Nie kwitną powojniki: przyczyny, co robić

Cechy pielęgnacji клематисом

Wielu hodowców twierdzi, że powojniki należy do nastrojowe i dekoracyjne kultur. Ale to kontrowersyjne stwierdzenie. Przy dobrej opiece bujna zieleń i obfite kwitnienie roślin zabezpieczone.

Wymagania, które stawia dekoracyjne kultura do warunków uprawy.

 • Obfite podlewanie, zwłaszcza na początkowych etapach wzrostu. Dla 3-letniego rośliny to 2-3 wiadra w tygodniu. Jeśli lato jest wilgotne, podlewania skracają. Wilgoć utrzymuje się w glebie podczas spulchniania i мульчировании (jako ściółka nadają się torf, humus, trocin, mchu).
 • Czas kwitnienia regulują za pomocą przycinania. Podczas skracania silnych pędów kwiaty na młodych gałęziach tworzą się później, co gwarantuje długotrwałe kwitnienie. Na młodych pędach, na razie idzie aktywny wzrost systemu korzeniowego, kwiaty są lepiej wybrać. To daje możliwość rozwoju naziemnej części.
 • Ważne są terminowe karmienia. W okresie wiosennym wnoszą mocznik lub dziewanny. Następnie używają popiół: wlać szklankę pod roślinę, poluzować i obficie podlewać. Dobrze wpływają na rozwój kompleksowe nawożenie mineralne. Wykorzystuje się je kilka razy na sezon.
 • Winorośli potrzebuje wsparcia, wykonane samodzielnie lub kupiona w gotowej postaci. Łuki, kraty, pergole — idealne dla клематисов. W pierwszych latach roślina trzeba związać ręcznie, kierując wzrost pędów. W przyszłości kwiat samodzielnie trzyma za wsparcie, tworząc zielony kaskada.
 • Powojniki zimuje w zakresie temperatur do minus 6. Niższe wskaźniki nie toleruje (wyjątki — oryginalne odmiany). Zazwyczaj cięte pnącze na wysokości do jednego metra, zwinięte, pokrycie trocinami, iglastymi gałęziami, рубероидом. Wiosną roślina odbudowuje się bardzo powoli, ale jest to cecha fizjologii kwiatowej kultury.
 • Ważne! Po posadzeniu pierwsze 2 lata obserwuje się nieznaczny wzrost lądowej części, co wiąże się z rozwojem systemu korzeniowego. W przyszłości powojniki rozwija się szybko dorastają za sezon od 2 do 4 m.

  Przyczyny, dlaczego nie kwitną powojniki

  U współczesnych odmian клематиса istnieje cecha: kwiaty pojawiają się tylko na pędach z zeszłego roku. Dlatego najważniejszym punktem jest zachowanie pnącza zimą i przycinanie końcówek wiosną. Jest to podstawowy, ale nie jedyny moment, dlaczego powojniki odmawia kwitnienia.

  Istnieją inne powody, dla których powojniki nie kwitnie. Mają znaczenie:

 • odmiana wybranej winorośli;
 • odpowiednie miejsce do lądowania;
 • przestrzeganie podstawowych czynności pielęgnacyjnych.
 • Ważne jest, aby prawidłowo dobrać odmiana клематиса na podstawie danej strefy klimatycznej. Jeśli pnącze jesienią przyciąć “na pniu”, to ona rośnie samodzielnie i kwitnie obficie na pędach pierwszego roku. Przy zachowaniu rośliny i schronienia na zimę w pełni kwitnienia zależy od hodowcy. Jeśli można zapisać zeszłoroczne pędy, to efekt dekoracyjny gałęzi zapewniona.

  Wskazówka! Istnieją odmiany клематисов, gdzie formowanie kwiatów idzie na pędach ubiegłego i obecnego roku. Jest to najbardziej korzystne, który trzeba wziąć “na warsztat” początkującym kwiat plantatorów.

  Niewłaściwa pielęgnacja

  Na kwitnienie wpływa na skład gleby. Nadaje się luźne, plenna, neutralny grunt. Przed sadzeniem krętych kultury działka wykopane, wnoszą wapno (w razie potrzeby), humus, torf. Jeśli grunt nie różni się płodności, to dodatkowo dodają składniki mineralne dla szybkiego kwitnienia.

