Jak sadzić rzodkiewki pod folię

Plusy i minusy

Wczesny siew rzodkiewki pod folię ma pewne cechy, pewne zalety i wady.

Do plusów procedury odnoszą się następujące punkty:

 • Zbieranie wczesnego zbioru.
 • Wysoka szybkość dojrzewania.
 • Kontrola warunków uprawy.
 • Wzrost wskaźników zbiorów w porównaniu z międzylądowaniem w otwartym terenie.
 • Wysokiej jakości warzyw korzeniowych.
 • Wyjątek wpływu niekorzystnych warunków pogodowych na wzrost warzyw kultury.
 • Ale oprócz zalet, ma wczesnej lądowania rzodkiewki pod folię są i minusy:

 • Rośliny potrzebują odpowiedniej wentylacji, a także w dodatkowym oświetleniu.
 • Pod folią zbiorów może być uszkodzony gryzoni.
 • W cieplarnianych warunkach istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się chorób i szkodników.
 • Ostrzeżenie! Pod folię należy sadzić tylko скороспелые odmiany rzodkiewki, idealny: Upał, Czerwony wcześnie, Lidia, Białe noce.

  Kiedy można sadzić rzodkiewki pod folię

  Najlepszym okresem sadzenia rzodkiewki pod folię jest czas, gdy gleba jest nam obca przemoc wzięła na głębokości 3 i więcej centymetrów, a powietrze прогрелся do temperatury +5 °C. Pomimo to, że w każdym regionie warunki klimatyczne są różne, wielu ogrodników zaczynają sadzić rzodkiewki pod folię już w marcu. Najlepszym terminem do sadzenia uważa się okres od 15 dnia tego miesiąca, do 10 kwietnia, gdy temperatura w dzień ustala się na poziomie 10 stopni ciepła. W takich warunkach pierwszy plon rzodkiewki można zebrać już za trzy tygodnie po pojawieniu się zarazków.

  Uwaga! Szybkość dojrzewania roślin okopowych zależy od wielkości nasion. Im one większe, tym szybciej rosną.Podkład powinien mieć neutralne ph

  Lądowanie rzodkiewki w marcu pod folię

  Pasowanie najmłodszych rzodkiewki pod folię w marcu musi odbywać się w grunt, który został przygotowany jeszcze jesienią. W takim przypadku przed посевными pracami wystarczy usunąć pozostały śnieg i nawozić glebę w składniki mineralne. Pod folię najlepiej высеивать wczesne, odporne na стрелкованию i temperatury ekstremalne odmiany. Oprócz tego, zasiewając kulturę na początku wiosny, ze względu na zbyt krótkich dni, ogrodnik musiał tworzyć dodatkowe oświetlenie грядкам. Ale w tym samym czasie śledzić, aby sadzonki nie перегревались.

  Mimo, że pod folią kiełki są dobrze chronione przed różnymi owadami, które mogą czasami być przytłoczony крестоцветной блошкой. Jest to bardzo popularny i niebezpieczny szkodnik, zdolny zniszczyć cały plon. Dlatego nawet przy uprawie pod folią siewki należy regularnie sprawdzać, a gdy pojawi się otworów na łodygach i arkuszach — do podjęcia pilnych działań. Pozbyć się pasożytów pomoże przetwarzanie rośliny tytoniu kurzu lub pyłu, spryskiwanie wodą, miesza się z наструганным mydłem i sodą lub чесночной nalewki.

  Ostrzeżenie! Bez wystarczającej ilości światła rzodkiewki będzie powoli rosnąć.

  Lądowanie rzodkiewki w kwietniu pod folię

  Siać rzodkiewki pod folię można i w kwietniu. Udowodniono, że посажанные w tym miesiącu owoce są większe i soczyste, niż w jakikolwiek inny czas. Z zachowaniem zasady i technologię siewu można uzyskać plon bardzo szybko, już do końca miesiąca. Gleba w tym okresie maksymalnie nasycony wilgocią i wystarczająco nagrzany, ale nie sucha. Ze względu na krótki dnia świetlnego warzywa korzeniowe wzrasta szybko, ale już nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Wariant optymalny — światła dnia, czas trwania do 10 godzin. Jeśli łodygi rośliny zaczną sięgać w górę, to znaczy, że światło staje się więcej niż trzeba i należy zadbać o schronisku grządek od jego uderzenia. Kolejną zaletą sadzenia kultury w połowie wiosny jest fakt, że szanse na atak szkodników i owadów w tym okresie są minimalne.

  Siać rzodkiewki można w dowolnych dniach kwietnia, z wyjątkiem tych, które są uważane za niekorzystne według kalendarza księżycowego.

  Uwaga! Warzywa korzeniowe, osadzone pod folię w kwietniu, praktycznie nie dotyczy стрелкованию.Wraz z nadejściem ciepła okładka materiał można usunąć

  Uprawa rzodkiewki pod folią

  Rzodkiewka jest холодостойкой kulturą, którą sadzimy w ogrodzie jednej z pierwszych. Niektóre дачники wykonują lądowanie korzeń nawet pod koniec zimy, w ostatnich dniach lutego, ale najczęściej robią to w marcu i kwietniu. Aby okres owocowania został jak najdłużej, rzodkiewki высеивают w kilku etapach, z tygodniowych odstępach, aż do drugiej połowy maja.

  Nasiona rzodkiewki są w stanie dawać plony w temperaturze zaledwie +5 °c, ale nawet jeśli spadnie do -5 stopni mrozu, zapisz młode pędy dość uda.

