przydatne właściwości w kosmetologii

Witaminy na skórę twarzy: recenzje

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie witaminy są ważne dla skóry twarzy,
 • jak stosować kapsułki witaminy E na twarz,
 • jak wybrać odpowiednie kosmetyki przeciwstarzeniowe z witaminami.

Jak ważne są witaminy dla skóry twarzy? Odgrywają ważną rolę w syntezie kolagenu, utrzymując elastyczność i nawilżenie skóry oraz chroniąc ją przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak wolne rodniki i światło słoneczne.

Promieniowanie słoneczne jest jednym z głównych czynników starzenia się skóry. Udowodniono, że promieniowanie słoneczne UV niszczy kolagen, a także hamuje aktywność fibroblastów, które wytwarzają kolagen, elastynę i kwas hialuronowy w warstwie skóry właściwej. Dla tych procesów ukuto nawet specjalny termin – fotostarzenie skóry.

Do około 40 lat liczba włókien kolagenowych w skórze zmniejsza się około 2-krotnie, co bezpośrednio wpływa na jędrność i elastyczność skóry. Również w tym wieku ilość kwasu hialuronowego zawartego w skórze zmniejsza się o 40%, co prowadzi do zmniejszenia nawilżenia skóry i jej grubości, a także zmniejsza stopień nawilżenia włókien kolagenowych wodą, co dodatkowo zmniejsza jędrność i elastyczność skóry.

Witaminy mogą zmniejszać negatywny wpływ środowiska zewnętrznego na skórę, a także aktywować procesy metaboliczne w skórze. Liczne badania wykazały, że najważniejszymi witaminami dla piękna skóry i włosów są witaminy A, C, E, K, a także kompleks witamin z grupy B.

Główne działanie witamin stosowanych w kosmetologii to

 • Witaminy A i C – są w stanie zwiększyć produkcję kolagenu i elastyny ​​w skórze, zwiększając tym samym elastyczność skóry.
 • Połączenie witamin C i E – doskonale chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, zapobiegając procesowi fotostarzenia skóry.
 • Połączenie witamin A i K – skutecznie zwalcza cienie pod oczami.
 • Witamina C wraz z witaminą B5 – doskonale leczą uszkodzenia skóry.

Poniżej rozważymy 5 najważniejszych witamin dla skóry twarzy, a także opowiemy, jakie funkcje pełnią i podamy przykłady wysokiej jakości kosmetyków na ich bazie.

1. Witamina E na twarz –

Badania pokazują, że witamina E jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zmniejszyć uszkodzenia skóry przez wolne rodniki. Jak wiadomo, te ostatnie odgrywają ważną rolę w procesie starzenia się organizmu. Witamina E do skóry twarzy aktywnie zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się.

Badania wykazały, że witamina E skutecznie absorbuje również szkodliwe promieniowanie UV ze słońca. Ponadto wykazano, że kosmetyki zawierające połączenie witaminy E i witaminy C są skuteczniejsze w ochronie przed słońcem niż którakolwiek z tych witamin. Link do badań – http://lpi.oregonstate.edu/mic/micronutrients-health/skin-health/nutrient-index/vitamin-C.

Naukowcy odkryli również, że witamina E może gromadzić się w naskórku (powierzchniowej warstwie skóry). Prowadzi to do wzrostu właściwości hydrofobowych naskórka, tj. zmniejszy się parowanie wilgoci z powierzchni skóry, a tym samym zwiększy się jej wilgotność. Dlatego witamina E na twarz – potwierdzają to recenzje kosmetologów – jest pożądanym składnikiem wszelkich kremów nawilżających.

Tak więc witamina E dla skóry pozwala –

 • chroni przed promieniami UV,
 • posiada silne właściwości przeciwutleniające,
 • działa przeciwzapalnie,
 • pomaga w walce ze zmarszczkami i drobnymi liniami,
 • nawilża i zmiękcza przesuszoną skórę,
 • zmniejsza ryzyko mutacji komórek i raka skóry.

Formy witaminy E
istnieje kilka form witaminy E, ale najbardziej aktywną biologicznie i bezpieczną formą jest alfa-tokoferol (synonimy – „octan alfa-tokoferolu”, „octan alfa-tokoferylu”). Ten formularz jest zalecany przez FDA. Ta forma jest naturalna.

