przydatne właściwości jagód

Jagody. Lista ze zdjęciem

Są to małe, mięsiste lub soczyste owoce zbierane z krzewów i ziół. Musisz zrozumieć, że w botanice owoce są klasyfikowane na swój sposób (pomidor jest uważany za jagodę, a maliny i truskawki za owoce). Aby uniknąć nieporozumień, owoce różnią się od jagód głównie ich wielkością. Ludzkość spożywa jagody przez prawie całe swoje stulecie: nawet w prymitywnym systemie komunalnym zbieranie pomagało przetrwać. Owoce te doceniane są już teraz: ze względu na ich smak, niską kaloryczność oraz bogaty skład witaminowo-mineralny.

Arbuz

Jest źródłem niezbędnych aminokwasów, przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Ma niską zawartość kalorii i tłuszczu, ale zawiera błonnik. Te jagody są od dawna stosowane w kosmetologii, a teraz ich właściwości są aktywnie badane przez lekarzy. Arbuz spożywany z umiarem pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego, przyczynia się również do ochrony organizmu przed przeciwutleniaczami i pomaga zapobiegać rozwojowi wielu chorób przewlekłych.

Kwaśnica

Berberys należy do rodzaju krzewów, rzadziej drzew z rodziny berberysu. Są to liściaste, półzimozielone (liście częściowo opadają), zimozielone krzewy lub małe drzewa, z żebrowanymi, wyprostowanymi pędami, które rozgałęziają się pod ostrym kątem. Kora jest koloru brązowo-szarego lub brązowo-szarego. Ma też inną nazwę – drewno karmelowe .

Borówka brusznica

Borówka brusznica to wieloletni, niski, zimozielony, rozgałęziony krzew, osiągający wysokość od 10 do 20 cm, liście drobne, petiolate, skórzaste, błyszczące. Kwiaty to różowo-białe dzwoneczki o długości 5 mm, zebrane na wierzchołkach gałęzi w rzadkich pędzlach. Kwitnie w maju – na początku czerwca. Owoce borówki brusznicy są małymi, jasnoczerwonymi jagodami o charakterystycznym słodko-kwaśnym smaku. Dojrzewa w sierpniu-wrześniu. Borówka brusznica to dzika jagoda leśna. Występuje w tundrze, a także w regionach leśnych, w strefie klimatu umiarkowanego.

Starszy

Winogrona

Już w starożytności winogrona i ich pochodne ceniono nie tylko ze względu na smak, ale także właściwości lecznicze. Współczesna medycyna naukowa potwierdza, że ​​jagody zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, a także przyczyniają się do walki z wolnymi rodnikami. Nawet wysoka zawartość cukru nie psuje jagody, ponieważ zawiera również substancje poprawiające wchłanianie glukozy.

jagody goji

Goji berry ( wspólne jagód ) lub Lycium barbarum należy do grupy roślin o wspólną nazwą „wolfberry”. Nawiasem mówiąc, nie wszystkie rośliny z tej grupy mają toksyczny wpływ na ludzi – niektóre z jej gatunków mają wyjątkowe właściwości lecznicze. Od najdawniejszych czasów jagoda goji w medycynie chińskiej stosowana była w celu zwiększenia libido u kobiet i mężczyzn, a także w celu podniesienia nastroju i poprawy samopoczucia w sytuacjach stresowych. Uważa się, że roślina ta przyczynia się do walki z komórkami nowotworowymi, poprawia odporność i przedłuża życie.

Borówka amerykańska

Wśród ludzi borówki znane są przede wszystkim ze swojej wysokiej ceny i zdolności do poprawy widzenia. Ale naukowcy swoimi badaniami pokazują prawdziwą wartość jagód i udowadniają, że za niektóre właściwości lecznicze jagody czasami warto przepłacić.

wiśnia

Drzewo lub krzew, zwykle z kilkoma pniami o wysokości 1,5-2,5 m, rzadko do 3 mi więcej.
Liście są ciemnozielone, owalne, poniżej owłosione, mocno pofałdowane, ze spiczastym końcem. Kwiaty są białe, białe z różowymi (rzadziej różowe), do 2,5 cm średnicy. Owoce wiśni to owalne pestkowce, dojrzałe czerwone, w smaku słodkie (czasem kwaśne), mniejsze od zwykłych wiśni (o średnicy 0,8-1,5 cm), pokryte niewielkim puchem. W zależności od regionu dojrzewają od końca czerwca do końca lipca i na tym samym drzewie prawie jednocześnie; wiśnie owocują obficie, najczęściej w trzecim roku i do 15-20 lat rocznie.

