Jak umyć błyszczącą kuchnię

Jak umyć błyszczącą kuchnię

Odciski palców stale pojawiają się na błyszczących elewacjach, a jeśli są ciemne, brud jest znacznie wyraźniejszy i lepszy. Ale dzięki tym narzędziom i wskazówkom możesz zachować porządek.
Błyszczące fasady są bardzo popularne przy dekorowaniu zestawu kuchennego. Są kochane za wyjątkowy połysk i jasne powierzchnie. Materiał ma efekt lustra i dobrze odbija światło, dzięki czemu małe pomieszczenia wydają się z nim większe. Zwłaszcza jeśli wybierzesz biały lub inny jasny kolor. Jednak aby zachować piękno takiego zestawu, ważne jest, aby regularnie go czyścić z brudu, zacieków i odcisków palców. Podpowiemy Ci, jak dbać o błyszczącą kuchnię i czego przy tym nie robić.

Czego nie robić, dbając o błyszczącą kuchnię

Usuwanie brudu i tłuszczu z powierzchni kuchennych to proste zadanie. Należy jednak uważać, aby po raz kolejny nie zarysować ani nie uszkodzić mebli. Powiemy Ci, jak zadbać o białą błyszczącą kuchnię lub zestaw słuchawkowy w innym kolorze i czego nie robić, aby tego nie zepsuć.

1. Stosować zwykłe czyszczenie na mokro

Czyszczenie elewacji zwykłą wodą może pogorszyć połysk. Zwłaszcza jeśli zestaw MDF lub płyty wiórowej pokryty jest cienką warstwą folii z tworzywa sztucznego lub PVC. Materiały te zaczynają się łuszczyć, jeśli ulegną zamoczeniu. Dlatego podczas czyszczenia nie używaj dużej ilości wody. Pamiętaj, aby po zakończeniu zabiegu wytrzeć je suchym materiałem. I jeśli to możliwe, utrzymuj je w suchości.

Zwykle dolne szuflady są narażone na działanie tłuszczu i wilgoci. Dlatego zaleca się projektantom wykonanie ich z mniej wrażliwych i praktycznych materiałów. Jeśli chcesz użyć połysku, lepiej zrobić to tylko dla górnych szafek.

2. Oczyścić sztywnymi szczotkami

Zwykle zawsze czyścimy powierzchnie twardymi szczotkami lub ściernymi gąbkami. Skutecznie usuwają brud, nawet stary tłuszcz . Jednak połysku nie można nimi czyścić. W przeciwnym razie po prostu go zarysujesz. Uszkodzenia będą wyraźnie widoczne na błyszczących elewacjach i trudno będzie je wypolerować. Dlatego do czyszczenia warto używać miękkich materiałów. Lepiej jest zapobiegać wysychaniu brudu i częściej czyścić, aby nie trzeba było ponownie ścierać smaru i rysować powierzchni.

Jeśli potrzebujesz pędzla, użyj modelu z bardzo miękkim włosiem. Na przykład możesz kupić dentystę. Należy jednak pamiętać o prawidłowej sztywności.

3. Użyj materiałów ściernych

Dbanie o błyszczącą, plastikową kuchnię generalnie nie jest zalecane przy użyciu środków chemicznych zawierających składniki ścierne. Na przykład wszelkie proszki porysują powierzchnię. Pozostaną na nim zagłębienia, brud będzie się w nich silniej zapychał. Czyszczenie mebli  stanie się jeszcze trudniejsze. Poza tym będzie wyglądać mniej ładnie.

4. Zastosuj produkty z określonymi składnikami

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią chemię. Na przykład nie możesz zawierać chloru, alkoholu, acetonu, amoniaku i innych ostrych składników. Nie używaj również różnych rozpuszczalników, terpentyny do czyszczenia. Zrujnują meble kuchenne.

5. Użyj gąbki melaminowej

Gąbka melaminowa jest skuteczna do czyszczenia, ale nie może wyczyścić połysku. Usunie połysk, a zestawy słuchawkowe staną się wyblakłe. Jeśli nie chcesz zepsuć elewacji, nie powinieneś go używać.

Jakie produkty nadają się do pielęgnacji błyszczących elewacji kuchennych

Wśród wymienionych detergentów są takie, które można znaleźć tylko w sklepie, oraz takie, które można łatwo przygotować samodzielnie ze złomu.

1. Profesjonalne narzędzie do elewacji

Kompozycje, które są specjalnie produkowane do czyszczenia błyszczących elewacji, są idealne do czyszczenia. Nie tylko usuwają brud i tłuszcz, ale również pokrywają zestaw słuchawkowy specjalną folią, która chroni meble przed uszkodzeniami i pozwala dłużej zachować czystość. W takim przypadku folia ochronna pozostanie przez długi czas po obróbce, więc po tym będzie można tylko wytrzeć powierzchnię w celu usunięcia drobnych zabrudzeń.

