Jak prawidłowo sadzić ремонтантную maliny

Cykle wegetacji i owocowania

Malina ubiegłego roku sadzenia kwitnie wiosną, wczesnym latem spod ziemi pojawiają się młode pędy.

W tym samym czasie zaczynają kwitnąć w sierpniu owocować które wyrosły na ubiegłorocznych łodygach gałązki. Po zakończeniu owocowania dwuletnich pędy kwitną i owocują młode pędy. Tak dzieje się w południowych regionach kraju. W środkowej i północnej części, zazwyczaj jagody na sadzonek вызреть nie nadążają. Dzieje się zrzucenie liści, roślina przygotowuje się do zimy. Na wiosnę wszystko zaczyna się od nowa. W południowych regionach drugi plon, jeśli latem odciąć dwuletnie pędy, udaje вызреть. Wydaje się, że ягодник owocuje stale – stąd powstała nazwa „ремонтантная”. Na podstawie cech wyglądu, wybierają sposoby sadzenia, pielęgnacji i rozmnażania.

Lądowanie

Sadzimy ремонтантную maliny, podobnie jak większość roślin, wczesną wiosną lub jesienią.

Materiał siewny nabyć w specjalistycznych punktach handlowych.

Uwaga! Rozróżnić rodzaje malin w wyglądzie nie można. Powstrzymać się od zakupu na klęski rynkach – możliwy jest oszustwo i sprzedaż zwykłej крупноплодной maliny pod widokiem ремонтантной.

Wybór materiału szkółkarskiego

Przemysłowe, szkółki oferują materiał siewny do uprawy ремонтантной maliny w postaci:

 • Zielonych liści. Są one oddzielone od rośliny macierzystej, podczas gdy ucieczka nie wzrosła powyżej 10-15 cm, W tym przypadku zwracają uwagę na obecność dużego guza ziemi przy korzeniach. Tylko tak sadzonka wytrzyma bole 2-3 dni przed sadzeniem na nowe miejsce uprawy.
 • Jednoroczne sadzonki, zebranych jesienią. Stanowią one одревесневший rostock z rozwiniętym systemem korzeniowym. Przechowywane drzewko do 15 tygodni w temperaturze +1 ° c.
 • Dwuletnich sadzonek, które otrzymują, пересаживая jednoroczne pędy i доращивая ich w ciągu jednego sezonu.
 • Zakorzenione wierzchołkami. Ich w szkółce прикапывают w grunt i do końca sezonu otrzymują poszczególne ukorzenione rośliny malin.
 • Puli sadzonek. Najczęściej rośliny uzyskane poprzez klonowanie i wolne od zgromadzonych chorób poprzedników. Takie rośliny drogi, ale spełniają wszystkie сортовым funkcjonalny.
 • Uwaga!Importowany materiał nie może zawierać podkład na korzeniach – jego płukania wymagają kwarantannowe usługi przy przekraczaniu granicy.

  Przy wyborze zwracają uwagę na kondycję roślin. Nie dopuszcza się obecność suchych korzeni – uprawa takich roślin jest mało prawdopodobne, będzie sukces. Na łodygach, korzeniach nie powinno być śladów chorób (plamy w różnych kolorach) i uszkodzeń mechanicznych.

  Ремонтантная malina – owoce pracy hodowców. Sztucznie czerpiący roślina wymaga przestrzegania zasad uprawy i pielęgnacji.

  Miejsce

  Wymagania co do miejsca uprawy malin:

 • Dobre oświetlenie w ciągu dnia świetlnego. Brak światła negatywnie odbija się na ilości i jakości plonów.
 • Stałe ciepło. Miejsce do uprawy wybierają od strony południowej budynków, których ściany będą zabezpieczać maliny od zimnych północnych wiatrów.
 • Przestrzeganie odległości do okolicznych krzaków malin innego rodzaju. Korzenie co roku rosną, występuje splot z sąsiednich roślin. Zasady opieki w części przycinania zwykłej i ремонтантной maliny nie są takie same – to powodować trudności podczas przycinania krzewów i dobrej opieki.
 • Sucha gleba. W miejscu sadzenia należy wyeliminować gromadzenie się wilgoci. Do tego wybierają wysokie miejsce na działce, sprawiają, że rowki do odprowadzania wody lub drenaż.
 • Gleba

  Do uprawy malin potrzebna jest luźna i żyzna gleba.

