Szkody obcasów. Co o tym trzeba wiedzieć

Instynkt stadny to skłonność żywych istot dostosować swoje działania z uwzględnieniem tego, jak działa większość. A jeśli całe stado będzie ścigać się w przepaść, u niektórych osób nawet nie będzie miał wątpliwości, że trzeba się zatrzymać. Właśnie tak to działa. I nowoczesny system konsumpcji jest zbudowany w dużej mierze na tym instynkt przetrwania — w społeczeństwie ustawiane są panujące trendy, korzystne dla tego, kto ten biznes organizuje, i wszyscy, którzy w te trendy nie pasuje, automatycznie stają się wyrzutkami. I ten system działa po prostu idealnie. Producent wprowadza na rynek jakiś nowy produkt (zdarza się, że w ogóle bezużyteczny), a potem za pomocą określonych narzędzi sprawia, że szerokie masy ludności go kupować.

Jak to się robi? Jak, na przykład, zmusić człowieka, by kupić niewygodna, непрактичную lub zwykłej ubrania? Wystarczy wmówić większości, że to nowy „piszczenie mody” i ten, kto będzie nosić ten syf, będzie wyglądać bardzo atrakcyjnie w oczach innych. I czasami dochodzi do absurdalnych — człowiek nosi ubrania, które mu niewygodne, która mu się nie podoba, która czasami mu jeszcze i, co nazywa, nie ponad stan. A wszystko po to, aby być atrakcyjnym w oczach innych, których opinia nie ich własne, a utworzone sztucznie. Tak działa ten system, który nazywamy modą.

Szkody obcasy dla kobiet

Moda jest w stanie narzucić dowolnego trend. Około XVI wieku na świecie pojawił się taki wynalazek, jak obcas. Praktyczne jego znaczenie jest bardzo wątpliwy. Niektórzy z podejrzanych pierwotnych znaczeń pojawienia obcasa — to okazja, aby unieruchomić nogę do strzemienia podczas jazdy w siodle, także obcas pozwalał zwiększyć wzrost człowieka iluzoryczne, oczywiście. Właśnie z tych powodów, a być może w jeszcze jakimś innym, w społeczeństwie stała się aktywnie wprowadzać moda na obcasy. Należy rozumieć, że w tym świecie nic się nie dzieje tak po prostu. I jeśli ktoś stał się promować taką modę, to znaczy, że ktoś jest korzystna. I w tym przypadku, to czyjś biznes.

Wygląd butów buty stworzyło szerokie pole do popisu dla wyobraźni i tworzenia nowych rodzajów butów, które się od siebie różnią się tylko wielkością, rodzajem, formą obcasa, a kosztować — kilka razy droższe. Bo — „piszczenie mody”. Jak często bywa w takich przypadkach, pytanie szkody dla zdrowia lub przynajmniej racjonalności tworzenia takich butów po prostu nie przyjmuje do rozpatrzenia, ponieważ zysku pierwotnie, a ludziom można wmówić praktycznie wszystko.

Szczególnie agresywna i nieugięty współczesna moda w odniesieniu do kobiet. I w kwestii noszenia butów z obcasem — tu też żadnych wyjątków. Przy czym często można zobaczyć, że wysokość i rozmiar obcasa po prostu sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Trudno sobie wyobrazić, jak można nauczyć się balansować na takich swoistych „łyżwach”, ale widocznie można. Tym bardziej nam dokładnie umieszczony w głowie hasło „piękno wymaga ofiar”. Nie do końca, naprawdę, rozumiem, jaki stosunek do piękna ma takie zboczenie, ale tym pytaniem, jak zwykle, nikt nie narzeka. Uczą się chodzić, spadają, nadziewane siniaki i jeszcze przyzwyczaić się do takiego oto śmiech nad własnym organizmem. A co organizm? A on, ciężko westchnąwszy (to nie pierwszy raz mu eksperymenty nad sobą znosić), dostosowuje się.

