Jak sadzić i uprawiać pietruszkę? Instrukcje krok po kroku

Posadź pietruszkę

Pietruszkę sadzi się, gdy tylko słońce trochę się nagrzeje, w kwietniu. Ale możesz go posadzić zimą. W tym celu prace sadzenia należy przeprowadzić w październiku.

Dobrze, jeśli przed natką pietruszki w ogrodzie rosły pomidory, ogórki, ziemniaki lub pestki dyni. Nie poleca się poprzedników rodziny parasoli, chociaż roślina dobrze dogaduje się obok nich.

Jesienią należy zacząć przygotowywać miejsce do sadzenia wiosennego. Oczyść obszar z chwastów i resztek roślin, w razie potrzeby potraktuj kompozycją grzybobójczą. Podczas kopania gleby stosuj nawóz. Może być zarówno żywieniem mineralnym, jak i organicznym. Na przykład saletra (1 łyżka L. na 1 m2), popiół drzewny (350 g / m2), humus, obornik i gnojowica (3 kg na 1 m2).

W tym przypadku materia organiczna ma przewagę, ponieważ zimą w procesie rozkładu pierwiastki śladowe i substancje zaczną się stopniowo uwalniać i gromadzić. Niezbędne odżywianie będzie już w glebie na wiosnę, a jego działanie jest dłuższe niż w przypadku mineralnego.

Jeśli przygotowanie terenu jesienią nie było możliwe, należy to zrobić wczesną wiosną, aby mieć czas na zakończenie pracy na 2 tygodnie przed przewidywaną datą sadzenia. W tym czasie użyj próchnicy i popiołu, aby poprawić jakość gleby. Spowodują, że będzie luźny i poprawi jakość kompozycji.

Korzystne warunki wzrostu

W optymalnie dobranych i zabezpieczonych warunkach pietruszki zachwyci Cię gęstą, zdrową i smaczną zieleniną. Warunki te obejmują:

 • Odpowiednia gleba. Roślina preferuje glebę luźną, lekką, żyzną i nie zakwaszoną.
 • Odpowiednie ciepło słoneczne i światło. Pietruszka nie toleruje cienia, roślina staje się słaba i wyciąga się w poszukiwaniu światła.
 • Środki agrotechniczne. Zapewnij terminowe umiarkowane podlewanie, rozluźnienie gleby, pielenie.

Jak sadzić pietruszkę?

W przygotowanym obszarze rowki są wykonane o głębokości do 1,5 cm Pozostaw odległość między rzędami 35-50 cm, więc wygodnie będzie dbać o rośliny, a krzaki nie będą się stykać liśćmi i tworzyć cień .

Podczas wysiewu nasion w rowkach pozostaw między nimi odstęp 1,5-2 cm Standardowa szybkość siewu wynosi 1 g nasion na 1 kwadrat. powierzchnia m. Przykryj wypełnione rzędy ziemią. Podlej działkę.

Podczas sadzenia jesienią dodatkowe podlewanie nie jest wymagane.

Aby zapewnić sobie świeże zioła na cały sezon, pietruszkę sadzimy etapami, co tydzień wysiewając nasiona.

Obejrzyj film o tym, jak sadzić pietruszkę na przygotowanym obszarze:

Uprawa pietruszki na parapecie

Wraz z nadejściem zimy, kiedy pietruszka pokryta jest śniegiem i już nie daje pożytecznych zieleni, można ją zdobyć z roślin wyhodowanych na parapecie w domu.

Przygotowanie gleby i sadzenie

Przede wszystkim przygotuj pojemniki do sadzenia i glebę. Do sadzenia nadają się doniczki, długie wanny lub inne pojemniki. Ziemię można kupić w sklepie, ale lepiej przygotować ją samemu. Aby to zrobić, wymieszaj:

 • 2 części torfu;
 • 1 część ziemi od ogrodu;
 • 1 część próchnicy;
 • 1 część piasku rzecznego.

