Jaka powinna być ziemia do ogrodów

Z czego składa się żyzna ziemia

Żyzna ziemia – to 30% czarnoziemowej i 50% torfu, gleby, 20% piasku. Piasek sprawia, że lepiej przepuszczalność wilgoci i przyczynia się do wzbogacania ziemi tlenem. Torf zmniejsza negatywne oddziaływanie szkodliwych zanieczyszczeń.

Współpracy ma neutralne ph, jest w nim wiele próchnicy, dlatego występuje on jako źródło wielu przydatnych dla roślin pierwiastków. To jest żyzny grunt idealny dla wzrostu i rozwoju roślin.

Porównaj żyznej ziemi i czarnoziemu

Gleba z roślinami, z których zbierają duże plony – to współpracy. Zwykle jest w nim wszystkie niezbędne kultur odżywcze, współpracy ma wymagane dla roślin wilgotność, odpowiednią przepuszczalność powietrza. Ale ma wadę – jego sprzedają dość drogie.

U rodzącym gruntu niska cena. Po jego подсыпания gleby można kilku lat dodatkowo nie karmić rośliny.

Zalety żyznej ziemi:

 • Niski koszt.
 • Składa się z naturalnych, bezpiecznych składników, które nie szkodzić człowiekowi i naturze.
 • Żyzna ziemia zwiększa wydajność roślin.
 • Przy zakupie można korygować jej skład.
 • Taka ziemia jest uniwersalny, można na nim sadzić i uprawiać wszystkie rośliny. Aktywnie trafi do wzrostu.

  Jak przygotować ziemię pod łóżka

  W Moskwie przygotowują grunt pod łóżka w kwietniu, w tej chwili jest już wysycha i się rozgrzeje. To robią przy temperaturze powietrza +10-15°C, podłoże musi nie przyklejają się do łopacie, a być подсохшим. Od silnego nawilżenia i śniegu ziemia osiada. Dlatego ją poluzować prowizji lub wirnikową.

  Jeśli jest na to miejsce posadzono zimą kultury, to grunt взрыхляют бороной. Radzą, by jesienią ściółka grunt, to na wiosnę będzie ziemisty. Wiosną dzień po obiedzie wykopane gleby, w tym czasie górna warstwa ziemi dobrze się rozgrzeje. Po перекопки się rozgrzeje i dolnej warstwy. Ściółki poluzować prowizji. Resztki roślinne umieszcza się w dół z kompostem.

  Ważne! Można wzbogacić glebę za pomocą mikroelementów: żelaza, molibdenu, miedzi, cynku, manganu. Do tego dodaje się do niego zielony piasek lub mąkę z alg. Można dokonać całkowicie перепревшие liście.

  Przygotowanie целинного fazy do lądowań

  Najpierw wyceluj darń małych kwadratów, po odetnij go.

  Czyli łopatą zrób nacięcia na obwodzie, a darń wykończenia na dole. Nakręcony darń umieszcza się w kompost. Poluzować gleby widłami, wylewa się warstwę kompostu, próchnicy. Na takiej ziemi zaleca się sadzić dyni, rośliny strączkowe, kukurydzę.

  Jeśli nie masz doły do kompostu, to odwróć darń trawy w dół i umieść tak. Po odeprzeć darń łopatą. Następnie przykryć ciemną folią, wtedy darń перепреет.

  Jak zrobić ziemię bardziej odpowiednie

  Istnieje kilka sposobów, jak to zrobić. Szczegółowo przyjrzymy się każdej z nich.

  Podłoże wzbogacić nawozami

  Do wzrostu liści i łodyg rośliny potrzebują azotu do systemu korzeniowego wymaga fosfor, dla wzmocnienia odporności kultur potrzebny jest potas. Ale lepiej wprowadzać organiczne, będzie ona wspierać wymagane roślin mikroflory w glebie.

  Jeśli zrobisz na działce kompost, to ona pomoże ci bez kieszonkowe zwiększyć wydajność ziemi w ciągu 6 miesięcy. Do sadzenia roślin warzywnych chcesz zmieszać 20% kompostu i 0% gleby. Wtedy będzie aktywnie rozwijać sadzonki, ilość uzyskiwanych plonów wzrośnie.

  Przestrzeganie płodozmian

  Nie można co roku sadzić w jednym miejscu te same rośliny. To zubaża glebę, w niej brakuje potrzebne roślinom składniki odżywcze i gromadzą się zarazki chorób i szkodników. Koniecznie zmiennik dopasowanie kultur na swojej działce.

  Wzbogacenie ziemi grzybami i bakteriami

  Można je kupić w sklepach dla ogrodu i felgami. Dla przykładu, grzyb Mikoryza pomaga korzeni kultur zasysać więcej wody i wymaganych przydatnych elementów. Bakterie азотофикаторы wzbogacają ziemię w azot.

  Jeśli ziemia nie jest urodzajna

  Rozwiązaniem problemu jest taka gleby może być tworzenie dużych ogrodów. Można zrobić łóżka o wysokości 10-20 cm z desek lub łupku. Można również zbudować bardzo wysokie łóżka do 50-70 cm z cegieł, betonu, kamieni.

