Jak rosną czereśnie z kości w warunkach domowych, czy będzie owocować, jak kiełkować kości

Czy można wyhodować czereśnie z kości?

Jeśli do tego, aby się rozwijać czereśnie, używana jest zwykła kość, to ona będzie mieć wiele zalet:

 • Czereśnia będzie odporna na warunki konkretnego mikroklimatu fazy i макроклимата tym terenie w ogóle.
 • Zwiększona twardość корнесобственного sadzonki w porównaniu z szczepione rośliny.
 • Niska podatność na powszechne choroby pestkowych kultur.
 • Uzyskanie raz dużej ilości sadzenia materiału nadającego się do stosowania jako podkładek, jak i do bezpośredniego lądowania na działkę (ważne dla współczesnej tendencji do tworzenia лесосадов).
 • To tylko czekać na pierwszego zbioru trzeba dość długo – do tego, aby się rozwijać czereśnie z kości, musi upłynąć co najmniej 6 lat (i to, jeśli się poszczęści). Дегустационная ocena owoców czereśni jest mało prawdopodobne, będzie wysoka.

  Wesołych świąt z kości w warunkach domowych

  Wyhodować drzewo owocowe w domu wcale nie jest trudniejsze, niż w specjalistycznym przedszkolu, różnica tylko w tym, że uwagi i troski ono otrzyma nieporównywalnie więcej, niż w przypadku produkcji masowej. Szanse na uzyskanie czereśnie z kości są dość wysokie: średnio wschodzi 7 kości z 10 po spełnieniu warunków:

 • owoc powinien być dojrzały lub przejrzałych;
 • wesołych świąt nie musi nosić na sobie oznaki choroby;
 • zeszłoroczne suche kości черешен się nie nadają.
 • Jak wybrać kostkę czereśni

  Trzeba wziąć pod uwagę, że sprzedawane w supermarketach czereśnia, nie nadaje się jako materiału siewnego, tak jak zwykle ona zrywa się na etapie niepełnej dojrzałości i дозаривается już w drodze do sklepu. Zaleca się, aby zatrzymać swój wybór na lokalnych районированных odmianach i rosną kości tych черешен.

  Ważne! Główny warunek – nie dopuścić, aby kość czereśni wyschła po tym, jak ona będzie wyciągnąć z dojrzałych i zdrowego płodu, który ma przyjemny, właściwe danej kulturze, smak.

  Przygotowanie do sadzenia i stratyfikacja nasion

  Wyjęta z owocu czereśni kość powinna być dokładnie oczyszczona od miazgi, lekko подсушена i umieszczona w umiarkowanie wilgotne środowisko, w którym będzie znajdować się cały czas do sadzenia w gruncie. Sposobów przechowywania, istnieje wiele z nich najbardziej dopuszczalne są następujące:

 • Kości черешен wymieszać z wilgotnym piaskiem, uprzednio wysuszonej w piecu, w proporcji 1 do 3. Mieszankę układa się w glinianym garnku, przetworzony wrzącą wodą, pojemność przykrywa od góry glinianą miską i pochowany w nieco wzniesieniu ogrodu na głębokość nie więcej niż 20-25 cm
 • Przygotowane kości ułożone najpierw na papier, a następnie w woreczku i są sprzątane na przechowywanie aż do jesieni, w temperaturze nie wyższej niż +20°C.
 • Aby kości черешен прорастали razem, trzeba dokonać wstępnej stratyfikacji, czyli obróbka materiału siewnego wyższe temperatury (od 0°c do +5°C). Trwa ona od 3 do 5 miesięcy i odbywa się albo w naturalnych warunkach (dla południowych regionów – 5-i 6-ja strefy USDA), albo w utworzonych sztucznie, tj. w lodówce lub w piwnicy (dla północnych regionów).

  Rozmnażanie pestkami czereśni jesienią

  Kości черешен, znajdujący się aż do jesieni w doniczce z piaskiem, wyjąć z niego i sieją na разводочную ściółki w wcześniej przygotowane nacięcia na głębokość 3-4 cm, gdzie przechodzą naturalne rozwarstwienie. Siew robią późnej jesieni, dlatego miejsce lądowania przygotować z wyprzedzeniem. Делянку oczyszczone z chwastów, dobrze wykopane, dodając próchnicy (1 łyżka na 1 m2). Odległość między rzędami 20-25 cm, w rzędzie – 1-2 cm Bruzdy posypane просеянным suche próchnicy lub torfem.

  Ważne! Trzeba zapewnić wysoki pokrywa śnieżna w школке i wykluczyć możliwość powodzi łóżka z upraw podczas odwilży lub wiosennej powodzi, inaczej rosną czereśnie z kości nie uda.