Istnieją również syntetyczne formy witaminy E, które są syntetyzowane z produktów ropopochodnych. Te formy są mniej aktywne i bezpieczne. Będą one oznaczone w instrukcjach kosmetyków przedrostkiem „DL”, na przykład „dl-tokoferol” lub „octan dl-tokoferylu”.

W Internecie można znaleźć wiele różnych sposobów wykorzystania witaminy E na twarz w domu. można go kupić tanio w każdej aptece, a jego korzyści dla skóry są kolosalne. Dlatego witamina E do skóry twarzy – opinie kosmetologów i pacjentów to potwierdzają – musi znajdować się w kosmetyczce każdej kobiety dbającej o swój wygląd. Poniżej dowiesz się, jak stosować kapsułki witaminy E na twarz i skórę wokół oczu …

Jak stosować witaminę E do skóry suchej i wrażliwej –

Osoby o suchej i wrażliwej skórze wiedzą, jak ważne i trudne jest znalezienie odpowiednich składników, aby zachować zdrową skórę. Witamina E jest jedną z nielicznych, które można skutecznie stosować bez kupowania drogich serum i kremów. W aptece można swobodnie kupić butelki lub kapsułki zawierające w środku oleisty roztwór witaminy E (ryc. 3-5).

Witamina E na twarz: jak używać

 1. Rozgrzej w dłoniach, a następnie wyciśnij 1-2 kapsułki witaminy E.
 2. Delikatnie wmasuj w skórę.
 3. Najlepiej zrobić to wieczorem (przed snem).

Jak stosować witaminę E do skóry wokół oczu –

Kapsułki witaminy E mogą być doskonałym substytutem drogiego kremu pod oczy. Należy jednak pamiętać, że czysta witamina E jest potencjalnym alergenem, dlatego może powodować ciężkie reakcje alergiczne, jeśli dostanie się na błony śluzowe powiek (24stoma.ru).

Delikatnie wycisnąć 1 kapsułkę w dłoń i nałożyć zawartość wokół oczu opuszkiem palca serdecznego. Używaj poklepywania, uderzania ruchów, jak najmniej szkodzi delikatnej skórze powiek. Najlepiej na noc nakładać witaminę E na okolice oczu, nie spłukując do rana.

Maseczka do twarzy z witaminą E –

Istnieje ogromna liczba przepisów na maski z witaminą E, które można przygotować w domu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze.

 • Maska miodowa z witaminą E na suchą skórę –
  weź łyżeczkę miodu, dodaj 2 kapsułki witaminy E, dobrze wymieszaj. Następnie nałóż tę mieszankę na twarz i dekolt. Pozostaw maskę na 20 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą. Ta maska ​​może być wykonywana 2-3 razy w tygodniu.
 • Avocado Vitamin E Anti-Wrinkle Mask –
  Najpierw rozgnieć pół świeżego dojrzałego awokado, następnie dodaj 2 kapsułki witaminy E i dobrze wymieszaj. Następnie nałóż tę pastę na twarz i szyję, pozostawiając tę ​​maskę na 15-20 minut. Pod koniec tego czasu spłucz ciepłą wodą.

Witamina E na spierzchnięte usta –

Zimą usta są często spierzchnięte i spierzchnięte, powodując bardzo bolesne doznania. Za pomocą witaminy E możesz nie tylko szybko wyleczyć pęknięcia na ustach, ale także dobrze nawilżyć usta, zapobiegając w ten sposób dalszym uszkodzeniom skóry ust.

 • nałóż zawartość 1 kapsułki witaminy E na usta,
 • najlepiej zrób to w nocy,
 • unikaj oblizania ust jako zapobiegnie to wchłanianiu się witaminy w skórę.

2. Witamina A –

Witamina A najczęściej występuje w kosmetykach przeciwstarzeniowych. przy długotrwałym stosowaniu (około 24-36 tygodni) ma następujący wpływ na skórę …

 • nadaje skórze równomierny koloryt i teksturę,
 • stymuluje produkcję kolagenu,
 • zmniejsza głębokość zmarszczek i drobnych linii,
 • redukuje plamy starcze,
 • a także zwalcza trądzik (zaskórniki i pryszcze).

Istnieje kilka form witaminy A o różnym działaniu. Należą do nich: retinol, estry retinolu (na przykład octan retinolu), retinaldehyd, kwas trans-retinowy, kwas 13-cis-retinowy itp.