  Na dno grządek umieszcza się materiał z substancji organicznych, na przykład, zepsute deski, zgniłe belki, konopie. Na nich kładzie się gałęzie, rozdrobniona kora, zrębki. Z góry насыпается obornik, wypływa woda. Po kładzie warstwy słomy, siana, trociny, trawa. Między tymi warstwami насыпается próchnicy. Zaleca się na każdą warstwę wsypać nawóz “Bajkał”, “Эмочки”, “Blask”.

  A górna warstwa robią z gruntu, mieszane z próchnicą lub kompostem. Warstwa wysokości musi być 7-8 cm Można nie mieszać warstwy, tak jak zajmą się tym mikroorganizmy. Ale nie zapomnij, że należy z góry od czasu do czasu подбавлять kompost lub mieszanka gleby z kompostem.

  Musisz również wiedzieć, co to jest próchnica, a co to jest kompost:

 • Próchnica – to nawóz, który absolutnie taką papkę.
 • Kompost jest wiele pozostałości z substancji organicznych, kompost pereprevaet i przekształca się w humus gdzieś za 1-2 lata.
 • Ale można w niego podkładać dopalacze dojrzewania kompostu.

  Piaskowce

  Te gleby są idealne wszelkich kultur, ponieważ mają wiele zalet:

 • скапливают ciepło;
 • воздухопроницаемы;
 • w nich świetnie rozwija się system korzeniowy roślin;
 • jeśli warstwa jest gruba, to doskonale utrzymuje wilgoć.
 • Ale takie gleby mają ogromny minus, w nich mało składników odżywczych dla roślin, są szybko wypłukiwane z gleby.

  Dlatego, aby wzbogacić takie ziemi, wymaga stale wprowadzać w nich materii organicznej, kompost lub próchnicy. Najlepiej stosować kompost, tak jak to неразложившиеся resztki roślin. Dlatego przy вымывании z piaskowców substancji organicznych, będą wyróżniać się z resztek roślinności. Również, aby zrobić piaskowce lepiej, można dodać do nich trochę gliny.

  Podmokłe gleby

  To gliniastą lub gliniaste ziemi, wód gruntowych u nich zalegają blisko powierzchni. Na takich glebach można zrobić wysokie łóżka. Można również wykopać rowki odwadniające, aby wody gruntowe zeszli na dół.

  Przygotowanie takie gleby, najlepiej jesienią. Należy dokładnie przekopać na głębokość do 10 cm, najpierw разбросав na powierzchni obornik lub kompost. Radzą, aby po перекопки rozsypać na powierzchni lotnych, ponieważ taka podłoże jest zazwyczaj bardzo kwaśny.

  Ważne! Najlepszą metodą, aby zrobić takie ziemi bardziej płodne, to siać сидераты jesienią. Wtedy wczesną wiosną ziemię nie wykopane, a rwąc widłami, mieszając podkład z roślinnością z сидератов.

  Kwaśna gleba

  Kwasowość gleby określają przy papierkiem lakmusowym. Zbiera się kilku garście gruntu z działki, zalać w szklance, wymieszać i pozostawić na kwadrans. Następnie ponownie wymieszać. Na górze szklanki przez 5 min pojawia się papkę, więc stosują się do niej лакмусовую papierek. Podczas malowania papieru w kolorze czerwonym kwasowość gleby wysoka. Jeśli to stała pomarańczowej, to średnio utleniany ziemia. Jeżeli gleba ma niską kwasowość, to papier zdobywa żółty odcień. Jeśli papier stał się zielony, to neutralny grunt, a jasno-zielony kolor oznacza, że twoja ziemia zasadowy.

  Jeśli twój podkład składa się w całości z torfu, to go wymaga раскислять 1 raz na 3 lata, jeśli ziemia jest piaszczysta, to 1 raz na 5 lat, a dla gliny chcesz dodać odtlenienia substancji 1 raz na 7 lat.

  Można użyć гашеную wapno. Jeśli gleba jest bardzo kwaśna, to jesienią na 100 m2 rozproszone na 50-70 kg wapna пушонки, a następnie wykopane grunt na głębokość łopaty. Jeśli gleba średnio utleniany, to wylewa na 40-45 kg, a na слабокислое miejsce przelewa się po 20-25 kg wapna.

  A można kupić доломитовую mąkę. Wtedy przy silnie kwaśnym podłożu na 1 m2 ziemi rozproszone góra 500 g доломитовой mąki, na kwaśnej ziemi – 450 g, a na слабокислую – 350 r.

  Gleba na wiecznej zmarzlinie

  Aby zrobić taką ziemię nadającą się do lądowania, wykopał rów, który ma głębokość 70 cm Na dole mieszczą się różne materiały, które posłużą do izolacji cieplnej: belki, deski, puste butelki z tworzyw sztucznych, na których przykręcone pokrywy. Dalej tam всыпается mieszankę kompostu, liści ziemi i kompostu.

  Wnioski

  Czyli, aby przygotować grunt dla grządek wymagane stałe sadzić сидераты, którymi następnie można wzbogacić glebę. Co roku robić компостные doły, aby stale umieszczać kompost w wysokie łóżka. Podkładając pod rośliny ściółkę z rozdrobnionej słomy lub trawy.

  Anna Kowalczyk
  Anna Kowalczyk
  Edytor serwisu