Uprawa pieczarek w domu: dla początkujących, krok po kroku, w mieszkaniu

Najlepsze odmiany do uprawy

Nowoczesna hodowla oferuje rynek nowych odmian pieczarek. Dzisiaj istnieje ich już około 50 odmian. Hybrydowe odmiany różnią się od dzikich, większą wydajność i dobrą adaptacją do sztucznych warunków.

Wartość odżywcza wszystkich pieczarek, domowej uprawy, jest mniej więcej taka sama. Małe różnice między odmianami występują w intensywności owocowania, funkcji opieki i wygląd: kolor, rozmiar.

Aby hodować zwierzęta pieczarki w celach komercyjnych wybierają plonowanie i wymagająca w pielęgnacji odmiany:

 • Hauser A15. Plonowanie młody hybryda, zażądał od rolników Ameryki i Europy. Charakteryzuje się mocną głową, jędrny miąższ, nie ma skłonności do tworzenia się łusek. Odmiana nadaje się do uprawy na różnych компостах.
 • Сомицел 608 i 512. Szczepy popularne w Europie. Dają wiele fal zbiorów i charakteryzują się stabilnością owocowania. Pieczarki średniej wielkości, wymagają ścisłego przestrzegania warunków uprawy.
 • Силван 130. Uniwersalny hybrydowy amerykańskiej hodowli, które można hodować w domowych hodowli na grzbietach, w workach, na paletach lub półkach. Odmiana różni się szybkiego kiełkowania i wysoką plennością. Nadaje się do konserwacji.
 • Dla nauki domowej uprawy kultury, dla początkujących грибоводам nadaje zakupu grzybnia zwykłego białego pieczarki.

  Jak uprawiać pieczarki w domu

  Rosną grzyby w domkach letniskowych, w szklarniach, budują specjalne шампиньонницы, ale dostosować do takiej produkcji można i niektóre zwierzęta pomieszczenia. Najważniejsze zapewnić półpiętrze odpowiednią wilgotność, temperaturę, należy przewidzieć wentylację. Najczęściej wszystkie wymagania są zgodne z piwnica lub piwnica.

  Istnieje kilka sposobów wykorzystania domowych lądowań:

 • na półkach – gdy gleba насыпается bezpośrednio na półki z obrzeżami;
 • w niektórych skrzyniach, które można dowolnie ustawiać;
 • łóżka, насыпанными na podłodze w piwnicy;
 • w workach o różnej pojemności.
 • Przy każdym sposobie, uprawa pieczarek podlega jednym zasad, w tym zasady przygotowania, układania podłoża i przestrzeganie wymaganych dla kultury parametrów.

  Oświetlenie w pomieszczeniu

  Korzystnym faktem przy uprawie domowych pieczarek jest ich zdolność do rozwoju praktycznie w ciemności. Światło jest potrzebny tylko do prowadzenia prac i w żaden sposób nie wpływa na wydajność.

  Bezpośrednie promienie słoneczne są niepożądane dla pieczarek. Przy uprawie w pomieszczeniach z dużymi oknami lub na domowych balkonach, szkła chcesz przyciemnić lub зашторить.

  Wentylacja

  Dostęp świeżego powietrza – jedna z podstawowych zasad uprawy grzybów, pieczarek w warunkach domowych. Bez należytej wentylacji owoce słabo kiełkują, chorują, w domowym kompostu mogą pojawić się szkodniki i pleśń. Podczas wzrostu pieczarki wydzielają dużo dwutlenku węgla, jego stagnacja prowadzi do deformacji ciała, nóżki grzybów losowane.

  W domowej uprawie wszystkie wentylacyjne otwory odpowietrzające powinny być zamknięte w małych siatkami. Tak można uchronić lądowania od owadów i zmniejszyć ryzyko przeciągów, które są szkodliwe dla pieczarek.

  Przy większych domowych ilościach uprawy dopływ powietrza обустраивается dokładniej: z wentylatorami nad każdym pocztową, systemami oczyszczania i filtracji.

