Jałowiec пожелтел (wysycha): co robić po zimie, po posadzeniu, przyczyny, metody walki

Naturalna przyczyna, dlaczego żółknie jałowiec

Желтизна na можжевельнике nie zawsze mówi o obecności choroby. Choć roślina jest wiecznie zielone, od czasu do czasu może nabywać рыжеватую zabarwienie z powodu naturalnej wymiany igieł.

Odbywa się ten proces zazwyczaj 1 raz w 4-5 lat. Jesienią szwedzka krzewu staje się żółtawy odcień, a nawet zaczyna się rozpadać. W czasie aktualizacji igieł trwa 3-4 miesiące, średnio już do wiosny jałowiec przywraca jasny zielony kolor.

Przy naturalnej wymiany igieł jałowca żółknie równomiernie

Jeśli igły jałowca jesienią żółkną i opadają, trzeba uważnie obejrzeć krzew. W przypadku braku na szpilkach i pędach podejrzanych zarastania, zaskórników i innych bolesnych objawów chodzi raczej o naturalnym procesie aktualizacji. A jeśli nie możecie się obwiniać nie tylko пожелтел, ale i zaczął obficie go łysy, jego pędy искривились, a na korze i szpilkach pojawiły się ciemne plamy, przyczyna na pewno tkwi w chorobie.

Lista powodów, dlaczego żółkną jałowce w ogrodzie

Желтизна igieł może świadczyć o różnych odchyleń w rozwoju. Z niektórymi problemami jest bardzo łatwy w obsłudze, inne wymagają starannego leczenia.

Wadliwy materiał siewny

Nie wszystkie szkółki mogą zaoferować hodowcy, zdrowe i odporne sadzonki.

Już przy zakupie młody jałowiec może być zainfekowany szkodnikami i grzybami zarodnikami. Jeśli na korzeniach i pędach roślin uszkodzenia, to przez nich w drewno łatwo mogą przenikać chorobotwórcze zakażenia. Gdy rośnie na nieodpowiednim podłożu i przy braku nawożenia u sadzonek obniżona odporność. Są one źle znoszą zmianę warunków i zaczynają boleć od razu po wylądowaniu.

Chore sadzonki jałowca mogą włączyć żółte od razu po posadzeniu

We wszystkich wymienionych sytuacjach jałowiec żółknie podczas przenoszenia na grunt. Niektóre sadzonki po okresie adaptacji bezpiecznie zakorzenić, inni po prostu giną, więc lepiej początkowo kupić wysokiej jakości materiał siewny.

Do uprawy na działce zaleca się wybierać egzemplarze w wieku 3-4 lat, bez widocznych uszkodzeń i plam na pniu i pędach. Gałęzie rośliny powinny być elastyczne, igły jednolicie zielone, bez narośli i płatków w oparciu o igieł, a korzenie — silne i dobrze rozwinięte, z małymi kolcami.

Naruszenie zasad sadzenia

Czasami nawet zdrowy jałowiec można włączyć żółte po posadzeniu i rozwija się niechętnie. Zwykle oznacza to, że dla niego wybrali złe miejsce w ogrodzie. Drzewa iglaste krzewy słabo rosną:

 • na podmokłych glebach, w pobliżu korzeni nie musi odbywać się wód gruntowych, w przeciwnym razie roślina po prostu zacznie gnić;
 • w gęstej cieniu, nie możecie się obwiniać źle znosi солнцепек, ale i z braku światła żółknie, dlatego najlepiej wybrać dla niego lekki półcień;
 • na kwaśne lub alkaliczne gleby, gleba powinna być lekka, przepuszczalna dla tlenu, z poziomem pH zbliżonym do neutralnego.
 • Jałowiec można włączyć żółte przy wysiadaniu w переувлажненный lub zimny grunt

  Bardzo często jałowiec żółknie po posadzeniu, jeśli zabieg przeprowadzili w nieodpowiednim czasie. Optymalny termin to koniec kwietnia i na koniec września. W środku lata przenosić drzewko w grunt nie jest zalecane, nie można również zrobić to przed samym nadejściem przymrozków.

