użyteczne właściwości drzewa chleba świętojańskiego

Właściwości lecznicze i przeciwwskazania drzewa chleba świętojańskiego

Ludzie wymyślili wiele nazw unikalnego drzewa chleba świętojańskiego. Nazywa się ceratonia, strąki Konstantynopola, chleb świętojański, słodkie rogi, a nawet drzewo czekoladowe lub jubilerskie. Słodki smak owoców rośliny przypisuje się 50% zawartości cukru. Wartość pokarmowa i lecznicze właściwości słodkich rogów znane są ludziom od czasów starożytnych, o czym wspomina w „Kanonie Medycyny” słynnego lekarza Awicenna.

 1. Obszar wzrostu i wygląd
 2. Korzyści ze stosowania chleba świętojańskiego
 3. Skład chemiczny drzewa świętojańskiego
 4. Drzewo chleba świętojańskiego: wiele unikalnych właściwości
 5. Właściwości farmakologiczne
 6. Efekty lecznicze
 7. Przydatna kompozycja rogów kochających ciepło
 8. Jak używać chleba świętojańskiego
 9. W medycynie ludowej
 10. Chleb świętojański w gotowaniu
 11. Prawdopodobieństwo przeciwwskazań

Obszar wzrostu i wygląd

Według danych historycznych, drzewa świętojańskie uprawiano na Bliskim Wschodzie około 4 tysiące lat temu. Najczęściej unikalną roślinę można znaleźć na ziemiach Morza Śródziemnego, w Ameryce Południowej, a także w Azji.

Roślina ciepłolubna uprawiana jest we Włoszech i Portugalii, w Hiszpanii powierzchnia nasadzeń przemysłowych przekracza 150 tys. Ha. Rosnące miejsca – skaliste zbocza, wąwozy, lasy.

Ceratonia to wiecznie zielona roślina z rodziny motylkowatych, osiągająca wysokość 10-15 metrów. Dzięki mocnym i długim korzeniom, które wnikają głęboko w warstwy suchej kamienistej gleby, roślina otrzymuje wystarczającą ilość wilgoci. Szybko rosnący system korzeniowy zapewnia dobry wzrost i rozwój w trudnych warunkach gruntowych ze skalistą glebą.

Typowy przedstawiciel śródziemnomorskiej flory, jest rośliną dwupienną, która podczas kwitnienia wyrzuca spiralnie wiele kęp ostrych kwiatów. Drzewo chleba świętojańskiego zaczyna kwitnąć dopiero w 6 roku życia wraz z nadejściem jesieni.

Nieokreślony kielich pospolitych kwiatów biseksualnych ma swoje własne cechy:

 • kwiat żeński jest zaopatrzony w słupek;
 • samiec ma 5 pręcików.

Ze względu na cierpki i ostry smak zielonych owoców nie stosuje się ich do celów spożywczych, dopóki nie dojrzeją fasolki, które posiadają szeroki wachlarz użytecznych właściwości. Dojrzałe owoce o słodkawym smaku są ekstrahowane ze strąków, które zmieniły kolor na ciemnobrązowy.

Drzewa chleba świętojańskiego nie kolonizują pasożytniczych owadów ze względu na bakteriobójcze właściwości kory i liści. Dla wielu narodów roślina o zdumiewającej czystości jest czczona jako święta.

Korzyści ze stosowania chleba świętojańskiego

W krajach, w których rośnie ciepłolubna roślina, jej nasiona są tradycyjnie używane jako substytut kakao. Dzięki niskiej zawartości kalorii i braku kofeiny ten orzeźwiający napój nie uzależnia i zapobiega wypłukiwaniu wapnia z organizmu, czego nie można powiedzieć o tradycyjnej czekoladzie i kakao.

Wysoka zawartość fitoestrogenów w owocach bogatych w cukier gwarantuje ich działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne. Stosowanie fasoli ma znaczenie w walce z nowotworami hormonozależnymi; nasiona chleba świętojańskiego są stosowane jako substytut estrogenu przed i po menopauzie.

Ze strąków chleba świętojańskiego uzyskuje się proszek – chleb świętojański, za pomocą którego leczy się brodawki, zaparcia, zgagę i kaszel. Chleb bezglutenowy wypiekany jest z mąki z brązowych nasion, stosowanej w leczeniu celiakii, otyłości i wymiotów u kobiet w ciąży.

Oczyszczające i tonizujące właściwości chleba świętojańskiego znalazły zastosowanie w kosmetyce, a syrop z chleba świętojańskiego pomaga leczyć zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia snu, utratę siły i wygaszenie czynności nerek.

