Jakie są choroby i szkodniki selera?

Choroby selera

Choroby

Seler nie jest odporny na choroby. Uprawa tej kultury wiąże się ze stałym monitorowaniem stanu rośliny i stosowaniem środków zapobiegawczych przeciwko patogenom i wektorom chorób.

Rdza

Na przełomie maja i czerwca na liściach selera widoczne są czerwonobrązowe wypukłe plamy. Wraz z rozwojem choroby łączą się ze sobą, tworząc brązowe paski otoczone jasnopomarańczową obwódką. Po dotknięciu z podkładki wydobywa się kurz. W ten sposób zarodniki rozprzestrzeniają się na inne rośliny, zarażając je.

Kiedy pojawia się rdza, seler zaczyna powoli wysychać i ostatecznie wysycha całkowicie.

Sukces w walce z chorobą zależy od tego, na jakim etapie rozwoju zauważono infekcję. 

Rdza

Cercospora lub wczesne oparzenie

Charakteryzuje się pojawieniem się brązowych wklęsłych plam z ciemną obwódką na roślinie. Wielkość takich zmian w początkowych stadiach wynosi około 5 mm. Po podlaniu lub deszczu na ich powierzchni pojawia się szara powłoka. Wraz z rozwojem choroby plamy łączą się w jeden obszar, a ich kolor może zmienić się na jaśniejszy.

Po zakażeniu seler jest opóźniony w rozwoju, plon jest znacznie zmniejszony. Rośliny giną z ciągłym rozprzestrzenianiem się.

Cerkosporoza preferuje ciepłą i wilgotną pogodę w ciągu dnia, więc zagrożenie nią pojawia się bliżej połowy lata. Rozprzestrzenia się wraz z opadami i nawadnianiem. Patogen nie umiera zimą, żyje na szczątkach roślin i glebie. Możliwe jest zakażenie przez nasiona.

Metody zwalczania ograniczają się do dwukrotnego traktowania plantacji na początku lata lub na wczesnym etapie infekcji Enegrenem. Stopień rozcieńczenia wynosi 10 kropli na 1 litr wody. Procedurę powtarza się w odstępach tygodniowych. Dobry wynik jest możliwy przy stosowaniu Topsin-M i Fundazolu.

Cerkosporoza

Septoria lub późne oparzenie

Przejawem tej choroby grzybiczej jest pojawienie się rozproszenia małych żółtych plam na powierzchni rośliny. Początkowo mają bogaty odcień, a wraz z dojrzewaniem grzyba nabierają szaro-beżowego koloru i łączą się. Plamy są prześwitujące, wewnątrz wyraźnie widoczna struktura liścia.

Grzyb preferuje chłodną, ​​wilgotną pogodę, więc pojawia się wczesną wiosną lub jesienią. Szczególnie często występuje, gdy w glebie występuje nadmiar azotu. Rozprzestrzeniane przez wiatr i opady.

Seler wysycha stopniowo. Zbiory nie są długo przechowywane.

W leczeniu profilaktycznym stosuje się leki Topsin-M i Fundazol. Ich hodowla odbywa się ściśle zgodnie z instrukcją użytkowania. Przy ciągłej infekcji septoriami rośliny są niszczone, a gleba jest traktowana fungicydami i wykopywana.

Septorioza

Mączniak rzekomy

Na dotkniętym selerem na górnej powierzchni blaszki liściowej widoczne są jasne plamy. A dolna powierzchnia arkusza jest posypana sypkim pyłem. Z biegiem czasu płytka nazębna i plamy nabierają brązowawego odcienia. Choroba rozprzestrzenia się szybko, a duży obszar nasadzeń może zostać zainfekowany w krótkim czasie.

Seler pod wpływem mączniaka staje się twardy, soczystość rośliny znacznie się zmniejsza. Dalsza uprawa kultury traci sens.

W przypadku selera liściastego obróbka chemiczna nie jest możliwa.

Środki zapobiegawcze ograniczają się do szybkiego wykrywania i niszczenia dotkniętych roślin.

Mączniak rzekomy

Mozaika ogórkowa

Ta choroba ma pochodzenie wirusowe, co prowadzi do pojawienia się deformacji na selerze. Przejawia się różnorodność odcienia blaszki liściowej z kulistymi formacjami o różnych rozmiarach. Dotknięta roślina ostro wyróżnia się na tle zdrowej uprawy.

Mozaika ogórkowa powoduje znaczne zmniejszenie plonów poprzez zatrzymanie wzrostu selera. Nosicielami wirusa są owady, w szczególności mszyce.

Metody kontroli ograniczają się do niszczenia chorych roślin, a także obejmują różne środki tłumienia pojawiania się mszyc.

Mozaika ogórkowa

Parch

Zimna i wilgotna pogoda ma tendencję do powodowania parcha na selerze. Korzenie kultury pokryte są brązowymi plamami, łuszczeniem i pękaniem. Roślina otrzymuje mniej składników odżywczych i może w rezultacie umrzeć.

