Jak prawidłowo przechowywać buraki w domu

Buraki to powszechne warzywo korzeniowe na naszym stole. Jest bogaty w witaminy, jest niedrogi i bezproblemowo rośnie w ogrodzie. Dlatego jesienią wiele gospodyń domowych ma pytanie, jak przechowywać buraki w domu, aby jak najlepiej zachować ich korzystne właściwości.

Jak to wpływa na jakość produktu?

Głównym zadaniem jest, aby warzywo pozostało wysokiej jakości i świeże, aby nie spowolniało, nie kiełkowało i nie traciło swoich walorów smakowych i odżywczych. Aby to zrobić, musisz spełnić odpowiednie warunki:

 • stała temperatura 2-4 stopnie powyżej zera;
 • wysoka wilgotność około 80%;
 • jest wentylacja, ale nie ma przeciągów;
 • pomieszczenie lub półka są ciemne bez światła słonecznego (gdy są przechowywane w mieszkaniu);
 • co najmniej 15 cm nad poziomem podłogi.

Jak prawidłowo przechowywać buraki w domu

W takim przypadku pomieszczenie i schowki muszą być oczywiście czyste, wolne od pleśni i obcych zapachów. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 4 stopni Celsjusza, warzywo zaczyna aktywnie kiełkować, dając korzenie i wierzchołki – to główny powód, dla którego owoce stają się miękkie i więdną.

Buraki nie są zwyczajne, ale wyjątkowe

Nie wszystkie buraki mogą przetrwać zimę, nawet jeśli zostaną spełnione wszystkie powyższe warunki. Oczywiście najlepiej samodzielnie uprawiać warzywa, aby mieć pewność co do ich jakości i świeżości. Ale nie każdy ma taką możliwość, więc musisz poważnie podejść do zakupu rośliny okopowej.

Najlepiej nie kupować buraków w supermarkecie, ale na targu około października od zaufanych sprzedawców. W sklepach warzywa korzeniowe są często traktowane chemikaliami do zwalczania gryzoni i owadów, a także w celu zapewnienia większego przechowywania. Ponadto odmiana rzadko jest zapisana na metce i jest bardzo ważna w przypadku zapasów na zimę.

Jeśli planujesz samodzielnie uprawiać rośliny okopowe, powinieneś zwrócić uwagę na następujące typy:
 • Bordeaux 237;
 • Detroit;
 • Późna zima;
 • Mulatka;
 • Sałatka.

Wszystkie te odmiany łączy gęsta skórka i dobra odporność na bakterie powodujące zgniliznę – dzięki temu buraki dłużej zachowają świeżość. Ale popularny „Cylinder”, choć smaczny, w ogóle nie nadaje się na wywary na zimę, ponieważ szybko traci smak i jest przechowywany nie dłużej niż dwa miesiące – lepiej go zjeść szybciej.

Właściwe przygotowanie

Konieczne jest nie tylko dobranie odpowiednich buraków, ale także przygotowanie ich do hibernacji. Prawidłowe wykopanie to już cała sztuka. Jest kilka sztuczek, jak to zrobić:

 • nie wyciągaj warzywa, ponieważ w ten sposób możesz zarysować jego delikatną skórkę;
 • najlepiej podważyć owoc widłami i delikatnie go podnieść, uważając, aby go nie uszkodzić;
 • następnie musisz powoli wyciągać warzywo za wierzchołki.

Jak prawidłowo przechowywać buraki w domu

Podstawową zasadą jest nie szkodzić. Buraki należy wykopać przed pierwszymi przymrozkami, ponieważ zamrożone rośliny okopowe prawie natychmiast zaczynają się niszczyć.

Jeśli umieścisz tylko jedno zamrożone warzywo korzeniowe w pudełku ze zdrowymi okazami, całe pudełko ostatecznie zniknie i zgnije. Najbardziej nieprzyjemne jest to, że grzyb może rozprzestrzenić się na sam pokój, na przykład na ściany. Wyjęcie go jest bardzo czasochłonne.

Jest jeszcze jeden powód, aby kierować się prognozą pogody: buraki najlepiej zbierać w suchy dzień, aby nie wchłaniały nadmiaru wilgoci – w ten sposób roślina okopowa będzie „żyła” dłużej.