  Wiosną pojawiły się sadzonki rozcieńczona, pozostawiając 15-20 cm w rzędzie między sąsiednimi roślin. Dalsza opieka nad nimi obejmuje прополку, podlewanie, spulchnianie. W sezonie rośliny karmione 4-5 razy organicznych (obornika odchodów) lub nawozami mineralnymi.

  Jesienią po liściach roczne дички przeniósł w inne miejsce, przestrzegając przy tym odległość 40-50 cm w rzędzie i 70-90 cm między rzędami. Trzeba to zrobić za 2-3 tygodnie przed wystąpieniem trwałych minusowych temperatur. Łodygi черешен ogrodowych suche próchnicę, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich подмерзания. Do lata przyszłego roku, zwykle udaje się wyhodować czereśnie z kości, gotową do dalszej szczepienia.

  Ciekawe! Jeszcze I. W. Мичурин pisał, że jesienią siewu należy dać pierwszeństwo, tak jak on daje najlepsze rezultaty, ponieważ można wychować dobrze dostosowane do lokalnego klimatu, rośliny.

  Nawarstwianie kości черешен spędzają w lodówce. Które były w pakiecie, kości, w przybliżeniu w końcu listopada trzeba moczyć w czystej wodzie na kilka dni (3-4 wystarczy), a następnie umieścić w wilgotnym podłożu (użyciu piasku, włókno kokosowe, wermikulit, perlit, trociny lub mech-torfowiec) i schować w lodówce lub piwnicy do wiosny.

  Na uwagę! Orientacyjny czas sztucznej stratyfikacji wynosi 3-3,5 miesiąca.

  Okresowo kości należy regularnie sprawdzać pod kątem pojawienia się pleśni, jeśli takowa zostanie znaleziona, trzeba je przepłukać w roztworze środka grzybobójczego lub manganu, lekko suszenia i ułożyć w świeże podłoże do dalszego przechowywania. Jeśli podczas kolejnej weryfikacji okaże się, że kości черешен pękły i pojawiać się młode pędy, to będzie oznaczać, że etap stratyfikacji przeszedł bezpiecznie i nadszedł czas sadzenia czereśnie w ziemię.

  Gleba i naczynie do kiełkowania

  Проклюнутые kości pora sadzić do gruntu. Rozwijać ich pozwoli lekka, luźna mieszanka, składający się w 1/3 z piasku, a na pozostałą część – z ogród ziemi lub torfu. Alternatywnie można użyć zakupu podłoże dla sadzonek. W każdym razie trzeba прокалить ziemię w kuchence mikrofalowej lub w ciągu 1-2 dni przed sadzeniem, aby rzucić jej środek grzybobójczy (Фитолавин, Витарос lub Фитоспорин).

  Kości черешен, dostępne w dużych ilościach, sieją w skrzyniach, w pozostałych przypadkach wystarczy zwykłych plastikowych doniczek z niskim rantem i wiążące дренажными otworami w dnie.

  Lądowanie pestek czereśni w glebę

  Aby z kości rosną czereśnie przestrzegają niektóre porady. Na dnie zbiornika jest wymagany drenaż: duży piasek, keramzyt, ścinki pianki i inne odpowiednie materiały. Kości черешен można siać dość ściśle na początkowym etapie, optymalna odległość między nimi wynosi 2-3 cm Każda kość być wypełnione zaprawą na głębokość 1,5-2 cm Przed pojawieniem zbiorniki powinny być pokryte przezroczystym materiałem – szkłem, folią z tworzywa sztucznego. Garnki z sadzonek należy umieścić w samym chłodnym pomieszczeniu, na jasnym parapecie.

  Pielęgnacja kiełkami czereśni

  Po pojawieniu się pierwszej pary liści pora brać się do подкормкам, aby stymulować aktywny wzrost młodych pędów i zobacz czereśnie z kości. Prowadzą je dwa razy w miesiącu, na przemian zastosowanie organicznych i mineralnych nawozów. Z substancji organicznych lepiej dać pierwszeństwo leki na bazie końskiego obornika, zmniejszając zalecane stężenie roztworu o połowę.

  Nawożenie należy przeprowadzić tylko na uprzednio zwilżonej gleby, czyli od razu po podlewania. Po tej powierzchni ziemi trzeba ostrożnie взрыхлить, aby poprawić obieg powietrza, niezbędny rosnących korzeni. Ostatni raz nawożenie należy przeprowadzić nie później niż do połowy lipca, aby drewno wzrósł do początku mrozów. Po pojawieniu się 4-5 liści czereśnia пикируются w doniczkach większy, niż poprzednie.

  Uwaga! Podczas podlewania należy zachować umiar, biorąc pod uwagę niewielkie ilości startowych zbiorników i temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Woda powinna być rozdzielone i ciepłej. Profilaktyczne podlewania z zastosowaniem Фитоспорина minimalizują możliwość pojawienia się chorób grzybiczych i pozwolą rozwijać zdrowe drzewa.

