Kiedy sprzątać czosnek z łóżka: zimowy, ozimy, jary

Po wykopaniu czosnek

Znaczenie terminowe sprzątania jest jako wyprodukowanego produktu. Zbierał owoce z grządek trzeba czasu, inaczej недозревшие ząbki będą zbyt miękkie i niesmaczne. Перезревшие zimowe lub jare egzemplarze też nie przyniosą wiele korzyści: oni nie mogą się rozpaść w gruncie przy ich pozyskiwaniu.

Dlatego czas sprzątania czosnku letniego lub jęczmienia ozimego zależy od takich parametrów, jak:

 • temperatury;
 • strefa klimatyczna;
 • ilość opadów;
 • czas sadzenia zimowych i letnich egzemplarzy;
 • odmiana kultury.
 • Dokładnych dat, kiedy trzeba oczyścić z łóżka jary lub czosnek ozimy, nie. O tym powiedzą pożółkłe i suche liście czosnku, rośliny, a także łuski i zęby, które łatwo są oddzielone i usunięte.

  Wygląd, w którym roślina może sprzątać.

  Po wykopaniu czosnek w obwodzie Moskiewskim

  W obszarach o klimacie umiarkowanym dojrzewanie czosnku ozimego dzieje się w środku lata. Zwykle w takich obszarach zbieranie odbywa się za tydzień do końca lipca. Z powodu upalnego lata, charakterystycznego dla regionu Moskiewskiego, okres ten może ulec skróceniu jeszcze na 2 tygodnie. To среднеспелые zimą odmiany, поспевающие w ciągu półtora miesiąca. Charakteryzują się wysoką wydajnością: od 15 m kw. można uzyskać do 5 kg korzeń.

  Kiedy sprzątać czosnek w Moskwie

  Jak i w całej centralnej, sadzenia wiosna czosnku w tym regionie dzieje się w latach 20-tych dniach kwietnia, kiedy gleba jest nagrzany na 6-7 os. Sprzątanie czosnku w Moskwie pochodzi z trzeciej dekadzie lipca, jak i w Moskwie, tak jak okres biologicznej dojrzałości pasuje.

  Jeśli w Moskwie ostre przyprawy zaczynają sprzątać z grządek w 20-tych dniach lipca, w Moskwie proces ten odbywa się w odstępach 1-2 tygodni. Wynika to z narosłym вегетационным okresem, który pociąga późniejszym kopanie. W tym przypadku trzeba się spieszyć i usunąć czosnek z łóżka, zanim rozpoczną się jesienne deszcze.

  Uwaga! W przypadku, gdy na krótko do sprzątania zimowego lub letniego czosnku padało, to warzywo, roślina musi leżeć w ogródku 3-5 dni. To ono wyschnie i bez ryzyka dla zachowania jego integralności będzie gotowe do wysłania na przechowywanie.2

  Suszenie w ogródku na słońcu.

  Kiedy sprzątać czosnek na Syberii

  Lato na Syberii krótki, i nie słynie szlachetny ciepłym. Stąd, ze względu na krótki okres lat są przenoszone i terminy sadzenia-złożenia zima i wiosna rośliny. Sybiraków sadzą jare zęby w pierwszych dniach kwietnia, a na zbiory są wysyłane do łóżka tylko 5-10 września.

  Sprzątanie zimowego czosnku na Syberii znajdują się ryzyko otrzymania nieużytecznego zbiorów. Czosnek łatwo wytrzymuje temperaturę -4 os i poniżej, ale w mroźne i bezśnieżne zimy zęby w ogródku mogą po prostu zamarznąć i nie wspiąć.

  A aby roślina dokładnie przyniosło owoce, trzeba:

 • dobierać łóżka z glebą;
 • wybrać jakość i duży agregat uprawowo-siewny ozimy i letni materiał;
 • co jakiś czas zmieniać miejsce do lądowania;
 • zdezynfekować zarówno zimowe, jak i letnie ząbki w марганцовке lub specjalnym roztworze z alkalicznych;
 • opuszczać ząbek na 10-12 cm ściółki, zachowując odległość między rabatami do 25 cm
 • Właściwe ustawienie zębów podczas lądowania.