  Temperatura i wilgotność

  Technologia uprawy pieczarek polega na kilku temperatur, przy niezmiennie wysokiej wilgotności względnej poniżej 65%. Przy czym podłoże jest pożądane, aby nie podlewać nadmiernie, a wilgotność powietrza można doprowadzić do 90%.

  Najlepsze domowe plony uzyskują w miarę możliwości regulacji temperatury w zależności od fazy rozwoju pieczarek. Tak po starzeniu się grzybni konieczne +25 °c, a do uprawy ciała grzyba – około +14 °C.

  Jeśli możliwość regulacji temperatury jest ograniczona, należy umieścić pieczarki w pokoju, w którym stale od +16 do +20 °C.

  Podział pomieszczenia

  Uprawa pieczarek w domu wymaga spełnienia dwóch zasadniczo różnych etapów: inkubacji i okresu destylacji ciała grzyba.

  Duże piwnice lub specjalne budynki wygodnie podzielić na dwie strefy. W jednej z nich odbywać się będzie starzenie się grzybni w specjalnym kompostu w temperaturze od +20 do + 25 °C.

  Druga część będzie zajęta pojemniki z grzybami. Domowe pieczarki szybko rosną мясистое ciało w niskich temperaturach od +14 do +18 °C, w zależności od cech odmiany.

  Obecność dwóch stref może zapewnić całoroczny przepływ plonów. Należy tylko na czas przenoszenia pudełka lub torby z jednej części do drugiej.

  Dezynfekcja pomieszczeń

  Rosną pieczarki przy wysokiej wilgotności powietrza, która zawsze stwarza zagrożenie pojawienia się pleśni i pasożytniczych zakażeń. Dlatego wymagania sterylności podłogi, ścian, sufitu przy masowej produkcji są bardzo wysokie.

  Sposoby profilaktycznego traktowania:

 • Bielenie z siarczanem miedzi w stosunku: 2 kg wapna + 100 g siarczanu miedzi, złączonymi w 10 l wody.
 • Nawadnianie roztworem wybielacza: 400 g дезинфектора na 10 l wody.
 • Traktowanie wszystkich powierzchni z formaliną (4%-s) za pomocą spryskiwacza.
 • Fumigację серным dymem za pomocą dymu i warcaby.
 • Uwaga! Wszystkie prace domowe z dezynfekcji produkują w masce ochronnej, rękawice i kombinezon.

  Po wszelkiego rodzaju obróbki pomieszczenie potrzebuje wentylacji do zaniku zapachu chemikaliów i całkowitym wyschnięciu wszystkich powierzchni.

  Przygotowanie podłoża

  Tworzenie wysokiej jakości mieszanki gleby do destylacji pieczarek w domu – połowa sukcesu. Dlatego z braku czasu lub materiałów do produkcji kompostu, należy go kupić u sprawdzonego dostawcy. Rolnicy, którzy uprawiają pieczarki, często leżał podłoże z dużą rezerwą, a resztki wyprzedaży.

  Przygotowanie rodzącym składu towarzyszy gorączka i burzliwy wydzieleniem szkodliwych gazów o nieprzyjemnym zapachu. Wszystkie prace produkują na świeżym powietrzu.

  Najlepsze domowe pieczarki uprawia się na składach z końskiego nawozu. Inne rodzaje materii organicznej zmniejsza produktywność o 25%. Potrzebny jest również słoma zbóż (owies, żytnia). Stosunek resztek roślinnych do навозу wytrzymują jak 1:3.

  Na 100 kg mieszanki przygotować dodatki:

 • mocznik – 2 kg;
 • superfosfatu – 2 kg;
 • mela i gipsu w ilości około 10 kg.
 • Słomę wstępnie są moczone i przejść do zakładki kompostu według schematu.