Wysuszenie

Suszenie jest ważnym etapem zbioru na zimę, którego nie można pominąć. Jeśli masz szczęście do pogody i udało ci się zebrać plony z suchego lądu, buraki można suszyć bezpośrednio w ogrodzie, ale pożądane jest, aby promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na rośliny okopowe. Wystarczy 2–4 godziny – wtedy warzywo straci wilgoć i uschnie.

 

Jeśli musiałeś zbierać owoce z wilgotnej ziemi lub w deszczu, możesz wysuszyć buraki pod markizą na ulicy lub w pomieszczeniu. Druga opcja jest nawet lepsza ze względu na niższą wilgotność. Najważniejsze, że powietrze krąży bez problemów. Suszenie w pomieszczeniu potrwa dłużej: 2-3 do 7 dni.

Leczenie

Po wysuszeniu warto przygotować buraki do sortowania i przechowywania. Aby to zrobić, musisz najpierw oczyścić owoc z brudu i ziemi, nie uszkadzając go. Nie wolno uderzać w warzywo i czyścić brudu szczotką, nożem lub innymi przedmiotami, ponieważ może to spowodować uszkodzenie skóry. Jego uszkodzenie jest niebezpieczne przez szybko rozwijające się infekcje z ziemi, które nie pozwolą na długotrwałe przechowywanie roślin okopowych.

Po oczyszczeniu warto odciąć blaty. Odbywa się to za pomocą nożyczek – nie wolno odrywać i skręcać liści, ponieważ może to również spowodować infekcję lub kiełkowanie owocu. Wierzchołki nie są równo przycięte – lepiej zostawić ogon o długości od 0,5 do 1 cm.

Jak prawidłowo przechowywać buraki w domu

Boczne korzenie są ostrożnie usuwane i niepożądane jest dotykanie głównego, jeśli nie jest zbyt długi (więcej niż 7 cm). Nie można umyć rośliny okopowej, jeśli ma być przechowywana przez długi czas.

Sortowanie

Idealny owoc wygląda następująco:

 • zdrowy;
 • bez wad;
 • silny;
 • o średnicy od 10 do 12 centymetrów.

Wszystkie nieodpowiednie są wyrzucane lub natychmiast gotowane – nie można ich długo przechowywać. Można je puszkować i zwinąć w słoikach lub zamrozić poprzez pocięcie na wygodne kawałki.

Jak prawidłowo przechowywać buraki w domu

Również podczas „przeglądu” można usunąć zaschnięty brud. Należy wziąć pod uwagę, że owoce nie powinny być całkowicie „nagie”: cienka warstwa brudu i ziemi tylko przyczyni się do dłuższego przechowywania. Warto usunąć twarde grudki, które mogą uszkodzić resztę owoców.

Gdzie jest najlepsze miejsce do przechowywania?

Oczywiście warzywa korzeniowe najlepiej przechowywać tam, gdzie spełnione są wszystkie niezbędne warunki. Takie miejsca można znaleźć nawet w zwykłym mieszkaniu, aby brak letniego domku czy garażu nie mógł stać się przeszkodą w zimowych przygotowaniach.

Pod ziemią

Najbardziej oczywistą opcją jest pod ziemią. Ale nie każdy go ma, więc nie będziemy się nad nim długo rozwodzić. Podłoga najczęściej ma idealne warunki do przechowywania zbiorów na zimę, więc buraki można tam przechowywać do następnego sezonu.

Jak prawidłowo przechowywać buraki w domu

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie regałów, na których półkach buraki będą układane w jednej warstwie. Jest jeszcze jedna, bardziej praktyczna opcja układania roślin okopowych – w małych piramidach – warto się do niej odwołać, jeśli jest dużo warzyw, a może nie być wystarczająco dużo miejsca.

Balkon / loggia

Większość mieszkań posiada balkon lub loggię. To świetne miejsce do przechowywania warzyw zimą, jeśli balkon jest przeszklony, a temperatura nie spada poniżej zera stopni. Oczywiście w mieszkaniu nie można umieścić dużych zapasów dla kilku rodzin, ale można umieścić 20 kilogramów.

Najpiękniejszą opcją do przechowywania roślin okopowych jest specjalne pudełko, stylizowane na małą sofę i stworzone przez Ciebie.

