Paprykę sadzenie i pielęgnacja рассадой

Uprawa sadzonek papryki z nasion

Pytanie, jak wychować dobre sadzonki papryki z nasion, zadaje wiele hodowcy i miłośnicy tego pożytecznego warzywa. Istnieje wiele różnych rodzajów pieprzu i każdy z nich wymaga jego opieki. Uprawy sadzonek papryki z nasion jest dość kłopotliwa sprawa. Papryka bardzo lubi ciepło. Nie można go sadzić nasiona bezpośrednio w otwartej ziemi w ogrodzie.

Nasiona wysiewa się na długo przed rozpoczęciem lata, starannie utrzymywane i przeszczepione w otwartej ziemi już окрепшие rośliny. Proces ten jest dość skomplikowany, ale jeśli dowiedzieć się wszystkich zasad, hodowla sadzonek papryki z nasion będzie посильным i doświadczonym i początkującym огородникам.

Kiedy siać sadzonki

Przed tym, jak wyhodować sadzonki papryki z nasion chcesz wykonać sporo pracy. Miłośnicy właściwie uprawianych warzyw na огородном odcinku już od końca zimy zaczynają przygotowania do siewu nasion. Sprzyjający czas do sadzenia nasion uważa się okres od 20 lutego do 10 marca. Okres dojrzewania owoców różnych gatunków pieprzu różni się i wynosi średnio od 100 do 150 dni od momentu pojawienia się kiełków, a krzewy przeszczepione na zewnątrz około 60 — 80 dni. Dla każdej odmiany pieprzu swoje terminy dojrzewania i można w przybliżeniu obliczyć samodzielnie, kiedy należy rozpocząć wysiew nasion.

Aby wyhodować dobrą sadzonki należy przed siewem trzeba przeprowadzić podstawowe prace wstępne:

 • przygotować nasiona;
 • gotować gleby gleby do sadzenia.
 • Jak przygotować nasiona

  Rosnace bułgarskiego pieprzu zaczyna się od nasion. Nasiona najlepiej kupować u sprawdzonych sprzedawców, w dużych sklepach i od renomowanych producentów. To pozwoli uniknąć zakupu przeterminowanych i zepsutych nasion. Wielu ogrodników samodzielnie zebranych nasion. Trzeba pamiętać, że okres przechowywania nasion wynosi 3 lata.

  Ważne jest, aby wcześniej dowiedzieć się cechy gatunków papryki. Są one dostępne w różnych kolorach, gorzkie czy słodkie, раннеспелые, среднеспелые i позднеспелые. Terminy sadzenia i zasady sadzenia różnią się u różnych odmian.

  Przed sadzeniem nasion najlepiej uporządkować. Za czas przechowywania część nasion stają się ciemne, uszkodzone i пересохшими. Wszystkie takie nasiona trzeba usunąć z nich nic nie będzie rosło. Można sprawdzić jakość nasion za pomocą soli — umieścić nasiona w roztworze soli fizjologicznej.

  Nasiona, które pojawiły się, można wyrzucić, oni nie dadzą kiełkowania. Następnie, wybrane dobre nasiona trzeba przetworzyć. Do tego pasuje марганцовый roztwór, każdy środka grzybobójczego („Maxim”, „Фитоспорин-M”, „Витарос”, „Фундазол” i inne) lub „Appin”. Nasiona składają w woreczek z tkaniny za pomocą gazy i trzymają w jednym z roztworów przez jakiś czas.

  To pozwoli pozbyć się grzyba, nawozić i stymulować wzrost nasion.

  Następnie nasiona trzeba przemyć, można w tym samym марлевом woreczku. Nasiona muszą poleżeć w wilgoci do kiełkowania. Ich położył się na kawałek gazy lub tkaniny, umieszcza się w тарелочку trochę wody i umieścić w przyciemnione miejsce. Należy kontrolować poziom płynu, aby nasiona stale były wilgotne i nie wyschły. Pędy pojawiają się po około 1,5-2 tygodnie.

  Doświadczeni ogrodnicy radzą, aby hartować nasiona, trzymać je w lodówce na 12 godzin. Uważa się, że pieprz po takiej hartowania będzie bardziej wytrzymały i odporny na zmiany temperatur.

  Jak przygotować podłoże

  Jakości почвогрунта mocno wpływa na jakość wzrostu pieprzu. Żyzna gleba sprzyja dobrej sadzonek. Dobrze zastosować gotowe podłoże ze sklepu.