Można to ułatwić, ale wtedy gleba będzie uboższa w skład. Dodaj kompost i trochę piasku do ziemi ogrodowej.

Każda mieszanka do sadzenia, nawet zakupiona, musi zostać poddana procedurze odkażania, w przeciwnym razie zawarte w niej grzyby i bakterie zaczną się namnażać i niekorzystnie wpływać na pietruszkę. Tę pracę można wykonać na kilka sposobów:

 • Umieść tacę z ziemią w piekarniku na 1 godzinę w temperaturze 200 ° C.
 • Paruj ziemię za pomocą konstrukcji typu parowiec.
 • Przygotuj jasnoróżowy roztwór nadmanganianu potasu i zalej mieszaninę.
 • Rozcieńczyć zgodnie z instrukcją „Fitosporin” i rozprowadzić kompozycję na ziemi.

Wysuszyć mieszankę do sadzenia po przetworzeniu. W razie potrzeby zastosuj złożone nawozy mineralne.

Prostą metodą można skrócić czas wschodów sadzonek. Nasiona pietruszki namoczyć w mleku. I trzykrotnie posyp ziemię w doniczkach wapnem palonym w odstępie 15 minut. Siać.

Aby sadzić nasiona w doniczkach, wykonaj kilka prostych kroków:

 1. Na dnie pojemnika ułóż warstwę drenażową o wysokości kilku cm.
 2. Wypełnij 3/4 pojemnika ziemią.
 3. Na powierzchni podłoża wykonać rowki o głębokości 1-1,5 cm i rozlać je wodą.
 4. Zasiej nasiona w rowkach i przykryj je ziemią.
 5. Spryskaj ziemię wodą za pomocą butelki z rozpylaczem i przykryj przezroczystą folią lub szkłem.
 6. Garnek stawiamy w ciepłym miejscu do wschodu.

Na tym etapie ważne jest, aby roślina miała wysoką wilgotność i temperaturę powietrza co najmniej 25 ° C. Kiedy pojawiają się sadzonki, folia (szkło) jest usuwana z powierzchni doniczki, a pojemnik jest przestawiany w chłodniejsze miejsce. Za optymalną temperaturę do wzrostu pietruszki w domu uważa się temperaturę około 20 stopni.

Gdy pojawią się solidne, stabilne pędy i wyrosną do 3 liści, należy przeprowadzić zabieg przerzedzania. Delikatnie wyciągnij nadmiar roślin z ziemi. Wcześniej podlewaj sadzonki, aby podczas przerzedzania nie uszkodzić systemu korzeniowego pozostałych sadzonek.

Poniższy film pokazuje, jak uprawiać pietruszkę z nasion w domu w doniczkach:

Dbanie o pietruszkę w domu

Aby uzyskać bujną pietruszkę i używać jej przez długi czas, trzeba będzie dużo wysiłku:

 1. Podlewaj zielenie na czas osiadłą wodą o temperaturze pokojowej. Najlepiej robić to 2-3 razy w tygodniu.
 2. Dodatkowo spryskaj zielenie wodą z butelki ze spryskiwaczem przy wysokich temperaturach powietrza i niskiej wilgotności.
 3. Po zwilżeniu gleby poluzuj glebę w doniczkach. Zapewni to przepływ powietrza do systemu korzeniowego.
 4. Nawozić nawozami co 2 tygodnie od pojawienia się gęstej zielonej rozety pietruszki.
 5. W okresie letnim przenieś pojemniki z zielenią do okna wschodniego lub zachodniego lub zacieniaj w ciągu dnia, aby bezpośrednie promienie słoneczne nie przypaliły liści.
 6. Pietruszka rozciągnie się do okna, aby uniknąć jednostronnego rozwoju i pociągając pień w kierunku światła, przekręć doniczki. Tak więc masa będzie rosła symetrycznie, tworząc piękne proste krzewy.