  Wskazówka! W przypadku wiosennego sadzenia należy upewnić się, że ziemia ogrzewa się do 8-10 °C. W мерзлом gruncie korzenie przyjąć nie mogą.

  Naruszenie zasad opieki

  Jeśli jałowiec bezpiecznie łapie się w gruncie, ale пожелтел przez kilka miesięcy lub na rok następny, przyczyna może leżeć w złym pielęgnacji. Iglaste rośliny źle reaguje na następujące czynniki:

 • uwilgotnienia, aby krzew nie пожелтел i nie zaczął się rozpadać, podlewać trzeba go tylko w засушливую pogodę i na krótko przed nadejściem zimy;
 • niewłaściwe nawadnianie, spray nie możecie się obwiniać przydatne, ale jeśli robi to w pełnym słońcu, to na koronie pozostaną oparzenia, i w rezultacie okaże się, że ona пожелтела;
 • nadmiar nawozów — jałowiec woli neutralny grunt, a zbyt częste wprowadzanie azotu, potasu i fosforu prowadzi do wzrostu lub obniżenia poziomu pH.
 • Желтизна na можжевеловой liści pojawia się po zakwaszeniu gleby i заболоченности

  Kwaśne podłoże jest szczególnie niebezpieczne dla sosnowego rośliny, dlatego ogrodnicy zalecają regularne wapnowanie. Ale i nadmiar zasady też szkodzi можжевельнику. Jeśli krzew пожелтел na tle заизвесткованной gleby, można ją przelać roztwór kwasu cytrynowego.

  Warunki pogodowe

  Zmierzyć się z tym, że jałowiec пожелтел, można nawet przy właściwym opieki, jeśli powstała niekorzystna pogoda. W szczególności, хвойники często cierpią:

 • podczas zimnego i deszczowy lata, ciepła i światła dla roślin nie brakuje, a wilgoci dostają zbyt wiele, i zapewnić odpowiedni drenaż gleby przy tym jest praktycznie niemożliwe;
 • w okresie długotrwałej suszy, nawet przy częstych podlewanie można zobaczyć, że krzew пожелтел, ponieważ nadmiar światła słonecznego i suchy wiatr szkodzą jego krone;
 • po бесснежной i zimną albo ciepłą i wilgotną zimą, w pierwszym przypadku poszczególne pędy mogą zamrozić lekko i włączyć żółte, a w drugim zaczyna się gnicie w korzeniach.
 • Na zdrowie jałowca wpływa pogoda, można włączyć żółte jak od deszczu i suszy

  Zmienić warunki pogodowe hodowca nie może, więc głównym zadaniem jest utrzymanie właściwej pielęgnacji. W czasie suszy nie możecie się obwiniać trzeba częściej podlewać i w miarę możliwości cień od słońca, a w okresie opadów — zwiedzanie broń i igliwia w poszukiwaniu grzybów i szkodników.

  Ważne! W centralnej i północnych regionach iglasty krzew trzeba schronienia na zimę i ciepłych jego korzenie warstwą ściółki. Zapewni to ochronę przed gwałtownych spadków temperatury, które są nawet większe zagrożenie, niż silne mrozy.

  Zwierzęta

  Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że zagrożenie dla dekoracyjnego хвойника na działce są koty — własne lub osiedla. Zwierzęta te często obchodzą potrzebę pod lufą, a ponieważ mocz ma zasadowy odczyn, krzew może szybko włączyć żółte. Jeśli koty są do oznaczania roślin stale, to nie tylko straci na atrakcyjności, ale i zginie w pełni.