2. Środek do czyszczenia szkła

Płyn do mycia szyb i luster doskonale nadaje się do czyszczenia połysku. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem przyjrzeć się składnikom wymienionym na opakowaniu. Produkt nie może zawierać elementów, które mogą uszkodzić zestaw słuchawkowy. Zostały wymienione w powyższym artykule.

Technika czyszczenia płynem do szkła jest bardzo prosta: środek należy najpierw nanieść na miękką szmatkę, a następnie przetrzeć nią powierzchnię.

3. Spraye do powierzchni błyszczących

W sklepach z narzędziami można znaleźć spraye do czyszczenia różnych błyszczących materiałów. Na przykład służą do czyszczenia płytek. Ten spray doskonale nadaje się do usuwania plam i odcisków palców z zestawu słuchawkowego.

4. Płyn do mycia naczyń

Do czyszczenia nadaje się również każdy płyn do mycia naczyń . Dobrze usuwa proste plamy, tłusty brud i różne zaschnięte plamy.

5. Mydło do prania

Rozwiązanie, do którego dodaje się mydło domowe lub dowolne mydło w płynie, jest prostym i budżetowym narzędziem, łatwo jest je przygotować w domu. Mydło jest zwykle pod ręką. Jeśli używasz mydła do prania, najpierw je zetrzyj. Dodaj wióry do ciepłej wody. Następnie mieszaj, aż utworzy się lekka pianka.

6. Chusteczki nawilżane

Jeśli nie masz czasu na całkowite oczyszczenie, pomocne będą wilgotne chusteczki. Lepiej jest używać specjalnych narzędzi do czyszczenia, które są sprzedawane w sklepach ze sprzętem. Te nie pozostawiają brzydkich plam. Upewnij się, że w składnikach nie ma alkoholu. Może uszkodzić połysk.

7. Mikrofibra

Ściereczki wykonane z mikrofibry , bardzo miękkie, dzięki czemu przydają się do mycia powierzchni. Mogą również zbierać pozostałą wilgoć – materiał dobrze ją wchłania.

8. polski

Pasty antystatyczne to dobry sposób na zakończenie czyszczenia. Po oczyszczeniu i osuszeniu elewacji przetrzyj nią powierzchnie. Zabieg zapobiegnie przywieraniu kurzu , dzięki czemu mebel dłużej pozostanie czysty.

Należy jednak unikać polerowania woskiem w kompozycji, ponieważ przeciwnie, utworzy lepką warstwę na zestawie słuchawkowym, do której bardzo szybko przyciągnie brud.

9. Środek do czyszczenia miksera

Środki chemiczne do usuwania zabrudzeń z kanalizacji : do czyszczenia można również stosować krany i głowice prysznicowe. Jednak na opakowaniu musi być napisane, że jest przeznaczony do delikatnego czyszczenia. Ponadto ważne jest, aby sprawdzić, czy w składnikach nie ma zabronionych składników.

Jak myć zestaw słuchawkowy

Aby zestaw kuchenny lśnił czystością, warto przestrzegać prawidłowej technologii czyszczenia .

Przede wszystkim usuń brud za pomocą środka czyszczącego. Jednocześnie nie pozwól mu wsiąknąć, w przeciwnym razie możesz zrujnować elewacje. Płyn lepiej nanieść najpierw na ściereczkę, a dopiero potem na meble. Podczas czyszczenia skoncentruj się na jednym przedmiocie, nie nakładaj kompozycji na cały zestaw naraz. Po wyczyszczeniu jednego możesz przejść do następnego.

Następnie zetrzyj kompozycję detergentu wilgotną, czystą szmatką. Następnie wytrzyj fronty do sucha. Na koniec możesz nałożyć lakier, aby przedłużyć świeżość czyszczenia.

Jak przedłużyć żywotność swoich mebli

Istnieje kilka wskazówek, które pomogą utrzymać połysk powierzchni przez długi czas.

  • Kup dobry mocny kaptur. Podczas gotowania takie urządzenie uchroni Cię przed otłuszczeniem i zabrudzeniem mebli, ponieważ będzie zasysać cząsteczki do siebie. Dlatego odpowiednio mniej osadzą się na elewacjach, będą musiały być rzadziej myte.
  • Chronić przed bezpośrednim działaniem słońca. Jasne promienie padające na meble z okna z czasem sprawią, że połysk będzie mniej błyszczący. Dlatego jeśli to możliwe, warto ustawić elementy zestawu słuchawkowego tak, aby słońce je minimalnie uderzało. Jeśli nie ma wyjścia, a promienie słoneczne nieustannie zaglądają do kuchni, możesz zawiesić rolety lub zwykłe zasłony zaciemniające . Nie musisz zamykać okien przez cały dzień. Powinny być zasłonięte tylko w godzinach najbardziej aktywnego słońca oraz w bardzo gorącym sezonie.
Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author