Zimą, gdy dzień jest krótki lub w pochmurne dni, nie można obejść się bez fitolampów lub świetlówek. Pietruszka potrzebuje światła przez co najmniej 12 godzin dziennie.

Uprawa pietruszki na zewnątrz z nasion

Aby wyhodować bogatą pietruszkę na otwartym polu, należy popracować nad przygotowaniem materiałów, a po posadzeniu zapewnić optymalny zestaw zabiegów agrotechnicznych.

Przygotowanie nasion do siewu

W przypadku sadzenia wiosennego przeprowadzaj tylko czynności przygotowawcze do nasion. Jeśli siejesz je jesienią, nie jest wymagane żadne dodatkowe przygotowanie. Do oddziaływania na nasiona pietruszki stosuje się kilka metod, które przyspieszają ich kiełkowanie:

 • Nasiona moczyć w wodzie przez 12-14 godzin przed sadzeniem. Najpierw spłucz je gorącą wodą (nie wrzącą), aby zmyć warstwę olejków eterycznych, a następnie przenieś nasiona na gazę na spodeczku i zalej wodą o temperaturze pokojowej. Możesz dodać popiół drzewny do wody w ilości 1 łyżki. l. na litr.
 • Wrzuć nasiona do wódki na 20 minut . Alkohol rozpuści olejek eteryczny na powierzchni nasion, więc aby uniknąć ich przypalenia, nie wydłużaj czasu namaczania. Po zabiegu gazę opłucz nasionami w czystej wodzie. Wysusz nasiona przed sadzeniem, aż staną się sypkie. Ta metoda przygotowania nasion przyspiesza wschodzenie sadzonek 2 razy.
 • Zakopywanie nasion. Zbierz nasiona w płóciennej torbie i 2 tygodnie przed sadzeniem, zakop je w ziemi na głębokość 25-30 cm, wilgotna zimna ziemia stwardnieje, a wilgoć pęcznieje. Przed siewem wyjmij worek, ostrożnie wylej nasiona i osusz je przed posypaniem. Następnie natychmiast zasiej w łóżkach.
 • Moczenie w naparze z popiołu. 2 łyżki stołowe. l. popiół drzewny rozcieńczyć 1 litrem wody, odstawić na 2 dni, od czasu do czasu mieszając. Nasiona ułożyć na kilku warstwach gazy, przełożyć na spodeczek i wlać napar z popiołu. Lub włóż nasiona do płóciennej torby i włóż je do pojemnika z naparem. Pozostaw na 4-5 godzin.
 • Przykryj uprawy na grządce folią,  po zwilżeniu gleby butelką z rozpylaczem i powtarzaniu procedury codziennie.
 • Stosowanie stymulatorów wzrostu. Możesz używać narkotyków ze specjalistycznego sklepu lub przygotowywać metodami ludowymi. Sok ziemniaczany, aloes, nalewka z łuski cebuli są naturalnymi stymulatorami wzrostu. „Cyrkon”, „Epit” itp. – preparaty zawierające pierwiastki śladowe i substancje wpływające na szybkość wschodów sadzonek.
 • Bąbelki powietrza. Wlej nasiona do ciepłej wody, podłącz kompresor akwariowy i pozostaw nasiona do kąpieli w mieszance powietrzno-wodnej przez 12-15 godzin. Ich nasycenie tlenem zwiększa kiełkowanie, skraca czas wschodów siewek. Podczas tego procesu do wody można dodać stymulatory wzrostu.
 • Wernalizacja. Jest to krótkotrwały wpływ zimna na nasiona, który twardnieje i pobudza wczesne pędy. Do zabiegu namoczyć nasiona w wodzie, pozostawić w ciepłym miejscu, aż woda wyparuje. Przykryj wilgotną gazą i okresowo ją zwilżając, pozwól nasionom pęcznieć.
  Tak więc ten okres ekspozycji na ciepło trwa 4-6 dni. Wyjmij spuchnięte nasiona na 10 dni w lodówce, połóż na lodzie lub śniegu.