  Jeśli jałowiec zaznacza koty, na lato może zblaknąć w całości

  Ukrócić widziane od iglastych lądowań dość trudne. W sklepach sprzedaje się wiele specjalistycznych preparatów do usuwania, ale w praktyce są one prawie nie przynoszą efektu. Do ochrony krzewów częściej korzystają z tradycyjnych środków:

 • Suche gałęzie berberysu. Jeśli mocno rozłożyć przycięte kolczaste pędy wokół штамба, zwierzęta nie będą już mogli korzystać z pni muszą ściółkowania z kręgu jako latryny. Ale stawiać kolce trzeba bardzo często, aby nawet koty z ich wdzięk nie mogli znaleźć wolnych działek pod lufą.
  Барбарисовые kolce, określonymi pod jałowiec, pomagają odeprzeć zwierząt
 • Owoce cytrusowe skórki. Zwierzęta mają wrażliwy węch i nie lubią ostrych zapachów. Dlatego dobrze nadaje się do odstraszania cytrynowy lub skórka pomarańczy. Wadą metody jest to, że na świeżym powietrzu zapachy szybko выветриваются, aktualizować deski trzeba codziennie.
  Psy i koty nie lubią cytrusowy zapach, więc pod jałowiec można rozłożyć deski
 • Сеточное ogrodzenie. Aby zwierzęta nie były w stanie zbliżyć się do pnia, wokół jałowca można rozciągnąć na колышках siatkę i обнести swoistym “płotem” pełna pni muszą ściółkowania z kręgu. Ogrodzenia powinien być wystarczająco wysoki, aby koty nie przeskoczyły przez niego, i dużym, aby oznaczyć krzew u zwierząt nie udało się z odległości.
  Dla ochrony od kotów sadzonki i dorośli drzewa iglaste обносят siatką
 • Najprostszym sposobem jest rozłożenie cierni. Skuteczność metody jest wysoka, regularnie aktualizować warstwa ochronna nie będzie, a wygląd fazy zupełnie się nie zmieni.

  Choroby

  Jałowiec bardzo podatne na choroby grzybicze. Jeśli krzew пожелтел, to może mówić o rozwoju chorób, większość z nich prowadzi do tego, że szwedzka zmienia kolor i się kurczy.

  Najczęściej igły można włączyć żółte przy następujących chorobach:

 • rdza;
  Przy rdzę jałowiec pokryte pomarańczowymi наростами, a igły żółknie
 • биаторелловый raka lub нектриоз;
  Przy нектриевом i биаторелловом nowotworze jałowiec zmienia kolor, a na szybie powstają owrzodzenia
 • альтернариоз;
  Przy альтернариозе na можжевельнике pojawia się ciemny nalot, a igły żółknie
 • schütte;
  Schütte jałowca powoduje zmianę barwy na żółtą, czarną i czerwonawy
 • fusarium.
  Zażółcenie od фузариоза dla jałowca jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ roślina najczęściej ginie
 • Choroby хвойника najczęściej występują w przypadku nieprzestrzegania warunków uprawy. Aby uniknąć grzybów, trzeba pilnować wilgotności i kwasowości gleby. Jeśli krzew jest już пожелтел, chore gałęzie należy wyciąć, a pozostały spryskać roślin бордосской płynem, Фундазолом lub хлорокисью miedzi.

  Szkodniki

  Jałowiec można włączyć żółte pod wpływem szkodliwych owadów. Gąsienice, chrząszcze i roztocza żywią się sokami igliwia, zjadają igły i drewna, przenoszą choroby zakaźne. To zakłóca naturalne procesy życia, i ogrodnik boryka się z tym, że krzew пожелтел.

  Jałowiec wysycha i zmienia kolor w przypadku następujących szkodników:

 • пилильщиком;
  Gąsienice пилильщика объедают pędy jałowca, i krzew zaczyna się żółty
 • mszyce;
  Kolonie mszyc mogą uchwycić jałowiec w całości, i to szybko пожелтеет
 • галлицей;
  w Przypadku галлиц jałowiec nie tylko pokryte pomarańczowymi наростами, ale i zmienia kolor
 • schitovkoy.
  Schitovka żywi się sokami roślin iglastych, a w przypadku jej obecności jałowiec można włączyć żółte
 • Szkodniki jałowca łatwo zauważyć przy uważnym badaniu. Jeśli krzew пожелтел pod wpływem owadów, trzeba natychmiast przetworzyć lądowania owadobójcze, na przykład, Karbofosom, Актарой lub Najbliższym.

