Przycinanie ремонтантной maliny jesienią dla początkujących: schemat, opieka, wideo

Przycina się czy ремонтантную maliny na zimę

Ремонтантных odmian maliny z każdym rokiem coraz więcej i więcej. Szczególnie aktywnie praca hodowlana prowadzona jest w Europie, ponieważ tam klimat dobrze nadaje się do maliny jesiennej okresu dojrzewania.

Jednak i w naszym kraju ремонтантные odmiany uzyskuje się coraz bardziej powszechne. Wiąże się to z wygodą ich uprawy. Naprawdę, ремонтантная malina ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi odmianami. Tak, są następujące:

 • W odróżnieniu od zwykłych odmian jagody na ремонтантной maliny dojrzewają na pędach i pierwszego, i drugiego roku życia. Pierwszy plon z niej można uzyskać już w roku sadzenia sadzonki.
 • Dbać o nią łatwiej, ponieważ nie wymaga schronienie na zimę. Odmiany bardziej odporne na zimno.
 • Ремонтантная maliny mniej zdumiony jak chorobami i szkodnikami. Jest to związane z tym, że cykl rozwoju owadów-szkodników nie pokrywa się w czasie z terminami owocowania krzewów.
 • Plony są znacznie wyższe w porównaniu z konwencjonalnymi odmianami, a owoce większe i bardziej soczyste.
 • Okres owocowania rozciągnięte w czasie, więc dłużej można otrzymywać świeże jagody.
 • Przycinanie ремонтантной malin na zimę jest obowiązkowe procedury, bo to dzięki niej osiąga się wiele wskaźników takich odmian.

  Wszystko o ремонтантной maliny i jej różnic się od zwykłej – wideo w linku poniżej.

  Terminy jesiennej przycinania

  Jagody na ремонтантной maliny nadal dojrzewać aż do przymrozków. Dlatego obcięty jest obcięty późną jesienią, po tym, jak wszystkie pędy отплодоносили, zrzuciły liście i przeszli w stan spoczynku. Zwykle jest to czas przypada na początek lub nawet połowę listopada, a w cieplejszych regionach i później.

  Jeśli coś przeszkodziło zrobić jesienną przycinanie, procedurę można przeprowadzić wczesną wiosną, zanim roślina wejdzie w okres wegetatywny.

  Jak prawidłowo przyciąć ремонтантную maliny jesienią

  Przycinanie ремонтантной maliny jesienią nie jest szczególnie trudne i, w pierwszej kolejności, zależy od tego, według jakiego schematu uprawiany kultura: roczną lub dwuletnią. W pierwszym przypadku odbywa się całkowite wycięcie krzewu, a w drugim – częściowa. Do zabiegu najlepiej skorzystać z ogrodowym nożyce, zwykle jego wysiłki na tyle, aby odciąć ucieczka malin.

  Jeśli występują problemy, można skorzystać z сучкорезом.

  Schemat przycinania ремонтантной maliny jesienią

  Uprawa w dwuletniej schemacie daje większą produktywność poprzez dojrzewania pierwszej fali owoców latem w roku dwa pędach i drugiej fali jesienią na pędach pierwszego roku. W tym przypadku, przycinanie odbywa się według klasycznego schematu, gdy na zimę całkowicie wycina tylko отплодоносившие pędy drugiego roku życia, a pędy pierwszego roku normują.

  Ważne! W przeciwieństwie do lata, ремонтантная maliny tworzy dość mało pędów zastępczych, więc wyciąć głównego podszycie praktycznie nie ma. Raczej odwrotnie, jej brak jest problemem dla hodowli ремонтантных odmian.

  Schemat uprawy ремонтантной maliny z uzyskaniem dwóch zbiorów mocno wyczerpuje roślin, dlatego wielu ogrodników uprawia się ją na jednoroczną schemacie, zbierając plony owoców tylko z pędów – первогодков. Po zbiorze wszystkie отплодоносившие pędy (a właściwie to cały krzak) po prostu wyciąć do podłoża. Tak więc, w sezonie maliny ремонтантная przechodzi wszystkie etapy rozwoju:

 • wzrost;
 • rozgałęzienia;
 • owocowanie.
 • Na schemat przycinanie wpływa i warunki klimatyczne regionu, w którym uprawia się maliny. Żniwa na pędach pierwszego roku życia dojrzewa dość późno, dlatego nie zawsze udaje się zebrać go w pełni. W północnych regionach często przychodzą przymrozki w czasie, gdy na gałązkach malin jeszcze sporo jajników, to znacznie zmniejsza produktywność. Dlatego zbiorów częściowo нормируют, tłumacząc jego część na pędy drugiego roku życia, owocujące w lecie.

  Po zebraniu owoców ich od razu wyciąć, aby roślina nie wydawał dodatkowe siły i maksimum składników odżywczych kierowało na kształtowanie się drugiej fali. Ogólna produktywność przy tym nie zwiększa się, a jedynie dzieli się na dwa etapy oddzielone w czasie.

  Funkcje przycinania ремонтантной maliny jesienią – w wideo w linku poniżej.

  Jak dbać o ремонтантной malinami jesienią po przycięciu

  Pielęgnacja ремонтантной malinami jesienią po przycięciu łatwe. System korzeniowy ремонтантной malin znajduje się bardzo blisko powierzchni. Dlatego w strefie korzeniowej i zazwyczaj nie prowadzą żadnych prac z glebą. Po zakończeniu przycinania trzeba zebrać wszystkie cięte pędy i spalić je.

  Stare liście też jest siedliskiem szkodników, dlatego trzeba ją delikatnie usunąć, i to nie tylko z ziemi, ale i taką, która pozostała na pędach. Do tego jest wygodny w użyciu голицы.

  Pozostawione pędy w pierwszym roku trzeba przyciąć, usuwając отплодоносившие górne części.

  Po tym łodygi mogą być przygnieciony do ziemi i zamknąć укрывным materiałem. Można je również związać się na niską krata lub przekręcać się między sobą.

  Gleby w strefie korzeniowej należy ściółka torfem lub w próchnicę, zwiększa mrozoodporność korzeni. Można użyć do tego celu trociny, drzewną wiórów, słomy. Procedurę należy wykonać, niezależnie od tego, według jakiego schematu jest uprawiany krzew. Jeśli to jednoroczny cykl, nad ciętych pni po prostu насыпается warstwa ściółki.

  Wielu ogrodników ściółki sadzenia malin murawy, to nie tylko izoluje wierzchnią warstwę gleby, ale i zapobiega wydostawaniu się szkodników z ziemi na wiosnę. Można użyć do tego korę drzewną, igły sosnowe.

  Przycinanie i pielęgnacja ремонтантной malinami jesienią bardzo proste. Zwłaszcza, jeśli uprawiać ją na jednoroczną schemacie. Do tego dążą większość ogrodników, высаживающих odmiany tego typu na swojej działce.

  Wnioski

  Przycinanie ремонтантной maliny jesienią – prosty, ale skuteczny zabieg, i wykonać ją pod życie każdego z nich. Aby to zrobić dość łatwo, nawet początkującemu ogrodnikowi, nie są wymagane specjalne wiedzę i specjalne narzędzie. A z zachowaniem terminów jesiennej przycinania i zalecenia dotyczące pielęgnacji, można co roku otrzymywać wspaniałe zbiory soczystych i zdrowych owoców.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author