Posiew

Wernalizację można przeprowadzić tylko w dodatnich temperaturach, w przeciwnym razie nasiona staną się nieodpowiednie do siewu.

Schemat lądowania

Uważa się, że idealny schemat sadzenia pietruszki to taki, w którym rozstaw rzędów wynosi 20 cm, ale często trzeba zmienić tę zasadę, dostosowując się do możliwości swojego ogrodu.

W przypadku niewielkich powierzchni przeznaczonych pod zasiew zieleni wybiera się siew zygzakowaty. W takim przypadku nachylenie między krzakami może wynosić od 10 cm lub mniej. Zygzakowate ułożenie pietruszki w rzędach pozwala zaoszczędzić miejsce, aby krzaki nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Aby nie przerzedzać sadzonek w sadzeniu w linii prostej, możesz natychmiast zachować odległość między nasionami 7-15 cm Głębokość siewu pozostaje niezmieniona dla każdego rodzaju siewu i wynosi 1,5-2 cm.

Daty lądowania

Terminy sadzenia zależą od warunków pogodowych i przygotowania nasion. Do kiełkowania nasion potrzebna jest ciepła pogoda o temperaturze powietrza 20-24 ° C. Dlatego ogrodnik ma dwie możliwości:

 1. Poczekaj na odpowiednią porę roku i stabilną pogodę z akceptowalną temperaturą.
 2. Przygotuj nasiona, utwardź je i wysiewaj do ziemi wczesną wiosną, przykrywając uprawy folią. W razie potrzeby zwilż glebę, podnieś folię na krótki czas, przewietrzając schron.

Inną opcją sadzenia pietruszki jest wysiew nasion zimą . Wymaga większej uwagi i siły. Siew pietruszki odbywa się od października do pierwszych przymrozków. Są pokryte folią lub izolowane od góry mieszaniną torfu i próchnicy. Przegrzewając się, kompozycja wydziela ciepło, ale gdy spadnie śnieg, nadal warto ocieplić łóżka, okrywając je białym zimowym kocem.

Utwardzone w takich warunkach nasiona zaczynają kiełkować w temperaturze + 4 stopnie. Ze względu na niestabilność pogody wczesną wiosną wskazane jest przykrycie młodych sadzonek folią.

Uprawa pietruszki na otwartym polu z roślin okopowych

Możesz uprawiać pietruszkę na zielenie, sadząc rośliny okopowe lub korzenie zwykłej odmiany liściastej na otwartym terenie. To dobra okazja do wykorzystania jednej rośliny przez cały rok. Przenieś roślinę okopową wyhodowaną w pojemniku na otwarty teren wiosną i przeszczep ją z powrotem do doniczki jesienią.

Przeszczep pietruszki

Sadzenie pietruszki w ziemi

Do sadzenia wybieraj tylko zdrowe korzenie. Powinny mieć grubość do 5 cm, lekkie, gładkie, bez liści. Jeśli korzeń jest długi, ostrożnie odetnij go ostrym nożem na długość 8-10 cm, posyp cięty obszar popiołem drzewnym lub węglem drzewnym. Przed sadzeniem roślin okopowych w ziemi zaleca się trzymanie ich w piasku w temperaturze powietrza +2°C.

Kiedy i jak sadzić?

Korzystny okres do sadzenia roślin okopowych jest długi – od połowy wiosny do wczesnego lata.

Wybierz miejsce do sadzenia, biorąc pod uwagę, że pietruszka rośnie na piaszczystych, dobrze wentylowanych glebach. Unikaj zacienionych stron i miejsc, w których rośliny będą zakłócane przez przeciągi.

Zrób małe bruzdy w okolicy łóżka. Przy układaniu roślin okopowych pod kątem 45° posyp je ziemią pozostawiając wierzch ok. 2 cm na powierzchni.Zachowaj odległość co najmniej 5 cm między korzeniami, a rozstaw rzędów między nimi powinien mieć co najmniej 20 cm przestrzeni. Po posadzeniu glebę zagęścić i obficie podlać.

