Jak podnieść hemoglobiny вегетарианцу bez mięsa

W tym artykule chciałbym więcej rozebrać pytanie związane z hemoglobiną, opowiedzieć o osobistych doświadczeniach i często robionych błędów.

U początkujących wegetarian mogą pojawić się problemy z brakiem hemoglobiny, a niektóre z nich wracają do „mięsa z diety”, argumentując wegetariański styl życia, niezdrowe. A przecież powód nie w tym, że nie było mięsa, a w tym, że jedzenie było niesymetryczne.

Ten temat jest mi bardzo bliski, ponieważ ja też miała podobne problemy. W ramach analizy krwi, okazało się, że mam bardzo niską hemoglobinę — 48 g/l. Oczywiście, wszyscy lekarze bili na alarm i domagali się pilnie zacząć jeść mięso. Dla mnie ten wynik był zaskoczeniem, tak jak ja czułam się dobrze, i w ogóle zdecydowała się przekazać analiza, że tak powiem, „na firmę”.

Co zrobić, nie wiedziałam, ale było jednoznaczne zrozumienie, że innych żywych istot, dla swojego zdrowia, ja nie chcę. I jak tylko to się dokładnie na nogach, pojawiło się kilka osób, które pomogły mi uporządkować moje błędy.

Dwa miesiące po ponownym złożeniu badań hemoglobiny był już 100 g/l. To nadal niski wskaźnik w porównaniu z normami, ale wystarczająco duży skok względem pierwotnego wyniku w tak krótkim czasie.

Tak więc, proponuję rozebrać częste błędy dopuszczalne początkujących wegetarianami, w tym na moim przykładzie.

W skrócie, hemoglobina — to железосодержащий białko, znajdujące się w erytrocytów. To właśnie on daje krwi czerwony kolor. Najważniejszą i ważną jego funkcją jest przenoszenie tlenu do tkanek organizmu. Dowiedz się poziom hemoglobiny można, zdał morfologia krwi.

Przy okazji, nie u wszystkich jedzących mięso hemoglobina w normie. W internecie można znaleźć wiele opowieści o podobnych problemach u tych, kto spożywa mięso. A także wiele postów w stylu: „Chłopaki, nie przejmuj się tym, ja jestem wegetarianinem od … lat i wszystko jest w normie”.

U mnie były problemy z hemoglobiną, gdy jeszcze jadłam mięso. Więc pierwszy wniosek: hemoglobina — rzecz prywatna.

Nie ma jednego wskaźnika normy dla wszystkich. To zależy od płci, wieku, przebytych chorób, chorób przewlekłych, od środowiska, w którym żyje, od nałogów i tak dalej. Są ludzie, którzy całe życie wyniki poniżej normy, ale przy tym czują się cały czas dobrze.

Więc budować swoją dietę, przechodząc na wegetarianizm, trzeba, z zachowaniem cech swojego organizmu. Jeśli poziom białka spadła, to nie znaczy, że przyczyna — jednoznacznie wegetarianizm. Nimi może być, na przykład, zaostrzenie choroby przewlekłej lub inne zmiany fizjologiczne w organizmie.

Najpierw należy wyeliminować czynniki, takie jak przyczyny związane z кровопотерями i zmiany hormonalne. Na listę wchodzi również przewlekła niewydolność nerek, zaburzenia cyklu miesiączkowego, wrzody, itp. Jeśli powyższe czynniki są wyłączone, i powód do specyfiki diety, ważne jest, aby dowiedzieć się, czego brakuje organizmowi.

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niskiego hemoglobiny. Żelazo, które trafia do naszego organizmu wraz z pożywieniem, jest dwóch rodzajów: гемовое i негемовое. Гемовое żelazo znajduje się w mięsie, wątrobie i innych byproducts zwierząt. Негемовое żelazo zawarte w produktach pochodzenia roślinnego (kasza gryczana, kasza jaglana, orzechy, rośliny strączkowe). Z otrzymanej гемового żelaza wchłania 30 % hemoglobiny, z негемового — 5 %.