Ludzie „próbowali” melona około 6 tysięcy lat temu, oceniając smak, zapach i zdolność miąższu owoców do gaszenia pragnienia i przywracania sił. Później uzdrowiciele odkryli terapeutyczne właściwości innych części rośliny: nasion, skórki, liści i korzeni. Jednak nawet dziś odkrycia się nie kończą. Współcześni naukowcy znajdują potwierdzenie przeciwutleniających właściwości melona, ​​odkrywając potencjał ekstraktów roślinnych w walce z cukrzycą, chorobami układu krążenia i patologiami skóry.

Jeżyna

Truskawka

Truskawka to wieloletnie zioło z rodziny różowatych (Rosaceae) do 20 cm wys. Kłącze jest krótkie, ukośne, z licznymi przypadkowymi brązowobrązowymi, cienkimi korzeniami. Łodyga jest wyprostowana, liściasta, pokryta włosami. Liście na długich ogonkach, trójlistkowe, ciemnozielone powyżej, niebieskawo-zielone poniżej, delikatnie owłosione. Pędy ukorzeniające rozwijają się z kątów liści podstawy. Kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są białe, osadzone na długich szypułkach. Owoc truskawki jest fałszywy, błędnie nazywany jagodą. Jest to przerośnięty mięsisty, pachnący, jaskrawoczerwony pojemnik. Truskawki dojrzewają w lipcu – wrześniu.

Niesamowita roślina z rodziny Rosaceae. Jest mało wymagająca dla warunków wzrostu, normalnie toleruje mrozy do -40-50 stopni, a podczas kwitnienia mróz do -5 -7 stopni. Irga dobrze rośnie na glebach o różnym składzie i kwasowości. Ale jest niezbędny warunek – jeśli chcesz uzyskać zbiory dużych, słodkich, o aromacie świeżych jagód, musisz zająć słoneczne miejsce dla irge. Dlatego krzewy irgi powinny znajdować się w odległości co najmniej 2,5-3 m, chyba że chcesz wyhodować wysoki żywopłot, dla którego irga jest bardzo odpowiednia.

Kalina

lat. Viburnum
Czerwona jagoda z dość dużą pestką. Kalina dojrzewa pod koniec września po pierwszych przymrozkach. Wcześniej jagoda jest dość kwaśna z goryczką, a pod wpływem lekkich mrozów nabiera słodyczy. Jest szeroko stosowany w medycynie ludowej.

Dereń

Truskawka

Truskawka to wieloletnie zioło o wysokości 15-35 cm, należące do rodziny Rosaceae.
Łodyga jest wyprostowana, liście duże, jasnozielone. Kwiatostany Corymbose 5-12 kwiatów na krótkich, gęsto owłosionych szypułkach. Kwiaty są zwykle jednopłciowe, pięciopłatkowe, białe, z podwójnym okwiatem. Od początku kwitnienia truskawek do początku dojrzewania truskawek mija okres od 20 do 26 dni.

Żurawina

Jest rośliną zimozieloną, krzewem o cienkich i niskich pędach. Długość pędów wynosi średnio około 30 cm, jagody dzikiej żurawiny są czerwone, kuliste, o średnicy 8-12 mm. Niektóre specjalnie wyhodowane odmiany mają jagody o średnicy do 2 cm. Żurawina kwitnie w czerwcu, zbieranie jagód rozpoczyna się we wrześniu i trwa całą jesień. Jagody plantacyjne dojrzewają 1-2 tygodnie wcześniej niż dzikie. Żurawinę można bez problemu przechowywać do wiosny.

porzeczkowy

Porzeczka czerwona to niewielki, wieloletni krzew liściasty z rodziny agrestu (Grossulariaceae). W przeciwieństwie do czarnej porzeczki krzewy są bardziej ściśnięte i wydłużone do góry. Silne i gęste pędy roczne wyrastające z nasady krzewu przechodzą do jego formowania i zastępują stare, umierające gałęzie, ale z biegiem lat ich progresywny wzrost zanika.