Skład chemiczny drzewa świętojańskiego

Owoce wiecznie zielonej rośliny, bogate w składniki odżywcze, są używane przez oficjalną i nieoficjalną medycynę jako środek ściągający, przeciwbakteryjny, wykrztuśny. Nasiona egzotycznej kultury słyną z hemostatycznego, moczopędnego i regenerującego działania.

Ich wartość wynika z obecności ważnych elementów:

 • sacharoza, fruktoza, glukoza;
 • garbniki, skrobia, białko;
 • witaminy z przewagą grupy B;
 • pierwiastki śladowe – żelazo, magnez, wapń, cynk, jod.

Miąższ owoców chleba świętojańskiego zawiera ponad 50% cukru, prawie 40% sacharozy, zawartość glukozy i fruktozy sięga 6-7%, co pozwala na wykorzystanie rośliny jako substytutu cukru.

Z bogatych w białko nasion ceratonii pozyskuje się odżywczą żywicę, która ma właściwości zagęszczające i stabilizujące. Obecność 18% lipidów (nasycone, nienasycone kwasy tłuszczowe) i 20% garbników (skondensowanych) wyjaśnia właściwości przeciwutleniające strąków.

Owoce chlebowca są dobre dla diabetyków. Syrop nie ma skutków ubocznych i jest stosowany jako naturalny słodzik. Eksperci kulinarni robią nieszkodliwą czekoladę z mąki, która jest dozwolona dla diabetyków.

Drzewo chleba świętojańskiego: wiele unikalnych właściwości

Każdego roku wiecznie zielone rośliny cieszą się bogatymi zbiorami – do 200 kg na drzewo. Wyjątkowe pamiątki są wykonane z twardego drewna, które jest trudne w obróbce, a stała waga twardego ziarna (0,2 g) słodkich rogów stała się miarą wagi przy ocenie biżuterii. Keratos to grecka nazwa ceratonii, która ostatecznie przekształciła się w „karat”.

Właściwości farmakologiczne

Lecznicze działanie owocu chleba świętojańskiego wiąże się z dużą ilością chemikaliów, które mają szczególne znaczenie dla oczyszczenia organizmu i przywrócenia prawidłowego trawienia. Obecność witaminy B w nasionach może rozwiązać problemy ze wzrokiem, a pierwiastek śladowy cynk – z produkcją testosteronu (męskiego hormonu płciowego).

Roślina kochająca ciepło pomaga wzmocnić układ odpornościowy w każdym wieku, a także ma szereg korzystnych właściwości:

 • ze względu na wysoki udział ligniny, fibryny, pektyny, nasiona są wykorzystywane do normalizacji flory jelitowej, co zmniejsza liczbę nieprzyjaznych bakterii;
 • właściwości zagęszczające pektyny wykazują właściwości przeciwutleniające, sprzyjające rozrzedzaniu krwi i obniżaniu poziomu cholesterolu, usuwające toksyny;
 • aby oczyścić organizm z toksyn w leczeniu raka, stosuje się efekt otaczający, z którego słynie starożytny przedstawiciel południowej flory;
 • po zastosowaniu włókien szarańczynu, płyn zamienia się w żel koloidalny na tle rozluźnienia ścian jelita, co normalizuje jego funkcje;
 • garbniki w ekstrakcie z owoców chleba świętojańskiego wykazują wyraźne działanie przeciwwirusowe i przeciwrobacze, właściwości przeciwutleniające;
 • Strąki zawierają galaktomannany (polisacharydy), które tłumią głód, zmniejszając zawartość greliny (peptydu).

Drzewa chleba świętojańskiego są aktywnie uprawiane na Cyprze, nazywając je „czarnym złotem”. Wioska Anogira słynie z Muzeum Ceratonia, w którym przechowywane są zestawy urządzeń do przetwarzania owoców i wytwarzania słodyczy.

Efekty lecznicze

Nasiona strąków Tsaregradu, bogate w garbniki i pektyny, są używane do przygotowania naturalnych leków na biegunkę. Preparat ziołowy o działaniu ściągającym, łagodzącym i łagodzącym dolegliwości brzuszne, chroni gruczoł krokowy przed zapaleniem.