  Duża część korzeni ремонтантной malin znajduje się na głębokości nie większej niż 50 cm i wymagają stałego dostępu powietrza.

  Roślina dużo sił spędza nie coroczne отращивание pędów i dwukrotne owocowanie – wymaga przy uprawie wysokiej zawartości w glebie składników pokarmowych.

  Najlepsze miejsce do uprawy – nieużywana wcześniej pod sadzenie roślin ziemia. Jeśli jest to niemożliwe glebę przygotować z wyprzedzeniem.

  Na 1 m2 powierzchni wnoszą trzy wiadra organicznego – kompostu, dobrze zgnił obornika z dodatkiem wiadra torfu. Na każde wiadro organicznych dodać 200 g pełnych (kompleksowych) nawozów mineralnych.

  Ważne! Ремонтантную maliny nie umieścić w miejsca, gdzie wcześniej działo się uprawy innych gatunków malin.

  Rośliny wydają z ziemi te same składniki odżywcze, powoduje gromadzenie się chorób i szkodników. Czas powrócić na swoje miejsce 6-7 lat.

  Czas sadzenia

  Maliny sadzimy jesienią i wczesną wiosną.

  Lądowanie ремонтантной maliny wiosną wymaga od ogrodnika dodatkowej opieki w czasie wegetacji. Roślina, dopóki nie jest ono zakorzenione, należy często podlewać i osłaniać przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Zbiorów, najprawdopodobniej, maliny nie da. Posadzone rośliny wczesną wiosną, przed rozpoczęciem przepływu i kwitnących liści.

  Przygotowane samodzielnie sadzonki lepiej zakorzenić się w okresie jesiennym, w tym czasie pojawia się dostateczna ilość opadów, a promienie słoneczne nie пересушивают liści. Roślina spokojnie przygotować się do zimy, wiosną rozpocznie się aktywny wzrost pędów i przy dobrej opiece ogrodnik zobaczy pierwszy plon.

  Z jesiennych nasadzeń spieszyć się nie warto. W północnych regionach sadzimy w końcu sierpnia, w środku pasa – w ostatniej dekadzie września lub na początku października. W południowych regionach malina ma czasu na osiedlenie się, jeżeli lądowanie spędzić na początku listopada.

  W tych przypadkach, gdy sadzonki nie są gotowe do uprawy w stałym miejscu, ich прикапывают w pozycji pochylonej do wiosny.

  Schemat lądowania

  Jeśli na działce jest wystarczająco dużo wolnego miejsca, lub w przemysłowej uprawie rośliny sadzi się w odległości od siebie 70-90 cm i 1,5-2 m między rzędami. W takim przypadku ułatwione opieka, traktowanie gleby, zbieranie plonów.

  Na prywatnych działkach, z braku miejsca, przestrzegają schemat 0,6-0,7×1,0 m.

  Głębokość sadzenia wybierają taka, aby korzeniowy szyjka znajdowała się na tej samej wysokości, jak do przeszczepu. Najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy szyjka jest równo z ziemią po osiadania gruntu.

  Rozmnażanie

  Propagowane ремонтантную maliny:

 • Rocznymi lub dwu letnimi kiełkami;
 • Укоренением sadzonek.
 • Części systemu korzeniowego.
 • Jednoroczne i dwuletnie sadzonki przygotowują samodzielnie lub nabyć. Wiosną delikatnie oddzielamy młody rostock z częściami systemu korzeniowego i osadza się w przygotowane wcześniej miejsce. Pielęgnacja jest do spulchniania gleby i nawadniania. Jesienią lub wiosną, gdy roślina źle zatrzymany, jego przeniósł się na stałe miejsce.

  Wiosną, перекапывая ziemię, wybierają główny wyrostek długości 10-15 cm, Wsadził go oddzielnie, do końca sezonu dostają młody krzew maliny.

  Pielęgnacja

  Pielęgnacja i uprawa ремонтантной maliny wymaga wykonywania zwykłych prac uprawowych:

 • nawadniania;
 • grabienia i usuwania chwastów;
 • nawożenia;
 • przycinanie;
 • przygotowania do zimy.
 • Podlewanie

  System korzeniowy ремонтантной maliny zalega płytko, główna część znajduje się na głębokości do 50 cm Gleby szybko wysusza przy słonecznej lub wietrznej pogody.