  On już przetworzony od szkodników i chorób, wzbogacony w składniki odżywcze, trzeba tylko dodać piasku i można sadzić nasiona.

  Gleby z ogrodu nie nadaje. Ona ma większą kwasowość, do pieprzu to zbyt ciężka gleba. Doświadczeni ogrodnicy często samodzielnie przygotowują почвогрунт. Wymaga wymieszać humus, torf i piasek w proporcjach 2:2:1 lub 3:3:1. Przydatne będzie nawozić ziemię niewielką ilością popiołu. Taką mieszankę na pewno trzeba będzie zalać wrzącą wodą lub użyć parowiec do ochrony sadzonek przed infekcjami i chwastów.

  A także dobrze będzie dodatkowo dodaj nawóz w samodzielnie przygotowanej mieszanki gleby.

  Wysiew nasion

  Dla kiełkowania nasion papryki każdy hodowca wykorzystuje swoje odpowiednich pojemnikach. Najbardziej popularne są:

 • Pojedyncze kontenery. Wielu ogrodników wolą siać nasiona bezpośrednio w pojedynczych doniczkach lub kubki, aby uniknąć procesu pikowania sadzonek;
 • Murawa tabletki. Dużą popularność zyskują torfowe tabletki. Ich разлаживают w szufladzie, zalać wodą. Po pęcznienia przelewa się nadmiar wilgoci i разлаживают nasiona na tabletki, a następnie posypane gruntów. Po kiełkowania drugiego liścia, tabletki z ростком przenoszą w osobnym garnku. I posypane gruntem;
 • Drewniane lub plastikowe szuflady;
 • Pudełka itp.
 • Większość ogrodników wolą nieprzezroczyste pojemniki, ponieważ światło słoneczne wpływa negatywnie na korzenie roślin. Ważne jest, aby w każdej z tych pojemników zorganizować system odprowadzania wody. Na dnie opakowania jest wymagane ułożenie warstwy z piasku i kamyków i zrobić dziurki na spodzie. To przyczynia się do tego, aby na dnie nie zbierał się płyn, a korzenie nie gniją.

  Przed rozpoczęciem siewu почвогрунт trzeba jeszcze raz rzucić ciepłym roztworem nadmanganianu potasu. Można zrobić бороздочки i ułożyć nasiona na szerokości 2 cm od siebie lub zrobić na jednej studni dla każdego nasiona na tej samej odległości.

  Bardziej ciasno doprowadzi do tego, że sadzonka będzie siedzieć zbyt mocno do siebie i się wydłużać z powodu braku światła. Nasiona ułożone starannie, проклюнувшиеся pędy są bardzo cienkie i delikatne, łatwo je uszkodzić. Określonymi nasiona należy przykryć ziemią i lekko spłaszczyć. Jeśli w jednej pojemności posadzone 2 lub więcej odmian nasion, lepiej podpisać, gdzie jakiś odmiana osadzony.

  Dla wyrastające pędy trzeba utrzymać komfortową wilgoć i ciepło. Dobrze przykryć naczynie folią lub szkłem i zapewnić ciepłe powietrze. Chcesz zachować gleby wilgotne, nie zapomnij podlewać ziemię. Podlewać należy wodą ciepłą, w odległości nie mniej niż jeden dzień. Ale i переувлажнять gleby nie warto, to przyczynia się do загниванию nasion. Papryka bardzo lubi wilgotne powietrze. Okresowo należy spryskać sadzonki z rozpylacza.

  Pierwsze pędy pojawiają się w przybliżeniu na 10 dni po siewie. Jeśli do tego nie doszło nawet po 2 tygodniach, to znaczy, że nasiona zostały uszkodzone. Kiedy już pojawiły się pierwsze kiełki można usunąć folię lub szkło i umieścić skrzynkę bliżej okna. Dobrze nadaje się okna słoneczne lub lampy światła dziennego.

  Przy silnym nachyleniu kiełków do światła, należy obracać pojemności w celu równomiernego oświetlenia i uniknąć wyciągania poszczególnych kiełków. Okres oświetleniu pędy powinien wynosić 14 — 18 godzin na dobę. Pielęgnacja рассадой pieprzu w tym okresie jest bardzo ważne. Światło i wilgoć w optymalnej ilości najważniejsze warunki do wzrostu.