  Gleba musi być wilgotna, bez pęknięć

  Przygotowanie gleby przed sadzeniem

  Przy siewie kultury pod folię należy odprowadzać słoneczny, łagodny, bezwietrzny działka. Ziemię najlepiej przekopać i nawozić jesienią. Karmienie wnoszą z obliczeń ¼ wiadra перегнившего kompostu i 60 g нитроаммофоски na metr kwadratowy działki. Podłoże musi być z naturalnej kwasowości. Jeśli ziemia jest kwaśna, dodaje się do niego kredę lub wapno. W przypadku, gdy gleba glinie, do niej należy wpłacić suchy piasek lub torf. Po przeprowadzeniu tych zabiegów należy tworzyć łóżka i czekać nadejścia wiosny.

  Na początku marca z przygotowanego boiska należy usunąć pozostały śnieg i przykryć czarną folią, aby gleba trochę nagrzana. Przez 10-12 dni schronienie kręcą, a przy tym dobrze spulchniają.

  Ważne! Rzodkiewki nie można sadzić na miejsce, gdzie wcześniej rosły rzodkiewka, rzepa i kapusta.

  Przygotowanie nasion

  Przed siewem pod folię nasiona rzodkiewki najlepiej przygotować:

 • Usunąć uszkodzone egzemplarze.
 • Całe nasiona moczyć w środowisku roztworu soli.
 • Sadzonki, pozostałe na dnie, umyć i osuszyć.
 • Przed sadzeniem zawinąć wyselekcjonowany materiał siewny w gazę i moczyć przez 12 godzin w słabym roztworze nadmanganianu potasu.
 • Jeśli taktować nasiona regulatorem wzrostu, sadzonki pojawią się jeszcze szybciej i będą bardziej wytrzymałe.

  Марганцовка pomaga zneutralizować materiał siewny

  Technika sadzenia

  Rzodkiewki pod folię sieją według poniższego schematu:

 • Robią nacięcia w odległości 10 cm, głębokości nie większej niż 2 cm.
 • Podlewać je wodą o temperaturze pokojowej.
 • Robią dołka i umieszczają w nich nasiona w odległości 3 cm od siebie.
 • Posypane materiał siewny piaskiem.
 • Port niewielką warstwą śniegu.
 • Ustalane łuku na odległość od podstawy łóżka około 50 cm.
 • Naciągnęli na podpory folię i dobrze ją utrwalają.
 • Wskazówka! Przy uprawie korzeń pod folią najlepiej użyć spunbond lub perforowany materiał.Film schronienie chroni pędy od крестоцветной pchełki i larwy motyla капустницы

  Zalecenia dotyczące pielęgnacji

  Po posadzeniu ważne jest, aby kontrolować wilgotność gleby pod folią, ponieważ w suchej ziemi kultura rozwija się powoli, ale i nadmierna wilgoć może okazać się katastrofalne dla warzywo. Nie warto zaniedbywać проветриванием grządek. Podczas wystąpienia ciepłej pogody schronienie trzeba zdjąć, ale przy zagrożeniu mrozem zostawić rzodkiewki pod folią na noc. W miarę wysychania ziemi podlewać łóżka отстоявшейся wodą. Po podlewania działki, zaleca się uwolnić od chwastów i рыхлить. Ważne jest również uważać, aby rzodkiewki nie rósł gęsto, w odległości 5 cm od siebie. Przy częstych schodach słabsze pędy najlepiej usunąć.

  Jeśli od jesieni do ziemi znalazło się tyle nawozu, to dodatkowo karmić rzodkiewki pod folią nie koniecznie. Ale niektórzy hodowcy podkreślają, że jeśli co 10 dni wprowadzać do gleby rozcieńczony w wodzie mocznik (10 g na 10 litrów) lub raz na dwa tygodnie — potasowe nawóz, wynik będzie po prostu doskonały. Ponadto, przy pielęgnacji kiełkami rzodkiewki ważne jest, aby nie zaniedbywać środki zapobiegawcze w celu zwalczania szkodników i chorób.

  Ważne! Nie wolno dopuścić do powstawania na ziemi twardej deski.Przed sadzeniem najlepiej trochę utuczyć gleby

  Zbieranie i magazynowanie

  Zbierać rzodkiewki, uprawiane pod folią, bardzo łatwo. Najpierw należy podlać ściółki, a następnie pociągnąć подросший warzywa korzeniowe za szczyty. Aby działka dał największą ilość owoców, upraw należy zacząć zbierać na czas, przez 25-30 dni po posadzeniu, z przerwą w kilka dni. Po zebraniu z każdego warzywa należy odciąć zieloną masę, którą można dodawać do różnych sałatek i pierwsze dania, a korzenie złożyć w pakiet i schować do lodówki.

  Jeśli nie zebrać korzenie we właściwym czasie, są przerodzą się, stają się wiotkie i gorzkie w smaku.

  Przy dobrej opiece zebrać dobry plon rzodkiewki można nawet z jednego łóżka

  Wnioski

  Lądowanie rzodkiewki pod folię nie jest szczególnie skomplikowany proces. Jeśli dołożyć trochę wysiłku, można uzyskać dobry, wczesne, a co najważniejsze — naturalny plon tego pożytecznego warzywa. W редисе zawiera wiele cennych substancji. On jest spiżarni witamin i minerałów, jest bogaty w olejki eteryczne i żywnością włóknami. Poza sezonem wymagana rzodkiewki w stanie uzupełnić niedobór składników odżywczych i przeprowadzić profilaktykę awitaminozą.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author