Inną opcją jest użycie plastikowych pudełek na zakupy. Zwykle sklepy spożywcze je wyrzucają, więc można negocjować z obsługą.

Te pudełka są przydatne z kilku powodów:
 • są już z dziurami, to znaczy powietrze będzie swobodnie krążyć;
 • można je ustawiać jeden na drugim jak półki, co znacznie oszczędza miejsce.

Możesz przechowywać buraki w zwykłym pudełku lub nawet wiadrze. Ale tutaj potrzebujesz czystego i suchego piasku – jest on nawet specjalnie kalcynowany w piekarniku.

Piasek wylewa się na dno pudełka, następnie buraki układa się tak, aby owoce się nie stykały, a następnie warstwy się powtarzają. Taką konstrukcję można również przechowywać na balkonie, o ile temperatura nie spadnie poniżej zera.

Piasek można zastąpić trocinami, skórką cebuli lub gliną. Glinę rozcieńcza się wodą, warzywa zanurza się w roztworze, a następnie suszy i wkłada do pudełka.

Jak prawidłowo przechowywać buraki w domu

Jeśli ziemniaki są zbierane również na zimę, to świetna wiadomość. Rośliny okopowe są wdzięcznymi sąsiadami. Konieczne jest umieszczenie buraków na ziemniakach w jednej warstwie. Uwalniają substancje, które pomagają sobie dłużej.

Jak prawidłowo przechowywać buraki w domu

W apartamencie

Ponieważ buraki są bardzo wymagające pod względem temperatury, w przypadku braku balkonu lub loggii ich trwałość zmniejsza się do dwóch miesięcy. Odpowiednie jest ciemne miejsce, w którym temperatura nie przekracza 12 stopni.

To mógłby być:
 • przestrzeń do drzwi frontowych lub balkonowych,
 • przestrzeń na podeście, jeśli sąsiedzi są wystarczający;
 • spiżarnia;
 • zwykła ciemna szafa.

W takim przypadku łatwiej jest przetworzyć buraki, na przykład przekręcić je do słoików i już je przechowywać.

Lodówka

Ten towarzysz zawsze przyjdzie na ratunek, jeśli chodzi o przechowywanie żywności, a buraki nie są wyjątkiem. Każde warzywo korzeniowe pakowane jest osobno w pergamin lub folię, dzięki czemu skóra nie wiotczeje.

W ten sposób można przechowywać surowe buraki w lodówce nawet przez 3 miesiące, ale nie jest to całkowicie racjonalne, ponieważ zajmuje dużo miejsca. Wskazane jest wybranie dolnej komory lodówki, a mianowicie pojemników na warzywa. 

Owoce należy okresowo sprawdzać pod kątem kropelek wody – jeśli się pojawią, buraki należy wyjąć z opakowania, osuszyć i ponownie owinąć czystym papierem lub folią.

Jak prawidłowo przechowywać buraki w domu

Inną opcją jest użycie worków próżniowych. Okres trwałości będzie mniej więcej taki sam, ale ta metoda wymaga znacznie mniej wysiłku i czasu.

Możesz także użyć zwykłych plastikowych toreb, ale wręcz przeciwnie, nie możesz ich zamknąć. Wymaganą cyrkulację powietrza można zapewnić poprzez wybijanie otworów w opakowaniu. W ten sposób rośliny okopowe mogą być przechowywane nawet przez miesiąc.

Jak prawidłowo przechowywać buraki w domu

Zamrażarka

Zamrażarka to rzecz stworzona specjalnie do długotrwałego przechowywania. Czy buraki można przechowywać w zamrażarce? Pewnie!

Aby to zrobić, należy go umyć, obrać i pokroić w wygodne kostki lub zetrzeć. Następnie obrane i pokrojone owoce są pakowane.

Wskazówka: wygodniej jest pakować w małe porcje, na przykład na jeden garnek barszczu lub porcję sałatki.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że zamrożone buraki tracą część swoich korzystnych właściwości. Ale czy jest ich więcej zimą w sklepach warzywnych?

Jak prawidłowo przechowywać buraki w domu

Możesz również zamrażać gotowane buraki. Wszystkie czynności są takie same, tylko owoce muszą być jeszcze ugotowane, a następnie pokrojone i zamrożone. W przypadku stosowania tego preparatu do sałatek należy go rozmrozić. Jeśli jest to potrzebne do zupy, rozmrażanie nie jest wymagane – kawałek po prostu dodaje się na patelnię na samym końcu. W ten sposób możesz zamrozić i całkowicie usmażyć: z cebulą, marchewką i papryką.

