowej terapii w leczeniu wielu schorzeń. Stosuje się go w różnych formach – od serum i produktów do iniekcji po zwykłe tabletki, składniki odżywiania sportowego. Jednak najłatwiejszą opcją jest spożywanie żywności zawierającej białko kolagenowe.

Do czego służy ciało?

Substancja ta jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i unikalnych pod względem właściwości białek strukturalnych. Działa jako „budulec” zębów, aparatu kostnego, mięśni, skóry, tkanki łącznej. Stanowi około 80-90% całkowitej objętości, a „jakość” własnego kolagenu zależy od jego cech genetycznych. Kolagen zawiera aminokwasy: glicynę, hydroksyprolinę, prolinę. To oni przyczyniają się do produkcji nowego białka.

Oznaki niedoboru

Do wytworzenia tego białka wiążącego potrzebna jest wystarczająca ilość następujących elementów:

 1. Cynk,
 2. Selen,
 3. Miedź,
 4. Krzem,
 5. Siarka,
 6. Pirydoksyna,
 7. Witaminy A, D, E.

Następujące objawy wskazują na brak substancji białkowej:

 • Pojawia się próchnica
 • Wypadają zęby
 • Pojawiają się zmarszczki
 • Wzrost paznokci pogarsza się,
 • Skóra traci jędrność i elastyczność,
 • Odczuwalne jest osłabienie mięśni
 • Wzrok pogarsza się
 • Objawia się skolioza,
 • Kości i stawy stają się kruche.

Te warunki są szkodliwe dla organizmu. Powstają przy chronicznym niedoborze tej substancji, a także pod wpływem starzenia się organizmu. Synteza składnika kolagenu zatrzymuje się w okresie 21-25 lat, po czym rozpoczyna się proces starzenia.

Jak uszkadzamy kolagen?

Substancja ta zaczyna mniej syntetyzować pod wpływem naturalnych zmian związanych z wiekiem. Jednak wpływa na to styl życia danej osoby. Następujące czynniki prowadzą do uszkodzenia miejsc kolagenu:

 1. Niezbilansowana dieta, a także spożywanie pokarmów bogatych w cukier,
 2. Złe nawyki,
 3. Długotrwała ekspozycja na promienie UV,
 4. Brak snu,
 5. Zaburzenia hormonalne
 6. Zła sytuacja środowiskowa,
 7. Częste stresujące warunki, niepokój,
 8. Brak aktywności fizycznej.

Dzięki tym czynnikom poziom białka kolagenu spada, podobnie jak elastyny, w efekcie dochodzi do utraty młodości i problemów zdrowotnych. To na tle niedoboru wyraźnie widać jego rolę w organizmie.

Złe nawyki

Ilość substancji kolagenowej zmniejsza się również z powodu złych nawyków, ponieważ jest niszczona przez toksyczność tytoniu, alkoholu, narkotyków.

Jeśli dana osoba nie odżywia się prawidłowo, mieszka w miejscu o zanieczyszczonym środowisku, a także obciąża swoje ciało złymi nawykami, starzeje się znacznie szybciej.

Cechy genetyczne

Gen COL1A1 odpowiada za budowę kolagenu w naszym organizmie. Kiedy się zmienia, kolagen ma gorsze właściwości mechaniczne. Przejawia się to przedwczesnym objawem oznak starzenia, a także predyspozycją do osteoporozy i zwiększonej łamliwości kości. Tacy ludzie muszą po prostu zapobiegać destrukcji kolagenu, stosować hydrolizowany kolagen, przyjmować witaminę C i przeprowadzać biorewitalizację. Ale agresywne zabiegi kosmetyczne są dla nich przeciwwskazane.

Zaburzenia autoimmunologiczne

Istnieją pewne choroby, które wpływają na poziom białka. Należą do nich autoimmunologiczne. Jeśli są obecne, wytwarzane są przeciwciała, które uszkadzają substancję kolagenową. Rozwiązaniem jest przyjmowanie wyłącznie suplementów kolagenowych. Nie warto samodzielnie dokonywać ich selekcji – powinien to zrobić lekarz, który ustali potrzebę takiej wizyty.

Większość czynników, które mają destrukcyjny wpływ na substancje kolagenowe, może być kontrolowana przez człowieka. Niemożliwe jest całkowite zatrzymanie procesu jego utraty z powodu starzenia, ale jego kontrola i uzupełnianie są w stanie zapobiec spadkowi poziomu uznawanego przez wiek za naturalny.

