Jak szybko uporządkować jagody: od liści, śmieci

Cechy czyszczenia jagód borówki

Jagoda – błotna jagoda, która zawiera dużą ilość składników odżywczych, witamin. W tym samym czasie owoce charakteryzują się cienkiej skórce i delikatnej fakturze.

W przypadku małych zbiorów korzystają z metody ręcznej. Wylewa się na twardą powierzchnię i oskubane, usuwając śmieci, uszkodzone owoce. Borówka ma niewielkie rozmiary, więc proces okazuje się dość czasochłonne. Część zbioru waha się, odkształca się i nie podlega dalszemu wykorzystaniu.

Jeśli odebrano obfite plony, trzeba poświęcić sporo czasu, aby uporządkować i sortować owoce. Uprościć pracę pomogą dostępnych środków.

Kilka sposobów, jak uporządkować jagody z liści

Jeśli jagody łza po jednej, potem liści w koszyku nie będzie. Jednak czasu taka praca zajmuje sporo. Dlatego doświadczeni zbieracze zostały wymyślone kilka sposobów, jak oczyścić owoce z liści. Oni nie są idealni, ale pomagają zaoszczędzić czas i siły.

Za pomocą szerokiej pojemności

Do wykonania tej metody, należy przygotować danie z wysokimi burtami, misce lub garnku o dużej średnicy. Niewielką porcję dojrzałych owoców wlać do pojemnika i катают po dnie, kołysząc się z boku na bok. Po 2-3 minuty owoce пересыпают w czystej, suchej patelni. Pozostały w pojemniku na śmieci, sprzątają liście gąbką. Ściany i dno zbiornika wytrzeć do sucha.

Plusy metody:

 • na koniec okazuje się czysta borówka bez gałązek, liści;
 • wszystkie niezbędne podręczne środki do перебирания jagody są dostępne w każdym domu.
 • Wada: w ten sposób można przejść przez niewielką ilość jagód, jedno wiadro, nie więcej. Jeśli plon bogaty, wtedy lepiej zastosować inną metodę.

  Za pomocą drewnianej rynny

  Jest to najbardziej popularny sposób, jak uporządkować jagody w warunkach domowych polega na użyciu specjalnej rynny. Do tego potrzebne: stół, krzesła, naczynia do zbierania czystej jagody, grubej tkaniny materiał, listwy drewniane, kije lub stare ręczniki.

  U doświadczonych zbieraczy są specjalne przenośne, telefony akcesoria. Z ich pomocą procedura odbywa się bezpośrednio w lesie. Jednak po raz pierwszy można sobie poradzić z tym, co jest pod ręką.

  Łódź перебирания borówki.

 • Stół stawiają pod kątem 20-30%. Na dole pod jedną parę nóg podkłada płaski przedmiot, aby powstał stok.
 • Z góry простилают gotowane tkaniny.
 • Z ręczników lub listew tworzą zderzaki wzdłuż całej powierzchni stołu, zwężające się do dołu.
 • U krawędzi rynny montowane na krzesło, na nim umieścić czystego pojemnika do zbierania jagód.
 • Zaczynają masę jagody z góry grzązł. Okrągłe owoce powoli staczać się w dół w odbiornik.
 • Od czasu do czasu konopie отряхивают, usuwając śmieci.
 • Jagody spływa w dół pod wpływem grawitacji. Liście czepiają się ворсистую powierzchni. Sucha, rozjechany borówka ma nieregularny kształt, więc słabo się rusza. Metoda z rynną idealny, gdy trzeba przejść przez dużą ilość borówki w krótkim czasie.

  Wadą – konieczność budowy konstrukcji do sortowania, nie zawsze jest pod ręką odpowiednich materiałów.

  Jak uporządkować jagody na stole w kuchni

  Pierwszą rzeczą, powierzchnia stołu wyciera, расстилают ceratą lub czysty ręcznik. Umieszczają tam dwa pojemniki. Oskubane jagody. Suche czyste jagody do jednego naczynia, liście, gałązki – w drugą. Ręczne sortowanie borówki – sprawa jest pracochłonne, zwłaszcza w sezonie masowego dojrzewania. Zalety: owoce będą czyste, pozbędą się gałęzi, pozostaną nienaruszone. Wada: uporządkować każdą ягодку несоизмеримая strata czasu. Istnieją sposoby, które pozwolą osiągnąć efektywnego rezultatu, zabierając trochę czasu.

  Za pomocą wody

  Jagody są umieszczone w szeroką naczynia, większa objętościowo zbieranie jagód. Zalać wodą. Liście unoszą się na powierzchni. Zbiera się je ręcznie lub дуршлагом. Owoce przesunięcie do innego pojemnika. Jeśli pozostało na dnie dużo śmieci, zabieg warto powtórzyć.

  Plusy metody:

 • uporządkować słodkie owoce w ten sposób można, ale w przyszłości wykorzystać je będzie tylko do mrożenia, konserwowania, świeżego spożycia;
 • zbiory jednocześnie oskubane i myją;
 • duża ilość jagód można użyć na raz.
 • Minusy: sprzedawać, wynajmować, na realizację takie owoce nie można, ponieważ tracą towarowy widok, odkształcać w trakcie transportu. Potrzebuje recyklingu w ciągu dnia, dłużej nie można przechowywać.

  Jak wyczyścić jagody z pomocą wiatru lub wentylatora

  Jeśli na ulicy ветряно, to nie ma potrzeby ponosić całe zbiory do domu. Można od razu zabrać go заготовителям lub na rynek.

  Aby wybrać jeden z owoców za pomocą wiatru, trzeba mieć zasłonę lub dużego pojemnika. Wiadro podnoszą wysoko w górę i powoli wlać jagody na prześcieradle. W przypadku braku wiatru można wykorzystać wentylator. W takim przypadku w lesie sposób zrobić się nie uda.

  Jeśli jagoda mokra, wynik będzie niezadowalająca. Po pierwsze, należy suszenia owoców, высыпав na gazetę. A po zdmuchnąć śmieci z powierzchni za pomocą suszarki.

  Plusy metody:

 • szybkość zabiegu;
 • możliwość uporządkować zbiory na miejscu zbiórki;
 • praca uzasadnione przy znacznych ilościach.
 • Wada – w безветренную pogodę nie będzie przesiać jagody. Korzystanie z urządzenia jest możliwe tylko w pobliżu gniazda.

  Wnioski

  Szybko uporządkować jagody można w warunkach domowych. Jednak w procesie oczyszczania część owoców jest uszkodzona. Ilość odpadów zależy od tego, jak starannie wykonany zabieg. W pełni przygotować owoce do późniejszego użycia można tylko po umyciu, które spędzają przed przetwarzaniem.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author