Pomidory z cebulą na zimę

  • Pomidory z cebulą na zimę

Kroki gotowania:

Pomidory w puszkach zawsze pomagają, jeśli goście niespodziewanie „przyjdą”, wtedy pachnący słoik z pyszną przekąską przydaje się bardziej niż kiedykolwiek.

Dziś proponuję Wam wspaniały przepis na posiekane pomidory z cebulą na zimę. Pomidory te doskonale sprawdzają się jako przystawka na uczcie, a także jako dodatek do każdego dania mięsnego lub ziemniaczanego.

Pomidory kiszone z cebulą, uzyskuje się o lekko pikantnym, słodko-kwaśnym smaku, dobrze zachowują swój kształt, dzięki konserwacji, a jak smaczna jest cebula w takich przetworach, lekko chrupiąca, słodka, o niesamowitym smaku, są natychmiast zjadane przez moją rodzinę, więc zawsze staram się włożyć więcej. Pomidory, do tego przepisu wybieram lekko brązowe, zielone lub czerwone. A ilość marynaty obliczam na podstawie liczby pokrojonych i ułożonych w słoiku pomidorów.

Aby przygotować dwulitrowy słoik takiej przekąski, będziesz potrzebować:

1. Zdejmij łuskę, spłucz i pokrój w niezbyt grube krążki, lub jeśli cebula jest duża, lepiej zrobić półpierścienie. Ja biorę 1-2 cebule na słoik, w zależności od ich wielkości.

Pomidory z cebulą na zimę

2. Duże, gęste pomidory (1,5 kg), dokładnie opłucz, usuń szypułki i pokrój na trzy do czterech kawałków.

Pomidory z cebulą na zimę

3. W wstępnie wysterylizowanych słoikach ułóż pomidory i cebulę warstwami, lekko ubijając i pozwalając warzywom namoczyć się nawzajem w aromatach, dodaj 5 groszków ziela angielskiego i kilka liści laurowych. Przygotuj marynatę, w tym celu wlej do wody 3 łyżki cukru, 2 łyżki soli i 2 łyżki 9% octu (na 1 litr wody), zagotuj.

4. Na dno obszernego rondla połóż kawałek szmatki lub ręcznika i włóż słoiki wypełnione warzywami. Gorącą marynatę wlać do słoików i przykryć wysterylizowanymi pokrywkami. Następnie wlej wodę do rondla, około 2 palców poniżej szyjki puszek i gotuj w ten sposób puszki przez około 15 minut.

Pomidory z cebulą na zimę

Po upływie czasu wyjmij każdy słoik specjalnymi szczypcami, zwiń lub hermetycznie zamknij „pokrywkę euro”, jeśli ją posiadasz. Odwracając słoiki pokrywkami do dołu, umieść je w ciepłym miejscu na jeden dzień, po czym możesz je umieścić w stałym miejscu przechowywania.

Pomidory z cebulą na zimę

Za miesiąc będziesz mógł skosztować pachnącej przekąski. Smacznego!

Notatka:

Również w tym przepisie możesz użyć obranych pomidorów. Aby go usunąć, należy wykonać nacięcie w kształcie krzyża u podstawy pomidora, a następnie zalać pomidora wrzątkiem i natychmiast zanurzyć w zimnej wodzie. Po tej procedurze skórę można łatwo usunąć nożem.

Anna Kowalczyk
Edytor serwisu
Rate author