  Warstwy słomy obficie podlewać, przesypując dodatkami. Po ułożeniu należy poczekać około miesiąca, aby mieszanka „выгорела” i okazało się kompost. Co tydzień zakładkę miesza widłami. O gotowości do kompostu świadczy brak аммиачного zapachu, obniżenie temperatury zakładki, jednorodność próchnicy. Podłoże do uprawy grzybów pasteryzuje się w temperaturze powyżej 70 °C, to zniszczy zakażenia i szkodników.

  Uwaga! Do domowych upraw pieczarek gleby układane są warstwy nie mniej niż 25 cm, Aby przygotować się do uprawy działka w 1 m. kw, konieczne do 40 kg gotowego kompostu.

  Wprowadzanie grzybni

  W sprzedaży grzybnia (materiał siewny) pieczarek może być dwóch rodzajów:

 • Kompostowania – jest przechowywany 12 miesięcy w temperaturze 0 °C. Zużycie materiału na 1 m kw. – 500 r.
 • Zbożowej – bardziej plenna, łatwy do lądowania. Na ten sam plac do siewu są do 350 r. Okres przechowywania w lodówce – 6 miesięcy.
 • Ważne! Wysokiej jakości grzybnia do uprawy domowych pieczarek jednolity, biały, bez kolorowych kropelek, пружинит przy naciskaniu.

  Dojrzałe kompost układane na pocztowych, form, lub regałom warstwą około 30 cm, Najlepsze wyniki daje siew w ciepłe kompost (około 25 °C). Kiełkowanie grzybni w warunkach domowych aktywnie odbywa się w temperaturze od 20 do 28 °C. Wzrost lub spadek tych wskaźników prowokuje śmierć sadzenia materiału.

  Jeśli do uprawy używany zbożowy grzybnia, po prostu go wysiewa się na powierzchni i przykryć kolejną warstwą podłoża (do 5 cm). Kiedy stosuje kompostowania widok grzybni, należy ją разломить na małe odcinki i każdy zatopiony na 4-5 cm w głąb gleby mieszanki. Odległość między miejscami lądowania wytrzymują co najmniej 20 cm

  Dla utrzymania stałej wilgotności podłoża spryskane lub serwowane pojemności mokrą szmatką lub papierem.

  Destylacji owocników

  Okres inkubacji przy uprawie pieczarek trwa 12 dni. Kompost pokryte cienkimi nićmi grzybni, która przenika teraz całą warstwę gleby. Przy każdym sposobie uprawy pieczarek w warunkach domowych po zakończeniu tego okresu temperaturę należy obniżyć. Teraz trzeba utrzymać od +12 do +16 °C.

  Do pojawienia się grzybów trzeba jeszcze jedną warstwę ziemi. Накрывной podkład do destylacji domowych pieczarek może składać się z ziemi torfu z dodatkiem torfu, piasku, wapienia. Główne wymagania co do gleby – sterylność i łatwość składu. Potrzebny warstwę – 3 cm.

  Owocniki pieczarki uprawia się właśnie w górnej warstwie. Pierwsze zwierzęta grzyby pojawią się za 30-50 dni, w zależności od charakterystyki szczepu i stworzonych warunków.

  Cały czas wzrostu pieczarek pomieszczenie należy regularnie wietrzyć i utrzymywać wilgotność podłoża na poziomie 60-65%. Powietrze musi być bardziej wilgotny niż gleba.

  Gromadzenie zbiorów

  Jedna strona zakładka może doprowadzić do 8 fal zbiorów i owocować ponad roku. Najbardziej obfitych są 3 początkowym okresie uprawy.

  Zbierają pieczarki na etapie, gdy dolna część czapki pokryte folią i w pełni chroni brązowe blaszki. Zwierzęta grzyby nie są cięte, a lekko przez cranking, delikatnie wyjąć z gleby. Powstała maszynowy zasnąć podłoże dla dalszego owocowania. Na raz skażonej glebie ponowne uprawa pieczarek jest niedopuszczalne.

  Wskazówka! Nie wolno zostawiać na powierzchni gleby resztki pieczarek. Ich gnicie wywołuje choroby, przyciąga szkodników.