  Zasady pikowania

  Пикировка jest potrzebny do tego, aby już подросшая kiełki pieprzu nie zamykały siebie światło i nie przeszkadzały rosnąć. Zacząć spadać w dół sadzonki należy po pojawieniu się u kiełków dwóch prawdziwych liści. Ten moment nadchodzi orientacyjnie przez miesiąc po posadzeniu nasion.

  Przed przystąpieniem do pikowania musi dokładnie zwilżyć podłoże w pojemniku z рассадой. To pozwoli łatwo oddzielić sadzonki od siebie. Dla рассаживания poszczególnych перчиков podejdą małych doniczkach w 100-150 ml. W takich pojemnikach sadzonki szybciej dostosowuje się, będzie wystarczająco dużo pokarmu i nie закиснут korzenie. Albo można usiąść w skrzyniach, w dużej odległości, aby dorastając sadzonek miał wystarczająco dużo miejsca do wzrostu.

  System korzeniowy jest bardzo wrażliwa na różnych ruchów. Najpierw zaleca się usuwać ziemię z kilkoma kiełkami, a następnie na stole delikatnie dzielić się nimi. Poszczególne pędy delikatnie usuwają i podróżują w osobnym garnku. Trzeba uważać, jak znajdzie się sport. On nie musi przechodzić w górę. Jeśli korzenie są zbyt długie, można je trochę skrócić, przecięciu nożyczkami. Dobrze robią takiej głębokości, aby łodygi pogłębił jak najwięcej, prawie do liści.

  Sadzonki pokryte ziemią, trochę ubity i dokładnie nawilżyć. Po podlewania ziemia może mocno się tu zamieszkać, trzeba wlać jeszcze.

  W pierwszym okresie po pikowania ważne jest, aby chronić sadzonki przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, trochę затеняя okno, trzeba kontrolować temperaturę gleby. Wymagana temperatura nie jest niższa niż 15 C, bardziej fajne gleby powstrzyma wzrost.

  Пикированные kiełki rosną powoli, potrzebują czasu na adaptację do nowej glebie. Wielu ogrodników starają się unikać tego i początkowo posadzone nasiona papryki w osobnych doniczkach i już, następnie przenosimy je w otwartym terenie. Sadzonki, посаженную w duże skrzynie, musi runąć w dół. Inaczej kiełki mocno ciągnąć z powodu braku światła.

  Zasady nawożenia i hartowania

  Po pikowania pełna pielęgnacja рассадой pieprzu składa się w podlewania i utrzymania optymalnych warunków oświetlenia i wilgotności. Aby prawidłowo rosnąć sadzonki papryki, a ona była na tyle silna, mocna, trzeba ją karmić w procesie wzrostu. Nawet dobrze przygotowana gleba nie jest w stanie dać sadzonek wszystkie niezbędne substancje mineralne na cały okres wzrostu. Do czasu sadzenia sadzonek na zewnątrz powietrze wymagane do przeprowadzenia nawozów przynajmniej 3 razy.

 • Pierwsze karmienie odbywa się po kiełkowania u sadzonek drugiego prawdziwego liścia;
 • druga – dwa tygodnie po pierwszej;
 • trzecia – przez dwa tygodnie po drugim.
 • Nawożenie jest używany tylko w postaci płynnej. Wielu korzystają z gotowymi nawozami – „Фертика Apartament”, „Агрикола”, „Растворин”, „Duży”. Przed użyciem należy koniecznie zapoznać się z instrukcją obsługi i przestrzegać jej zaleceń.

   

  Roztwór do dokarmiania można gotować samemu. Na standardowe wiadro wody potrzebował: 30 g superfosfatu, 10 g mocznika i siarczanu potasu. Jednym litrem tego nawozu można taktować 10 — 12 sadzonek krzewów.

  Po przetworzeniu roślin, nawozów należy spłukać czystą wodą. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko oparzeń korzeni rośliny. Ważne jest, aby pamiętać, aby nawóz nie dostanie się na liście sadzonek. Listki są bardzo wrażliwe na różne pierwiastki śladowe.

  Za około 2 tygodnie przed przesadzania sadzonek w otwarty grunt należy przeprowadzić hartowanie roślin. Odbywa się to za pomocą otwartego okna lub wynieść sadzonki na balkon. Ważne jest, aby pierwsze dni osłaniać przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i silnych przeciągów. Z każdym dniem czas przebywania na świeżym powietrzu trzeba powiększać i po kilku dniach już nie można osłaniać rośliny.

