Jak wyhodować truskawki z nasion w domu?

Problemy z uprawą truskawek z nasion

Nie jest trudno uzyskać mocne i żywotne sadzonki, jeśli uprawiasz truskawki z nasion w domu. Przy pomocy rozmnażania generatywnego ogrodnicy tworzą na swoich działkach nowe odmiany o unikalnych cechach. Jak sadzić nasiona truskawek ogrodowych na sadzonki, jak uzyskać zdrowe sadzonki, zostanie to omówione w artykule.

Pozytywne aspekty uprawy nasion truskawek

Rozmnażanie generatywne jest uzasadnione przy hodowli truskawek bez brody lub w pracach hodowlanych z nowymi odmianami.

Korzyści z uprawy truskawek z sadzonek:

 • możliwe staje się uzyskanie niedrogiego materiału do sadzenia bez dodatkowych kosztów;
 • sadzonki truskawek z nasion w domu są dostosowane do lokalnych cech klimatycznych i warunków pielęgnacyjnych;
 • nowe rośliny są wolne od chorób zakaźnych i pasożytów.

Nasiona truskawek zachowują żywotność przez 3-4 lata.

Warunki niezbędne do uprawy sadzonek truskawek

Nasiona truskawek wymagają do wzrostu dużo światła. Uzupełniające oświetlenie lampami LED dla roślin o czerwonym spektrum promieniowania aktywuje proces kiełkowania. Sadzonki nie lubią jasnego słońca ani długotrwałego ciemnienia.

Nie toleruje wilgoci – dla prawidłowego wzrostu sadzonek wymagana jest stabilna umiarkowana wilgotność gleby. Sadzonki podlewa się ciepłą wodą podgrzaną do temperatury 20-25 ° C.

Możesz uprawiać truskawki z nasion w domu na każdym rodzaju gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Najlepsze sadzonki uzyskuje się na podłożach piaszczysto-gliniastych bogatych w próchnicę i składniki odżywcze.

Problemy z uprawą truskawek z nasion

Truskawki dają żywotne potomstwo po zapyleniu krzyżowym pyłkiem innych okazów.

Rozmnażanie truskawek przez nasiona w domu komplikuje fakt, że zawierają one inhibitory – substancje zapobiegające kiełkowaniu. Aby przyspieszyć kiełkowanie, musisz rozwarstwiać nasiona w domu w lodówce.

Kiełkowanie sadzonek truskawek ogrodowych jest utrudnione przez twardość materiału sadzeniowego, który rozwija się podczas przechowywania.

Cechą uprawy sadzonek truskawek z nasion w domu jest to, że okazuje się, że jest niejednorodny. Jedna część krzewów zakwitnie i zaowocuje bez tworzenia wąsów, druga wyrośnie dużo wąsów bez owocowania. W populacji nowych roślin mogą pojawić się okazy z jagodami różniącymi się smakiem i kolorem od oryginalnej odmiany.

Potomstwo truskawek leśnych o drobnych owocach, powtarzających się w ogrodzie, zachowuje wszystkie cechy rośliny matecznej.

Jak prawidłowo wyhodować sadzonki truskawek z nasion?

W warunkach nasiąkania wodą sadzonki rozwijają choroby grzybowe, na przykład czarną nogę. Dlatego pojemniki muszą mieć otwory drenażowe do odpływu wody.

Jak sadzić truskawki z nasionami w domu, biorąc pod uwagę biologiczne cechy rośliny:

 • Naczynia na sadzonki wypełnia się glebą na 2-3 dni przed siewem – konieczne jest, aby gleba dobrze się nagrzewała w pomieszczeniu.
 • Pojemników na nasiona nie należy umieszczać obok urządzenia grzewczego – nasiona mogą zaparować.
 • Gdy tylko pojawią się sadzonki, są one wystawione na okno południowe lub wschodnie – dobre oświetlenie nie pozwoli rozciągnąć się sadzonek. Sadzonki nadal rozwijają się w temperaturze 18–20 ° C.
 • Dopóki nie pojawią się 1-2 prawdziwe liście, folia nie jest usuwana z pudełek. Następnie stopniowo wydłuża się czas wietrzenia, aby sadzonki przyzwyczaiły się do warunków pokojowych.
 • Podlewania nie prowadzi się w fazie liścieni.