  Miejsce lądowania odgrywa ważną rolę w dekoracji pnącza. Przeciągi i заветренные miejsca źle wpływają na rozwój roślin. Ważne jest odpowiednie oświetlenie: rano i wieczorem na liście musi padać światło, a w południe pożądane lekki półcień. Клематису do wzrostu potrzebują “przestrzeni osobistej”, aby inne pnącza nie затеняли i dawały pole do popisu dla rozwoju rośliny.

  Dekoracyjne kultura nie kwitnie, jeśli przycinanie przeprowadzona prawidłowo. Po usunięciu znacznej części zeszłorocznych gałęzi kwiaty tworzą się rzadko, są one drobne. Zakładka pąków dzieje się powoli. Zwykle przycina się tylko końce gałęzi lub połamane, nieprawidłowo rosnące pędy winorośli. Zasady zależą od odmiany клематиса.

  Niedobór składników odżywczych

  Clematisy odnoszą się do многолетникам. Z czasem składników odżywczych w glebie staje się niewystarczające.

  Corocznie karmienie roślin niezbędne do kwitnienia składników, należy wziąć pod uwagę kilka zasad.

 • Wiosną wnoszą azot, niezbędny do budowania zielonej masy pnącza. Roślina szybciej idzie do wzrostu, wzmacnia i przygotowuje się do kwitnienia.
 • Gdy idzie zakładka pąków, bez nawozów fosforowych się nie obejdzie. Stymulują zmysłowa i długie kwitnienie, dla których uprawiane są clematisy.
 • Gdy kwitnienie kończy, powojniki, karmione złożonymi lub nawozami organicznymi, przygotowując ich do sezonu zimowego.
 • Jeśli karmienie przeprowadzone w terminie i w całości, a liana nie kwitnie, to, być może, potrzebne jest przeszczep, ponieważ ona rośnie długo w jednym miejscu. Podczas starzenia krzewu kwiaty są małe i rzadkie, a liana traci efekt dekoracyjny.

  Ważne! Powojniki nie chce kwitnąć z dużą ilością chwastów wokół, jeśli masz w pobliżu dużej ilości innych roślin ozdobnych, w przypadku braku rozluźnienia i wyrzutem, gdy gleba szybko traci wilgoć.

  Choroby i szkodniki

  Powojniki nieodporne na inwazji szkodników oraz porażenie chorobami. To jest jeszcze jednym czynnikiem, dlaczego liana nie kwitnie. Przyczynami pojawienia się szkodników mogą być niewłaściwa pielęgnacja, warunki pogodowe, niewystarczającą uwagę roślin.

  Jednym z działań profilaktycznych jest traktowanie клематиса roztworem siarczanu miedzi (korzeniowej i podlewanie). Procedura odbywa się nie częściej niż raz w tygodniu. Podczas sadzenia gleby wskazane jest taktować 0,1% roztworem фундазола. Następnie powtórzyć po 2-3 tygodniach. To jeszcze jeden sposób, aby zapobiec choroby winorośli i poprawić kwitnienie.

  Jeśli kwiaciarnia pasjonatem клематисами i znajdują się na działce kilka różnych egzemplarzy, musi się dobrze orientować się w objawach pojawienia się na roślinach szkodniki lub choroby, okresowo przegląda je i przesuwając odpowiednie traktowanie. Jeśli się tego nie robić, liana nie kwitnie.

  Co zrobić, jeśli nie kwitną powojniki

  Kwitnienie rozpoczyna się na 3. roku, kiedy tworzy system korzeniowy i zaczyna się aktywny wzrost gałęzi. Od tego momentu roślinę trzeba poświęcić dużo czasu, aby zapewnić jego efekt dekoracyjny.

  Nawożenie

  Nawozy są wprowadzane sadząc sadzonki клематиса i w trakcie jego późniejszego wzrostu. W pit należy wpłacić znaczną ilość próchnicy. W kolejnym pod krzak dodają organiczne i nawozy mineralne, których stężenie zależy od fazy wegetacji.

  Clematisy nie należą do miłośników nieorganicznych związków, dlatego ich wnoszą w małych ilościach w miarę potrzeby. Pomorski kultura czuły na nawożenia dolistnego. Liście spryskane микроудобрениями lub szczególnymi elementami zasilania w przypadku ich braku. Przez pień proces wchłaniania składników odżywczych idzie znacznie szybciej.