Korzystne cechy

Główną użyteczną właściwością jest odmładzanie zewnętrzne. Substancja działa na fibroblasty, po czym produkują więcej potrzebnych włókien. W efekcie poprawia się wygląd skóry, znacznie spowalnia procesy starzenia. Białko ma również korzystne właściwości:

 • Jest budulcem skóry, narządu ruchu itp.,
 • Przyjmowanie preparatów zawierających kolagen pomaga zwiększyć elastyczność skóry, spłycić zmarszczki i poprawić trawienie.
 • Peptydy kolagenowe mają pozytywny wpływ na zdrowie stawów, jakość snu i utratę wagi.
 • Składnik zwiększa wilgotność skóry. Wilgoć rozprowadzana jest po komórkach, dzięki czemu skóra jest napięta, poprawia się owal twarzy. Wspomaga również przyspieszone gojenie się ran i zadrapań.
 • Zaletą kolagenu jest to, że chroni włosy przed negatywnymi wpływami zewnętrznymi, niweluje rozdwojone końcówki, nadaje włosom połysk i zagęszcza, zapobiegając wypadaniu.
 • Składnik normalizuje poziom hormonów, sprawia, że ​​stawy są zdrowsze, a także usprawnia pracę przewodu pokarmowego.

Odchudzanie

Kolagen dla kobiety może być szczególnie ważny przy odchudzaniu. Świetnie nadaje się do utraty wagi. Prawidłowo stosowany może pomóc zrzucić kilka dodatkowych kilogramów, zwiększając metabolizm. Biorąc 1 łyżkę. łyżeczkę suplementów każdego dnia możesz schudnąć o 4,5 kg w 3 miesiące. Jak widać, wpływ na organizm jest zróżnicowany.

Kolejnym punktem, w którym kolagen jest przydatny, jest poprawa kondycji skóry, a także spowolnienie procesów starzenia. Osoba, która to akceptuje, wygląda młodziej, a jej skóra zmienia się:

 • Staje się bardziej elastyczny
 • U starszych kobiet zmarszczki stają się mniejsze. Według trwających badań przyjmowanie preparatów zawierających kolagen daje niesamowity efekt przez 1-3 miesiące,
 • Następuje ogólna poprawa stanu skóry, zapalenie skóry, trądzik, ustępują stany zapalne,
 • Znika szorstkość skóry.

Aby uzyskać maksymalny efekt na skórze, konieczne jest działanie zewnętrzne i wewnętrzne. Powinieneś wybierać kosmetyki zawierające kolagen, a także przyjmować substancję w postaci tabletek.

Z reguły eksperci zalecają rozpoczęcie spożycia białka od 1 grama dziennie. Dalszą dawkę można zwiększyć do 5-7 gramów / dzień. Musisz kontynuować ten kurs przez 3 miesiące.

Poprawa trawienia

Wiele osób interesuje się kolagenem, dlaczego organizm potrzebuje go w przewodzie pokarmowym. Jego wpływ na trawienie nie jest do końca poznany, ale zwolennicy suplementacji białkami zwracają uwagę na jego zdolność do łagodzenia przebiegu choroby. Preparat zawierający kolagen działa dobrze u osób cierpiących na wysoką przepuszczalność jelit. Białko wypełnia mikrootwory w ścianie jelita, a tym samym zapobiega przedostawaniu się toksyn do krwiobiegu.

Zwraca się również uwagę na inne możliwości substancji:

 1. Usunięcie podrażnień błony śluzowej przewodu pokarmowego,
 2. Rozszczepienie innych białek na proste. Dzięki kolagenowi ich przyswajanie jest łatwiejsze,
 3. Odbudowuje komórki tkankowe przewodu pokarmowego i produkuje nowe,
 4. Wspomaga prawidłową ruchliwość jelit.

Wszystko to usprawnia procesy trawienne, łagodzi wiele problemów z przewodem pokarmowym, a nawet ma pozytywny wpływ na walkę z dodatkowymi kilogramami.

Wzmocnienie kości i stawów

Antropogeniczny składnik kolagenu (naturalny) znajduje się w kościach i stawach. W toku licznych badań naukowcy odkryli, że przy dodatkowym przyjmowaniu leków w organizmie stan stawów i ścięgien znacznie się poprawia, a kości stają się mocniejsze. Osoba łagodzi ból w dowolnej pozycji, w tym podczas chodzenia, podnoszenia przedmiotów i ich noszenia. Dla pacjentów z bólami stawów i kolan przyjmowanie tego leku jest optymalnym rozwiązaniem.

Dla organizmu człowieka, który nie ma problemów z układem mięśniowo-szkieletowym, korzystne jest również przyjmowanie suplementów kolagenowych – zmniejsza się ryzyko pogorszenia stanu stawów.

W chorobach stawów zaleca się przyjmować od 2 gramów dziennie, stopniowo zwiększając dawkę do 5-7 gramów dziennie. Kurs trwa 3 miesiące. W celu zapobiegania osteoporozie można przyjmować 5 gramów dziennie przez 12 tygodni.