Słynna kultura południowa ma szeroki wachlarz efektów leczniczych:

 1. Przeciwnowotworowe. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych na myszach stwierdzono istotne zmniejszenie proliferacji komórek T1c poprzez indukowanie apoptozy po przyjęciu ekstraktu roślinnego w raku wątrobowokomórkowym. Strąki i młode liście, których ekstrakty reagują z receptorami benzodiazepinowymi (obwodowymi), mają szczególną wartość przeciwnowotworową.
 2. Cukrzyca. Podczas testu tolerancji glukozy do roztworu doustnego dodawano preparat ziołowy chleba świętojańskiego. W rezultacie udało się osiągnąć obniżenie wskaźnika hipoglikemii u diabetyków z chorobą typu 2. Wpływ na próg insulinowy u chorych na cukrzycę został potwierdzony eksperymentalnie.
 3. Przeciwbiegunkowe. W badaniu laboratoryjnym niemowląt z biegunką wyizolowano 36 szczepów bakterii z jamy dwunastnicy. Z ogólnej liczby 20 próbek zareagowało na skład zupy marchewkowej wzbogaconej ekstraktem ze strąków z Caregradu.
 4. Przeciwutleniacz. Zbadano wpływ frakcji mocznika ze składu polifenoli żywicy karobowej na wolne rodniki. Wynik wykazał silniejsze działanie hamujące utlenianie lipidów niż inne związki polifenolowe – procyjanki, katechiny.
 5. Antywirus. Stwierdzono in vitro, że polisacharydy wyizolowane z owoców chleba świętojańskiego są zdolne do blokowania replikacji czynników wirusowych różyczki.
 6. Żołądkowo-przełykowy. Niewiele badań potwierdza zdolność pulpy ekstrahowanej z surowców ceratonowych do zmniejszania stopnia refluksu. Objawia się wymiotami i niedomykalnością u niemowląt.
 7. Trawienny. Stwierdzono efekt wzrostu lepkości wraz ze zmianą struktury mas żołądkowych, co przyczynia się do lepszego trawienia związków skrobiowych. Badania na dzieciach potwierdziły, że dodatek ekstraktu z chleba świętojańskiego do pożywienia powoduje spowolnienie pracy jelit na tle spadku stężenia kwasu moczowego.
 8. Hiperlipidemia. Nierozpuszczalny błonnik pokarmowy z miazgi roślinnej został przebadany klinicznie pod kątem jego zdolności do obniżania poziomu lipidów. Korzystne właściwości fasoli polecane są do odżywiania dietetycznego z wysokim poziomem cholesterolu u osób dorosłych i młodzieży.

Ze względu na zwiększoną zawartość cukru miazga ma słodki smak z dużą ilością właściwości odżywczych. Łagodnie relaksujące działanie suszonej fasoli jest używane jako środek przeczyszczający przy zaparciach do oczyszczania jelit.

Odwar ze strąków ceratonii wykazujący działanie wiążące leczy biegunkę, a także drażliwe jelita.

Właściwości nawilżające i zmiękczające mąki z dojrzałych nasion pomagają w leczeniu kaszlu.

Pozornie sprzeczne właściwości egzotycznego drzewa świadczą o reakcji organizmu na sposób przygotowania ziołolecznictwa, w zależności od konkretnego problemu medycznego.

Przydatna kompozycja rogów kochających ciepło

Ze względu na wysoką wartość odżywczą owoców do gotowania nadaje się tylko miąższ roślin strączkowych. Ze szczegółowych ziaren możesz zrobić herbatę leczniczą. Przepis – dwie łyżki chleba świętojańskiego parzy się w przegotowanej wodzie, podaje przez 15 minut pod szczelnie zamkniętą pokrywką, a następnie rozlewa do filiżanek.

Jakie są zalety owoców chleba świętojańskiego:

 • spowolnić proces przyswajania cukru przy powolnym wzroście poziomu glukozy we krwi;
 • wysoki procent białek roślinnych pod względem wartości odżywczej jest zbliżony do białek zwierzęcych;
 • pod nieobecność tłuszczów fasola jest wzbogacona kwasami tłuszczowymi, których organizm ludzki nie syntetyzuje;
 • naturalne substancje słodkich owoców chronią przed onkologią i dysbiozą jelitową;
 • wywar z fasoli leczy rany na błonach śluzowych, płyny łagodzą stany zapalne oczu i gardła.

Suplement diety przygotowywany jest z nasion ceratonii – gumy. Proszek stosowany jest jako stabilizator lub emulgator do przyrządzania lodów, topionych serów, deserów i konserw.

Nieszkodliwy dodatek poprawiający trawienie dodawany do pokarmów dla niemowląt, stosowany jako środek wykrztuśny, dodawany do kompozycji kremów i żeli do pielęgnacji skóry.