  Nawożenie daje dodatkowe substancje do dobrego odżywiania roślin i przyspiesza ich wzrost. Hartowanie pomoże przyzwyczaić się do świeżym powietrzu i szybciej przystosować się po wylądowaniu w otwartej ziemi. Te sposoby poprawy wzrostu sadzonek nie musisz korzystać, ale pozwolą rozwijać silne sadzonki i w końcu zebrać obfite żniwo.

  Jak i kiedy sadzić w otwartym terenie

  Być przeszczepione na zewnątrz sadzonki papryki jest dozwolone tylko pod warunkiem, gdy średnia temperatura nie spada poniżej 15 C. W niższej temperaturze sadzonki mogą zamarznąć. Do sadzenia dobrze jest wybrać ciepły dzień bez wiatru.

  Przed sadzeniem chcesz przygotować grunt. Pieprz lubi luźne ziemię. Dlatego należy ją przekopać i w razie potrzeby разрыхлить za pomocą kompostu lub torfu.

  Krzewy pieprzu wolą przestrzeń, dlatego należy zrobić otworu w odległości pół metra od siebie, między rzędami należy również zachować odległość co najmniej 60 cm

  W dołka najlepiej posypać nawóz zawiera potas, azot i fosfor. Sadzonki należy wyjąć z opakowania i delikatnie, żeby nikogo z ziemią nie rozsypał się w kawałki. Taki przeszczep pozwoli roślinie szybko dostosować się do nowej ziemi i zmiany warunków otoczenia. Z góry dołka posypane ziemią i obficie podlać wodą. Po podlewania ziemia trochę opadnie i należy wlać jeszcze gruntu.

  W razie potrzeby krzewy związać, aby nie spadały na ziemię i się nie zepsuł łodygi. W przypadku spadku nocnych temperatur należy przykrywać sadzonki materiałem ochronnym.

  Sadząc kilka odmian papryki należy zostawiać większe odległości między nimi, aby uniknąć cross-zapylania. Przy uprawie papryki w to samo miejsce kilka lat z rzędu wyczerpuje glebę, dlatego należy co dwa lata zmieniać miejsce lądowania.

  Jeśli wszystkie wskazówki o tym, jak prawidłowo rosnąć sadzonki papryki, są spełnione, to bardzo szybko krzewy pieprzu приспособятся do nowych warunków i zaczną owocować. Po transplantacji sadzonek papryki na zewnątrz podstawowa opieka рассадой pieprzu jest w dobrym nawilżeniu, pozbycie się szkodników i zbieraniu owoców. Przy dobrej pielęgnacji krzewów pieprzu będą owocować aż do późnej jesieni.

  Wnioski

  Aby wyhodować sadzonki bułgarskiego papryki z nasion, należy unikać następujących problemów:

 • Nie przegap traktowanie почвогрунта i hartowanie nasion. To zajmuje więcej czasu, ale efekt tych działań przyniesie tylko korzyści dla wzrostu sadzonek.
 • Jeśli zdecydujesz się zrobić podkład samodzielnie, to należy to robić poprawnie. Nie można brać ziemię z działce, gdzie rosły inne warzywa i kwiaty. Próchnica może być używany tylko przez 3 — 4 lata.
 • Złe oświetlenie sadzonek. Od braku światła łodygi перчика prędkość i rozwijają się nierównomiernie.
 • Переросшая sadzonki. Wysiew nasion odbywa się na podstawie liczenia przybliżoną datę transplantacji sadzonek. Uprawiany przez długi czas w zamkniętych warunkach pieprz dłużej adaptuje się i mocniej reaguje na zmianę otoczenia.
 • Nadmiar lub niedobór wilgoci. Pierwsze przyczynia się gnicie korzeni, drugie do wysychanie roślin. W rezultacie w obu przypadkach roślina zginie.
 • Zaburzenia korzeni w trakcie pikowania. Tego uniknąć pozwoli wysiew nasion w pojedynczych doniczkach lub korzystanie torfowych tabletek.
 • Nieprawidłowe gromadzenie lub naruszenie warunków przechowywania zebranych samodzielnie nasion powodują, że nasiona nie wzejdą.
 • Przy pierwszym pojawieniu się szkodników należy natychmiast rozpocząć przetwarzanie sadzonek. Do tego istnieje wiele różnych leków.
 • Nie unikać dokarmiania, ale i nie перебарщивать z nią.
 • Istnieje wiele informacji i porad o tym, jak rozwijać dobre sadzonki bułgarskiego papryki z nasion i uzyskać przy tym bogate zbiory:

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author