Pielęgnacja pietruszki na zewnątrz

Agrotechniczne zabiegi pielęgnacyjne pietruszki na otwartym polu i ich częstotliwość zależą w dużej mierze od warunków pogodowych.

Podlewanie i rozluźnianie

Podczas podlewania rozważ następujące kwestie:

 • Roślina dobrze krzewi się i rośnie przy dobrej wilgotności gleby, ale nie toleruje podmoknięcia. Woda w zależności od warunków pogodowych i rodzaju gleby. Tak więc na glebach piaszczystych w czasie upałów dozwolone jest codzienne nawilżanie gleby. Na czarnej glebie pietruszka ma wystarczająco dużo podlewania co drugi dzień.
 • Woda do nawilżania nie powinna być zimna.
 • Podlewanie pod korzenie rośliny, bez wylewania na liście. Idealna jest zebrana woda deszczowa osadzona w pojemnikach.
 • Optymalny czas podlewania to wczesny poranek lub późny wieczór. Wynika to z faktu, że krople spadające na liście pietruszki przepuszczają światło słoneczne, a efekt pryzmatu może spowodować spalenie zielonej części rośliny.
 • Po nawilżeniu gleby dobrze jest zrobić ściółkę z cienkiej warstwy próchnicy. Stanowi dodatkowe odżywienie pietruszki i chroni przed parowaniem wilgoci.

Poluzowanie gleby w grządkach pietruszki jest koniecznością. Zapewni dostęp powietrza do systemu korzeniowego i pomoże utrzymać wodę w ziemi przez dłuższy czas. Podczas luzowania należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić korzeni pietruszki. Unikaj suchej skorupy na powierzchni ziemi.

Rozluźnienie pietruszki

Leczenie i zapobieganie chorobom

Pietruszka, podobnie jak wszystkie rośliny ogrodowe, jest podatna na różne choroby, które mogą nie tylko zepsuć wygląd rośliny, ale także całkowicie zniszczyć plony. Szczególne miejsce w zapobieganiu zakażeniom zajmuje zapobieganie chorobom. Ale jeśli istnieją oznaki choroby, konieczne jest pilne podjęcie działań w celu jej zwalczania.

Do najczęstszych chorób pietruszki należą:

 • Mączniak. Charakteryzuje się pojawieniem się białego nalotu na powierzchni całej rośliny, który z czasem ciemnieje. Wraz z nim znika również pietruszka. Liście i łodygi nabierają sztywności, a nawet przy lekkim uderzeniu kruszą się.
  Ponieważ choroba ma charakter grzybiczy i rozprzestrzenia się przez zarodniki, w początkowych stadiach choroby warto usunąć porażoną roślinę i ją spalić. Potraktuj łóżko roztworem grzybobójczym.
 • Stołbur. Czynnikiem sprawczym choroby – fitoplazmą – są cykady. Kierunek i prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się choroby zależy od ich przemieszczania się i warunków pogodowych. Okres inkubacji stolburu wynosi około miesiąca.
  Oznaki choroby obejmują pojawienie się czerwono-brązowych plam na liściach. Zarażona roślina kwitnie w pierwszym roku wzrostu, ale jej nasiona nie nadają się do siewu. Środki kontrolne i zapobiegawcze obejmują niszczenie chwastów, odstraszanie owadów, traktowanie roślin specjalnymi związkami.
 • Rdza. Choroba grzybicza atakuje roślinę od dołu. Najpierw na dolnej powierzchni blaszek liściowych tworzą się brązowe plamy, które opadają do korzenia i stopniowo pokrywają cały krzew. Pietruszka wysycha, korzeń gnije i obumiera.
  W przypadku wykrycia na wczesnym etapie zaleca się traktowanie 1% płynem Bordeaux co 10-14 dni, aw kolejnych etapach tylko niszczenie roślin, leczenie terytorium. Wynika to z faktu, że zaatakowana roślina nie jest spożywana z powodu utraty smaku.
 • Septoria. Charakteryzuje się pojawieniem się białawych plam na całej powierzchni buszu. Pod koniec lata na łodygach pietruszki widoczne są podłużne brązowe plamy, a na liściach pozostają brudnobiałe z brązową ramką. Rozprzestrzenia się przez wiatr, deszcz, podlewanie. Choroba wpływa również na nasiona. Środki kontroli i zapobiegania obejmują płodozmian, zwalczanie chwastów, traktowanie 1% płynem Bordeaux.
 • Fomoz W przypadku tej choroby roślina cierpi na pojawienie się szarobrązowych plam na całej powierzchni. Dotyczy to korzeni i nasion. Pietruszka staje się krucha i wysycha. Rozprzestrzenia się na pozostałe części roślin za pomocą wiatru i deszczu. Płodozmian, odchwaszczanie i spulchnianie, leczenie fungicydami pomoże poradzić sobie z chorobą.