Agrest

Krzew wieloletni o wielu łodygach o długim okresie owocowania i wysokim plonie – do 20-25 kg z krzewu. Krzewy agrestu osiągają do 1,5 m wysokości i do 2 m średnicy. Agrest to roślina o umiarkowanych szerokościach geograficznych, toleruje lekkie cieniowanie, ale jest dość higrofilna. System korzeni agrestu znajduje się na głębokości 40 cm, najlepiej układać wzdłuż ogrodzenia w odległości 1-1,5 m od krzewu. Z biegiem czasu rosną, tworząc solidną ścianę kolczastą.

Schisandra

Trawa cytrynowa to duży krzew pnącej liany z rodziny magnoliowatych. Jego długość sięga piętnastu metrów, a wijąca się wokół drzew trawa cytrynowa przypomina winorośl. Łodyga ma 2 centymetry grubości. W północnych regionach roślina ma postać krzewu. Jagody Schisandra są 2-nasionowe, jasnoczerwone, soczyste, kuliste, bardzo kwaśne. Nasiona pachną cytryną i mają gorzki, ostry smak. Kora korzeni i łodyg również pachnie cytryną, stąd nazwa – trawa cytrynowa.

Maliny

Liściasty krzew Rubus idaeus lub malina pospolita występuje na całym świecie, od Alaski i Wysp Aleuckich po Hawaje. Wśród ludzi owoce malin nazywane są jagodami, co nie odpowiada ich definicji w klasyfikacji botanicznej. Z tego miejsca dokładniejsza nazwa owocu maliny to „polistyanka”.
Z listy upraw jagód maliny wyróżniają się wysokim stężeniem przeciwutleniaczy, które zapobiegają uszkodzeniom komórek organizmu i hamują procesy starzenia. Daje to prawo nazywać maliny „jagodą zdrowia i długowieczności”.

Malina moroszka

Małe wieloletnie zioło o pełzającym, rozgałęzionym kłączu. Łodyga jest prosta, wyprostowana. 10-15 cm wysokości, kończy się pojedynczym białym kwiatkiem. Liście pomarszczone, sercowate, z klapowaną krawędzią. Owoc maliny moroszki to pestkowiec złożony, początkowo czerwonawy, aw dojrzałym bursztynowożółty. Malina moroszka kwitnie w maju i Nyune, dojrzewa w lipcu i sierpniu. Owoc jest kwaśno-ostry, winny.

Rokitnik zwyczajny

Krzew lub nieduże drzewo osiągające od trzech do czterech metrów wysokości z gałęziami pokrytymi małymi cierniami i lekko wydłużonymi zielonymi liśćmi.
Rokitnik jest zapylany przez wiatr, kwitnie późną wiosną. Owoce są małe (do 8-10 mm), pomarańczowo-żółte lub czerwono-pomarańczowe, owalne. Nazwa tej rośliny „Rokitnik zwyczajny” jest bardzo trafna, ponieważ jej jagody znajdują się na bardzo krótkich szypułkach, na gałęziach bardzo blisko przylegają, jakby się do nich przywarły. Jagody mają dość przyjemny słodko-kwaśny smak, a także specyficzny, niepowtarzalny aromat, który w niewielkim stopniu przypomina ananasa. Dlatego rokitnik jest czasami nazywany ananasem północnym lub syberyjskim.

Oliwki

Zimozielone subtropikalne wysokie drzewo z rodzaju Olive (Olea) z rodziny Olive (Oleaceae).
Wysokość dorosłego, uprawianego drzewa oliwnego wynosi zwykle od pięciu do sześciu metrów, ale czasami dochodzi do 10-11 metrów lub więcej. Pień pokryty szarą korą, sękaty, poskręcany, na starość zwykle wydrążony. Gałęzie są sękate, długie. Liście są wąsko lancetowate, szaro-zielone, nie opadają na zimę i wznawiają się stopniowo w ciągu dwóch do trzech lat. Pachnące kwiaty są bardzo małe, długości od 2 do 4 centymetrów, białawe, w jednym kwiatostanie od 10 do 40 kwiatów. Owoce – oliwki podłużno-owalne, o długości od 0,7 do 4 centymetrów i średnicy od 1 do 2 centymetrów, ze spiczastym lub tępym nosem, mięsiste, oliwki zawierają pestkę w środku.

