Jak pić tabletki z kofeiną: kompletny przewodnik po stosowaniu leku

Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie słyszała o kofeinie. Występuje w wielu napojach i jest dostępny w postaciach dawkowania. Ale dlaczego pijesz tabletki z kofeiną i jak je prawidłowo przyjmować?

Tabletki z kofeiną: do czego jest używana i do czego jest przydatna?

Kofeina jest stymulantem, który zwiększa aktywność ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Występuje w napojach, takich jak herbata, kawa i napoje energetyczne, a także w tabletkach i roztworach do wstrzykiwań. 

Kofeina zwiększa koncentrację i poprawia sprawność umysłową. A wyniki badań z 2014 roku pokazały, że te tabletki mają zbawienny wpływ na pamięć, a osoby je przyjmujące dobrze pamiętają różne informacje.  

Według US National Collegiate Athletic Association, stosowanie tabletek kofeiny przez sportowców przyczynia się do wysokich wyników sportowych. Dzieje się tak, ponieważ spożycie poprawia koordynację, zwiększa koncentrację i wytrzymałość podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności oraz zmniejsza prawdopodobieństwo odczuwania bólu i zmęczenia przez sportowców. Nie należy jednak pić kofeiny przed zawodami. 

Roztwór doustny kofeiny jest stosowany w leczeniu bezdechu (zaprzestania oddychania) u wcześniaków. Bezdech występuje u tych dzieci, ponieważ ich ośrodek oddechowy nie jest w pełni rozwinięty. Zabieg ten jest przepisywany przez lekarza w indywidualnych przypadkach. 

Ponadto tabletki z kofeiną można przepisać na niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie), aby je zwiększyć. Przyjmowanie danej substancji może również pomóc w walce z sennością. 

Kofeina znajduje się w niektórych środkach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, takich jak:

W tych funduszach działa jako adiuwant (wzmacniacz) terapeutycznego działania powyższych grup farmakologicznych.

W aptekach można znaleźć lek taki jak benzoesan sodu kofeiny , którego głównym składnikiem aktywnym jest kofeina. Stosuje się go przy ostrej niewydolności serca, skurczu naczyń mózgowych, asfiksji (duszenie się z powodu braku tlenu) i zespole astenicznym (zwiększone zmęczenie). A w pediatrii lek ten jest przepisywany na enurezę (mimowolne oddawanie moczu).

Porozmawiaj z lekarzem przed zakupem leków zawierających kofeinę. 

Tabletki z kofeiną: dawkowanie leku i jego skuteczność w napojach niż kofeina

Tabletki z kofeiną mogą zawierać naturalne lub syntetyczne formy tej substancji. 

Dawki tabletek kofeiny są dwojakiego rodzaju: 100 mg i 200 mg. Możesz pić nie więcej niż 500 mg na raz, ponieważ większa ilość może prowadzić do skutków ubocznych. 

kofeina, jak pić kofeinę w tabletkach, kofeina w tabletkach, jak przyjmować kofeinę w tabletkach, kofeina w tabletkach dawkowanie, kofeina w tabletkach po co, gdzie kupić kofeinę w tabletkach, ile kofeiny działa w tabletkach, dawkowanie kofeiny w tabletkach, dlaczego piją kofeinę w tabletkach, tabletki z kofeiną

Na przykład należy wskazać, że ilość danej substancji w napojach jest równa następującym wskaźnikom:

 • kawa (230 ml) – 80-100 mg;
 • herbata (230 mg) – 20-50 mg;
 • napój energetyczny (230 mg) – 40-250 mg. 

Aby poprawić sprawność umysłową i poprawić koncentrację, picie tabletek z kofeiną jest skuteczniejsze niż picie napojów zawierających kofeinę. Wynika to z większej biodostępności i precyzyjnego dawkowania leków. Trudno jest obliczyć dokładną ilość kofeiny, na przykład w filiżance kawy, a także trudno powiedzieć, ile dana kawa jest fermentowana. 

Jeśli nadal nie wiesz, gdzie kupić tabletki z kofeiną, to spieszymy Cię poinformować, że takie tabletki są sprzedawane w aptekach. Ale przed ich zakupem należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ możesz mieć przeciwwskazania do stosowania. 

Jak pić tabletki z kofeiną?

Dzieci poniżej 12 lat nie mogą pić kofeiny w postaci tabletek. 

Dzieciom powyżej 12 roku życia i dorosłym zaleca się przyjmowanie tabletek z kofeiną nie więcej niż 3 razy dziennie. 

Możesz pić jednorazowo:

 • dziecko (12-18 lat) – 25-100 mg;
 • osoba dorosła (od 18 lat) – 100-200 mg.

Maksymalna pojedyncza dawka dla osoby dorosłej wynosi 500 mg.

Maksymalna dzienna dawka dla osoby dorosłej wynosi 1000 mg. 

W przypadku pominięcia dawki należy przyjąć ją tak szybko, jak to możliwe. Ale jeśli jest już czas na kolejną dawkę, nie powinieneś uzupełniać pominiętej. Picie podwójnej dawki jest zabronione! 

Dla lepszego wchłaniania tabletek kofeiny należy je przyjmować po posiłkach. Ponadto w trakcie leczenia tymi środkami nie należy spożywać napojów zawierających kofeinę, gdyż prowadzi to do wzrostu jej poziomu we krwi i może dojść do przedawkowania. 

Jeśli podjęte nieprawidłowo, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia następujących skutków ubocznych:

 • niepokój i nerwowość;
 • biegunka;
 • palpitacje serca;
 • problemy ze snem;
 • czarne smoliste stolce;
 • zgaga;
 • zawroty głowy, omdlenia;
 • wymioty;
 • podwyższone ciśnienie krwi;
 • intensywne pragnienie.

Ile działa tabletka z kofeiną? Całkowite wchłonięcie do krwiobiegu i osiągnięcie maksymalnego efektu zajmuje około 60 minut. Kofeina działa od 3 do 6 godzin, po tym czasie jej działanie na organizm słabnie. Lek ten jest wydalany w ciągu 5-6 godzin, jednak w indywidualnych przypadkach czas wylęgu może wynosić 10 godzin. 

Teraz wiesz, jak stosować tabletki z kofeiną, więc staraj się przestrzegać tych zaleceń i skonsultuj się z lekarzem przed zakupem danego leku. 

Czy można pić kofeinę z alkoholem? Dowiedz się z naszego popularnego artykułu o interakcjach kofeina-alkohol w napojach energetyzujących i dlaczego napoje energetyzujące są niebezpieczne . 

Czy kawa z kofeiną jest naprawdę szkodliwa, czy to wszystko jest przesada? Czytaj dalej, aby odkryć 5 popularnych mitów dotyczących kawy, w które wszyscy wierzą . 

Źródła

Kofeina / Drugs.com.

Co należy wiedzieć o tabletkach z kofeiną / MedicalNewsToday

Podawanie kofeiny po zakończeniu badania poprawia konsolidację pamięci u ludzi / NCBI

4 wskazówki dla uczniów, jak bezpiecznie używać pigułek z kofeiną / Pharmacy Time

Co to są tabletki z kofeiną – i czy są bezpieczne? / Zdrowie