Jak wyhodować sadzonki petunii domu

Sposoby sadzenia петунию na sadzonki

Bez aktualnych dokarmiania i неослабевающего uwagi hodowcy petunia зачахнет, i zamiast bujnym i jasnego krzew o pachnących kwiatów, zaprezentuje полузасохшая gałązka małe, niepozorne kwiatostany.

Istnieje kilka sposobów, jak poprawnie siać петунию na sadzonki:

 • W рассадные pojemności. Petunia светолюбивый kwiat, i w ten sposób jest dobry dla tych, których mamy ograniczone miejsce na parapecie. Sadzenie sadzonki produkowane w małej skrzynki, gdzie można высеять do 50 nasion. Minus tej metody jest to, że młode pędy petunie musisz narażać na stres пикировкой.
 • W indywidualną рассадную opakowania. Ziarenka dziewczyna высеиваются osobno, każdy w swoją pojemność. Taka sadzonka nie wymaga pikowania. Окрепшие rośliny można przesadzać bezpośrednio w ziemi lub w doniczkach.
 • W borowinowe tabletki. W tym przypadku, nasiona petunii высеиваются w tabletki również indywidualnie. Ogromny plus tej metody sadzenia w tym, że roślina nie trzeba przesadzać i alarmu system korzeniowy. Do tego torfu tabletka zawiera wiele przydatnych elementów przyrodniczych, które są niezbędne przy dobrej uprawie sadzonek petunie w domu.
 • Po tym, jak zdecydowaliśmy się z metodą lądowania, należy zwrócić uwagę i doboru gruntu.

  Gleby do siewu

  Prawidłowe sadzenie sadzonki petunii nie jest możliwa bez jakości gleby.

  W zasadzie, do siewu dziewczyna nadaje się każda gleba na bazie torfu, najważniejsze jest to, aby nie była zbyt kwaśny lub zasadowy. Jeszcze jeden warunek do prawidłowego lądowania petunie na sadzonki – podłoże powinno być luźne, bez grudek i łatwe.

  Idealny do wykorzystania dla prawidłowego siewu petunie na sadzonki gotowe podłoże. Można go kupić w specjalistycznych sklepach. Zazwyczaj jest szczelnie zapakowany w szczelne opakowanie, a jego waga może być od 2 do 5 kg. Skład gruntu wyważony, z uwzględnieniem potrzeb młodych kiełków petunie.

  Samodzielnie przygotowany ziemisty mix nadaje się również do prawidłowego siewu petunie w warunkach domowych, ale wymaga pewnej sprawności i miejsca do zimowego przechowywania.

  Jeśli wolą jednak nie oddaje покупному materiału, to zebrać go należy z jesieni:

 • 4 części ziemi ogrodowej;
 • 1 część torfu;
 • 1 część дернового gruntu;
 • 1 część czystego piasku rzecznego.
 • Dobrze dodać do tej mieszanki drobno перемолотую skorupki od jajek i jesion.

  Wskazówka! Przed sadzeniem nasion petunii na sadzonki podłoże zaleca się rzucić фунгицидами.

  Dobór odmian do łóżka

  We własnym ogrodzie sadzić петунию można wszędzie, trzeba tylko zdecydować się na optymalnej wysokości roślin i długość jego zwisające rzęsy.

  Na rabaty i kwiat łóżko nadają się niskie, kręcone krzewy petunie. Dobre karłowate rośliny w rabatkach i alpinarium.

  W doniczkach, garnki i wiszących skrzynkach dobrze wyglądają ampelnye i kaskadowe odmiany. Są one dobrze komponują się z wysokimi jessika kontrastowe barwy, tworząc kompozycję z podniesioną centrum i спадающим wodospadem długie rzęsy.

  Niezastąpiona petunia i w warunkach miejskich. Ona doskonale czuje się w balkonowych wiszących skrzynkach, i cieszy oko przechodniów i gospodarzy.

  W jakim terminie odbywa się prawidłowa pozycja petunie na sadzonki

  Aby petunie proszę was mnóstwo pachnących łodygi i kaskady zieleni maksymalnie przez dłuższy czas, należy wiedzieć, w jakim czasie i jak prawidłowo sadzić петунию na sadzonki.

  Niektórzy hodowcy uważają, że prawidłowe sadzenie powinno odbywać się pod koniec stycznia i na początku lutego. W tym przypadku, окрепшие i kwitnące rośliny można uzyskać już w połowie kwietnia. Ale na Syberii sadzić ją na stałe miejsce na początku wiosny nie istnieje jeszcze prawdopodobieństwo wystąpienia nocnych przymrozków. Do tego opieka nad takimi sadzonek w czasach trudnych.

  Krótka długość dnia wymaga więcej całodobowej oświetlenia i ogrzewania. Dlatego ten sposób jest dobry tylko dla biznesmenów, którzy sieją kwiaty na sprzedaż.