Jak używać chleba świętojańskiego

Ludzie wykorzystują lecznicze właściwości kultury strąków w różnych dziedzinach życia. Z ziaren przygotowuje się herbaty ziołowe, produkuje się ekstrakty i kapsułki, z dojrzałego miąższu pozyskuje się mąkę, wytwarza się syrop i gumę. Do składu kosmetyków – masek, peelingów, żeli dodaje się ekstrakty, karob i gumę, wykorzystując zagęszczające właściwości naturalnego produktu.

W medycynie ludowej

Wśród środków ludowych stosowanych w leczeniu zaburzeń nerwowych, przeziębień, biegunki można znaleźć przepisy na domowe leki:

 1. Herbata na przeziębienie. Łyżkę posiekanych owoców (suszonych) wlewa się do szklanki wody. Po naleganiu (15 minut) smaczne lekarstwo można wypić.
 2. Odwar przeciw biegunce. Po zmieleniu fasoli (500 g) wlewa się je wrzącą wodą (500 ml), gotuje przez godzinę. Napój filtrowany pije się trzy razy dziennie, 15-20 ml.
 3. Mąka na biegunkę. Surowce roślinne (20-30 g) miesza się ze skrobią i rozcieńcza wodą lub mlekiem. Stosować przed złagodzeniem objawów choroby.
 4. Guma przeciwwymiotna. Łyżkę produktu rozcieńcza się szklanką wody. W leczeniu niemowląt podczas karmienia do mleka matki dodaje się gumę (1 g).

W krajach, w których chleb świętojański jest zarejestrowany w Farmakopei Państwowej, z nasion rośliny wytwarza się syropy, mikstury, proszki i kapsułki. Leki mają działanie wykrztuśne, przeciwrobacze, moczopędne, pomagają wzmocnić układ odpornościowy.

Chleb świętojański w gotowaniu

Mieląc suszone owoce szarańczynu, otrzymuje się mąkę – chleba świętojańskiego, bogatą w białka roślinne i węglowodany. Do mielenia wybierz surową lub paloną fasolę, obróbka cieplna nie szkodzi dobroczynnym substancjom.

Proszek o smaku kakaowym zawiera naturalny cukier, co pozwala uniknąć dodawania substancji słodzących podczas gotowania. Co jest zrobione z chleba świętojańskiego:

 • surogat kakao lub kawa bez kofeiny;
 • alternatywny rodzaj czekolady dla diabetyków;
 • polewa czekoladowa do słodyczy, twaróg, pieczywo;
 • syrop, który nie powoduje skutków ubocznych;
 • napoje alkoholowe i bezalkoholowe, kompoty.

Wśród kulinarnych zastosowań karobu najpopularniejsze są przepisy na masło i koktajle. Aby zrobić masło czekoladowe, potrzebujesz oleju kokosowego (100 g). Do produktu zmiękczonego w kąpieli wodnej dodaje się proszek z fasoli. Dokładnie wymieszaj, ostudź.

Do przygotowania napoju czekoladowego z karobem potrzebne są daktyle (20 g), mleko migdałowe (200 ml), jeżyny (150 g). Wszystkie składniki umieszcza się w misce blendera, dodaje chleb świętojański (30 g) i ubija.

Na terytoriach południowoafrykańskich drzewo świętojańskie jest cenione w biżuterii. Żywica spływająca po pniach rośliny strączkowej przez miliony lat zamieniła się w podkładkę drogiego bursztynu.

Prawdopodobieństwo przeciwwskazań

Roślina, rozpowszechniona na terenach południowych, jest klasyfikowana jako gatunek bezpieczny, ale nie wyklucza się rzadkiego prawdopodobieństwa wystąpienia reakcji alergicznej. Stosowanie chleba świętojańskiego może zaszkodzić osobom cierpiącym na nietolerancję glukozy, a syropy na bazie mączki chleba świętojańskiego są przeciwwskazane u dzieci poniżej 2 roku życia.

Nie ma informacji o interakcjach z lekami ziołowymi czy lekami, ale preparaty z chleba świętojańskiego wymagają określonej dawki pod nadzorem lekarza.

Nieocenione zalety owoców ceratonii są doceniane przez wegan i witarian ze względu na różnorodność ich diety. Zalety syropu i soku z nasion wiecznie zielonego zboża na żywność dla niemowląt potwierdzają wyniki badań i wieloletnia praktyka.

Nasiona fasoli cenione są nie tylko ze względu na swoje właściwości jadalne, po wysuszeniu były używane jako instrument muzyczny. Efekt dźwiękowy uzyskuje się z suszonej fasoli, wstrząsając nieotwartymi strąkami.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author