Również негемовое żelazo może być двухвалетным i трехвалентным. W składzie ludzkiej hemoglobiny ja metali, więc to żelazo jest łatwiej przyswajalne. Ale większość pokarmów roślinnych zawiera żelazo. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na produkty—bohaterowie, które wspomagają wchłanianie żelaza, dzięki zawartości w nich substancji takich jak:

  1. Miedź, cynk, molibden, mangan, kobalt. Tymi substancjami są bogate w orzechy (szczególnie migdały), owoce cytrusowe, jabłka, zielone warzywa, zboża, rośliny strączkowe, buraki, dynia, grzyby, zioła, jagody, wiśnie, orzechy ziemne.
  2. Witaminy z grupy b (w szczególności witaminy B9 — kwas foliowy i witamina c — kwas askorbinowy). Tymi substancjami są bogate nasiona, orzechy, zielone warzywa, rośliny strączkowe, owoce cytrusowe, dzika róża, kwaśne jagody itp. Mały przykład: wnioskowana wchłanianie żelaza ze szpinaku — około 2 %, ale jeśli uzupełnić danie ze szpinaku szklankę świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego, to wchłanialność wzrasta do pięciu razy!
  3. Zioła, cynamon, tymianek, mięta, anyż, a także żeń-szeń — zwiększa przyswajanie żelaza.
  4. Produkty zawierające siarkę są chyba jednym z najbardziej aktywnych pomocników w przyswajaniu naszego pierwiastków śladowych. Polecam więcej kapusty różnych gatunków: brokuły, brukselkę, itp.

kapusta, kapusta, brokuły, wegetarianizm

Istnieją również produkty, które uniemożliwiają wchłania żelaza (inhibitory):

  • phytin (w składzie drożdżowego ciasta),
  • kofeina (kawa),
  • taniny (w herbacie),
  • wapń w produktach mlecznych).

I na to chciałbym zwrócić szczególną uwagę. Tak jak często zdarza się, że człowiek niby poprawnie zasilany, ale kocha się w końcu posiłku pić wszystko herbatką. Lub typowy przykład, gdy po przejściu na wegetarianizm mięso zamiana serem, śmietaną itd. I w każdym posiłku są produkty mleczne.

Jeśli mówić o moim przypadku, to przyczyną spadku hemoglobiny była miłość do śmietanie i адыгейскому ser, a także problemy z przewodu POKARMOWEGO — przy dość zrównoważonym odżywianiu u mnie był niski poziom всасываемости. I pomogła mi tu Ajurweda i Joga.

Wymienię kilka najważniejszych, moim zdaniem, pozycji.

 

  1. Ruch — życie. Hatha-joga, jazda na rowerze, piesze wycieczki (najlepiej na łonie natury).
  2. Uspokojenie umysłu. Nie jest tajemnicą, że wszystkie choroby i dolegliwości — to skutki wewnętrznej dysharmonii. I w moim przypadku bardzo mi pomagają praktyki Jogi — pranajamy i medytacji.

Na zakończenie chciałbym powiedzieć jeszcze kilka słów o przejściu na wegetarianizm. Jest oczywiste, że organizm przyzwyczaił się jeść w określony sposób, może po raz pierwszy odczuwać brak równowagi. I w takich sytuacjach mogą się dziać różne nieprzyjemne chwile. Potrzeba czasu, aby перестроилось nie tylko ciało, ale i umysł.

I tu bardzo ważna jest motywacja i szczera odpowiedź na pytanie: „Dlaczego to robię?”. Przyczyn może być kilka. I często, przyczyną może być pragnienie, aby „pobawić się” w modne wegetarianizm lub osobiste zdrowie.

W moim przypadku było tak: po zapoznaniu się więcej, skąd bierze się to, co leży u mnie na talerzu, zrozumiałam, że nie chcę być częścią tego procesu RZEZI. Z powodu moich pragnień być zdrowe, piękne, smaczne jeść, ubierać się itp cierpią i umierają inni.

Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na te pytania. Ja osobiście wierzę, że gdy człowiek wybiera drogę przemocy, Wszechświat pomaga mu osiedlić się na tej drodze. Tak się stało w moim przypadku. Czego i wszystkim życzę.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author