Nasiona lnu na zapalenie żołądka

Nasiona lnu na zapalenie żołądka

Zapalenie żołądka to typowa choroba żołądka w każdej grupie wiekowej, nawet w wieku szkolnym. Zapalenie żołądka w postaci przewlekłej niesie ze sobą niebezpieczeństwo zwyrodnienia na wrzód, a nawet raka. Tradycyjna terapia lekowa wymaga stosowania leków chemicznych, które nie zawsze są nieszkodliwe dla innych narządów i układów organizmu. Jednym z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na pozbycie się zapalenia żołądka było stosowanie nasion lnu w różnych formach.

Odwary i napary

Do przygotowania wywarów i naparów z nasion lnu potrzebne są tylko dwa składniki – woda i nasiona. Istnieje kilka sposobów parzenia roztworów leczniczych do leczenia chorób żołądka:

  1. Opłucz 1 łyżeczkę nasion i zaparz 0,5 szklanki wrzącej wody. Owiń pojemnik miękką szmatką i nalegaj na godzinę. Weź pół godziny przed posiłkiem, popijając dużą ilością wody. Każdorazowo przed użyciem należy przygotować świeży napar. Zalecana częstotliwość to 3 razy dziennie.
  2. Łyżkę nasion zalać szklanką zimnej wody i gotować na małym ogniu przez godzinę. Pod koniec gotowania przykryj patelnię pokrywką i nalegaj. Pij ciepły wywar, codziennie rano na pusty żołądek.
  3. 2 łyżki produktu wlewa się do 0,5 litra wrzącej wody i pozostawia na noc. Przygotowaną kompozycję wypija się przed posiłkami przez następny dzień w trzech dawkach podzielonych.

Lecznicze właściwości wywarów i naparów na nasionach wynikają z działania śluzu wydzielanego przez len na ścianki żołądka. Gęsty płyn otacza stan zapalny ścian narządu i zapobiega korozji wewnętrznej powłoki przez kwas. Żaden z preparatów nie musi być filtrowany przed użyciem, ale spożywany bezpośrednio z pełnymi ziarnami.

Kwaśny

Do przygotowania lepkiej galaretki konieczne jest użycie zmiażdżonych nasion. Aby to zrobić, są one szybko myte pod bieżącą wodą i mielone w młynku do kawy bezpośrednio przed zaparzeniem. Kisele przygotowuje się w prosty sposób:

  • 100 g świeżej mąki rozcieńcza się 0,2 litra zimnej wody i ostrożnie wlewa do rondla z 1 litrem wrzącej wody. Gotuj około 5 minut i przykryj pokrywką. Pij codziennie 100 ml przed posiłkami. W razie potrzeby napój jest filtrowany przed wypiciem i dosładzany minimalną ilością naturalnego miodu pszczelego.
  • 100 g pokruszonego siemienia lnianego rozcieńcza się szklanką wody i wlewa do rondla ze świeżo przygotowanym kompotem z owoców i jagód. Pij między posiłkami przez cały dzień.

Miłośnicy fermentowanych produktów mlecznych mogą na ich bazie przygotować leczniczą galaretkę z siemienia lnianego. Aby to zrobić, zalej 1 łyżkę zmielonych nasion szklanką kefiru lub jogurtu naturalnego i pozostaw na pół godziny do spęcznienia.

Przewaga kisiel nad wywarami polega na tym, że główny składnik jest drobno rozdrobniony, co przyczynia się do całkowitego wchłonięcia przez organizm wszystkich przydatnych substancji.

Owsianka z siemienia lnianego

Dla tych, którzy psychicznie nie są w stanie pić lepkich wywarów, alternatywą będzie owsianka z siemienia lnianego. Dobrze działa również na błonę śluzową żołądka i szybko leczy miejsca nadżerki. 3-5 łyżek takiego dania na śniadanie uchroni pacjenta przed wieloma problemami i doskonale rozrzedzi zwykłą dietę zdrowej osoby.

Owsianka jest przygotowywana na dwa różne sposoby:

  1. 2 łyżki nasion parzy się z 1 szklanką wrzącej wody lub mleka. Po 20-30 minutach spęcznioną kompozycję rozdrabnia się blenderem zanurzeniowym i zjada.
  2. Wlej 1 szklankę wody lub mleka do rondla i zagotuj. Do miski wsyp 0,5 szklanki mąki lnianej, stopniowo mieszając i gotuj przez 5-7 minut na bardzo małym ogniu. Gotowa owsianka o gęstości powinna przypominać domową śmietanę.

Nasiona lnu mają przyjemny orzechowy smak i są przyjemne w jedzeniu. Zmiażdżone nasiona wzbogacają gotowe kaszki zbożowe – płatki owsiane, pszenne.

Olej lniany

Jeśli rano nie ma czasu na przygotowanie świeżych bulionów lub płatków zbożowych, możesz wziąć olej lniany. 1 łyżka deserowa na pusty żołądek wspaniale łagodzi podrażnione ściany żołądka i stopniowo goi drobne rany i nadżerki. Lepiej jest rozpuścić olej w ustach przez około 2-3 minuty przed połknięciem, aby organizm lepiej się wchłaniał.

Gotowy olej sprzedawany jest w każdej aptece lub sklepie spożywczym. Aby mieć większą pewność co do jakości produktu, możesz sam go ugotować za pomocą dwóch dobrze znanych metod:

  1. Gorąca opcja. 100 g nasion wlewa się do 100 g zimnej wody i pozostawia do spęcznienia. Galaretka lniana wlewa się do rondla i gotuje pod zamkniętą pokrywką przez około godzinę. Stopniowo na powierzchni zbiera się gotowy olej, który wlewa się do osobnej miski.
  2. Opcja na zimno. Mąkę lnianą zwija się w lniany woreczek i poddaje uciskowi. Ta metoda jest bardzo czasochłonna i kosztowna, ale w rezultacie otrzymujemy bardzo wartościową oliwę z pierwszego tłoczenia.

Len jest bez wątpienia bardzo użytecznym produktem żywienia terapeutycznego i profilaktycznego. Praktycznie nie ma przeciwwskazań i dobrze wpływa na cały organizm. Niemniej jednak przed leczeniem pacjenci powinni odwiedzić placówkę medyczną i przejść wstępne badanie.

Materiały na stronie służą wyłącznie celom informacyjnym i nie mogą być wykorzystywane jako bezpośredni przewodnik po działaniach bez obowiązkowej konsultacji z lekarzem.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author