  Kiedy sprzątają czosnek z łóżka na Uralu

  Czosnek jary dojrzewa za 115 – 130 dni. Koncentrując się na warunki pogodowe, doświadczeni дачники zwracają uwagę jeszcze i na kalendarz księżycowy. Zgodnie z tym, sprzątanie wiosna czosnku rozpoczyna się pod koniec lipca i może trwać do połowy września. Zimowe odmiany sprzątają na 2-3 tygodnie wcześniej. Najlepszymi odmianami do uralu miejscowości nazwane „Skiff”, „Baszkirski 85”, „Градековский”.

  Uwaga! Gorące lato zwalnia w okresie dojrzewania, umiarkowanie deszczowa pogoda, a wręcz przeciwnie — przyspiesza ten proces.

  Przykładem negatywnego wpływu warunków pogodowych na zimowy i jary plon.

  Kiedy sprzątają czosnek w środku pasa

  W centralnej sprzątają czosnek też w drugiej dekadzie lipca. Ważnym sygnałem „gotowości” stają się żółte listki, których kolor zmienia się od niższych partii. Sam proces zbierania musi spełniać główny wymóg, a mianowicie – na ulicy powinna być ciepła i sucha pogoda.

  Jeśli przed zaplanowanym dniem wykopania ulewny deszcz – lepiej odłożyć tę sprawę na kilka dni, aż do łóżka całkowicie nie wyschnie. Mokre warzywa korzeniowe, oczywiście, można wysuszyć, ale bardzo duże ryzyko jego krótkiego przechowywania i zepsucia.

  Po wykopaniu czosnek zimowy

  Sprzątanie czosnku i przechowywania zależą od rodzaju materiału sadzonkowego. Jeśli zima gatunek został skazany na zimę, to i sprzątać warto po upływie 100 dni po tym, jak ten wstąpił. Zimowy widok sadzimy w okresie od początku października do początku listopada. Ważne jest, aby gleba w tym momencie nie прогревалась więcej niż 12 os.

  Zazwyczaj w centralnej o klimacie umiarkowanym ozimy czosnek sadzi się na Zasłonę, 14 października. Jeśli zimowe głowicy sadzić wcześniej – kiełki wzniosą się przedwcześnie i pozostaną pióra na zimę, a jeśli posadzić po 20 liczb października nastąpi słabe zakorzenienie i zimą rośliny zginą.

  Kiedy sprzątać czosnek ozimy w Moskwie

  Zimowy czosnek спеет w środku lata, w Moskwie go zazwyczaj sprzątają w sierpniu-wrześniu. Jeśli okres letni charakteryzuje niestabilność temperatury lub wilgotności, czas sprzątania czosnku ozimego mogą się przesuwać.

  Kiedy i jak prawidłowo oczyścić ozimy (zimowy) i czosnek jary, pokazany w filmie:

  Kiedy sprzątać zimowy czosnek na Syberii

  Zimą czosnku głowicy sprzątają wcześniej wczesnych, ponieważ drugi wymaga więcej czasu, aby dorosnąć i dojrzewania w ogródku. Zimowy czosnek lepiej utrzymuje się pod śniegiem, a dla wegetacji będzie nie mniej niż +5 oc.

  Jeśli pojawiły się trudności, a warunki pogodowe w tym sezonie niestabilne, zawsze można upewnić się w dojrzałości ozimych odmian na własne oczy. Выкопав kilka głowic, trzeba разломить zęby i ocenić ich cechy jakościowe:

 • dojrzałe ząbki będą twarde w dotyku i dobrze przylegać do siebie;
 • zęby pokryte są stałe łuski, które łatwo usunąć z płodu;
 • skórka do momentu dojrzałości powinna być cienka i sucha.
 • Różnice zimowej i jary przyprawy.

  Kiedy sprzątają zimowy czosnek na Uralu

  Doświadczeni ogrodnicy zalecają, aby usunąć zimowy odmiana mieszkańców Uralu w końcu lipca i na początku sierpnia. To właśnie w tym okresie озимое roślina zdąży dojrzeć i uwzględniać wszystkie składniki odżywcze i witaminy.

  Gdy liście żółkną, a z nich wychodzi wilgoć, to świadczy o tym, że składniki odżywcze są przenoszone do głowicy. Na tym kończy się faza dojrzewania, zostawić czosnek ozimy w ziemi już nie ma sensu.

  Kiedy sprzątać czosnek jary

  Przedwczesne wycofanie głowic wiosna czosnku nie pozwoli mu długo przechowywane. Ale wielu ogrodników zajmują się sprzątaniem nieco przed terminem, ponieważ uważają, że lepiej wyschnie i oświadczy, niż „перезревшие” zęby размягчатся w ogródku, i będą ponownie kiełkować.

