Kukurydza: do jakiej rodziny należy, skąd przywieźli, opis rośliny

Kukurydza: to warzywo lub злак

Chociaż kukurydza jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na Ziemi, upraw rolnych, wiele strat z określeniem tego, do jakiej rodziny należy. W codziennym widoku owoce, które są wykorzystywane do przygotowywania dań głównych, są uważane za warzywa. Niektórzy zaliczają je do owoców, ponieważ z powodu słodyczy smaku młode kolby używają jako smakołyki lub używają do przygotowywania deserów. Wielu słusznie twierdzą, że kukurydza jest uprawiana dla jadalnych ziaren, dlatego ona jest zbożowych, roślin.

Do jakiej rodziny należy kukurydza

Zamieszanie w definicji zbioru kukurydzy powstała z powodu tego, że jej ziarna, w przeciwieństwie do ziaren innych zbóż, mięsiste i soczyste. Jednak w swoim botanicznego cech kukurydza – злак, jej kolbę wykształcony jadalne ziarna, a nie owocami z włóknami, dlatego naukowcy jednoznacznie zalicza się ją do rodziny zbóż.

Opis rośliny kukurydzy

Kukurydza – roczny mało wymagająca roślina, uprawiana zarówno na skalę przemysłową, jak i w prywatnych przydomowych gospodarstwach. Ona dotyczy kultur, nie znosi przymrozków, ale jest odporna na małym понижениям temperatur i wiatrów.

Kultura potrzebuje dużej ilości promieni słonecznych i źle znosi suszę. Dzięki nowoczesnym osiągnięciom hodowli pojawiły się odmiany, które mogą dawać obfite plony, przy zachowaniu odpowiedniej techniki rolniczej w dość surowych warunkach klimatycznych.

Kukurydza preferuje żyzne neutralne wodo – i o luźne substraty.

Uwaga! Dobre plony roślin pokazuje podczas lądowania na obszarach, gdzie do tej rósł ziemniaki.

Kiełkowanie nasion trwa zazwyczaj około 10 dni, a okres od siewu do zbiorów trwa w zależności od odmiany od 90 do 140 dni.

To jednopienne rośliny, czyli na każdej osobniki rosną i męskie, i żeńskie kwiaty. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu, po jego zakończeniu na dojrzewanie kolby zwykle wymaga około 25 dni. Owoce zbiera się w fazie dojrzałości mlecznej. Zwykle roślina daje do 2 owoców-kolby kukurydzy, ale są i bardziej plonowanie odmian. Ich wielkość jest bardzo różni się od klasy do klasy: u odmian z drobnymi owocami nie przekraczają 4 cm i mają waga około 30 g, u крупноплодных odmian kolby dorastają do pół metra i ważą do 500 r.

Ziarna kukurydzy mają unikalny skład chemiczny: są bogate w witaminy i mikroelementy, przede wszystkim witaminy E, c, kwasu foliowego, nikiel, magnez, potas i inne. Również zawierają antyoksydanty i wiele aminokwasów. Błonnik, wchodząca w skład ziaren, bardzo przydatne dla trawienia. Główną część ziarna jest skrobia.

Uwaga! Kukurydza zawiera duże ilości węglowodanów, dlatego potrawy z niej nie zaleca się spożywania w dużych ilościach ludzie z nadmierną masą ciała.

Kukurydza wykorzystywana jest nie tylko w przemyśle spożywczym. W medycynie znalazły zastosowanie corn silk, które mają działanie moczopędne, żółciopędne i кровеостанавливающим działania.

Mąki kukurydzianej często używają kosmetyków naturalnych maskach do wygładzania drobnych zmarszczek, łagodzenie i nadania skórze witalności.

Budowa kukurydzy

Kukurydza wysoki (3 m) grube łodygi wypełnione паренхимой. Można znaleźć zdjęcia, na których roślina kukurydzy osiąga 6 m lub nawet więcej. Grubość łodygi zwykle waha się w granicach 60-70 mm.