Środki zapobiegawcze przeciwko chorobom grzybiczym i innym najczęściej sprowadzają się do kilku działań:

 1. Płodozmian.  Zmiana miejsca sadzenia zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby na nowe obszary.
 2. Odchwaszczanie. Środek ten pozwoli uniknąć infekcji przez chwasty, a także wzmocni układ odpornościowy poprzez zwiększoną penetrację tlenu do gleby.
 3. Prawidłowe przygotowanie grządek przed sadzeniem. Oczyszczenie terenu ze wszystkich resztek roślinnych, przetwarzanie i kopanie pomoże chronić przed chorobami z zeszłego roku.
 4. Zaprawianie nasion. Jasnoróżowy roztwór manganu w wodzie przygotuje nasiona przed sadzeniem i zmniejszy ryzyko infekcji.

Jak i kiedy karmić?

Ulubionym składnikiem pietruszki są nawozy azotowe, ale korzystne są również superfosfaty i substancje organiczne. Nawożenie gleby odbywa się w kilku etapach:

 • Pierwsze nawożenie azotem przeprowadza się tydzień po pełnym wykiełkowaniu nasion.
 • Drugie karmienie azotem następuje 7-10 dni po pierwszym.
 • Gdy pietruszka zacznie się krzewić, nawozić ziemię po raz trzeci nawozem zawierającym fosfor i potas.

Jako suplementy azotowe można stosować saletrę amonową. Dawka stosowania 4-6 g na 1 m2. m łóżka. Stosuje się go na sucho i rozcieńcza wodą. Lepiej jest jeść w postaci płynnej, ponieważ szybciej dotrze do systemu korzeniowego i przyniesie pozytywny efekt.

Suche granulki w pobliżu zielonej części pietruszki mogą powodować oparzenia. Dlatego upewnij się, że podczas rozprowadzania po terenie saletra nie spada na rośliny, a po jej rozprowadzeniu dobrze podlewaj grządki.

Użyj superfosfatu do trzeciego karmienia. Zawiera optymalne proporcje azotu i fosforu. Szybkość dystrybucji nawozu – 1 łyżeczka. za 1 mkw. m. Sól potasowa (1 łyżeczka / m2) lub popiół drzewny nadają się do wzbogacania gleby w potas. Rozprowadź popiół w ilości 200 g / m2. m na powierzchni łóżek i posyp ściółką lub po prostu glebą.