  O tym, że jary warzywa korzeniowe gotowy do wycofania się, mówią następujące znaki wizualne:

 • roślina żółknie i opada na ziemię;
 • kołnierz korzeń rośliny suszone;
 • żarówki wyraźnie ukształtowane, a фактурно powstających zęby ściśle przycisnął do siebie;
 • owoce są pokryte trzema warstwami „łusek”, który łatwo zdjąć palcami;
 • kolor dojrzałych korzeń biały lub fioletowy.
 • Głowicy, dojrzałe do wykopania.

  Uwaga! Koniec lata – początek jesieni w wielu regionach towarzyszą obfite opady deszczu. Dlatego wykopać jary czosnek na łóżkach trzeba szybko i terminowo.

  Optymalnym okresem do wycofania czosnku, rośliny jest koniec sierpnia lub początek września: do tego czasu przechodzi wszystkie etapy cyklu życia, udało mu się wchłonąć w siebie użytecznych pierwiastków śladowych i formy nadającego się do stosowania w żywności.

  Jak prawidłowo oczyścić czosnek z łóżka

  Gdy określony czas sprzątania czosnku zimowego lub wiosna, rodzi się pytanie o jego dobrej komplecie. Opanować to prosta sprawa może każdy początkujący ogrodnik, wystarczy tylko wykonać takie zasady:

 • od połowy lipca należy okresowo monitorować proces dojrzewania, aby nie dopuścić do wysychaniem ozimych i letnich odmian;
 • po zauważeniu pierwszych objawów dojrzewania, zaleca się lekko odsunąć górną warstwę gleby w ogródku od podstawy pnia – to pomoże czosnku lepiej przygotować się do przeprowadzki;
 • za 7-14 dni przerwać nawadnianie grządek, aby соплодие całkowicie wyschło wraz z glebą;
 • sprzątać jare i zimą warzywa korzeniowe ыстоит przy suchej pogodzie, rano lub wieczorem;
 • do kopania potrzebne widły i łopaty umieszczone w parę centymetrów od głowic;
 • jeśli roślin jest gęsta, można trochę uprościć proces wyciągania czosnku ozimego, натягивая suchą część na siebie; w przeciwnym przypadku głowicy trzeba wybrać rękami z łóżka;
 • wykutą zimowy i czosnek jary nie można rzucać – to skróci czas jego przechowywania; ważne jest, aby ostrożnie umieszczać zbiorów w kosz lub wiaderko;
 • zimą żarówki najlepiej bezpośrednio na łóżkach oczyścić z ziemi i górnej suchej warstwy, a także zwracać uwagę na chore egzemplarze, aby nie trafiły do kosza z pełnowartościowym produktem;
 • przygotowanie do przechowywania jest высушивании ozimych głowic i ich dodatkowym oczyszczeniu.
 • Jeszcze jeden sposób na kopanie jak ozimego, jak i letniego korzeń:

  Поддевание korzeń za pomocą łopatki do łatwiejszego wyciągnięcia.

  Kiedy dokonano sprzątanie czosnku, terminy którego przypada jeszcze na ciepły sezon, należy zadbać o jego suszenia. Przy suchej i ciepłej pogodzie można zostawić zdobyty ozimy „materiał” prosto w łóżkach pod słońcem. Przy najmniejszej wilgotności zbiorów chcesz dodać do wentylowanego pomieszczenia.

  Ważne! Czas suszenia wynosi około 14 dni. Jeśli ozimy lub czosnek jary znajduje się pod słońcem, usuwać jego górna warstwa nie trzeba, aby warzywa korzeniowe nie spalił.

  Prawidłowe suszenie w warunkach domowych.

  Sposoby przechowywania dug-up letniego i zimowego materiału pokazane tutaj:

  Wnioski

  Przy żniwach ważne jest, aby zrozumieć, kiedy sprzątać czosnek z łóżka, bo to pomoże zachować integralność ozimych i wczesnych głowic i przedłużyć ich trwałość. Zimą odmiany są przechowywane gorzej wczesnych, jak i opieki nad nimi warto poświęcić więcej uwagi. A przestrzeganie prostych zasad pozwoli pikantnej przyprawy долежать do samej wiosny bez utraty swoich smakowych i właściwości.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author