Jarzębina

Drzewo do 10 m wysokości, rzadziej krzew z rodziny różowatych. Owoce jarzębiny są kuliste, w kształcie jagód, w smaku czerwone, kwaśne, gorzkie, lekko cierpkie. Po pierwszych przymrozkach owoce tracą cierpkość, stają się smaczne, nieco słodkie. Kwitnie w maju – na początku czerwca. Owoce dojrzewają we wrześniu, pozostając na drzewie aż do głębokiej zimy.
W naturze jarzębina występuje w lasach i obszarach górskich północnej i środkowej części półkuli północnej. Dość łatwe w pielęgnacji, większość drzew jarzębiny wygląda świetnie przez większą część roku.

Tarnina to krzew lub niewielkie drzewo o wysokości 1,5-3 m (duże gatunki do 4-8) m z licznymi kolczastymi gałęziami. Gałęzie rosną poziomo i kończą się ostrym, grubym cierniem. Młode gałęzie są owłosione.
Liście cierniowe są eliptyczne lub odwrotnie jajowate. Młode liście są owłosione, z wiekiem stają się ciemnozielone, z matowym połyskiem, skórzaste. Owoce cierni są na ogół okrągłe, małe (o średnicy 10-15 mm), koloru czarno-niebieskiego z woskowym nalotem.

Feijoa

Do tej pory nie każdy mieszkaniec naszego kraju wie, jak wygląda feijoa. Niektóre z tych egzotycznych jagód są mylone z małym ogórkiem, a inne z awokado. Smak Feijoa jest również niejasny – albo truskawkowy, albo ananasowy. Wydaje się, że coś o tej jagodzie na ogół trudno powiedzieć na pewno. Uważa się, że feijoa zawiera ogromną ilość niedoboru jodu, ale opinia o wysokim stężeniu tego pierwiastka jest kwestionowana. Feijoa jest nazywany produktem „kapryśnym” ze względu na niezdolność do przechowywania owoców dłużej niż tydzień, ale jest to tylko częściowo prawda. Prawdzie o feijoa pomagają badania, które są ostatnio przeprowadzane z coraz większą częstotliwością.

Pęcherzyca

Physalis vulgaris (bylina, czereśnia, marunka) to bylina z rodziny psiankowatych (Solanaceae) o wysokości 50-100 cm. Podziemne pędy pęcherzyca są pełzające, zdrewniałe, rozgałęzione. Jego łodygi są wyprostowane. kątowo zakrzywione. Owoc Physalis to kulista, soczysta jagoda pomarańczowa lub czerwona, zamknięta w ognistej pomarańczy spuchniętej, bąbelkowej. kielich prawie kulisty, dzięki któremu roślina otrzymała swoją nazwę physalis od greckiego słowa „physo”, co oznacza obrzęk. Roślina kwitnie w maju – sierpniu. Owoce Physalis dojrzewają w czerwcu – wrześniu. Rośnie wszędzie w jasnych lasach, wśród krzewów, na skrajach lasów, w wąwozach.

Wiśnie

Ta roślina owocowa jest najstarszą odmianą podrodzaju wiśni. Uważa się, że już 10 tysięcy lat temu drzewo to było znane w Anatolii, a także w Europie Środkowej i Północnej. W klasyfikacji botanicznej na poziomie rodziny Rosaceae czereśnia jest krewną róży, a na poziomie rodzaju jest siostrą śliwki.
W medycynie od dawna stosuje się miazgę wiśniową, jej nasiona, a nawet gumę roślinną, dzięki czemu rozwinęły się pewne tradycje stosowania opartych na niej kompozycji. Jednak od 2007 roku, kiedy przeciwnowotworowe właściwości antocyjanów są aktywnie badane w świecie nauki, wiśnie ponownie stały się przedmiotem zainteresowania medycyny eksperymentalnej.