Alternatywne metody przechowywania.

Utrzymywanie świeżości buraków daje dużo wyobraźni podczas przygotowywania różnych potraw. Ale to nie jedyny sposób na uratowanie warzyw na zimę.

Suszenie jest jedną z metod zbioru. Suszarki elektryczne są teraz sprzedawane, ale można się bez nich obejść – potrzebujesz tylko piekarnika:

 • obierz i pokrój buraki w cienkie plasterki;
 • rozłożyć na blasze do pieczenia na pergaminie lub folii;
 • umieścić w piekarniku nagrzanym do 90 stopni;
 • wysuszyć przez 6-7 godzin, obrócić rośliny okopowe 1-2 razy.

Podobnego preparatu można użyć do gotowania zupy, jeśli pasuje do niej kształt. Jeśli nie, kręgi są podzielone na mniejsze. Suszone owoce przydają się również przy przygotowywaniu sałatki, jeśli rośliny okopowe namoczą się w ciepłej wodzie na kilka godzin wcześniej. I wreszcie, dzieci rzadko rezygnują z suszonych buraków cukrowych, które są bogate w witaminy.

Możesz także wysuszyć blaty: w tym celu musisz je umyć, położyć na tekturze i po prostu poczekać. Po zmieleniu przedmiotu obrabianego na proszek i włożeniu do słoika z szczelną pokrywką. Przechowywać w ten sam sposób: w chłodnym, ciemnym miejscu.

Ponadto istnieje wiele przepisów na konserwowanie buraków na zimę. Jeden z nich można zobaczyć na wideo.

95. Zbiór buraków na zimę. Rzadki przepis.

W jakiej temperaturze powinien być przechowywany?

Jeśli chcesz przechowywać rośliny okopowe przez długi czas, powinieneś trzymać się temperatury od 1 do 4 stopni powyżej zera. Jeśli temperatura jest niższa, buraki zamarzną i zachorują, co spowoduje zepsucie owoców. Po przekroczeniu określonego zakresu warzywo zaczyna stopniowo więdnąć.

W przypadku krótkotrwałego przechowywania (do dwóch miesięcy) dopuszczalne jest umieszczanie buraków w temperaturze do 12 stopni Celsjusza. Miejsce powinno być dobrze wentylowane i nie narażone na działanie promieni słonecznych.

Mrożonki przechowuje się w temperaturze -6–20 stopni – w zależności od marki i modelu zamrażarki.

Okresy przechowywania

To, ile buraków można przechowywać, zależy od wybranej metody przechowywania i zgodności z warunkami. Najkrótsza ścieżka życia rośliny okopowej, która jest przechowywana w temperaturze pokojowej, to tylko tydzień. Jeśli temperatura zostanie obniżona do 12 stopni, żywotność warzywa wydłuży się do 2 miesięcy.

Jeśli w tej samej temperaturze umieścisz rośliny okopowe w piasku lub trocinach, okres przydatności do spożycia wydłuży się do 4 miesięcy. Te same techniki zastosowane na przeszklonym balkonie pozwolą Ci cieszyć się pysznym i świeżym warzywem aż do wiosny.

To, ile buraków będzie przechowywanych w lodówce, zależy od tego, jak są zapakowane. Jeśli przechowujesz warzywo korzeniowe w lodówce w zwykłej plastikowej torbie, pozostanie świeże tylko przez jeden miesiąc. Przy starannym pakowaniu owoców okres ten można wydłużyć do trzech miesięcy.

Wynik

Istnieje wiele sposobów przechowywania buraków w domu. Możesz spróbować wszystkiego i dzięki temu wybrać najlepszy dla siebie. Najważniejsze jest, aby pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania roślin okopowych:

 • utrzymywać wymaganą wilgotność i temperaturę;
 • zbiory na czas;
 • ostrożnie posortuj buraki, usuwając wszystkie podejrzane owoce;
 • sprawdzaj owoce raz na tydzień lub dwa, usuwając zepsute.
Anna Kowalczyk
Anna Kowalczyk
Edytor serwisu