Wytrzymałość i siła

Wiele suplementów sportowych zawiera składnik kolagenu. Odbywa się to ze zrozumieniem, że pomaga budować masę mięśniową, a także pomaga sportowcom osiągnąć lepsze wyniki poprzez zwiększenie siły i wytrzymałości. Ponadto stosowanie takiego produktu pozwala sportowcom zmniejszyć ryzyko kontuzji więzadeł i ścięgien. Aby to zrobić, musisz przyjmować peptydy kolagenowe w ilości 30-70 gramów / dzień.

W badaniu, które skróciło ich czas snu o 2 godziny przy pierwszym przyjmowaniu suplementu kolagenu, odkryli, że badani nie czuli się zmęczeni ani zmęczeni po przebudzeniu.

W zwykłym życiu włączenie takiego dodatku do diety normalizuje sen, łagodzi senność w ciągu dnia, a także pozytywnie wpływa na pamięć. Jednocześnie substancje te nie działają nasennie – mają jedynie pozytywny wpływ na sen.

Równowaga hormonalna

Substancja białkowa pomaga przywrócić prawidłowy poziom hormonów. Jego mechanizmy nie są do końca poznane, jednak naukowcy ustalili już fakt: przyjmowanie suplementu wpływa na proces normalizacji poziomu hormonów.

Szkoda ciała

Suplementacja kolagenu nie wiąże się ze szczególnym uszkodzeniem organizmu. Jednak mogą istnieć takie przejawy:

 1. Suplementy mogą zawierać inne składniki oprócz składnika kolagenu, które mogą powodować alergie pokarmowe. Przed zakupem musisz dokładnie przestudiować skład.
 2. W trakcie badań badani czasami zwracali uwagę, że takie leki dają nieprzyjemny posmak.
 3. Czasami mogą wystąpić skutki uboczne – zgaga i wzdęcia.

Mimo tych niuansów preparaty kolagenowe są uznawane za bezpieczne. Ich stosowanie jest dozwolone nawet przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Jak awansować

Po ustaleniu, dlaczego potrzebujesz kolagenu, powinieneś dowiedzieć się, jak go zwiększyć. Kluczowe sposoby obejmują:

 • Włączenie do codziennej diety produktów bogatych w to białko. W takim przypadku powinny być obecne trzy jego rodzaje, ponieważ każdy z nich jest niezbędny dla różnych typów tkanek – kości, mięśni, chrząstki, skóry.
 • Suplementy. Najczęściej prezentowane są w postaci odżywiania sportowego lub leków. Musi być wyznaczony przez specjalistę.
 • Wstrzyknięcia podskórne. Tymczasowa metoda stosowana w kosmetologii.
 • Stosowanie kosmetyków zawierających składnik kolagenu.

Żywność zawierająca kolagen

Różne rodzaje tego białka znajdują się w zwykłych produktach spożywczych:

 1. Wołowina,
 2. Kurczak,
 3. Membrana ze skorupek jaj kurzych,
 4. Ryba.

Picie bulionu kostnego jest najskuteczniejszą opcją. Można też wprowadzić do diety więcej potraw z żelatyną, napoje z peptydami.

Leki

Preparaty zawierające kolagen są sprzedawane w sklepach spożywczych i aptekach dla sportowców. Optymalne jest kupowanie witamin ze składnikiem kolagenu – działają one dobroczynnie na skórę i włosy. Cena suplementu uzależniona jest od dawki i dokładnego składu.

Można użyć mieszanki białka, kwasu hialuronowego, minerałów i witamin. Daje to wyraźny efekt odmłodzenia i gojenia skóry.

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie leki w zależności od stylu życia i stylu życia oraz biorąc pod uwagę swoje cechy genetyczne. Zaleca się stosowanie preparatów kolagenowych w połączeniu z witaminą C. Promuje wzmożoną syntezę białek, reguluje równowagę elastyny ​​w skórze właściwej. Witamina pomaga również w wytwarzaniu naturalnego kolagenu.

Zabiegi kosmetyczne

Zabiegom kosmetycznym warto oddać hołd. Mają na celu zwiększenie produkcji białka w organizmie i jego sztuczne uzupełnianie. Działania te obejmują:

 • Iniekcja z tym białkiem
 • Thermage,
 • Terapia laserowa.

Kosmetyki ze składnikiem kolagenu stosowane są również razem z witaminą A w celu stymulacji syntezy „natywnego” białka i elastyny. Należy jednak rozumieć: skóra bardzo słabo wchłania kolagen, ale tworzy na niej barierę ochronną i doskonale nawilża.

Kolagen odpowiada za młodość i piękno skóry, a także za zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego, przewodu pokarmowego i układu hormonalnego. Jest syntetyzowany w wystarczających ilościach do wieku 21-25 lat, a następnie stopniowo maleje wraz ze starzeniem się organizmu. Uzupełnianie jest możliwe poprzez jedzenie, zastrzyki, suplementy i zabiegi kosmetyczne. W efekcie poprawia się stan skóry, stawów i kości, normalizuje się hormony, stabilizuje się trawienie, poprawia się sen, zwiększa się wytrzymałość i siła.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author