Produkty oparte na czystym retinolu, a zwłaszcza octanie retinolu, będą znacznie słabsze niż produkty zawierające retinaldehyd lub kwas retinowy. Jednak to retinol jest najczęściej stosowany w kosmetykach przeciwstarzeniowych. powoduje znacznie mniejsze podrażnienia skóry. Niestety bardzo trudno jest wybrać wysokiej jakości kosmetyk z retinolem. Wielu producentów stosuje tanie substancje witaminy A (estry retinolu) zamiast czystego retinolu lub retinaldehydu.

Produkty na bazie kwasu retinowego najsilniej stymulują syntezę kolagenu i spłycają głębokość zmarszczek, jednak jak powiedzieliśmy, powodują również silne podrażnienia skóry (suchość, zaczerwienienie, swędzenie), szczególnie na początku stosowania. Produkty przeciwzmarszczkowe na bazie kwasu retinowego obejmują –

 • Tretynoina,
 • Izotretynoina,
 • Siatkówka oka.

Przykłady wysokiej jakości kremów i serum z retinolem –

Więcej informacji o wpływie retinolu na skórę twarzy, o tym, jak dobrać odpowiednie kosmetyki z retinolem, jakie stężenia powinny mieć te produkty, a także o ocenie najlepszych produktów z retinolem – przeczytaj w poniższych artykułach:

 • „Ocena najlepszych kosmetyków przeciwstarzeniowych z retinolem”
 • „Jak prawidłowo stosować kosmetyki z retinolem na skórze twarzy”

3. Zastosowanie witaminy C –

Wszyscy wiedzą, że ta witamina jest silnym przeciwutleniaczem, ale jej właściwości wcale się na tym nie kończą. Przykładowo liczne badania kliniczne potwierdziły wpływ witaminy C na syntezę włókien kolagenu i elastyny. Można powiedzieć, że po witaminie A – witamina C jest najważniejszą witaminą dla utrzymania dobrej kondycji naszej skóry.

Wpływ witaminy C na skórę –

 • chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym,
 • chroni skórę przed wolnymi rodnikami,
 • uczestniczy w syntezie włókien kolagenowych,
 • zmniejsza głębokość zmarszczek,
 • zmniejsza przebarwienia na skórze,
 • stymuluje regenerację komórek skóry.

Termin „witamina C” (podobnie jak witamina A) oznacza nie jedną konkretną cząsteczkę, ale całą grupę substancji, do których należą: kwas L-askorbinowy, sól sodowa fosforanu askorbylu, fosforan askorbylu magnezu, palmitynian askorbylu, askorbinian sodu i inne.

Najskuteczniejszą formą witaminy C jest kwas L-askorbinowy. Reszta substancji to tylko jej poprzednicy, tj. zamieniają się w nią po nałożeniu i wchłonięciu przez skórę. Poniżej podajemy przykłady wysokiej jakości produktów z witaminą C (Rys. 11-13) –

Jak prawidłowo dobrać i aplikować kosmetyki przeciwstarzeniowe z tą witaminą – przeczytaj w artykule: „Ocena 2021 produktów z witaminą C”

Badania nad wpływem witaminy C na syntezę kolagenu doprowadziły do ​​gwałtownego wzrostu liczby kosmetyków z tą witaminą. Wielu pacjentów pozostawia entuzjastyczne recenzje na temat takich kosmetyków, podczas gdy inni w ogóle nie widzą ich skuteczności. Jaki jest tego powód?

Okazało się, że bardzo ważna jest nie tylko forma witaminy C w składzie produktu, ale także jej stężenie, a nawet pH kosmetyków. Nie mniej ważna jest technologia wytwarzania (stabilizacja witaminy C), aby nie rozpadała się ona z powietrza i światła jeszcze przed nałożeniem kremu lub serum na skórę.

4. Witaminy z grupy B dla piękna skóry i włosów –

Badania opublikowane w 2003 roku przez Akademię Dermatologiczną wykazały, że stosowanie witamin z grupy B w kremach i serum do twarzy znacząco ogranicza efekty starzenia i starzenia się skóry twarzy (badanie – „Chung JH, Hanft VN, et al.” Aging and photoaging . „J Am Acad Dermatol. 2003 październik; 49 (4): 690-7”).