Górny opatrunek jest wymagany, gdy pojawiają się 3-4 prawdziwe liście. Raz na 8-10 dni nawozić preparatami Solution, Aquarin, Kemira Lux – 1 g/na 1 litr wody.

Przed przesadzeniem sadzonki dobrze rosną w zakresie temperatur od 14 do 25 ° C.

Kiełki szybko rosną – w tym przypadku do dołka należy dodać drobno posiekane podłoże.

Podczas uprawy roślin w pomieszczeniach niezbędne jest rozmnażanie nasion. Technologia jest taka sama jak w przypadku uprawy sadzonek na otwartym terenie – konieczne jest rozwarstwienie i namoczenie nasion przed sadzeniem.

Warunki pomyślnego kiełkowania

Truskawki układa się z nasionami na płaskiej powierzchni ziemi lub w rowkach o głębokości nie większej niż 1 cm – w ten sposób małe nasiona szybciej kiełkują.

Przed wschodami optymalna temperatura jest utrzymywana na poziomie 22–26°C. W tym okresie truskawki ogrodowe wymagają więcej ciepła niż światła.

Warunki pomyślnego kiełkowania

W t 17-18 ° C proces kiełkowania jest opóźniony o 2-3 tygodnie. W chłodnym pomieszczeniu nasiona mogą rozkładać się w glebie.

W okresie kiełkowania sadzonki są wentylowane przez zdjęcie folii na 1 minutę.

Uprawa truskawek z nasion

Są one wcześniej zaopatrzone w niezbędne składniki do podłoża ogrodniczego. Wybierają, w którym pojemniku będą kiełkować sadzonki. Nasiona są rozwarstwione i, jeśli to konieczne, nasączone.

Przygotowanie gleby

Sadzenie truskawek z nasionami w domu na sadzonki odbywa się w luźnej mieszance składającej się z humusu lub kompostu, grubego piasku i darniowej gliny w stosunku 1: 1: 2. Częściowo zgniłe liście zmieszane z torfem układa się na dnie skrzynki na sadzonki warstwą 3 cm – ta mieszanina będzie pełniła funkcję drenażową.

Gleba jest dezynfekowana w kąpieli wodnej przez 3-4 godziny.

Do sadzenia nasion do sadzonek odpowiednia jest gotowa gleba na fiołki, begonie lub uniwersalna.

Przygotowanie nasion

Moczenie nasion przed sadzeniem przeprowadza się, jeśli pominięto moment siewu. Nasiona układa się na luźnej, miękkiej szmatce lub papierze, który może zatrzymywać wilgoć. Zwilżać regularnie, przechowywać w ciepłym, jasnym miejscu, aż do wyklucia się nasion.

Stratyfikacja nasion truskawek sprzyja szybkiemu i przyjaznemu kiełkowaniu.

Zaprawianie nasion

Nasiona traktowane regulatorami wzrostu „Rostok”, „Epin-extra”, „Kemiro-Hydro”, „Vympel” mają zwiększoną zdolność kiełkowania. W zalecanych dawkach leki te nie wpływają na skład biochemiczny jagód.

Terminy siewu nasion

Jeśli czas sadzenia nasion pokrywa się z czasem zbioru, proces kiełkowania będzie wadliwy lub opóźniony.

Optymalny czas siewu w domu do uprawy na zewnątrz to późna jesień, luty lub wiosna.

Przy założeniu uprawy całorocznej termin sadzenia nasion truskawek jest nieograniczony.

Stratyfikacja nasion truskawek

Ponieważ okrywa nasienna stanowiąca 90% dojrzałego materiału sadzeniowego jest całkowicie wodoodporna, konieczne jest rozwarstwienie nasion w domu.

Stratyfikacja nasion truskawek

Stratyfikacja nasion przeprowadzana jest na 2,5–3 miesiące przed siewem.

Jak rozwarstwiać się w lodówce:

 • wymieszać materiał do sadzenia z mokrym piaskiem;
 • włożyć do plastikowej torby lub szklanego słoika z pokrywką;
 • umieścić w lodówce i przechowywać w temperaturze 5°C, od czasu do czasu wstrząsając.

Przed siewem wyjmij słoik z lodówki i umieść go w pobliżu baterii na 12 godzin.

Sadzenie nasion

Sadzenie truskawek z nasion w domu odbywa się w glebie zwilżonej jasnoliliowym roztworem nadmanganianu potasu.