Środki kontroli obejmują wysiew selera z uwzględnieniem płodozmianu, przygotowanie gleby do sadzenia. Często tylko całkowite zniszczenie nasadzeń przez spalenie może pomóc w pozbyciu się choroby.

Jak widać, środki zapobiegania i kontroli chorób selera ograniczają się do następujących działań:

  • Przygotowanie terenu przed siewem. Zabieg ten polega na rozkopaniu gleby, wykonaniu wymaganej ilości opatrunków i zniszczeniu resztek roślinnych. W razie potrzeby leczyć środkami grzybobójczymi.
  • Dezynfekcja inokulum. Namocz nasiona w jasnoróżowym roztworze manganu przed bezpośrednim sadzeniem.
  • Zgodność z płodozmianem. Coroczna zmiana miejsca lądowania zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby.
  • Środki agrotechniczne. Terminowe rozluźnienie i odchwaszczanie pozwala usunąć chwasty, od których zaczyna się rozprzestrzenianie grzyba, i spowoduje zwiększone napowietrzenie. Przerzedzone nasadzenia.
  • Nawożenie. Środek ten pozwala zwiększyć odporność selera na choroby.

Parch

Szkodniki

Oprócz chorób uprawa selera jest zagrożona atakami szkodników.

Mucha selerowa (barszcz)

Mucha selerowa to owad koloru wina o długości około pół centymetra. Często przenoszą się na grządki selera z barszczu. Samica składa jaja pod skórą liścia, z którego rozwijają się larwy, żywiąc się sokiem i miąższem rośliny, tworząc brązowe tunele w liściach.

Pod wpływem muchy seler traci smak, rośliny okopowe nie nadają się do spożycia.

Kultura umiera z powodu braku składników odżywczych.

Środki zwalczania muchy barszczowej ograniczają się do obserwacji płodozmianu, zwalczania chwastów i dezynfekcji nasion przed sadzeniem. Sadzenie cebuli obok selera odstraszy owady.

Mucha selerowa (barszcz)

Mszyca fasolowa

W koloniach żyją małe ciemne owady. Dojrzewanie osobników przed okresem lęgowym trwa dwa tygodnie. Dlatego w krótkim czasie mszyce są w stanie zniszczyć duże obszary selera. Oprócz własnych uszkodzeń owady są nosicielami chorób wirusowych.

Aby zwalczyć te szkodniki, przeprowadza się opryskiwanie naparem z pomidorów i ziemniaków. Bardzo pomaga nalewka ze skórki owoców cytrusowych. Aby go przygotować, weź 5 części skórki i 10 części wody. Wymieszać i pozostawić w chłodnym miejscu na 4-5 dni. Seler przetworzyć gotowym roztworem za pomocą butelki z rozpylaczem.

Jeśli posadzisz nasturcję lub tymianek obok selera, odstraszy to mszyce.

Środki zapobiegawcze przeciwko mszycom obejmują wykopywanie grządek jesienią i usuwanie chwastów.

Mszyca fasolowa

lilia marchewkowa

Małe skaczące owady hibernują na drzewach iglastych. Na początku ciepłego okresu przelatują do selera i żywią się nim, uszkadzając łodygi i liście. Kultura marnuje się i deformuje.

Aby uniknąć ataków tego szkodnika, upewnij się, że nasadzenia selera znajdują się z dala od plantacji iglastych. Obserwuj płodozmian i płodozmian.

Metody kontroli polegają na posypaniu gleby mieszaniną piasku, tytoniu i gorczycy w stosunku 1: 1: 1. Pożądane jest wykonywanie takiej pracy co 10-14 dni.

lilia marchewkowa

Mucha marchewkowa

Dorosły owad nie stanowi zagrożenia dla selera. Ale składając jaja w ziemi pod korzeniami kultury, mucha marchewkowa stanowi zagrożenie dla tego, że gdy pojawiają się larwy, żywią się sokiem rośliny. Prowadzi to do niedoboru składników odżywczych, wysuszenia liści selera.

 

Owad wydaje potomstwo wczesnym latem i późną jesienią.

Środki kontrolne ograniczają się do częstego rozluźniania korzeni gleby, niszczenia chwastów, posypywania łóżek mieszanką piasku i popiołu tytoniowego w równych proporcjach. Możesz posypać ziemię popiołem tytoniowym i suchą musztardą, mieszając je w równych częściach. Szybkość zużycia mieszanki wynosi 1 łyżka. l. za każdy kwadrat m działka.

Zapobieganie pojawieniu się muchy marchwiowej obejmuje:

  • głęboka orka gleby, aby hibernujące w niej owady pojawiły się na powierzchni i ginęły pod wpływem zimna;
  • przestrzeganie płodozmianu upraw parasolowych;
  • pielenie.

Seler jest zagrożony wieloma chorobami i szkodnikami. Przestrzegając wszelkich środków zapobiegawczych i wiedząc, jak radzić sobie z zagrożeniami, ogrodnik może liczyć na zdrowe i obfite plony.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author