  Optymalne terminy do prawidłowego lądowania petunie na sadzonki od 5 do 25 marca. Tak, roślina nie zakwitnie w kwietniu, a na początku lata, ale będzie można rozkoszować się pięknem do samych przymrozków.

  Zazwyczaj, petunii rośnie w siłę i zyskuje siły w ciągu 12 — 13 tygodni, i do czerwca gotowa do osiedlenia się na przygotowaną dla niej kwiatki. Nie warto zwlekać z lądowaniem, переросшие kwiaty na parapecie silnie wydłużone i słabo dopasowują po przeszczepie.

  Jak prawidłowo zaszczepić петунию w warunkach domowych

  Aby poprawnie siać петунию, na dno przygotowanych pojemników do sadzonek, należy ułożyć warstwę keramzytu. To zapewnia dobry drenaż, i młode pędy nie będą cierpieć z powodu stagnacji wilgoć.

  Tak przygotowaną ziemię zaleca się przesiać przez gruboziarnistą i drobne sito. Po odsiewie ziemia nasycona tlenem i staje się łatwe.

  Na dno рассадных pocztowych ułóż warstwę keramzytu.

  Na keramzytu насыпается warstwę ziemi, pozostały po odsiewie dużym sito, a następnie ułożyć mały pokazy, krótko 5 — 7 cm poniżej krawędzi doniczki. Po prawidłowym lądowaniu, glebę należy tylko lekko ubić.

  W увлажненном gruncie zapałkę zaznaczyć linii siewu nasion, i można przystąpić do sadzenia.

  Ważne! Podczas prawidłowego lądowania, nasiona nie pogłębiana, a rozrzucone na powierzchni gleby. Odległość między roślinami nie powinna być mniejsza niż 0,6 cm

  Jeśli sadzenie petunie na sadzonki produkowane w borowinowe tabletki, to wcześniej je namoczyć na kilka godzin w ciepłej wodzie. Z, разбухших od wilgoci tabletki, przelewa się nadmiar płynu, i umieścić je w przezroczysty pojemnik z przepuszczającą światło pokrywą. Następnie, zapałkę lub pęsety, w wycięcie tabletki są umieszczone jedno nasionko. Następnie pojemnik zamyka się.

  Wskazówka! Nasiona petunia są bardzo małe, dokonać lądowania w równych rzędach trudne, ale istnieje kilka sztuczek, aby ułatwić to zadanie.

 • Nasiona można wymieszać z drobnym piaskiem;
 • Rozsypać odciski na poziomym arkuszu, i uzbrojony w wykałaczką i pojemności z wodą поддевать pojedynczo зернышку wilgotną wykałaczką;
 • W sprzedaży dostępne są również specjalne дражированные nasiona petunii. Gdzie każde ziarenko pokryte kolorową powłoką, dzięki temu stają się one większe. Ale za wygodę przy wsiadaniu trzeba przepłacać, ponieważ są one znacznie droższe, a nasion w opakowaniu czasami mniej.
 • Ułożone równymi rzędami ziarenka należy spryskać spray, ale nie posypać ziemią. Opakowania z рассадным materiałem trzeba przykryć szkłem lub folią i umieścić w ciepłym, dobrze освещаемое miejsce.

  Ostrzeżenie! Aby gleba w obsianych pojemnikach nie заплесневела i dobrze wentylowanym miejscu, należy pozostawić otwory wentylacyjne.

  Do tego w pokrywie pojemnika trzeba wykonać kilka małych otworów. Jeśli pocztowe osłonięte szybą, to z jednej strony powinno być pozostawione miejsce wentylacyjne (5 – 7 mm).

  Korzystne warunki dla kiełkowania

  Jak prawidłowo rosnąć sadzonki petunii w domu, jak stworzyć jej optymalne warunki? To pytanie zadaje i tych, którzy po raz pierwszy zajął się tym skomplikowane i fascynujące zajęcie. I ci, którzy mieli doświadczenie.

  Głównym warunkiem przy prawidłowego sadzenia sadzonki petunii – to przestrzeganie temperatury, wilgotności i wystarczającym oświetleniu.

  Szczególnie wymagających domowego klimatu hybrydy petunii. W chłodzie oni po prostu nie wzejdą, a przy zbyt wysokiej temperaturze изнеживаются, i tracą zdolność do przeciwstawiania się nawet najprostszym choroby i mocno wydłużone.

  Idealna temperatura do uprawy petunie domu + 24 stopnie.

  Jeśli sadzenie petunie na sadzonki wykonane poprawnie, to pierwsze pędy проклюнутся przez 10 — 12 dni po siewie. I to najbardziej przełomowy okres w pielęgnacji roślin. W tym czasie ważne jest, aby ściśle przestrzegać temperatury i bilans wodny.