  Stymulatory kwitnienia

  Do stymulanty centralnego kwitnienia są hormony roślinne, które są potrzebne w микродозах. Pomagają one:

 • usunąć stan spoczynku, jeśli roślina długo nie kwitnie;
 • wzmocnić układ odpornościowy osłabiony egzemplarzy;
 • przyspieszyć tworzenie pąków kwiatowych.
 • Używki stosuje się 2 tygodnie przed kwitnieniem i w okresie tworzenia się pąków kwiatowych. Zazwyczaj używki produkują w postaci płynnej, hodowane według instrukcji i podlewać pod korzeń lub rozpylany na arkuszu. Najczęściej stosowane preparaty to “Jajnik” i “Pączek”.

  Wskazówka! Niepożądane mieszać używki i nawozy. Mogą one wzajemnie się uzupełniać się nawzajem lub być antagonistów, dlatego nie warto eksperymentować.

  Przycinanie

  Sam zabieg nie powoduje problemów: nożyce wyciąć wybrane do zniszczenia gałęzie. Ale problem polega na tym, kiedy i jakie gałęzie trzeba sprzątać.

  Według sposobu przycinania rozróżnia się trzy rodzaje клематисов:

 • 1 grupa – gatunkowy grupa Атрагене (Княжики), która nie wymaga regularnego przycinania. Rośliny należy sanitarne dziesiątkowanie i odmładzające cięcie na 5-6 roku życia;
 • 2 grupa – duży hybrydy Патенс, Floryda, Ланугиноза. Kwitnienie u nich dzieje się na zeszłorocznych pędach, dlatego ważne jest, aby zachować plagą w zimie. Jesienią spędzają przycinanie do 1,5 m 10-12 silnych pędów zwinięty w pierścień, umieszczony na ziemię i schronienie;
 • 3 grupa składa się z pięciu nowoczesnych odmian: Витицелла, Жакмана, Тексенсис i innych. Ich przycina się na wysokości 10-15 cm lub do podłoża. Na następny rok krzew rośnie, a kwiaty tworzą się na nowych gałązkach.
 • Przeszczep

  Krzew клематиса jest w stanie rosnąć w jednym miejscu do 50 lat. Przez tak długi okres traci dekoracyjne, nie kwitną i wymaga przeszczepu. Procedura odbywa się wiosną lub jesienią, oddzielając 2-3 łodygi z działką systemu korzeniowego.

  Delenki posadzone w świeżej ziemi, z zachowaniem wymogów lądowania. Odpowiednie miejsce wybierają się w góry. Liana boleśnie odnosi się do takiej procedury, przeżywa poważny stres. Ale roślina jest wystarczająco skuteczne, aby stopniowo aklimatyzować się w nowym miejscu i udać się w wzrost. Na trzecim roku młodzi clematisy gotowe do kwitnienia.

  Środki zapobiegawcze

  Dla profilaktyki przed chorobami i wysuszeniu obejmują cały kompleks pielęgnacji roślin. Jest on skierowany na zdrowy wygląd i obfite kwitnienie клематисов. Do działań należą:

 • podlewania, spulchniania, rozdrabnianie;
 • wprowadzenie nawożenia w terminie i w wymaganej koncentracji;
 • pasowanie na słonecznym, osłoniętym od wiatrów miejscu;
 • terminowe i poprawne przycinanie na podstawie określonego gatunku;
 • profilaktyczny traktowanie przed szkodnikami i chorobami;
 • przeszczep, jeśli miejsce nieodpowiednie dla клематиса lub winorośli znajduje się “w podeszłym wieku”;
 • korzystanie z używek kwitnienia, które znacznie zwiększają efekt dekoracyjny.
 • Wnioski

  Przy zachowaniu środków zapobiegawczych, odpowiedniej pielęgnacji urody клематисов nie pozostawi obojętnym innych. Przy tym liana zachwyci swoich gospodarzy każdego roku, zdobiące ogród swoim przepięknym widokiem. Przy tym pytanie, dlaczego nie kwitną powojniki, pozostanie retoryczne, czy nie powstanie w ogóle.