Klasyczny przepis na sałatkę grecką z serem feta

  • Klasyczny przepis na sałatkę grecką z serem feta

Kroki gotowania:

Sałatka grecka to bardzo smaczne i zdrowe danie, które zawiera wiele przydatnych minerałów i witamin. Jest również nazywany „rustykalnym” ze względu na swoją prostotę i dostępność. Początkowo ta sałatka była bogata w dokładnie te produkty, które Grecja produkuje od czasów starożytnych – paprykę, ogórki, oliwki, ser fitaki. Po zdobyciu popularności w Europie zaczęli dodawać do niej pomidory.

Sałatka grecka jest uważana za proste danie, wszystkie warzywa muszą być pokrojone jak największe. Ale przygotowanie odpowiedniego opatrunku to prawdziwa sztuka. W tej sałatce należy używać tylko prawdziwej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, a także przypraw – na pewno oregano, bazylii, którą można nazwać znakiem rozpoznawczym kuchni greckiej.

Sól, pieprz i oregano przechodzą z przypraw do sałatki, a ta sałatka jest doprawiona dressingiem z oliwy z oliwek. Powiedzieć, że ta sałatka jest pyszna, to nic nie mówić. Jest jak najbardziej zbliżony składem i strukturą do najpopularniejszej letniej sałatki w Rosji – cebuli, ogórków i pomidorów pokrojonych i zmieszanych razem, doprawionych olejem słonecznikowym lub kwaśną śmietaną. Jednak dodatek do tej kompozycji oliwek, sera feta i cytryny nadaje potrawie, do której jesteśmy przyzwyczajeni, zupełnie niepowtarzalny, grecki smak!

Ten przepis krok po kroku pozwoli nam odpowiednio przygotować klasyczną sałatkę grecką. Oczywiście możesz uzupełnić go również innymi składnikami, takimi jak kapary, słodka i ostra papryka, zioła czy mięso. Będą to również opcje klasyczne, ale dla konkretnego obszaru Grecji.

Do przygotowania sałatki potrzebujemy:

1) Pokrój pomidory w dużą kostkę.

Pomidory na sałatkę grecką

2) Pokrój ogórki w cienkie plasterki lub kostki. Jeśli są stare, należy je wyczyścić. 

ogórki na sałatkę grecką

3) Następnie posiekaj cebulę, a następnie dłońmi podziel na cienkie płatki. Kształt kawałków może być pół-pierścieniem, pierścieniem lub ćwierć-pierścieniem do wyboru. 

cebula na sałatkę grecką

4) Papryka jest niezbędnym składnikiem klasycznej greckiej receptury. Papryka do usuwania nasion i błon i krojenia w duże kostki lub paski do wyboru. Dodaj do miski sałatkowej. 

papryka do sałatki greckiej

5) Ser feta należy pokroić w jednolite kostki o wymiarach około 1 × 1 cm, aby ser nie przywierał do ostrza, nóż można najpierw zanurzyć w ciepłej wodzie.

ser fettaki do sałatki greckiej

6) Połóż liście sałaty w salaterce lub szerokiej misce, w której wygodnie będzie mieszać składniki i umieszczać na niej wszystkie składniki jeden po drugim.

8) Dodaj pestki oliwki na końcu.

9) Dodaj oliwę z oliwek i sól, czarny pieprz, oregano według własnych upodobań.

10) Sałatkę bardzo delikatnie mieszamy (można użyć rąk), ale nie przesadzaj – ser feta jest bardzo kruchy i może zamienić się w owsiankę. 

bg-img3

Notatka:

SEKRETY GOTOWANIA SAŁATKI GRECKIEJ

Ser lub ser feta: polecam podzielić na dwie części: pierwszą część drobno posiekać i dodać do sałatki zaraz po oliwkach. Bardzo dobrze wymieszaj (wygląd sałatki powinien być wtedy taki sam jak przy dodawaniu kwaśnej śmietany). Resztę sera feta dodamy na koniec, jako dekorację, krojąc go w dużą kostkę i kładąc na cebuli.

Sałata: Polecam również podzielić ją na dwie części. Lepiej zostawić dobre i duże liście do dekoracji, a małe i podarte zwinąć w tubę i pokroić w sałatkę. Mieszać. Liście do dekoracji używamy na końcu, gdy sałatka jest już gotowa: delikatnie unieś sałatkę wzdłuż krawędzi talerza łyżką i wsuń je pod nią (jest to wygodne, uwierz mi na słowo, ponieważ zmniejsza ilość brudnych naczyń).

Cebula: Po obraniu cebulę podzielić na dwie części. Następnie kroimy w cienkie półpierścienie: zostawiamy część, która wypadła starannie, przykrywamy je przed kostkami sera na przygotowaną sałatkę, a słabo uzyskaną część cebuli drobno posiekamy i do sałatki. Całość posyp gęsto rigani. Mieszamy. To sprawia, że ​​sałatka grecka jest wyjątkowo smaczna!

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author