Proces siewu nasion:

 • przed posadzeniem w pudełkach materiał do sadzenia przykleja się na wąski pasek (1,5 cm) papieru toaletowego w odległości 3-5 cm od siebie;
 • nasiona truskawek do uprawy w domu w doniczce lub doniczce sadzi się na głębokość 0,5-1 cm.
 • przez pierwsze 10-12 dni pojemniki są przechowywane w temperaturze 20-25 ° C;
 • utrzymać wilgotność gleby.

Drugą metodą jest rozsiewanie nasion na ziemi bez zakopywania. Aby zachować wilgoć, przykryj folią lub szkłem.

Zbieranie sadzonek truskawek

Zbiór domowy truskawek z nasion odbywa się w fazie 1-2 prawdziwych liści.

Jak wyhodować truskawki z nasion – zasady zbierania sadzonek:

 • zwilżyć podłoże;
 • drobno poluzować glebę w pobliżu korzeni;
 • aby nie uszkodzić łodygi, ostrożnie wyciągnij sadzonkę palcami za liście liścienia;
 • lekko uszczypnij główny korzeń.

W skrzynkach na sadzonki sadzonki najpierw nurkują w odległości 2 cm od siebie. Gdy liście się zamkną, pozostaw odległość 4 cm między sadzonkami.

Zbieranie sadzonek truskawek

Sadzonki można zanurzyć w doniczkach o średnicy 12 cm na 20-25 sztuk, a następnie umieścić pod folią dla lepszego przeżycia.

Możesz hodować sadzonki w doniczkach bez zbierania. Gdy rozeta osiągnie średnicę 5–6 cm, rośliny przenosi się z grudką ziemi do większego pojemnika.

Podlewanie sadzonek truskawek

Nasiona umieszcza się w wilgotnej glebie. W miarę wysychania gleby przeprowadza się systematyczne opryskiwanie wodą o temperaturze pokojowej. Najwcześniejsze pędy pojawiają się 7 dni po wysianiu nasion. Sadzonki są podlewane z pipety.

Pielęgnacja sadzonek truskawek

Aby sadzonki rosły mocniej podczas uprawy sadzonek z nasion w domu, pod koniec maja – początek czerwca sadzi się je w prowizorycznej grządce – szkółce w odległości 10 cm od siebie. W tym czasie rośliny mają już rozetę z dwoma rozwiniętymi liśćmi trójskładnikowymi. Dalsza pielęgnacja polega na rozluźnieniu w razie potrzeby, odchwaszczaniu i podlewaniu. W 6 i 10 dniu są karmione nawozami na jagody – wymagane jest 10 litrów roztworu na 1 m².

W ostatniej dekadzie lipca lub na początku sierpnia sadzonki wraz z grudką ziemi sadzi się na stałe w odległości 50–70 cm od siebie.

Wybór pojemności

Używaj dowolnych pojemników o wysokości nie większej niż 7 cm Dobre wyniki osiąga się przy uprawie w skrzynkach na nasiona, tabletkach torfowych, w kasetach i doniczkach torfowych. Pudełka są wypełnione w jednej trzeciej drenażem z połamanych cegieł lub mieszanką torfu i ziemi liściastej.

Siew w skrzynkach

Na początku zimy nasiona wysiewa się do płytkich skrzynek o wymiarach 50 × 30 × 10 cm z drenażem z gleby torfowej i liściastej. Ziemię darniową wylewa się na wierzch, zmieszaną z piaskiem w stosunku 3: 1. rozłóż nasiona, mocno dociskając je do płaskiej powierzchni gleby. Wlać 1 cm warstwę piasku, a następnie przykryć papierem, na którym kładzie się pokruszony torf.

Pudła są wynoszone na zewnątrz i pozostawiane pod śniegiem. Pod koniec lutego lub marca umieszcza się je w szklarni lub pokoju. Okruchy torfu usuwa się, papier zwilża się i przykrywa szkłem. Pędy pojawiają się za trzy tygodnie.

Instrukcja siewu w pojemnikach – z osobistych doświadczeń ogrodników:

 • Wypełnij pudełka mieszanką gleby składającą się z równych części darni, ziemi liściastej i piasku.
 • Daty sadzenia to grudzień – styczeń.
 • Skrzynki z plonami przechowuj przez tydzień w temperaturze pokojowej, następnie wynieś je na zewnątrz i przykryj 5 cm warstwą śniegu.
 • Na przełomie lutego i marca pojemniki należy umieścić w pomieszczeniu o temperaturze 26°C.
 • Po stopieniu się śniegu gleba jest wentylowana, przykryj pudełka szkłem.