  Przeszczep czereśni w otwartym terenie

  Aby rośliny szybko адаптировалось do warunków w ogrodzie, pojemniki z sadzonek można prikopat w ziemi, umieszczając je w półcieniu, tak aby w godzinach południowych były one chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. W sprzyjających warunkach do jesieni czereśnie z kości można rozwijać do wysokości 30-40 cm nadszedł Czas, aby przygotować rośliny do sadzenia w otwartym terenie i pierwszej zimy.

  Do przeszczepu wybierają ciepły pochmurny jesienny dzień (koniec września – początek października). Wesołych świąt, wyhodowany z kości, переваливается z doniczki, ziemię-com przy tym utrzymuje się w stanie nienaruszonym. Startowy pit przygotowany z uwzględnieniem jego wielkości, заправив w próchnicę i popiołem, a także, obficie cieśninę ją wodą.

  Jak rosną czereśnie

  Z kości na działce można wyhodować dużą ilość materiału szkółkarskiego, który w przyszłości może być stosowany w celu zieleni na terenie lub do szczepienia kulturalnych odmianami czereśni.

  Aby uzyskać czereśnie z kości, która by przynosiła nie tylko estetyczną przyjemność, ale i praktyczne korzyści w postaci obfitego plonu owoców, trzeba wziąć pod uwagę pewne cechy jej uprawy.

 • Miejsce, w którym można się rozwijać czereśnie muszą być chronione przed zimnymi wiatrami i znajdować się na południowym lub południowo-zachodnim stoku.
 • Nie wolno rosną czereśnie na nizinnych obszarach, gdzie jest duże ryzyko powodzi паводковыми wodami, a także istnieje prawdopodobieństwo gromadzenia się mas chłodnego powietrza, szczególnie niebezpiecznych w okresie wiosennego kwitnienia.
 • Dla czereśni optymalną wartość pH 6-6,5, pewniej wszystkim do uprawy na wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach – gliniastych, ilastych i sod-подзолистых.
 • УГВ (poziom wód gruntowych) – 2-3 m. W bliskiej lokalizacji roślina zaczyna cierpieć z powodu камедетечения, jest krótkotrwałe.
 • Ciekawe! W chłodne lato starzenie się owoców o wiele lepiej, mimo, że czereśnia dobrze znosi upały.

  Czereśnia – самобесплодная lub (znacznie rzadziej) częściowo самоплодная kultura, dlatego aby uzyskać gwarancję wysokich plonów trzeba wyhodować w ogrodzie odmiana-zapylacz. To może być inne drzewa (w przypadku wolnego miejsca w ogrodzie) lub gałąź innego равноценного odmiany, szczepiona w koronę pierwszego.

  Uwaga! Należy pamiętać, że owoce z jasnego zabarwienia mogą być uszkodzone od uderzeń na gałęziach w wyniku silnych wiatrów.

  Podlewanie i nawożenie – ważne niuanse

  Rosną czereśnie można, tylko zapewniając optymalny poziom wilgotności gleby i powietrza. Szczególnie ważne jest podlewanie w maju-czerwcu, gdy idzie aktywny rozwój jajników i młodych pędów. W tym czasie dojrzała czereśnia musi otrzymywać 40-50 l wody na 1 m2 приствольного koła co 2 tygodnie (w przypadku braku opadów). Podlewać trzeba pierścieniowym rowki o głębokości do 15 cm, znajdujących się w odległości 40-50 cm od штамба i od siebie. Dla zachowania wilgoci w suche lato trzeba schować pod czereśnie, hodowane z kości, organiczne ściółkę – słomę lub skoszoną trawę.

  Uwaga! Nadmiar wilgoci w glebie, jak i w powietrzu może stać się przyczyną pękania owoców i ich gnicia.

  Na uwagę! Wesołych świąt, szczepiona na антипку (магалебскую wiśnie), bardziej odporna na suszę, niż to, co udało się wyhodować na podkładce z dzikiej czereśni lub wiśni.

  Dobrze załadowany pit na etapie sadzenia zapewnia czereśnie składniki odżywcze na dłuższy czas i pozwala się rozwijać silne zdrowe drzewo. Do tego trzeba 2-3 łyżki humusu, вызревшего kompostu lub полуперепревшего obornika, do 150 g superfosfatu i do 50 g potasowego nawozy, a także 200-400 g доломитки lub wapienia (przy obniżonym poziomie kwasowości gleby). Później co 2-3 lata do ziemi pod najnowszą jesienną перекопку wnoszą w полведра substancji organicznych, 60-70 g фосфорного i 20-30 g potasowego nawozu na 1 m2 приствольного okręgu. W latach pośrednich wystarczy dokonać pod pierwsze wiosenne rozluźnienie 20-30 g/m2 złożonych nawozów mineralnych typu нитроаммофоски.