System korzeniowy kukurydzy мочковатая, dobrze rozwinięta, rozciągającym się w ziemi na głębokości 150-200 patrz Często na szybie powstają dodatkowe korzenie, nie dostarczonych do gleby i służące do podpory ciężkiego pnia i uzyskać więcej wilgoci z atmosfery.

Liście są duże, wydłużone, lancetowate: ich długość może osiągnąć 1 m, a szerokość – 10 cm W zależności od odmiany na każdej łodydze może ich być od 10 do 40 szt.

Kukurydza kształtuje w jednym zakładzie zebrane w kwiatostany w postaci kołoskow pręcikowa i pestichnye kwiaty. Męskie powstają na szczytach pędów, żeńskie (corn silk) – w kątach liści.

Po zapyleniu z żeńskich kwiatów, zebranych w kwiatostany, powstają owoce-зерновки lub kolby. Struktura kolby kukurydzy różni się od struktury зерновки innych zbóż. Kolbę duży, ma wydłużony kształt, wykształcony licznymi ściśle przylegającymi do siebie okrągłe lub lekko wydłużone ziarna. Na zewnątrz ma gęstą обвертку, powstałą листоподобными płytkami. Tradycyjny kolor dojrzałych kukurydzianych kolb żółty, jednak już teraz istnieje wiele odmian z ziarnami, które mają inny kolor, na przykład, fioletową, czerwoną, niebieską lub nawet czarną.

Rodzaje kukurydzy

Istnieje kilka odmian, różniących się od siebie składem ziaren, wyglądem, kształtem, cechami budowy:

 • Зубовидная.
 • Кремнистая.
 • Voskovidnaâ.
 • Wata.
 • Лопающаяся.
 • Крахмалистая.
 • Пленчатая.
 • Te wszystkie gatunki, z wyjątkiem filmy korona, szeroko stosowane w różnych gałęziach produkcji żywności. Istnieje również kilka hybrydowych odmian, pochodzących z wymienionych gatunków.

  Każdy rodzaj zawiera w sobie wiele odmian.

  Kukurydza зубовидная

  Зубовидная kukurydza nazywa się tak ze względu na podobieństwo kształtu ziaren z formą końskich zębów: są długie, podłużne, купные, mają wgłębienie na szczycie. Gatunek ten charakteryzuje się wysoką wydajnością i wyjątkową bezpretensjonalność. Зубовидная kukurydza – najbardziej opłacalny odmiana kukurydzy. Jej kultywują wszystkie kraje-producenci kukurydzy.

  Kukurydza кремнистая

  Ziarna krzemionkowy kukurydzy błyszczące, gładkie, zaokrąglone na końcach; kolor kolby kukurydzy może być zarówno biały, jak i żółtym. Widok wyróżnia się podwyższoną zawartością stałych skrobi. Charakteryzuje się wytrzymałością, doskonałą wydajność, krótkie terminy dojrzewania. Z ziaren produkują zboża, zboża i innych surowców. Niedojrzałe kolby mają delikatny, słodkawy smak, ich często spożywane w postaci gotowanej.

  Na zdjęciu: w pełni unikalne kolby krzemionkowy kukurydzy odmiany Glass Gem, otrzymanego w wyniku długotrwałej hodowli roślin z ziarnami niezwykłego koloru.

  Kukurydza voskovidnaâ

  Ten rodzaj otrzymał swoją nazwę ze względu na konsystencję ziaren, przypominającej wosk. Powierzchnia jej ziaren twarda, matowa, gładka, kolor może być różny. To nie jest bardzo odporna odmiana o wskaźniku produktywności, ale jej ziarna mają wyjątkowy skład chemiczny skrobi. Dzięki temu mąka z nich cechuje się wysoką клейкостью.

  Kukurydza cukier

  To zdecydowany lider w uprawie wśród wszystkich gatunków tej zbożowej kultury. Za delikatny, słodkawy smak w życiu codziennym nazywa się piersi kukurydzy. Jak widać z nazwy, owoców tego gatunku charakteryzują się wysoką zawartością cukru; jego ilość w najsłodszych odmian wynosi 10 – 12%.

