Jak stosować kapustę na laktostazę, mastopatię

liść kapusty

W leczeniu chorób piersi liść kapusty stosowany jest zewnętrznie w postaci okładów.

Kluczowe zalecenia

 1. Zastosowanie liścia kapusty nie może być uważane za niezależną metodę: leczenie wszystkich chorób gruczołów sutkowych wymaga zintegrowanego podejścia. W przypadku wykrycia niepokojących objawów należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, ponieważ przedwczesne, nieracjonalne leczenie może prowadzić do poważnych powikłań.
 2. Do zabiegu należy uciekać się po karmieniu i dekantacji resztek mleka (w przypadku dolegliwości towarzyszących okresowi karmienia piersią).
 3. Temperatura kompresu powinna być temperaturą pokojową lub nieco wyższą. Stosowanie zimnego kompresu w leczeniu patologii piersi jest przeciwwskazane.
 4. Warto preferować miękkie (zielone) liście kapusty, tradycyjna medycyna nie zaleca używania białej (gęstej) do celów leczniczych.
 5. To właśnie sok z kapusty ma właściwości lecznicze, dzięki czemu kompres działa aż do wyschnięcia.
 6. Niemożliwe jest nałożenie kompresu na okolice brodawki sutkowej.
 7. Na czas zabiegu wskazane jest noszenie starej bielizny, której nie szkoda się brudzić.
W leczeniu dolegliwości piersi zaleca się stosowanie miękkich liści zielonej kapusty.

Do produkcji kompresów liście kapusty można stosować w czystej postaci lub w połączeniu z innymi składnikami.

Tabela: opcje okładów z kapusty na problemy z klatką piersiową

Opcja kompresji Cechy produkcyjne Wskazania
Metoda klasyczna (czysty liść kapusty).
 1. Opłucz liść kapusty i osusz ręcznikiem.
 2. Odetnij szorstkie części i wyciśnij sok. Można to zrobić na kilka sposobów: odbij arkusz tępą stroną noża lub drewnianego młotka lub przykrywając produkt serwetką, zwiń go wałkiem do ciasta lub szklaną butelką. Niektóre źródła zalecają parzenie kapusty wrzącą wodą, aby aktywować produkcję soku.
 • Laktostaza;
 • zapalenie sutek;
 • mastopatia.
Z miodem. Przygotuj liść kapusty w sposób opisany powyżej i posmaruj go miodem rozgrzanym w łaźni parowej.
 • Laktostaza;
 • zapalenie sutek;
 • mastopatia;
 • rak sutka.
Z masłem. Liść kapusty przetwarzamy w taki sam sposób, jak przy wytwarzaniu klasycznego kompresu. Nasmaruj produkt roztopionym masłem dobrej jakości.
Z solą.
 • Liść kapusty przygotuj w klasyczny sposób i posyp go solą (to dodatkowo pobudzi produkcję soku).
 • Produkt przerobiony miodem i/lub masłem posyp solą.
 • Posyp jedną stronę liścia solą, drugą stronę masłem (wcześniej roztopionym) lub miodem (ogrzanym w łaźni parowej). Nałożyć na klatkę piersiową, aby strona pokryta solą nie miała kontaktu ze skórą.
 • Zapalenie sutek;
 • mastopatia;
 • rak sutka.
Z domowym kefirem lub kwaśnym mlekiem. Liść kapusty przerabiamy maszynką do mięsa, masę łączymy z kwaśnym mlekiem lub kefirem (3 łyżki). Przy wszystkich dolegliwościach klatki piersiowej, którym towarzyszy objaw bólowy.
Z burakami (i miodem). Świeże buraki przerobić na drobnej tarce i przed nałożeniem kompresu równomiernie rozprowadzić 2-3 łyżki produktu na liściu kapusty.
Aby wzmocnić efekt, buraki można połączyć z łyżką miodu.
 • mastopatia;
 • rak sutka.

Nakładanie kompresu: opis zabiegu

 1. Przykryj klatkę piersiową przygotowanym kompresem, pozostawiając obszar brodawki otwarty.
 2. Przykryj kompozycję czystą bawełnianą szmatką i załóż stanik. Nie można używać folii. Ważne jest również, aby nie ściskać gruczołów sutkowych.
 3. Po pewnym czasie (patrz zalecenia poniżej) zdejmij kompres, opłucz klatkę piersiową pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha.

Kompres z kefirem lub kwaśnym mlekiem najpierw układa się na gazie złożonej w kilka warstw lub bawełnianej serwetce, a następnie rozprowadza na klatce piersiowej.

folia spożywcza
Podczas nakładania kompresów na klatkę piersiową nie jest konieczne używanie folii

Cechy leczenia różnych chorób gruczołów sutkowych z liśćmi kapusty

W przypadku wszystkich chorób piersi kompresy są przygotowywane i nakładane w ten sam sposób, ale istnieją pewne cechy ich stosowania.

Laktostaza i zapalenie sutka

Laktostaza – stagnacja mleka w gruczołach sutkowych. Powikłanie, które może rozwinąć się podczas laktacji. Przy przedwczesnym leczeniu mogą rozwinąć się procesy zapalne.

Zaleca się nakładanie kompresu na 2-3 godziny (w tym czasie kompozycja zwykle wysycha), następnie opłucz klatkę piersiową i nałóż świeży.

Czas trwania leczenia wynosi zwykle 2-3 dni.

Prowadzenie laktostazy może wywołać rozwój zapalenia sutka – procesu zapalnego występującego w gruczołach sutkowych.

W przypadku zapalenia sutka leczenie odbywa się w podobny sposób, ale trwa dłużej.

Mastopatia (w tym torbiel i gruczolakowłókniak) i rak piersi

Mastopatia to zmiana w tkance piersi (łagodna) wywołana z reguły niewydolnością hormonalną o charakterze włóknisto-torbielowatym. Według mammologów taka choroba zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, zwłaszcza u starszych kobiet. Najczęstszymi objawami mastopatii są torbiel i gruczolakowłókniak.

Zaleca się robienie kompresu wieczorem, przed snem, pozostawiając kompozycję na całą noc. Rano opłucz klatkę piersiową.

Procedurę przeprowadzać codziennie przez tydzień, po 3-4 dniach powtórzyć kurs. Zabieg trwa długo.

Niektóre źródła zalecają stosowanie okładów z kapusty na około 5 dni przed wystąpieniem menstruacji (w przypadku menopauzy rozpoczęcie terapii nie jest związane z konkretną godziną).

Z punktu widzenia przedstawicieli oficjalnej medycyny stosowanie liścia kapusty nie jest w stanie pozbyć się edukacji.

Przy stosowaniu kompresu z kefirem i kwaśnym mlekiem zaleca się zmianę bandaża po wyschnięciu (zwykle po kilku godzinach). Powtarzaj, aż dyskomfort zniknie.

Czy stosowanie produktu w celu zatrzymania laktacji jest skuteczne?

Wśród zwolenników medycyny alternatywnej panuje opinia, że ​​liść kapusty może nieco zmniejszyć produkcję mleka, ale ten środek nie jest w stanie całkowicie zatrzymać laktacji. Ponadto efekt jego stosowania jest tymczasowy.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

W przypadku problemów z klatką piersiową liść kapusty stosuje się jako środek zewnętrzny. Ten sposób stosowania ma tylko jedno przeciwwskazanie – indywidualną nietolerancję produktu (bardzo rzadko).

Stosując liść kapusty w połączeniu z innymi składnikami, należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania wszystkich składników zawartych w kompresie.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author