  Jak przechowywać pieczarki w warunkach domowych

  Świeże pieczarki, nawet schłodzone są przechowywane na długo. Ich delikatny miąższ szybko się psuje pod folią, wysusza w otwartej formie. Przedłużyć okres domowego przechowywania można расфасовав grzyby w papierowym pakietów i po wyłożeniu na dolną półkę lodówki. Tak pozostaną świeże do 5 dni.

  Po tygodniu pobytu w lodówce grzyby stają się nieprzydatne do spożycia, nawet jeśli wyglądają jak świeże. Do długotrwałego przechowywania w warunkach domowych najlepiej stosować mrożenie.

  Kiedy uprawa grzybów dzieje się na sprzedaż, należy wziąć pod uwagę ich kruchość i z góry negocjacji o dostawach.

  Walka z chorobami

  Pieczarki są bardzo wrażliwe na zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze porażki gleby. Zakażenie lądowań w domowej uprawie najczęściej pochodzi od niskiej jakości kompostu. Zainfekowany może być grzybnia lub niedostatecznie przygotowane pomieszczenie.

  Silna, неинфицированная grzybnia, przy zachowaniu zasad wentylacji, wilgotności, temperatury jest w stanie hamować rozwój patogennych mikroorganizmów. W przypadku wykrycia uszkodzonych owoców lub grzybów plam na gruncie, można usunąć z powierzchni chore owoce, a gleby grubo posypać solą. Ale najprawdopodobniej całą pojemność będzie musiał się wynieść z hodowli, a podłoże wyrzucić.

  Pieczarki są uprawiane w warunkach domowych w celu uzyskania czystego produktu, nie zawiera pestycydów i toksyn. Dlatego też podstawowym sposobem walki z chorobami i szkodnikami jest przestrzeganie czystości, dezynfekcja całego inwentarza, terminowe sanitarne obsługi pomieszczenia.

  Jak uprawiać pieczarki w mieszkaniu

  Nie mając ogrodu, piwnicy lub garażu można hodować pieczarki bezpośrednio w apartamencie. Obliczając odpowiedni czas sadzenia, zwierzęta grzyby można uprawiać na balkonie. Trzeba będzie je chronić od światła słonecznego i utrzymać odpowiednią wilgotność, nakrywając zbiornika na mokro papierem.

  Najprostszym sposobem uprawy pieczarek w domu – posadzić je we wszystkich wymienionych zasad w małe, ale głębokie plastikowe tacki. Przy wyborze opakowań orientują się w poszukiwaniu wolnego miejsca i możliwość utrzymać odpowiedni mikroklimat.

  Uprawa pieczarek w domu ewentualnie w małych workach foliowych, co ułatwia ich transport i utylizację w przypadku zakażenia chorobami. Wybierają pakiety wystarczającej głębokości do przestrzegania zasad sadzenia.

  Niektórzy miłośnicy grzybów odprowadzają w mieszkaniu duże obszary pod lądowania pieczarek. Należy pamiętać, że uprawa tych domowych upraw wymaga izolacji od pomieszczeń mieszkalnych. Do grzybów w dużych ilościach lepiej nadają się pomieszczenia piwniczne lub specjalne budynki. W uprawie pieczarki wymagane w specyficznych warunkach, a wydzielane nasadzeń spory, gaz, zapachy nie przyczyniają się do wygodnego zamieszkania.

  Wnioski

  Uprawa pieczarek w domu – jest trudne, ale fascynujące zajęcie, wymagające cierpliwości, a także umiejętności. Pewnego dnia, przechodząc przez wszystkie niezbędne etapy, po otrzymaniu zbiorów, można oszacować wielkość przez podział danych i rentowność takiego przedsięwzięcia. Wielu początkujących, począwszy od uprawy grzybów domowych, w małych ilościach, stają się właścicielami całych gospodarstw pieczarek, przekształcając pasję w dochodowy biznes.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author