Sadzone sadzonki uprawia się w rozproszonym świetle, unikając bezpośredniego światła słonecznego.

Wilgotność gleby utrzymywana jest poprzez systematyczne opryskiwanie.

Sadzonki pojawiają się w 8-10 dniu. Szybkość kiełkowania wynosi 87%.

Uprawa truskawek z nasion w tabletkach torfowych

Drogie nasiona odmian wielkoowocowych pakowane są w worki po 5-10 sztuk. Nie zawsze jest możliwe wyhodowanie żywotnych sadzonek w skrzynce na sadzonki. Dlatego zaleca się stosowanie tabletek torfowych, ponieważ w ten sposób najłatwiej wyhodować truskawki z nasion w domu.

Uprawa truskawek z nasion w tabletkach torfowych

Oprócz torfu podłoże tabletki zawiera stymulatory wzrostu, niezbędne mikro- i makroelementy.

Instrukcja wysiewu w tabletkach torfowych

Przed sadzeniem nasiona kiełkują – układa się je między dwiema warstwami wilgotnej szmatki, umieszcza w pojemniku z otworami wentylacyjnymi i przechowuje przez 3 dni w temperaturze 18°C. Następnie umieszcza się je na 2 tygodnie w lodówce, na półce na warzywa. Po rozwarstwieniu pojemnik umieszcza się w ciepłym, jasnym miejscu, aż nasiona wykiełkują. Przez cały czas utrzymywana jest umiarkowana wilgotność, a materiał do sadzenia jest wentylowany.

Jak zasiać nasiona truskawek na sadzonki:

 • Tabletki torfowe umieszcza się w pojemniku, zalewa jasnoliliowym roztworem nadmanganianu potasu i przechowuje przez 15-20 minut.
 • Tabletki lekko wyciska się w celu usunięcia nadmiaru płynu i umieszcza w pojemniku.
 • Pojemnik musi być wyposażony w otwory wentylacyjne.
 • Kiełkujące nasiona układa się w zagłębieniach tabletek.
 • Pojemnik jest przykrywany szkłem lub folią i umieszczany na parapecie.
 • Podłoże jest regularnie nawilżane, ponieważ suchy torf, kurczący się, może zranić sadzonki.
 • Miniszklarnia jest emitowana codziennie.

Sadzonki wraz z tabletkami zanurzają się w doniczkach lub pudełkach.

Lądowanie na otwartym terenie

Sadzonki truskawek wyhodowanych z nasion są gotowe do przesadzenia w otwartym terenie po 12 miesiącach. Przed sadzeniem sadzonki są utwardzane na wolnym powietrzu przez 3-5 dni. Najpierw pudełka są umieszczane na balkonie lub na zewnątrz na 1 godzinę. Czas utwardzania jest stopniowo wydłużany

Jak sadzić truskawki z nasion w domu:

 • Dzień wcześniej gleba jest podlewana i mulczowana ciemną włókniną.
 • Zaleca się zagęszczenie sadzenia sadzonek podczas sadzenia letniego, które przeprowadza się nie później niż w 1 dekadzie sierpnia. W takim przypadku na 1 m² wymagane jest 14-16 sadzonek.
 • Wiosną rośliny sadzi się w pierwszej połowie maja.

Ściółkowanie gleby podczas sadzenia latem nieprzezroczystym materiałem przyczynia się do przetrwania sadzonek. Sadzonki sadzi się w rowkach o głębokości 15 cm, materiał rozprowadza się na powierzchni gleby i wykonuje w niej otwory o średnicy 5–7 cm zgodnie ze schematem umieszczania roślin. Pierwsze dni sadzenia są zacienione przed jasnym słońcem.

Sadzenie truskawek na zewnątrz

Pierwsze zbiory z młodych krzewów można zebrać w roku siewu.

Kulturę wewnętrzną uprawia się w doniczkach o pojemności 3 litrów i wysokości co najmniej 15 cm.

Uprawa truskawek z nasion pozwala na obniżenie kosztów materiału do sadzenia, uzyskanie zdrowych sadzonek przed infekcjami, dostosowanych do lokalnych warunków utrzymywania sadzonek. Ponadto jest to fascynujący proces twórczy, w wyniku którego każdy ogrodnik może wprowadzić na swoją stronę nową odmianę autora.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author