Nie wyrzucaj skórki cytrynowej, damy ci 5 dobrych powodów, żeby nie wyrzucać.

Nie wyrzucaj skórki cytrynowej, damy ci 5 dobrych powodów, żeby nie wyrzucać.

Jeśli, jak większość ludzi, wyrzucasz skórkę z cytryny zaraz po jej wyciśnięciu, to wiesz, że popełniasz wielki błąd. Jak się używa cytryny po jej wypiciu?

Istnieje wiele sposobów wykorzystania skórki z cytryny, ale co najważniejsze, jest ona znacznie bogatsza w witaminę C niż wyciśnięty sok. Wystarczy porównać 100g soku i 100g skórki z cytryny: druga to trzy razy więcej witaminy C, półtora razy więcej potasu i 22 razy więcej wapnia!

Oczywiście, zanim użyjesz skórki cytrynowej, powinieneś upewnić się, że jest ona pochodzenia organicznego i że w jej uprawie nie użyto żadnych pestycydów. Ale jeśli nie ma takiej pewności (co jest najbardziej prawdopodobne), można znaleźć inną aplikację. Oto pięć sposobów na użycie skórki cytrynowej.

1. Dekoracja ciasta.
Nasze mamy i babcie stosowały tę metodę. Skórka powinna być starta i ułożona jako ornament. Smakuje tak samo dobrze, jak wygląda.

2. Usuwanie kamienia wapiennego.
Wlej wodę do naczynia, z którego chcesz usunąć nagromadzony kamień wapienny i dodaj skórkę cytryny. Gotować przez 15-20 minut na wolnym ogniu. Potem naczynia będą czyste, a cały dom wypełni się przyjemnym zapachem cytryny.

3. Homemade odświeżacz
Jeśli chcesz wydobyć ten smak, gotuj skórkę z cytryny na wolnym ogniu przez 15-30 minut. Jeśli chcesz, możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego lub przypraw, takich jak anyż czy cynamon. W domu będzie fantastyczny zapach, a zabieg ten może być powtarzany kilka razy w ciągu dnia.

4 Czyszczenie deski do krojenia
Wymieszać łyżeczkę sody oczyszczonej z odrobiną wody lub soku z cytryny i nałożyć powstałą mieszankę na deskę, a następnie natrzeć dobrą skórką z cytryny. Inne powierzchnie drewniane mogą być czyszczone w ten sam sposób.

5. Spray dezynfekujący
Do miski z pokrywką wlać 2 szklanki wody destylowanej, dodać skórkę cytryny i 10 kropli olejku eterycznego o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym (drzewo herbaciane lub lawenda). Przykryć miskę i pozostawić ją na kilka godzin (może na noc), następnie odcedzić mieszankę i wlać do opryskiwacza. Można używać sprayu do wszystkich powierzchni roboczych. Jest on w 100% naturalny i bezpieczny dla dzieci.