  Przycinanie i formowanie korony

  Czereśnia większości odmian ma dość rzadką piramidalny kształt z dobrze rozwiniętą tułowia i соподчиненными mu, bocznymi gałęziami umieszczonymi warstwowych. Штамб kształtuje się na wysokości 60-70 cm Pierwsza kondygnacja składa się z 3-4 szkieletowych gałęzi, wszystkie kolejne – albo pojedyncze gałęzie, albo poziomy przez 40-50 cm W osiągnięciu wysokości 3-3,5 m środkowy przewód przeniesiony na górną boczną gałąź. Do 6-8 rokiem, kształtowanie korony zwykle kończy się, i w przyszłości należy przeprowadzać tylko sanitarne i odmładzające przycinania.

  Na uwagę! Wysokość черешневых drzew w naturze może osiągnąć 15-20 m, w ogrodzie sam черешне nie dają rosnąć powyżej 4 m, stosując różne techniki przycinania i formowania korony. Bardziej szczegółowo o tym, jak rozwijać czereśnie z pomocą prawidłowego formowania znajdziesz w video na końcu artykułu.

  Najczęściej czereśnia przycięte wiosną, przed obrzęk nerek. Zwykle w tym czasie są skrócone silne roczne przyrosty, aby poprawić edukacja pędów bocznych i rozwijać w wyniku zwartą koronę, wygodnego zbierania owoców.

  Sanitarna przycinanie przeprowadza się w celu usunięcia plecionego, skierowane do środka korony, i tarcie gałęzi. Cięcie odmładzające cięcie przeprowadza się przy redukcji rocznych przyrostów długości 15-20 cm (zamiast 30-40 cm), a przy tym są przycinane szkieletowe i полускелетные gałęzie na pierwsze silne boczne odgałęzienia. W razie potrzeby operacje te przeprowadza się co 3-4 lata, łącząc je z obowiązkowym wprowadzeniem mineralnych (30-40 g/m2) lub organicznych (4-6 kg/m2) nawozów.

  Przygotowanie czereśni do zimy

  Pierwsza ważna impreza – nawożenie w końcu lata i na początku jesieni fosforu nawozem potasowym (монофосфатом potasu, na przykład), która pomoże drewnie szybciej вызреть. Przygotowanie czereśni do zimy nie będzie pełny bez влагозарядкового nawadniania. Należy go prowadzić w połowie jesieni w pierścieniowym rowki o głębokości do 15 cm, umieszczonych na obwodzie korony. Pod dorosłą плодоносящую czereśnie trzeba wylać nie mniej niż 50-60 litrów wody na 1 m2 powierzchni приствольного okręgu.

  Młodych drzew ważne jest, aby chronić штамб i szkieletowe gałęzie od silnych mrozów i uszkodzeń mechanicznych gryzoni. Co można zrobić:

 • owinąć rośliny paskami z нетканки;
 • zbudować szkielet z dostępnych materiałów;
 • wbić kołki wokół pnia i zrobić na ich podstawie cylinder z фольгированного izolacji;
 • ściółka pni muszą ściółkowania z kręgu i jak można wyżej окучить roślina suche próchnicę.
 • Wnioski

  Zadanie rozwijać czereśnie z kości łatwo wykonalne, ale wymaga cierpliwości, czasu i wiary w sukces planowanych! Tak właśnie rodzą się nowe odmiany, tzw. ludowej hodowli. I zwykła kość może być początkiem wielkiego sukcesu.

  Opinie:

  Po raz pierwszy pomyślał o tym, czy trzeba zaszczepić czereśnie, hodowane z kości wtedy, gdy w ciągu 8 lat czekałem na pierwszego zbioru od przypadkowego sadzonka. I muszę powiedzieć, że smak owoców mi nie zaimponował. Zaczął czytać specjalną literaturę i postawił sobie za cel wychować własne zapasy. W końcu w ten sposób okazał się bardziej wydajne – jedna czereśnia-дичка stała się prawdziwym rodzinnym drzewem, z 3-ma szczepione na nim gatunków! Aby ją uprawiać, trzeba było tylko 4 lata, uważam, że to świetny wynik!Coś wątpię, że дикуши nie będą boleć tak, jak szczepów drzew. Gdyby tak było, to wszyscy by teraz мичуриными заделались i gromadkę sadzonki stadami. Mamy do lądowania w pobliżu wioski pełne dzikiej wiśni i cała zarażona монилиозом. A to, że są one mocno będą i kaprysy pogody dla nich nie są tak straszne, to prawie na pewno. Dziadek mój яблоньку w ogrodzie садил семкой, grow-wychował, i do tej pory jest плодит i wszystkie jej przekroczyć ani upał, ani mróz pod 40! Tak więc, kość kość niezgody.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author