Najważniejsze witaminy z grupy B dla skóry …

 • Witamina B2 (ryboflawina) to
  bardzo ważna witamina dla utrzymania kondycji skóry, paznokci i włosów. Jej niedobór prowadzi do wysuszenia skóry, pęknięć w kącikach ust, wczesnego starzenia się skóry, a także suchych i łamliwych włosów i paznokci.
 • Witamina B3 (kwas nikotynowy) –
  poprawia zdolność zatrzymywania wilgoci górnej warstwy naskórka. Pomaga suchej skórze wyglądać na bardziej miękką, gładszą i redukuje drobne zmarszczki na twarzy. Stosowany również z innymi produktami do wybielania skóry.

  Stosowanie B3 razem z witaminą A (retinoidami) daje jeszcze lepsze efekty w walce ze zmarszczkami. Ale brak B3 prowadzi do wysuszenia skóry, braku odżywienia mieszków włosowych, aw rezultacie do zwiększonej kruchości i sekcji włosów.

 • Witamina B5 (kwas pantotenowy) –
  pomaga w walce z trądzikiem poprzez zmniejszenie wydzielania sebum. Witamina B5 sprzyja również szybszej regeneracji komórek skóry, ale efekt ten jest szczególnie wyraźny w połączeniu z witaminami B5 i C.
 • Biotyna (witamina B7) –
  bierze udział w syntezie włókien kolagenowych, które stanowią podstawę skóry, paznokci, włosów. Jego niedobór może prowadzić do wysuszenia i swędzenia skóry, zapalenia skóry, wypadania włosów i łojotoku skóry głowy.
 • Witamina B12 (cyjanokobalamina) –
  pomaga regulować produkcję pigmentu skóry i zapobiega powstawaniu przebarwień.

Poniżej przedstawiamy przykłady jakościowych i godnych zaufania kremów i serum z witaminami z grupy B …

InstaNatural ® Niacinamide Witamina B3 Serum

InstaNatural Serum z witaminą B3 (ryc. 14) zawiera: 5% witaminy B3, kwas hialuronowy, witaminę E, aloes, olej z awokado, olej rozmarynowy i inne składniki aktywne. Delikatna żelowa konsystencja serum jest łatwa w aplikacji i szybko się wchłania.

Według opinii to serum –

 • zmniejsza widoczność trądziku,
 • zwęża pory na twarzy,
 • zmniejsza głębokość drobnych linii i zmarszczek,
 • wybiela plamy starcze i starcze,
 • doskonale nawilża skórę,
 • sprawia, że ​​skóra jest jędrna, elastyczna i miękka.

SkinCeuticals ® Nawilżający żel B5 –

Przed nałożeniem serum zaleca się rozgrzanie go na opuszkach palców, aby lepiej i szybciej wchłaniało się w skórę. W recenzjach zauważono, że po zastosowaniu tego serum skóra stała się bardziej miękka, zmarszczki zmniejszyły się przy dłuższym stosowaniu, ogólny wygląd skóry poprawił się, skóra stała się promienna i nawilżona.

Krem Olay „Total Effects 7 w 1” –

Krem Olay Total Effects 7 w 1 (ryc. 17) – zawiera dużą ilość emolientów, takich jak olej kokosowy, olej sojowy, witamina B5, hydrolizowane białko pszenicy, palmitynian askorbylu, zielona herbata, witamina B3. Ten krem ​​to doskonały krem ​​nawilżający do twarzy, który możesz bezpiecznie stosować każdego dnia. Dostępne są opcje kremów na dzień i na noc.

5. Witamina K dla skóry –

Uważa się, że przyczyną cieni pod oczami są delikatne naczynia włosowate, które pękają i widoczne są przez cienką skórę. Witamina K zastosowana na skórę, jak pokazują badania i opinie pacjentów, redukuje cienie pod oczami, a także zmniejsza pojawianie się siniaków, siniaków. Ale połączenie witamin K i A w kremach do twarzy jest jeszcze skuteczniejsze w walce z cieniami pod oczami niż sama witamina K.

W jednym z badań potwierdzono, że po 4 miesiącach ciągłego stosowania kremu z witaminą K i retinolem (witamina A), cienie pod oczami badanych znacznie się rozjaśniły. Badacze nie byli w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, która z dwóch witamin się do tego przyczyniła: retinol zagęszcza kod pod oczami, czyniąc go mniej przezroczystym, a witamina K ma działanie rozjaśniające, przez co cienie pod oczami są mniej widoczne. Ponadto retinol zwiększa zdolność witaminy K do penetracji skóry i interakcji z komórkami.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł: Witaminy do recenzji skóry twarzy – okazał się dla Ciebie przydatny!

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author