  Podlewanie odbywa się w miarę wysychania warstwy wierzchniej, nie dopuszczając do powstawania powierzchni deski.

  Ważne! Traktuj ostrożnie do поливам podczas kwitnienia i edukacji jagód – ziemia w tym czasie powinna pozostać wilgotna.

  Pozwala zmniejszyć ilość podlewania i czas na opiekę rozdrabnianie gleby do nasadzeń. Do tego celu używa się suchą słomę, resztki trawy od skoszonego trawnika.

  Zmniejszyć czas na pielęgnację, można instalując straty podlewanie łóżka malin. Powolny podlewanie pozwala wilgoci przenikać w głąb, nie tworzy skorupy na powierzchni, zmniejsza zużycie wody, nie rozwijają się chwasty na powierzchni całego ogródku.

  Nawożenie

  Nawożenie ремонтантной malin – obowiązkowa procedura przy opiece w trakcie uprawy.

  Składniki odżywcze przyczyniają się w postaci organicznych i mineralnych nawozów. Roślina źle znosi niedobór azotu w glebie.

  Wprowadzanie nawozów mineralnych odbywa się w ciągu całego sezonu.

  Wiosną, w jeszcze замерзшему ziemi sprawiają, nawozy kompleksowe. Na każdy m2 wnoszą do 30 g нитроаммофоски. Przed kwitnieniem dodają podwójne superfosfat w ilości 60 g/m2 do 50 g/m2 siarczanu potasu. Nawóz rozcieńczony w wodzie i podlewać ściółki z obliczeń 10 l/m2.

  Pod koniec lata lub jesienią po usunięciu pędów przeprowadza top нитроаммофоской 20-30 g i siarczanu potasu 20-25 r. Rozpuszczonym nawozem spędzają podlewanie nasadzeń.

  Ремонтантная maliny wymaga koniecznie rozsiewu nawozów organicznych. Robią to pod zimę, rzucanie do 5 kg nawozu na 1m2 powierzchni. Warstwa materii organicznej pomogą roślinie przetrwać zimę, a zima opady deszczu stopniowo spowodują rozpuszczenie obornik i składniki odżywcze dotrą do ziemi.

  Rozdrabnianie i usuwanie chwastów

  Pielęgnacja w uprawie malin wymaga regularnego spulchniania powierzchni gruntu. Podczas spulchniania gleby przestrzegają ostrożność – korzenie malin znajdują się w pobliżu powierzchni i łatwo je uszkodzić.

  Traktowanie gleby łączą z przy plewieniu chwastów. Operacje łatwiej przeprowadzić po podlewania, gdy powierzchnia gleby lekko wyschnie. Chwasty, które wyrosły bliżej niż 1 m od krzewu możliwe rękami – pielenie uszkodzić korzenie roślin.

  Przycinanie

  Ремонтантная maliny wymaga regularnego przycinania. Przeprowadza się ją w kilku etapach.

  W północnych obszarach na roślinie nie pozostawiają pędów do zimowania. Przycinanie przeprowadza się po zakończeniu odcięcia liści. Odcięte pędy, pozostawiając kikuty nie więcej niż 3 cm wysokości.

  Wskazówka! Cięte części są zbierane razem z liściach spadających z drzew liści i koniecznie spalić lub usunąć z działki.

  Resztki organiczne służyć jako miejsce zimowania szkodników i wylęgarnią chorób.

  Pielęgnacja ремонтантной malinami wiosną, w przypadku pozostawienia pędów na zimę, jest przycinany do pierwszej, nie подмерзшей nerki — zazwyczaj na szczytach pędów вымерзают nawet przy niewielkich mrozach.

  Pędy drugiego roku natychmiast usuwają latem, po zakończeniu owocowania. Przycinanie zmniejszy obciążenie roślin i pozwoli вызреть atrakcyjnych jagód na jednorocznych pędach. W ciągu sezonu wegetacyjnego wyciąć подломленные i chore gałązki. Jesienią na gałąź pozostawiają wiele вызревших pędów, do owocowania na przyszły rok.

  Podsumowując, można dojść do wniosku, że uprawa ремонтантной maliny i opieka nad nią nie jest trudniejsze, niż tradycyjnymi gatunkami. Rozciągnięty w czasie owocowania pozwala cieszyć się świeżą ягодой i zaopatrzyć się na zimę.

  Anna Kowalczyk
  Edytor serwisu
  Rate author