  Po tym, można stopniowo obniżać temperaturę otoczenia do +19 — 20 stopni w dzień, i +14 — 16 stopni w nocy. Ale tu schronienie chowa nie raz. Pokrywa przesuwa się stopniowo, na kilka centymetrów na dobę, aby przyzwyczaić sadzonki do suchego powietrza i obniżenie temperatury.

  Przez 4 6 dni schronienie można usunąć zupełnie. Kiedy zacznie kształtować się pierwszy liść, sadzonki można runąć w dół.

  Пикировка

  Jak prawidłowo rosnąć sadzonki petunii po pikowania? Na dno przygotowanej do pikowania tary, określone przez keramzyt, bez tego prawidłowe sadzenie sadzonki petunii nie jest możliwe. Następnie насыпается warstwa продезинфицированного gruntu, i małe wytaczania przeszczepione z ogólnej skrzynki w indywidualną pojemność wraz z bryłę korzeniowej ziemi. To zajęcie wymaga cierpliwości i najwyższą dokładnością, tak jak korzenie u młodej petunie jak sznurki, i ich bardzo łatwo uszkodzić.

  Na tym etapie sadzonki petunii dość kapryśna i bardzo powoli się rozwija, ponieważ wszystkie jej siły są skierowane na budowanie systemu korzeniowego. Szybki wzrost petunie zaczyna się około 7 — 8 tygodnia życia roślin. Gdy korzenie całkowicie wypełniają całą objętość kubka, petunie powinny być przeniesione w większy garnek, i rosną tam do lądowania w otwartym terenie. Jeśli sadzonki szermierki, petunie raz umieścić w dużej szuflady, jest to wzrost powolny, ponieważ korzenie nie wypełniają wszystkie miejsca startowego tary, bush będzie rozwijać się powoli.

  Pomoc! Uprawa Сурфинии i Przewiewnej petunie różni się od sadzenia innych odmian. Rzecz w tym, że te petunie nie tworzą nasion pudełka, i rozmnażają się tylko z sadzonek.

  Podlewanie

  Jak prawidłowo rosnąć sadzonki petunii, i jak prawidłowo produkować podlewanie. Kiełki petunie są bardzo delikatne, i ważne jest, aby nie przesuszyć gleby, ale i nadmierna wilgoć może spowodować nieodwracalne szkody młodym wschodach:

 • Prawidłowa pozycja wyklucza podlewanie rośliny z prysznica. Elastyczne jet po prostu вобьют kwiat w ziemię. Najlepszym rozwiązaniem jest opryskiwanie gleby z rozpylacza.
 • Można dolewać po trochu wody na tacę, i sadzonki weźmie potrzebną jej ilość. Nie przesadzaj, to zbyt surowa ziemia może stać się przyczyną śmierci sadzonek od czarnej nóżki.
 • Woda do podlewania powinna być jednym temperatury gleby albo trochę cieplej.
 • Zabronione podlewać petunie chlorowanej wody, zaleca się, aby przepuścić ją przez filtr węglowy, lub stać w ciągu 5 — 7 dni.
 • Ostrzeżenie! W gorące i słoneczne dni, rośliny поливаются na zachodzie, ponieważ w godzinach nocnych idzie intensywny wzrost, a w dzień, większa ilość wilgoci wyparowuje.

  Nawóz

  Aby prawidłowo rosnąć sadzonki petunii, jej wymagane jest dodatkowe zasilanie. Kwiaty potrzebują regularnym nawożeniu, bez niego nie będą w pełni rozwijać.

  Jest bardziej wygodny w użyciu nawóz w postaci płynnej, które rozcieńcza się wodą, aż do uzyskania pożądanego stężenia. Nawozić petunie należy przez 12 — 15 dni po pikowania, i powtarzać zabieg co 10 — 12 dni.

  Z dostępnych narzędzi, do dokarmiania używany drewniany popiół. Nie tylko zawiera wiele składników odżywczych, ale i pomaga utrzymać optymalną równowagę kwasową gleby.

  Oprócz regularnego nawożenia, przy prawidłowym lądowaniu, petunie potrzebują i w okresowym spulchniania gleby. To zapewnia dodatkową wentylację korzeni i dostarcza im tlen.

  Formowanie krzewów

  Aby krzew petunie był piękny i раскидистым, należy go poprawnie szczypta powrotem. Jeśli nie wykonać tę procedurę, to roślina będzie wysoki, z dwoma — trzema bocznymi kolce. Wygląda taka kwiat неухожено, tak i kwiatostanów na nim powstaje niewiele.

  Podcinanie petunie odbywa się, gdy roślina osiąga 4 — 5 cm wysokości. Korona kwiatu обламывается na 3 — 4 mm. wtedy roślina przestaje pociągnął w górę i wypuszcza boczne pędy.

  Dowiedzieć się, jak prawidłowo sadzić i siać petunie na sadzonki, można osiągnąć doskonałe rezultaty w tym кропотливом, i bardzo trudnej sprawie.

  Jak siać петунию na sadzonki poprawnie:

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author