Czarna porzeczka

Wieloletni krzew z rodziny agrestów, dorastający do 1,5 m wysokości z obniżonymi pędami żółtawoszarymi, brązowawymi pod koniec lata. Liście czarnej porzeczki są naprzemiennie, petiolate, trzy-, pięciopłatkowe, nagie powyżej, poniżej – ze złotymi gruczołami wzdłuż żył, o pachnącym specyficznym zapachu, do 12 cm szerokości.Kwiaty 7-9 mm długości, fioletowe lub różowawe -szara, pięcioczłonowa, zebrana na 5-10 w opadających racemach o długości 3-8 cm.Owocem czarnej porzeczki jest wieloziarnista czarna lub ciemnopurpurowa, okrągła błyszcząca jagoda o średnicy 7-10 mm. Kwitnie maj – czerwiec, owoce dojrzewają w lipcu – sierpniu.

Borówka amerykańska

Wieloletni niewymiarowy krzew z rodzaju Vaccinium z rodziny wrzosowatych, wys. 15-30 cm,
pędy wyprostowane, rozgałęzione, gładkie. Kłącze borówki jest długie, pełzające. Liście eliptyczne, gładkie, jasnozielone, skórzaste, długości 10-30 mm, pokryte rzadkimi włoskami i ząbkowanymi krawędziami. Kwitnie maj-czerwiec. Kwiaty zielonkawo-białe z różowym odcieniem, samotne. Znajdują się na krótkich szypułkach w kątach górnych liści. Borówki są soczyste, czarne, z niebieskawo-szarym nalotem, błyszczące. Miąższ jest ciemnoczerwony, soczysty, miękki, z dużą ilością nasion. Dojrzewa w lipcu-sierpniu. Jagody owocują w drugim lub trzecim roku.

Czeremcha

Duży krzew liściasty lub drzewo z rodziny Rosaceae (Rosaceae), do 10 m wysokości, z gęstą wydłużoną koroną, z matową, pękającą ciemnoszarą korą, na której wyraźnie wyróżnia się duża rdzawobrązowa lub biała soczewica. Wewnętrzna warstwa kory czeremchy jest żółta z charakterystycznym migdałowym zapachem. Młode gałęzie są lekko oliwkowe, krótko owłosione, później wiśniowo-czerwone, nagie; kora od wewnątrz żółta, o ostrym charakterystycznym zapachu. Liście są naprzemienne, krótkowłose, podłużne, eliptyczne, zwężone na obu końcach, ząbkowane wzdłuż krawędzi. Białe kwiaty o silnym zapachu zebrane są w wielokwiatowe opadające grona. Kwitnie w maju, owoce dojrzewają w lipcu – sierpniu. Owoce czeremchy są czarne, błyszczące, kuliste, cierpkie w smaku, mocno cierpki pestkowiec z jednym pestką. Kamień jest okrągły, jajowaty, faliste.

Aronia

Mały krzew lub drzewo o wysokości około 1,5 metra, z liśćmi nieco przypominającymi liście wiśni. Jagody aronii są słodkie, smaczne, lekko cierpkie, szczególnie niedojrzałe. Aronia jest często uprawiana jako roślina ozdobna i owocowa, a także jako roślina lecznicza przez ogrodników amatorów, letników, w wyspecjalizowanych gospodarstwach itp.

Morwa

Drobne, mięsiste owoce 2-3 cm w kształcie pestkowca, soczyste, słodkie i przyjemnie pachnące. Morwa, w zależności od odmiany, może mieć kolor od czerwonego do ciemnofioletowego do prawie czarnego i od białego do różowego. Drzewo morwy owocuje corocznie i jest bardzo obfite. Plon z jednego drzewa może przekraczać 200 kg. Pierwsze owoce dojrzewają w połowie lipca. Główny okres dojrzewania przypada na koniec lipca i początek sierpnia.

Dzika róża

Dzika róża z rodziny Rose jako ważna roślina multiwitaminowa i lecznicza była systematycznie wykorzystywana przez słynnego Awicennę już w okresie narodzin nauk medycznych. W XVI wieku kupcy sprzedawali sobole futra i tkaniny atłasowe jako owoce przeciw zgorzeli tego krzewu. Jednak współcześni naukowcy odkrywają dziś jeszcze cenniejsze właściwości owoców róży, które są w stanie zwalczać najbardziej złożone choroby człowieka.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author