Przydatne właściwości dat

Daty: korzyści i szkody dla organizmu

Daktyle zawierają około 65% węglowodanów, więc bezwarunkowo przodują wśród innych owoców. Jednak naturalne cukry nie szkodzą organizmowi. Ta cecha wynika z zawartości różnych kwasów (ryboflawiny, niacyny itp.), które pomagają organizmowi bez problemu przyswajać węglowodany. Ponadto istnieją 23 rodzaje aminokwasów, których nie ma w innych owocach.

Daktyle wzbogacają organizm w minerały. Obecne są miedź, mangan, magnez, fluor, żelazo i inne pierwiastki śladowe. Owoce zawierają zestaw niezbędnych witamin – A, C, B1, B2, B6.

Aby otrzymać codzienną dawkę miedzi, siarki i magnezu, wystarczy zjeść 10 daktyli.

Daktyle zawierają dużo błonnika pokarmowego i pektyn, które zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka i mają pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Dodatkową zaletą jest całkowity brak cholesterolu. Produkt jest niskokaloryczny, pomimo wysokiej zawartości węglowodanów. Owoce palmy daktylowej mogą zastąpić cukierki i inne wysokokaloryczne słodycze.

W starożytności wierzono, że daktyle są w stanie dać siłę, wielką wytrzymałość i długowieczność. Ponadto poprawia się stan układu odpornościowego. W okresie rekonwalescencji po chorobie owoce pomagają wzmocnić organizm. Zawierają mnóstwo składników odżywczych, dzięki czemu szybko zaspokajają głód. Zaleca się przed wyjazdem zabrać kilkadziesiąt owoców, aby szybko uzupełnić siły w przypadku przemęczenia. Ponadto daty mają korzystny wpływ na zdolności intelektualne.

Daktyle zawierają dużo potasu, magnezu i innych substancji, które mają pozytywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. A dzięki obecności selenu zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób naczyniowych.

Daty szkodzą zdrowiu

Prawie każda choroba organizmu nakłada pewne ograniczenia na codzienną dietę. Nadmierne ilości daktyli nie są polecane nawet osobom całkowicie zdrowym ze względu na wysoką zawartość węglowodanów. W przeciwnym razie dzienna stawka zostanie przekroczona i pojawią się negatywne konsekwencje.

Znany dietetyk Alexander Voinov mówi, że pacjenci z cukrzycą powinni przestać jeść daktyle, ponieważ owoce mają wysoki indeks glikemiczny. Poziom cukru we krwi wzrasta natychmiast po posiłku. Nie należy spożywać dat z nietolerancją fruktozy. Ponieważ organizm nie jest w stanie strawić substancji, pojawiają się bolesne odczucia i wzdęcia.

Owoce często powodują próchnicę ze względu na wysoką zawartość cukru. Należy wypłukać usta po każdym spożyciu owoców. Dzienna norma dla zdrowej osoby to 15 owoców. Produkt jest długo trawiony przez żołądek. Lepiej stosować go rano, aby uniknąć niestrawności lub uczucia ciężkości.

Jak prawidłowo jeść suszone daktyle

  • Nie zaleca się mieszania owoców palmy z cytryną, pomarańczą lub innymi owocami cytrusowymi. W przeciwnym razie rozpocznie się rozstrój żołądka z powodu wysokiej zawartości węglowodanów.
  • Produktu nie trzeba spożywać na noc – jest słabo trawiony przez żołądek.
  • Nie daj się ponieść daktylom – mogą powodować zaburzenia trawienia.
  • Dzienna dieta to 10 suszonych daktyli dla dorosłych i 3 dla dzieci. Przekroczenie określonej kwoty spowoduje zaparcia.

Właściwości lecznicze daktyli

Daty: korzyści i szkody dla organizmu

Rosyjski badacz Miecznikow radził regularnie spożywać daktyle na rozstrój żołądka. Produkt zawiera dużo błonnika, który korzystnie wpływa na stan mikroflory jelitowej. Pektyna otacza błonę śluzową żołądka, dlatego jest szczególnie przydatna w różnych stanach zapalnych. Daty są bardzo korzystne w czasie ciąży, ponieważ wzmacniają ściany macicy. Regularne spożywanie kilku owoców palmowych w celu poprawy produkcji mleka jest również korzystne podczas karmienia piersią.

Daty są często używane w kosmetologii do produkcji kremów, maseczek i innych produktów nakładanych na powierzchnię skóry. Producenci stosują ekstrakt z owoców w celu poprawy kondycji skóry. Dodatkową cechą są właściwości przeciwzapalne. Oznacza to, że stosowanie produktów kosmetycznych opartych na daktyle jest w stanie oprzeć się wysypkom i innym chorobom skóry. Ekstrakt zawiera kwasy i różne związki, które spowalniają starzenie się komórek.

Owoce palmy daktylowej mają wysoką wartość odżywczą. Produkt polecany do stosowania w okresie rekonwalescencji po różnych chorobach, silnym zmęczeniu lub po wysiłku fizycznym.

Dzięki wysokiej zawartości magnezu i selenu zmniejsza się prawdopodobieństwo rozwoju chorób układu krążenia. Daty są bardzo przydatne dla osób starszych.

Daty w gotowaniu

Istnieje wiele przepisów wykorzystujących świeże i suszone owoce. Daktyle są często spożywane z herbatą. Mogą zastąpić cukierki (zwłaszcza przy użyciu dodatkowych składników). Aby przygotować pyszny smakołyk, zaleca się przykrycie każdego dnia czekoladą lub serem. Czasami do sałatek i wypieków dodaje się owoce. Niektórzy producenci oferują klientom różnorodne octy lub alkohole na bazie owoców palmy.

Jak wybrać odpowiednie terminy

Przed zakupem proszę zwrócić uwagę na kolor produktu. Powierzchnia powinna być brązowa, bez osadów i kryształków cukru. Znalezienie śladów cukru wskazuje, że daktyle moczono w syropie. Jeśli skórka jest błyszcząca, oznacza to, że sprzedawca pokrył skórkę specjalną mieszanką tłuszczową. Dlatego raczej trudno będzie samodzielnie ocenić jakość. Nie kupuj daktyli, które są zbyt suche lub pomarszczone. Nie będą dobrze smakować, ponieważ zostały wysuszone.

Przechowuj daty w zamkniętym pojemniku (szklana puszka, butelka itp.). Upewnij się, że produkt nie jest narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Obserwuj warunki temperaturowe – względny chłód. Umieść pokrywkę na pojemniku, ponieważ lepka powierzchnia daktyli z czasem zbiera cząsteczki kurzu. Nie trzymaj produktu na zewnątrz przez długi czas. Owoce dobrze umyj tuż przed jedzeniem.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author