  Kolor ziaren, zazwyczaj żółty, ale w zależności od odmiany i stopnia dojrzałości kolby może ma odcienie od prawie pomarańczowy kolor żółto-biały. Kształt ziaren może znacznie się różnić. Ziarna tego gatunku w przekroju mają listopada konsystencję i zawierają duże ilości cukru.

  Uwaga! Zbiory trzciny kukurydzy zbierają do osiągnięcia pełnej dojrzałości i przetwarzane tak szybko jak to możliwe, w przeciwnym razie ziarna tracą swoje walory smakowe.

  Kukurydza лопающаяся

  Kolby rośliny tego rodzaju mogą być dwóch rodzajów: z ostrym końcem i z kołem. Zwykle są one nieco mniejsze, niż kolby kukurydzy innych gatunków. Kolor ziaren u różnych gatunków może być różne. Skład chemiczny ziarna wyróżnia się wysoką zawartością białka, a jego budowa jest taka, że po podgrzaniu zawarte w zarodku wilgoć odparowuje i przerywa twardą grubą skórkę. Ciekawe, że ta odmiana ma кустистый łodygi, na każdej łodydze dojrzewa kilka kolb.

  Uwaga! Oprócz znanego wszystkim popcorn z kaszy tego rodzaju robią kaszę, mąkę i płatki kukurydziane.

  Kukurydza крахмалистая

  Kukurydza tej odmiany wyróżnia się wysoką zawartością skrobi, która może wynosić do 80%. Dzięki takiemu składu chemicznego ziarna miękki, puszysty konsystencji, dobrze nadają się do przetwórstwa na mąkę i syrop, są surowcem do destylacji alkoholu.

  Kukurydza пленчатая

  Ze względu na swoistą łusek, obejmujące ziarna tego gatunku, stosowania w przemyśle spożywczym nie znalazłam. W niektórych Afrykańskich krajach jest uprawiana na paszę dla zwierząt.

  Historia pochodzenia kukurydzy

  Historycy uważają, że kukurydza jest jedną z pierwszych zbóż roślin, które stały się uprawiać ludzie. Około 10 000 lat temu na ziemiach Ameryki Środkowej indiańskie plemiona zaczęły окультуривать dziką formę злака z drobnymi початками. Naukowcy uważają, że uprawa kukurydzy było potężnym czynnikiem rozwoju starożytnych indiańskich cywilizacji na terenie dzisiejszego Meksyku, ponieważ to właśnie początek dziedzictwa rolnictwa określa kierunek rozwoju kulturalnego społeczeństwa. Ważną rolę kukurydzy w życiu indian maya znajduje odzwierciedlenie w ich systemie wierzeń, gdzie ryż jest czczona jako bóstwo i był używany w różnych obrzędach i rytuałach.

  Dzięki начавшемуся około XV w. p. n. e. aktywnego upowszechniania kukurydzy na terenie Ameryki Północnej i Południowej, zaczęły powstawać coraz to nowe jej odmiany, przystosowane do innych warunków klimatycznych.

  W końcu XV w. naszej ery, kukurydza został sprowadzony do Europy wyprawą Kolumba, ale po raz pierwszy uprawiano jako roślina ozdobna, a następnie nie tylko zyskała ogromną popularność jako rolniczej kultury, ale i szybko rozprzestrzenił się na całym świecie.

  Skąd przywieźli zboże

  ta rolnicza kultura stała się znana w XVIII w. podczas wojny rosyjsko-tureckiej. Po podboju Krymu i przyłączenie do Besarabii, gdzie ta grain kultura była szeroko rozpowszechniona, zaczęli ją uprawiać najpierw na Ukrainie, a następnie i na terenie . Początkowo była znana pod nazwą łaźnia turecka pszenica.

  Dzięki pracy hodowlanej ryż rozprzestrzenił się na całym świecie, w tym w północne regiony.

  Wnioski

  Kukurydza należy do rodziny zbóż, jednak zakres jej zastosowań w przemyśle spożywczym szersze niż u innych zbóż. Dzięki swojej skromny, produktywność, dużym możliwościom zastosowania i korzyści ekonomicznej kukurydza zajmuje 2 miejsce w świecie pod względem produkcji, ustępując tylko pszenicy.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author