Karmienie pietruszką

Szkodniki i metody radzenia sobie z nimi

Szkodniki często psują wygląd pietruszki, a przy aktywnej reprodukcji niszczą uprawy. Te owady obejmują:

 • Chrząszcz marchewkowy. Dorosły owad jest biało-zielony, larwy żółto-zielone. Żywią się sokiem z pietruszki, z którego roślinie brakuje składników odżywczych i zaczyna więdnąć i wysychać. Liście zawijają się do wewnątrz.
  Środki kontroli i zapobiegania obejmują leczenie pobliskich roślin iglastych lekiem „Karbofos” w obliczeniu rozcieńczenia 60 g na wiadro wody. Przetwarzanie pietruszki w maju i czerwcu preparatami Iskra, Iskra Bio i Fitoverm.
 • Latać marchew. Owad ma kolor czarno-zielony, ma lekkie nogi i skrzydła. Preferuje życie w szczególnie wilgotnych obszarach. Żywi się sokiem z pietruszki, a jego larwy prowadzą żywotną aktywność w korzeniach i roślinach okopowych, powodując nieodwracalne szkody dla rośliny. Pietruszka jest chorowita, rośliny okopowe nie mogą być przechowywane.
  Środki kontroli much obejmują stosowanie płodozmianu, sadzenie cebuli obok pietruszki, rozsypywanie popiołu lub naftalenu między rzędami. Larwy muchy marchwiowej giną z powodu hipotermii po orce jesiennej.
 • Nicienie macierzyste. Pasożyt w postaci mikroskopijnego robaka. Dorosłe osobniki i larwy żyją wewnątrz pietruszki i żywią się jej sokiem. Roślina pozostaje w tyle we wzroście i umiera z powodu braku pożywienia. A nicienie wchodzą w glebę i szukają nowych celów do ataku. Płodozmian, dezynfekcja nasion i poletek pomogą poradzić sobie ze szkodnikiem.
 • Mszyca melonowa. Bardzo małe owady zielone do czarnych. Ich larwy są lżejsze niż osobniki dorosłe. Znajdują się w koloniach na spodniej stronie blaszki liściowej pietruszki, wylatując z chwastów. Żywią się sokiem z pietruszki, uszkadzając go. Wraz ze wzrostem liczebności mogą zniszczyć całą plantację. Przenoszą infekcje wirusowe i bakteryjne.
  Regularne przetwarzanie pietruszki z Karbofosem, wywar ze skórek cebuli, napar z popiołu z mydłem do prania pomoże poradzić sobie z mszycami. W przypadku ogólnej infekcji efekt można osiągnąć tylko za pomocą chemikaliów „Decis”, „Intavir”. Nieoceniony wkład w walkę z mszycami wnoszą owady, które się nimi żywią: biedronki, siekacze, bzygi i inne. Niektóre rośliny (czosnek, gorczyca, koper, nasturcja itp.) nie lubią mszyc, które można sadzić w pobliżu pietruszki, aby odstraszyć szkodniki.

Przyczyny słabego kiełkowania nasion

Nawet doświadczeni ogrodnicy nie są odporni na taki problem, jak słabe kiełkowanie. Dzieje się tak z kilku powodów:

 • Wysoka kwasowość gleby. Rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie wapienia, kredy i popiołu.
 • Gleba jest zbyt gęsta. W takiej glebie trudno jest przebić się słabymi pędami, więc rozjaśnij glebę, dodając do niej piasek, trociny, próchnicę, torf podczas kopania.
 • Trochę słońca. Na zacienionych rabatach pietruszka nie rośnie dobrze, roślina jest skarłowaciała, słaba, o jasnym odcieniu. Aromat i smak praktycznie nie występują.
 • Przeterminowany materiał siewny. Nadaje się do materiału siewnego do 3 lat przechowywania. Przy dłuższym okresie kiełkowania może wcale nie być.
 • Zachowanie powłoki olejków eterycznych na powierzchni nasion. W przypadku braku wystarczającej ilości wilgoci taka warstwa nie jest zmywana, a sadzonki są odkładane.

Przestrzegając wszystkich zasad przygotowania nasion i gleby do siewu pietruszki, podejmując na czas środki agrotechniczne i zapobiegawcze w celu zwalczania chorób i szkodników, gwarantowane jest uzyskanie bogatych zbiorów zieleni. Pietruszka zachwyca pięknym wyglądem, przyjemnym aromatem i wartościami odżywczymi przez cały rok.

Anna Kowalczyk
Edytor serwisu
Rate author