  Uwaga! Ponieważ szkodliwe owady w ogrodzie rozmnażają się falami, lecznicze i profilaktyczne opryski spędzają 3-4 razy w sezonie — od wczesnej wiosny do połowy jesieni.

  Przyczyny żółknięcia jałowca w zależności od sezonu

  Przy ustalaniu przyczyn, dla których пожелтел iglasty krzew, należy wziąć pod uwagę porę roku. Zazwyczaj grzyby i owady zachowują swoją niszczycielską działalność w okresie letnim, a wiosną i jesienią żółkną liście jałowca z powodu pogody lub niewłaściwej pielęgnacji.

  Dlaczego żółknie jałowiec po zimie

  Jeśli nie możecie się obwiniać пожелтел w końcu zimy lub w pierwsze wiosenne dni, to może być spowodowane kilkoma przyczynami:

 • Dziennego słońca było znacznie więcej, a ziemia jeszcze nie jest nam obca przemoc wzięła. Igły w takich warunkach często niedogotowane” na tle śpiących korzeni, zwłaszcza jeśli jałowiec rośnie na otwartym terenie i bez schronienia.
  Bez schronienia jałowce często brązowieją po zimie
 • Zima była bardzo sucha i zimna, i pędy rośliny ucierpiały od silnych mrozów. Zasilanie do uszkodzonym działkowych w nowym вегетационном sezonie nie robi, więc igły żółkną i z czasem zamierają.
  Jeśli przez zimę jałowiec промерз, to wiosną można włączyć żółte
 • Gałęzie połamane pod ciężarem śniegu. Podobnie jak w poprzednim przypadku, poszkodowani pędy wraz z nadejściem wiosny nie będą mogli otrzymywać składników odżywczych, пожелтеют i wysychają.
  Jeśli wiosną pożółkły poszczególne pędy jałowca, to możliwe, że zostały złamane pod śniegiem
 • При качественном утеплении на зиму и правильном выборе участка хвойники переживают зиму хорошо.

  Почему желтеет можжевельник летом

  Если кустарник пожелтел летом, то проблема заключается или в неправильном уходе, или в болезнетворных процессах:

 • Хвойник блекнет на фоне засухи или избыточного увлажнения. Но в обоих случаях окраска изменяется более или менее равномерно, по всей площади кроны.
  Если можжевельник пожелтел летом от засухи или влаги, то измениться должен цвет по всей кроне
 • К пожелтению хвои приводят грибковые заболевания и вредители, проявляющие особенную активность именно летом. Если кустарник начал менять цвет в нижней части, только на верхушке или на отдельных побегах, иголки нужно осматривать на предмет характерных наростов, пятен и черных точек.
  При грибковых недугах можжевельник желтеет и сохнет частями — снизу, сверху или на конкретных больных ветвях
 • В летний период хвойники обычно страдают и от кошачьих «меток», в этот период домашние животные свободно передвигаются по дачным поселкам.

  Почему желтеет можжевельник осенью

  Если можжевельник осенью желтеет и опадает, хотя до этого оставался зеленым все лето, скорее всего, дело заключается в естественных причинах:

 • Осенью в хвое усиливается выработка антоцианов — веществ, меняющих оттенок иголок на золотистый или красновато-бурый. Опасности для растения это не представляет, оно может слегка пожелтеть или потемнеть к зиме, а весной снова станет ярко-зеленым.
 • В осенний период начинается процесс замены кроны, обычно можжевельник желтеет внутри, старые хвоинки высыхают и опадают. Цвет меняется равномерно, чахнуть растение не начинает, а весной полностью восстанавливает зеленую окраску.
 • Jesienią jałowce mogą włączyć żółte z powodu sezonowej wymiany хвоиВнимание! Jeśli jałowiec żółty jesienią, to może być związane z wpływem szkodników i chorób. Ale coraz częściej niepokojące objawy pojawiają się jeszcze latem, a bliżej do zimy nie możecie się obwiniać lub ginie ostatecznie, lub przywrócone po leczniczej przetwarzania.