Organizm zaczyna odbudować cały szkielet, aby w jakiś sposób dostosować się do takiego nienaturalnego pozycji ciała. I bez śladu dla zdrowia jest to, oczywiście, nie przechodzi. Skrzywienie kręgosłupa i kości miednicy, a w konsekwencji — przewlekłe bóle pleców, zaburzenia czynności narządów wewnętrznych, żylaki, chroniczne zmęczenie. Wszystko to prowadzi do całego bukietu choroby, przyczyny, których, jak zwykle, głos nie zapadła. W rzeczywistości, zdrowy kręgosłup to podstawa zdrowego ciała, i jeśli jest krzywy, to problemów ze zdrowiem nie da się uniknąć. Na ile uzasadnione ryzykować swoim zdrowiem z powodu jakiejś wątpliwej „urody” i „atrakcyjności” — kwestia sporna.

Szkody wysokich obcasów z punktu widzenia fizyki

Szkody wysokich obcasów z punktu widzenia fizyki jest dość oczywista. Nienaturalne położenie pięty, w którym trwa znacznie wyższą pozycję, niż powinien, prowadzi do zmiany środka ciężkości ciała, a to z kolei prowadzi do tego, aby dla zachowania równowagi człowiek brał nienaturalne dla niego pozycji ciała podczas chodzenia. To prowadzi do krzywizny kręgosłupa i całego szkieletu. Szczególnie cierpi w zakresie deformacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a w okolicy krzyżowo-biodrowych tester zawieszenia zachodzą nieodwracalne odkształcenia, które prowadzą do wielu poważnych chorób.

Szkody wysokich obcasów dla zdrowia

Szkielet człowieka bez istotnych deformacji może wytrzymać noszenie obcasów do dwóch i pół centymetrów wysokości. Jeśli wysokość obcasa wynosi powyżej trzech centymetrów, to deformacji kręgosłupa i szkieletu w ogóle nie da się uniknąć. Przy wysokości obcasa powyżej trzech centymetrów, skraca się ścięgno achillesa, i środek ciężkości ciała przesuwa się do przodu, co prowadzi do deformacji szkieletu z czasem.

Jak pokazują przeprowadzone badania, obcas o długości 2.5 cm już „porady” ciało na 10 stopni do przodu. I już nawet w tym znaczeniu kręgosłup zmuszony modyfikowany, aby utrzymać równowagę podczas noszenia obcasów.

Badania problemy noszenia butów na wysokim obcasie doprowadziły do rozczarowujące wyniki. Buty na wysokim obcasie, prowadzi do następujących skutków:

  • Zmiana środka ciężkości ciała.
  • Przeciążenie przedniej części stopy.
  • Nadwyrężenie mięśni nóg.
  • Wzrost ryzyka kontuzji.

Dane negatywne skutki wysokiego obcasa na ciało człowieka prowadzi w perspektywie do następujących skutków:

  • Zmiana środka ciężkości ciała powoduje przesuwanie się narządów wewnętrznych, a w konsekwencji do zaburzenia ich pracy.
  • Przeciążenie przedniej części stopy prowadzi do powstawania odcisków i obrzęków. W trakcie długotrwałego noszenia butów na wysokim obcasie możliwe pojawienie się takich chorób, jak zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, obrzęk, płaskostopie i żylaki.
  • Nadwyrężenie mięśni nóg jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ może powodować hypertonicity macicy i zwiększać ryzyko poronienia i innych powikłań.
  • Niestabilne położenie ciała, który jest zawsze obecny podczas noszenia butów na wysokim obcasie, zwiększa ryzyko upadku i uzyskać silnych obrażeń.

W związku z powyższym, można stwierdzić, że noszenie obcasów powyżej 2.5–3 cm może być niebezpieczne dla zdrowia kobiety i w dłuższej perspektywie prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowia.

Anna Kowalczyk
Edytor serwisu
Rate author