  Co zrobić, jeśli jałowiec żółknie i wysycha, a powodem nie jest zainstalowany

  Pierwsze co musisz zrobić ogrodnikowi, to należy uważnie zbadać żółty jałowiec:

 • Przy chorobach grzybiczych szybko można zidentyfikować i inne objawy — nienaturalne przyrosty, ciemne plamy, jasny lub czarny nalot.
 • Jeśli nie możecie się obwiniać пожелтел od szkodników, to na pędach i liści powinny być obecne gąsienice lub robaki, albo pozostawione przez nich dziury i wgłębienia.
 • Jeśli brak szkodników, brak śladów choroby na roślinie nie ma, trzeba ocenić stopień nawilżenia gleby, a także zrozumieć, nie пожелтел czy jałowiec od nadmiaru słońca.
 • Ponieważ krzew jest w stanie włączyć żółte z powodu bardzo kwaśnego lub zasadowego podłoża, należy sprawdzić poziom pH. Odbywa się to po prostu — na szkło wlewa trochę ziemi z приствольного kręgu, a potem podlewać ją łyżką octu. Pojawienie się obfitej piany mówi o wysokiej zawartości alkalicznych, brak reakcji — o закисленности gleby.
 • Jeśli jałowiec пожелтел, trzeba po kolei sprawdzić wszystkie możliwe przyczyny

  Zdarza się, że w przypadku braku wyraźnego powodu jałowiec nadal żółkną. W tym przypadku, można delikatnie wydobyć podkład w pobliżu pnia i sprawdzić, w jakim stanie są korzenie. Przy niektórych chorobach (np. po фузариозе) szwedzka wysycha już w ostatnich stadiach choroby, gdy w dolnej części roślin udaje się praktycznie gnić.

  Uwaga! Jeśli w połowie lata lub na jesieni jałowiec warto z żółtymi końcami, to świadczy o silnie zanieczyszczonym powietrzu.

  Środki zapobiegawcze

  Jałowiec można włączyć żółte z przyczyn niezależnych od hodowcy. Ale elementarne środki zapobiegawcze, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby:

 • Przy pielęgnacji krzewów trzeba uważać, aby gleba zawsze pozostawała wilgotna, ale nie wysusza i nie заболачивалась.
 • W ciągu ciepłego sezonu jałowiec trzeba przynajmniej dwa razy w miesiącu dokładnie zbadane, to pozwoli w porę zauważyć, że пожелтел, i rozpoznać szkodniki objawy i dolegliwości.
 • Ziemię w приствольном okręgu należy co miesiąc рыхлить. Taki środek poprawia dostęp tlenu do korzeni i zapobiega stagnacji wilgoć.
 • Jesienią działka z можжевельниками należy do chwastów i całkowicie oczyścić z śmieci. Grzybów i larwy owadów пережидают zimę w oleju опаде, więc go zostawiać w pobliżu szybu, nie można.
 • Na zimę jałowiec koniecznie schronienie, nie tyle przed mrozem, ile od śniegu i słońca. Krzew dobrze znosi umiarkowane zimno, ale jego pędy łamią się pod ciężarem pokrywy śnieżnej i mogą włączyć żółte zwiększenie dnia świetlnego.
 • Aby jałowiec nie żółta, należy stosować go profilaktycznie i nie zalewać gleby

  Dla хвойника przydatne do przeprowadzenia prewencyjnego traktowanie фунгицидами. Spryskiwanie бордосской płynem wiosną nie zajmie dużo czasu, ale nie da roślin włączyć żółte i pomoże zatrzymać na wczesnym etapie wielu chorób.

  Wnioski

  Jałowiec пожелтел — taki stan może być spowodowany wieloma przyczynami. Najczęściej zmiana koloru igieł jest niepokojącym objawem i wymaga od hodowcy przeprowadzić badanie i leczenie krzewu.